Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 4. noiembrie 2015, 10:13

Montura ideala...

:salut: ,
am ales special acest titlu, ptr ca dupa parerea mea nu exista montura ideala! Totusi, tind sa sper ca vom gasi cea mai buna montura, care este cea mai "protectoare" in pescuitul somnului.

Ca si pescari ce respecta natura si pestele, ar trebui sa ne facem ganduri cum sa prezentam monturile ptr ca ranile si urmarile grave ale ancorelor si carligelor sa nu afecteze viata pestelui.
In alt subiect s-a discutat pe aceasta tema, dar acolo era vb de leader!

Ptr a intelege de ce unii si cand? folosesc 2 ancore si un carlig, sau doar 1 carlig, sau 2 ancore, sau doar 1 ancora, as vrea sa dati cateva exemple de momeli folosite si tipul de trasatura pe care ati putut sa o sesizati.

Atentie, aici discutam de pescuitul stationar, nu la clonc sau spinning! :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

2

miercuri, 4. noiembrie 2015, 14:04

Atentie, aici discutam de pescuitul stationar, nu la clonc sau spinning!

:bravo: Desi suntem multi utilizatori care pescuim la stationar,putini scriu despre acest still! :nunteleg:
Ca si pescari ce respecta natura si pestele, ar trebui sa ne facem ganduri cum sa prezentam monturile ptr ca ranile si urmarile grave ale ancorelor si carligelor sa nu afecteze viata pestelui.

Pai,cam singura montura care nu afecteaza pestele ar fi cea cu carlig simplu ...
sau "haarmontagele"(lui stefan seuss)!


Mi-am facut si 'haarmontage' cu ancora....pe carligul mic de jos(1/0) pun un carasel micut iar pe ancora de sus 4/0 rame sau lipitori....cred ca montura asta functioneaza bine si la clonc :zambet: !



Sau cea cu maxim 2 carlige!


Ptr a intelege de ce unii si cand? folosesc 2 ancore si un carlig, sau doar 1 carlig, sau 2 ancore, sau doar 1 ancora, as vrea sa dati cateva exemple de momeli folosite si tipul de trasatura pe care ati putut sa o sesizati.

Am monturi cu ancora simpla de diferite dimensiuni 1/0 3/0 4/0!...sunt mai eficace ca cele cu simplu carlig(la simplu carlig rata ratarilor este mai maree!)
[
Cu monturile care au in ansamblu ancora am avut,nu doar eu,si altii,cele mai bune rezultate...deobicei folosesc carlig(sus)+ancora (jos),intzep momeala in nara(daca pescuiesc in curent) si ancora cu pitiguma(elastic) prinsa de momeala vie!

Mai sunt cazurile in care folosesc doua ancore mari 4/0 ...cand pescuiesc cu momeala mare,caras de 700gr-1kg!

Cand pescuiesc pe rau,in curent ,cu momeala mare.. scobar ,clean,mreana 4-500gr-700g!folosesc cam asa ceva :
(carligul mic in nare,urmatorul in cap,sau pe la aripioare si ancora prinsa pe spate cu pitiguma sau intepata in aripioara anala(atentie la greutatea ancorei in raport cu marimea momelii ...risti sa schimbi centrul de greutate al momeli iar aceasta innoata,se misca anemic in carlig,oboseste mai repede si moare mai repede :bravo: )
De ce folosesc la monturile cu peste viu mare mai multe carlige/ancore!?:-ptr. ca riscul ca somnul sa scape in drill sau la intepare este mai mic!(dar si riscul de a rani pestele este mai mare :necajit: ).
Cam asa arata trusa mea de monturi(nu sunt toate :zambet: )...am monturi facute ptr diverse situatii/momelii si tot numi ajung...oricum cel mai indicat este ca montura sa se faca la fata locului,in functie de momeala,adancimea apei,etc etc etc!

