Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

robby

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »robby«

Răspunsuri: 19

Membru din: 24. octombrie 2015

Locație: Iasi

  • Scrie un mesaj privat

1

vineri, 6. noiembrie 2015, 10:22

Echipament entry-level pentru incepator

Apelez la experienta celor mai vechi in breasla, ce echipament ar fi necesar cuiva care doreste sa se apuce de pescuit la somn ?
Am vazut aici pe forum, ca una e pescuitul din barca la clonc, alta e pescuitul de pe mal...ar fi interesant de vazut ptr. fiecare situatie in parte , eventual cu exemple concrete, ce lanseta, ce mulineta , sonar, etc. este necesar unui pescar incepator
Cred ca nu poate exista un standard, sunt opinii si opinii, dar cel putin pe mine m-ar ajuta acum parerile voastre sa-mi fac un minim de echipament la un buget cat mai redus...
multumesc anticipat :noroc:

cred ca am gresit rubrica ...rog un moderator sa-l incadreze corect

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »robby« (6. noiembrie 2015, 10:28)


ulise70

Oblete

Răspunsuri: 17

Membru din: 3. septembrie 2016

Locație: dr tr severin

Profesia: maistru electro mecanic,maistru constructii metalice,cazangerie si sudura

  • Scrie un mesaj privat

2

joi, 8. septembrie 2016, 23:16

::)))nu ai gresit rubrica,este un sait pt iubitorii celor care incearca sa prinda somnul,la el acasa!In functie de bugetul pe care il ai,vei incepe prin achizitionarea unei barci,a unui sonar,a catorva carlige pt somn,plumb de 200 250g,fir pt linia principala,cam de 150,200 kg forta,ceva maruntisiuri,si pleci pe apa cu cateva modele de cloncuri la indemana,incercand sa faci somnul sa atace monturile tale!Cu o mana dai cu cloncul,cu cealalta tii linia,la 1m deasupra substratului,in prima faza,incercand sa enervezi somnul,si sa l faci sa atace ramele,scoicile sau lipitorile pe care le chinui agatate in carligul tau!!:::))SI BATI CU CLONCUL,FACAND SI CEVA PAUZE INTRE CLONCANITURI,IAR BATI,SI TOT ASA PANA VINE UN MUSTACIOS SI IA CARLIGUL CU NADA IN GURA,TU INTEPI SI INCEPE MINUNEA PT CARE SUNTEM PE APA:DRILUL!Cam asta estepovestea incercarii de a prinde somn la clonc!Si daca te uiti inapoi la mal,constati ca dej masina ta cu peridocul se afla la vreo 5,6 km in urma:::)))asa repede trece timpul pe apa,tu fiind atent la prima ,miscare pe care o face un mustacios!Fire intinse si multa sanatate! :ciao: :clonk

cristi80

Oblete

Răspunsuri: 9

Membru din: 1. septembrie 2016

Locație: galati

  • Scrie un mesaj privat

3

vineri, 9. septembrie 2016, 08:22

Salut Robby, sunt in aceeași situație ca si tine, ca si echipament -barca+motor,lanseta 2.10(wft nevercrack),mulineta tica abyss-astea le-am achiziționat pana acum, urmează sonar(hook4x), cloncuri(ebro2+vodoo),ancore,cârlige,fire(in funcție de monturile pe care le alegi).
Cam asta am reușit sa extrag din informațiile de pe forum, cel puțin pana acum.