Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

robby

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »robby«

Răspunsuri: 19

Membru din: 24. octombrie 2015

Locație: Iasi

  • Scrie un mesaj privat

1

vineri, 6. noiembrie 2015, 10:22

Echipament entry-level pentru incepator

Apelez la experienta celor mai vechi in breasla, ce echipament ar fi necesar cuiva care doreste sa se apuce de pescuit la somn ?
Am vazut aici pe forum, ca una e pescuitul din barca la clonc, alta e pescuitul de pe mal...ar fi interesant de vazut ptr. fiecare situatie in parte , eventual cu exemple concrete, ce lanseta, ce mulineta , sonar, etc. este necesar unui pescar incepator
Cred ca nu poate exista un standard, sunt opinii si opinii, dar cel putin pe mine m-ar ajuta acum parerile voastre sa-mi fac un minim de echipament la un buget cat mai redus...
multumesc anticipat :noroc:

cred ca am gresit rubrica ...rog un moderator sa-l incadreze corect

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »robby« (6. noiembrie 2015, 10:28)


Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

vineri, 6. noiembrie 2015, 11:04

Hmmm, greu de spus...
Eu as recomanda mai intai oricarui pescar sa incerce sa vada ce il prinde! Pescuitul stationar, activ la clonc, sau spinning? Chiar daca un pescar pescuieste doar la spinning la alte specii, nu inseamna ca spinningul la somn sa fie ceva pozitiv ptr el.
Deasemenea pescuitul stationar.

Dpmdv al achizitiei, daca se incepe de la zero, ar fi asa:
1. spinning
2. stationar
3. clonc

Iar dpmdv al usurintei de capturare al somnilor, este asa:
1. clonc
2. stationar
3. spinning

Un combo ieftin si bunicel de spinning la somn ajunge pe la... 250-300€, cu tot cu citeva naluci.
Un combo ieftin dar bunicel de stationar ajunge undeva la... 150 €, cu tot cu leader si carlige. Aici de multe ori e nevoie si de o barcuta, motor, sonar... minimul necesar si ptr plantat.
Iar la clonc, un combo ieftin si bunicel, poti calcula tot la 150€, minimum, cu tot cu leader, ancore, carlige... Insa, aici pe langa acestea mai trebuie luat in calcul un sonar bun, circa 240€, si o ambarcatiune potrivita acestui stil de pescuit...

De aceea recomand tuturor sa incerce mai intai cu un coleg, live, sa vada ce il prinde. Ar fi pacat sa se investeasca sute de euro in echipament, si dupa citeva luni sa ne dam seama ca defapt nu este ceea ce ne-am inchipuit. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com