Aby129

Șalău

Răspunsuri: 187

Membru din: 17. decembrie 2014

Locație: Dublin, Irlanda

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 4. noiembrie 2015, 14:28

Interesanta treaba cu ancora prinsa cu elastic. Ma gandesc , n-ar fi mai bine daca ai pune guma langa coada pestelui?
Pescuiesc doar din... si pentru placere! :pescuit:

4

miercuri, 4. noiembrie 2015, 14:46

Interesanta treaba cu ancora prinsa cu elastic. Ma gandesc , n-ar fi mai bine daca ai pune guma langa coada pestelui?

merge dar ....
(atentie la greutatea ancorei in raport cu marimea momelii ...risti sa schimbi centrul de greutate al momeli iar aceasta innoata,se misca anemic in carlig,oboseste mai repede si moare mai repede :bravo: )

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Trif Florin« (4. noiembrie 2015, 14:51)


Aby129

Șalău

Răspunsuri: 187

Membru din: 17. decembrie 2014

Locație: Dublin, Irlanda

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 4. noiembrie 2015, 15:01

Bun punct de vedere. :bravo: Acu la momeli de 400-500 de grame nu cred ca afecteaza. Probez la vara.
Pescuiesc doar din... si pentru placere! :pescuit:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

6

miercuri, 4. noiembrie 2015, 19:43

In marea majoritate a cazurilor folosesc doua monturi si anume cea cu carlig simplu atunci cand folosesc anghila atat la fund cat si la pluta, tot timpul montura facuta cu monofilament de 1mm si 1,2mm.Asta mi se pare o montura care poate provoca mai putine rani somnului INSA parca mai tot timpul carligul e prins destul de adanc catre gatul somnului.Am citit pe undeva ca atunci cand somnul ataca, anghila inoata catre gatul si stomacul somnului si inclin sa cred ca e adevarat.Partea pozitiva la montura cu un singur carlig e ca imediat reusesc sa extrag carligul si sa eliberez pestele fara sa imi fie frica de ceva accident nedorit atat pentru mine cat si pentru peste.
O alta montura ce folosesc e asta clasica cu carlig sus si ancora jos atat cu textil cat si cu monofilament, o folosesc la platici si la carasi si alternez marimea carligelor si a ancorelor in functie de marimea momeli.Folosesc carlige pana la 8/0(am si de 10/0 dar mi se par cam prea mari) si ancore de 1/0, 2/0 si 3/0(am si mai mari insa mi se par cam prea grosolane).Am avut o problema cu extragerea ancorei din gatul unui somn, aspirase destul de adanc si ancora era infipta adanc catre gatul pestelui.Totul s-a terminat cu bine insa pentru mine e clar ca e mult mai riscant pentru peste atunci cand se folosesc ancore si nu carlige simple.Am folosit si alte monturi insa astea doua sunt favorite.

Pai,cam singura montura care nu afecteaza pestele ar fi cea cu carlig simplu ...
sau "haarmontagele"(lui stefan seuss)!

Trebuie sa o incerc neaparat :zambet:

7

miercuri, 4. noiembrie 2015, 21:53

Citat de la »Trif Florin«

Pai,cam singura montura care nu afecteaza pestele ar fi cea cu carlig simplu ...
sau "haarmontagele"(lui stefan seuss)!

Trebuie sa o incerc neaparat

Cu haarmontage-le n-am prins mare lucru,un singur somotel,sa intepat cu ambele carlige (culmea ca distanta dintre ele era de 2cm)...numi prea inspira incredere la capitolul intepare,dar o sa o folosesc deoarece mi se pare cea mai simpla montura dupa cea cu un carlig simplu :bravo:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

8

joi, 5. noiembrie 2015, 06:38

Hmmm... defapt nu am vrut ca in acest subiect sa prezentam monturi, ci sa prezentam cit mai multe feluri de trasaturi de somn, in functie de momeala folosita si prezentarea acesteia. :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

9

joi, 5. noiembrie 2015, 09:40

Admir grija de a nu răni pestele vizat in timp ce in celalalt peste bagam si 3 ancore. :gandesc: :gandesc: :gandesc:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

10

joi, 5. noiembrie 2015, 10:29

Cristi, nu prea e nevoie de o astfel de admiratie in acest subiect... cred ca iarasi NU se vrea intelege despre ce e vorba, ci doar de a "impunge".

Incerc sa-ti explic altfel, poate intelegi... daca pescuiesc la crap cu boilies, porumb sau paine, si pescuiesc C&R, am grija cum il intep, sa nu rupa in drill, sa nu-si rupa gura in drill, sa nu-l trantesc de pamant, sa nu... la specia aceasta de peste am optiuni VEGETALE! :zambet:

La slau si stiuca, pot pescui ori cu peste mic ori cu naluci. Si daca pestele tinta este salau sau stiuca, si doresc eliberarea acestei specii dupa poze, am grija sa fac tot posibilul sa il ranesc cit mai putin posibil!

La pescuitul somnului, pestele tinta este somnul, si, aici am grija sa fac tot posibilul sa NU il ranesc mortal nici in timpul drill-ului si nici dupa aceea. Personal incerc chiar si pestele momeala sa-l ranesc deloc, sau cit se poate de putin. Si asta in functie de marimea pestelui momeala este mai mult sau mai putin posibil.

Iar cind pescuiesc la avat, si stiu ca voi elibera avatii prinsi, incerc tot asa, sa reduc pagubele la minim! De fapt despre asta si este vorba, de a reduce pagubele la minim, si nu de inceta cu pescuitul. Ca vorba aia, doar daca nu pescuim nu provocam dureri unui peste... :ochi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

11

joi, 5. noiembrie 2015, 10:31

Hmmm... defapt nu am vrut ca in acest subiect sa prezentam monturi, ci sa prezentam cit mai multe feluri de trasaturi de somn, in functie de momeala folosita si prezentarea acesteia.

Intradevar mesajul meu duce mai mult spre 'cum avem sanse mai mici de a rata somnul' decat 'cum avem sanse mai mici sa ranim somnul'...dar...totusi...am mai si explicat care ar fi ,in opinia mea monturile care ranesc mai putin somnul! :zambet:

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

12

joi, 5. noiembrie 2015, 12:11

Cristi, nu prea e nevoie de o astfel de admiratie in acest subiect... cred ca iarasi NU se vrea intelege despre ce e vorba, ci doar de a "impunge".

Incerc sa-ti explic altfel, poate intelegi... daca pescuiesc la crap cu boilies, porumb sau paine, si pescuiesc C&R, am grija cum il intep, sa nu rupa in drill, sa nu-si rupa gura in drill, sa nu-l trantesc de pamant, sa nu... la specia aceasta de peste am optiuni VEGETALE! :zambet:

La slau si stiuca, pot pescui ori cu peste mic ori cu naluci. Si daca pestele tinta este salau sau stiuca, si doresc eliberarea acestei specii dupa poze, am grija sa fac tot posibilul sa il ranesc cit mai putin posibil!

La pescuitul somnului, pestele tinta este somnul, si, aici am grija sa fac tot posibilul sa NU il ranesc mortal nici in timpul drill-ului si nici dupa aceea. Personal incerc chiar si pestele momeala sa-l ranesc deloc, sau cit se poate de putin. Si asta in functie de marimea pestelui momeala este mai mult sau mai putin posibil.

Iar cind pescuiesc la avat, si stiu ca voi elibera avatii prinsi, incerc tot asa, sa reduc pagubele la minim! De fapt despre asta si este vorba, de a reduce pagubele la minim, si nu de inceta cu pescuitul. Ca vorba aia, doar daca nu pescuim nu provocam dureri unui peste... :ochi:



Pentru stationar exista: Rime, ficat, coropisnite, boilesuri, pelete, etc. Nu trebuie sa omoram pestii ca sa prindem alti pesti.
Referitor la stiuca si salau nu e cazul sa discutam ca artificialele sunt mai eficiente decât naturalele.
Ca sa pescuim cu ciortan viu in carlig oare nu intram in conflict cu cei care sustin C&R la pescuitul crapului sau a altui peste?
In tari din Europa civilizata conceptul de C&R merge mana in mana cu interdictia de a pescui cu peste viu, lucru normal de altfel.
Dk faci saramura de somn esti blamat dar dk omori 20 kg de crap la o saptamana de pescuit este ok, sau nu este?

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

13

joi, 5. noiembrie 2015, 13:23

Cristi, nu prea e nevoie de o astfel de admiratie in acest subiect... cred ca iarasi NU se vrea intelege despre ce e vorba, ci doar de a "impunge".

Incerc sa-ti explic altfel, poate intelegi... daca pescuiesc la crap cu boilies, porumb sau paine, si pescuiesc C&R, am grija cum il intep, sa nu rupa in drill, sa nu-si rupa gura in drill, sa nu-l trantesc de pamant, sa nu... la specia aceasta de peste am optiuni VEGETALE! :zambet:

La slau si stiuca, pot pescui ori cu peste mic ori cu naluci. Si daca pestele tinta este salau sau stiuca, si doresc eliberarea acestei specii dupa poze, am grija sa fac tot posibilul sa il ranesc cit mai putin posibil!

La pescuitul somnului, pestele tinta este somnul, si, aici am grija sa fac tot posibilul sa NU il ranesc mortal nici in timpul drill-ului si nici dupa aceea. Personal incerc chiar si pestele momeala sa-l ranesc deloc, sau cit se poate de putin. Si asta in functie de marimea pestelui momeala este mai mult sau mai putin posibil.

Iar cind pescuiesc la avat, si stiu ca voi elibera avatii prinsi, incerc tot asa, sa reduc pagubele la minim! De fapt despre asta si este vorba, de a reduce pagubele la minim, si nu de inceta cu pescuitul. Ca vorba aia, doar daca nu pescuim nu provocam dureri unui peste... :ochi:



Pentru stationar exista: Rime, ficat, coropisnite, boilesuri, pelete, etc. Nu trebuie sa omoram pestii ca sa prindem alti pesti.
Referitor la stiuca si salau nu e cazul sa discutam ca artificialele sunt mai eficiente decât naturalele.
Ca sa pescuim cu ciortan viu in carlig oare nu intram in conflict cu cei care sustin C&R la pescuitul crapului sau a altui peste?
In tari din Europa civilizata conceptul de C&R merge mana in mana cu interdictia de a pescui cu peste viu, lucru normal de altfel.
Dk faci saramura de somn esti blamat dar dk omori 20 kg de crap la o saptamana de pescuit este ok, sau nu este?


Cristi, incepi sa scri baliverne... cine a blamat ca faci o saramura de somn??? :nunteleg: Tu intelegi stransa legatura intre pescuitul sportiv care la partide bune te obliga sa eliberezi ce prinzi peste 5 kg, fata de pescuitul dezastruos ce se practica in Romania? :gandesc:

Pescuitul cu peste viu este legal in Romania. Acolo unde nu este legal, NU pescuiesc cu peste viu (de exemplu Germania).
Tu pui intrebarea daca omorul a 20 kg de crap intr-o saptamana e ok sau nu? Tu, care consideri ca este ok sa omori si 200 de kg de somn intr-o zi, tu care nu dai drumul la nici un peste, chiar daca ai incalca zilnic legea??? Cristi, este cel mai ok sa respectam legea si nu sa ne batem joc de toate bogatiile din lumea asta, indiferent daca e vb de padure, animale, pesti, ape... indiferent din ce domeniu. Sper sa nu fie cu suparare :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

14

joi, 5. noiembrie 2015, 14:59

Nu e cu supărare.
Nu am retinut somn peste limita legala si te rog sa nu mai faci referire la ce retin eu si nici sa mă numesti in fel si chip pana nu vei avea motiv.
Te inteleg ca vrei sa lupti ptrc&r dar nu mai face referiri la mine.
Eu am facut referiri la continutul forumului fără referiri la persoana si te rog sa te limitezi la activitatea mea pe forum ca despre altceva nu ai cunostinta si implicit niciun drept sa faci comentarii.
Sper ca este clar acum.
Multumesc.
Referitor la topicul dedicat monturilor, dk tu crezi ca este ok sa discutam cum sa ranim mai Putin somnul si cum sa infigem ancorele in pestii momeala atunci voi ignora topicul ptr ca mie mi se pare ipocrizie.
Nu am nicio problema sa folosesc peste viu ca momeala.

15

joi, 5. noiembrie 2015, 15:32

:nunteleg: C&R nu este pentru orice peste ? :nunteleg: :doarecapu:
Sa inteleg ca daca la unii le place de somn, salau , avat, practica C&R pentru ei si daca nu le place de crap , ajunge momeala sigura ptr somn sau "pateu" . :doaaamne:
La altii le place de crap si practica C&R pentru el si nu prea le place de somn pentru ca distruge populatia de crap. De ce sunt unii diferiti de ceilalti , braconieri, fomisti , etc fara sa aplicam teoria probabilitatii ca ar pescui peste limita legala ? :doaaamne:

Răspunsuri: 22

Membru din: 15. mai 2013

Locație: Romania

  • Scrie un mesaj privat

16

joi, 5. noiembrie 2015, 19:17

Nu e cu supărare.
Nu am retinut somn peste limita legala si te rog sa nu mai faci referire la ce retin eu si nici sa mă numesti in fel si chip pana nu vei avea motiv.
Te inteleg ca vrei sa lupti ptrc&r dar nu mai face referiri la mine.
Eu am facut referiri la continutul forumului fără referiri la persoana si te rog sa te limitezi la activitatea mea pe forum ca despre altceva nu ai cunostinta si implicit niciun drept sa faci comentarii.
Sper ca este clar acum.
Multumesc.
Referitor la topicul dedicat monturilor, dk tu crezi ca este ok sa discutam cum sa ranim mai Putin somnul si cum sa infigem ancorele in pestii momeala atunci voi ignora topicul ptr ca mie mi se pare ipocrizie.
Nu am nicio problema sa folosesc peste viu ca momeala.


Foarte de acord cu tine Cristi, totul e ... ca in politica ...

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

17

joi, 5. noiembrie 2015, 20:00

Exact ca in politica, asa este, o intoarceti asa ca sa va fie bine voua, sa picati pe cit se poate de corect in pozitia de drepti. Am mai scris si in alt subiect, veti primi o alta conducere, dar voi veti da in viitor doar vina pe politica...
Cristi, nu faceam referire la chestii inventate, ci am facut referire, printre altele, si la cele relatate de tine in multe discutii telefonice. Cred ca nu are rost sa intram in amanunte. Si nici nu am chef...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

18

joi, 5. noiembrie 2015, 22:02

Dk aici am ajuns, poti relata public discutiile telefonice avute despre partidele mele de pescuit si pestii prinsi de mine!
ink odata mentionez ca nu sustin pescuitul in afara legii dar nu sunt de acord cu eliberara neconditionata a tuturor pestilor lucru pe care il sustii si tu si cu toate astea ne tot certam pe forum!
De ce? nu stiu si nici nu cred ca mai conteaza!
eu continui sa imi exprim parerea asupra unor chestiuni punctuale din forum ca m-am inscris pe forum sa citesc si sa contribui nu sa stau ascuns si sa iau informatii si tu ma tot intrebi de partidele de pescuit si despre sutele de kg de somn pe care se presupune a fi retinute.......
Afla te rog ca anul acesta am iesit la pescuit in 72 de zile(inclusiv partidele de cateva ore) si am prins 23 somni si somnici(incredibil dar adevarat:somnicii au fost eliberati). Oare aici sa fie paguba in Dunare? Asta inseamna sa fii braconier?

:prieteni:

19

joi, 5. noiembrie 2015, 22:27

Cristi, nu faceam referire la chestii inventate, ci am facut referire, printre altele, si la cele relatate de tine in multe discutii telefonice. Cred ca nu are rost sa intram in amanunte. Si nici nu am chef...
Numai private tre' sa ramana!
:noroc:

20

vineri, 6. noiembrie 2015, 12:14

Cristi, nu faceam referire la chestii inventate, ci am facut referire, printre altele, si la cele relatate de tine in multe discutii telefonice. Cred ca nu are rost sa intram in amanunte. Si nici nu am chef...
Numai private tre' sa ramana!
:noroc:

:bravo:

Subiecte asemănătoare