Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 28. octombrie 2015, 07:20

Leader după drill...

:salut:
Salutari! As vrea sa va intreb, ce parere aveti, forfahul din urmatoarea imagine, in ce conditii a fost in halul asta distrus? Marimea somnului, adancimea apei, durata drillului, fauna din apa...

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 28. octombrie 2015, 07:29

La cât de aproape este de cârlig cred că dinţii somnului au făcut aia.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 28. octombrie 2015, 10:19

Tinand cont ca e distrus foarte aproape de carlig si eu cred ca de vina au fost dintii somnului.

Bran

Șalău

Răspunsuri: 193

Membru din: 25. iulie 2013

Locație: Sebeș/Alba

  • Scrie un mesaj privat

4

miercuri, 28. octombrie 2015, 19:27

Dinti somnului,100 %,eu am patit la un somn de 3 kg,s-a intepat in carligul de jos,sub ancora la montura pentru rame si firul era rost intre ancora si carlig :ciao:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 28. octombrie 2015, 20:14

Io as intreba altceva: credeti ca acel forfac ESTE distrus? :)
Un fir textil este alcatuit din sute sau mii sau dreq stie cat de multe "filamente"... faptul ca unele se rup la solicitare si creaza acea "scamosare" vizibila in poza, in mod sigur scade rezistenta firului... intrebarea-i cand o scade SEMNIFICATIV?
Ca fapt divers, firul Berkley Fireline Smoke de 4lb , model cu care pescuiesc de vreo 15 ani la clean, se 'scamoseaza" dupa primele 2-5 partide insa am pescuit uneori 2-3 ani cu el fara sa constat scaderi dramatice in rezistenta.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

joi, 29. octombrie 2015, 06:46

Io as intreba altceva: credeti ca acel forfac ESTE distrus? :)
Un fir textil este alcatuit din sute sau mii sau dreq stie cat de multe "filamente"... faptul ca unele se rup la solicitare si creaza acea "scamosare" vizibila in poza, in mod sigur scade rezistenta firului... intrebarea-i cand o scade SEMNIFICATIV?
Ca fapt divers, firul Berkley Fireline Smoke de 4lb , model cu care pescuiesc de vreo 15 ani la clean, se 'scamoseaza" dupa primele 2-5 partide insa am pescuit uneori 2-3 ani cu el fara sa constat scaderi dramatice in rezistenta.



Tu ai mai pescui cu leaderul respectiv? :rizi:
Sau ai spune "oho, daca asta de 1.7 mm a rezistat, pot sa folosesc si unul de 1 mm in aceste conditii... " ? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

7

joi, 29. octombrie 2015, 08:06

Tu ai mai pescui cu leaderul respectiv?
Sau ai spune "oho, daca asta de 1.7 mm a rezistat, pot sa folosesc si unul de 1 mm in aceste conditii... " ?

Daca leader-ul respectiv tinea 200kg si asa scamosat tine 150, nu prea vad de ce ar trebui neaparat aruncat, mai ales daca n-ai ce-ti trebuie in momentul respectiv.
Sigur ca daca ai la tine suficient, cel mai "cool" esti daca-l schimbi dupa fiecare peste sau dupa fiecare agatatura in care l-ai fortat... :nunteleg: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 22

Membru din: 15. mai 2013

Locație: Romania

  • Scrie un mesaj privat

8

joi, 29. octombrie 2015, 11:37

Tu ai mai pescui cu leaderul respectiv?
Sau ai spune "oho, daca asta de 1.7 mm a rezistat, pot sa folosesc si unul de 1 mm in aceste conditii... " ?

Daca leader-ul respectiv tinea 200kg si asa scamosat tine 150, nu prea vad de ce ar trebui neaparat aruncat, mai ales daca n-ai ce-ti trebuie in momentul respectiv.
Sigur ca daca ai la tine suficient, cel mai "cool" esti daca-l schimbi dupa fiecare peste sau dupa fiecare agatatura in care l-ai fortat... :nunteleg: .



Da, asa este "informer", dar din punct de vedere comercial ???

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

9

joi, 29. octombrie 2015, 18:23

Da, asa este "informer", dar din punct de vedere comercial ???


Intrebarea nu era pusa dpdv comercial, ci tehnic...
Pescuim in continuare asa, sau taiem 2 m din rola si facem o noua montura? :gandesc:

Aceasta poza m-a iritat si ma linisteste, ptr ca eu tot cu 1,7 mm pescuiesc, cel mai rau caz 1,3 mm. Dar sunt multi care vor sa foloseasca cit mai subtire, cit mai finut... :nunteleg:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mhoria

Biban

Răspunsuri: 101

Membru din: 9. iunie 2015

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

10

joi, 29. octombrie 2015, 19:10

:salut: consider ca pe langa greutatea pestelui si forta cu care se trage de el (cu frana stransa sau slabita) este foarte important de unde e intepat. O intepare laterala, cum am vazut ca este cea mai deasa la cei pe care i-am prins, nu scamoseaza pentru ca nu freaca de dinti. Cel mai rau s-a scamosat cu un somn intepat de placa de sus si care era mai nervos. Am schimbat montura cu una de rezerva si ulterior firul la cea avariata. Per total, am observat ca forfahul se "uzeaza" dupa cateva pescuieli la care ai avut si ceva activitate. Se duce invelisul protector care rigidizeaza firul si se scamoseaza, insa este in continuare destul de rezistent. Folosesc leader powerline de 1 mm.
:noroc:

mhoria

Biban

Răspunsuri: 101

Membru din: 9. iunie 2015

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

11

joi, 29. octombrie 2015, 19:35


Se duce invelisul protector care rigidizeaza firul si se scamoseaza, insa este in continuare destul de rezistent. Folosesc leader powerline de 1 mm.
...insa este in continuare foarte rezistent ! :noroc:

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

12

joi, 29. octombrie 2015, 22:01

asa patesc cei ce folosesc ata in loc de FC sau mono gros si pun o gramada de ancore si carlige ca sa nu rateze trasatura :zambet:
nici nu mai conteaza dimensiunile somnului sau inaltimea pragului de scoici cat lungimea drilului atunci cand dai cu ata :ochi: dril scurt= sanse mari; dril lung = scamosare in cel mai fericit caz :ochi:
un peste se inteapa elegant si fair play direct de buza sau de coltul gurii cu un carlig sau o tripla caz in care singura amenintare pentru leader o mai reprezinta pragurile de piatra sau scoica pentru care antidotul e fc sau mono gros. :bucuros: :noroc:
ps. ata = fir textil


un somn de 3 kile iti taie si leader de ata de 2mm daca are suficient timp la dispozitie sau teren favorabil

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

13

joi, 29. octombrie 2015, 23:31

Chestia pozitiva la inaintas textil e ca se lucreaza foarte usor monturile, la mono si fluorocarbon cu grosimea de peste 1mm stim bine ca e mai "greu" si poate unii din cauza asta continua sa foloseasca textil. Sau poate au mai mare incredere sa foloseasca leader textil si nu mono :gandesc:
Eu controlez dupa fiecare somn prins si daca forfacul e putin uzat il schimb...nu stiu, poate exagerez insa ma simt mult mai sigur daca forfacul arata ca nou :zambet:
La spinning folosesc numai inaintas mono. :noroc:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

14

vineri, 30. octombrie 2015, 06:18

asa patesc cei ce folosesc ata in loc de FC sau mono gros si pun o gramada de ancore si carlige ca sa nu rateze trasatura :zambet:
nici nu mai conteaza dimensiunile somnului sau inaltimea pragului de scoici cat lungimea drilului atunci cand dai cu ata :ochi: dril scurt= sanse mari; dril lung = scamosare in cel mai fericit caz :ochi:
un peste se inteapa elegant si fair play direct de buza sau de coltul gurii cu un carlig sau o tripla caz in care singura amenintare pentru leader o mai reprezinta pragurile de piatra sau scoica pentru care antidotul e fc sau mono gros. :bucuros: :noroc:
ps. ata = fir textil


un somn de 3 kile iti taie si leader de ata de 2mm daca are suficient timp la dispozitie sau teren favorabil
King , nu stiu cate carlige consideri tu ca fiind multe.

Unul simplu si o tripla sunt multe?Mie din start nu mi-a placut ideea , dar i-am vazut utilitatea cand pescuiesti cu rame..adica poti sa ii faci un ''kebab'' mai voluminos..zic si eu..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

15

vineri, 30. octombrie 2015, 06:46

De ce reduceti pescuitul somnului la pescuitul la clonc, unde majoritatea trasaturilor sunt "pupaciuni"?
La stationar de ex inhaleaza pestele viu pina in gât...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

16

vineri, 30. octombrie 2015, 09:13

Nu ma bag la stationar sau clonc datorita lipsei de experiente … la spinning insa as spune ca dupa fiecare dril in parte (indiferent de dimensiunea somnului) sa se verifice integritatea inaintasului. Eu unul o fac doar trecand firul (tot timpul mono) printre degete si il simt imediat cat este de ciupit. In cea mai mare parte, daca simt ciupituri superficiale nu prea ma pun sa il schimb, insa atunci cand se simte clar ca este tot “raschetat” este inevitabil schimbatul lui.

Spun sa se verifice dupa fiecare dril pentru ca aproape orice somnic daca este agatat mai adanc are toate sansele sa roada firul. Sa nu va ganditi ca daca un somnic are doar 5-7kg nu poate face praf un inaintas … am trait destule cazuri in care m-am trezit cu inaintasul ros bine de tot de la pesti din partea carora nu ma asteptam la asa ceva. Am trait pe propria piele sa vad inclusiv cum un somn de vreun metru jumate a reusit sa imi faca praf un Jointed de 13 in partea caudala a nalucii :gandesc:

Cat despre materialul folosit pentru inaintas … asta s-a discutat si pe un alt subiect si la fel cum am spus-o atunci o spun si acum … pentru minte mono-ul este sfant. As folosi FC dar la cat de des schimb inaintasul ar insemna sa arunc banii pe fereastra plus ca un FC de 1mm grosime cred ca ar fi al naibii de greu de innodat pentru prinderea agrafei.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

17

vineri, 30. octombrie 2015, 10:58

De ce reduceti pescuitul somnului la pescuitul la clonc, unde majoritatea trasaturilor sunt "pupaciuni"?
La stationar de ex inhaleaza pestele viu pina in gât...
nu reduce nimeni pescuitul somnului la clonk dar si la stationar daca pestelui viu ii pui o singura ancora in coada nu la cap sau mijloc, il intepi tot de gura in majoritatea cazurilor . :ochi: :noroc:
frica de rateu insa ii face pe multi sa plaseze triplele sau carligele astfel incat sa fie cat mai adanc in gura somnului atunci cand musca, sa nu cumva sa scape marea captura pe intepatura si la urma vin si dau din umeri "pai ce sa-i fac daca a inghitit carligul? nu mai pot sa-i dau drumul ca si asa moare :nunteleg: "
e si chestiunea de cat il lasi sa inghita la stationar ca am auzit si cazuri cu "lasa-l sa inghita bine " dupa care iau scos triplele din stomac pestelui. :nunteleg:

pentru ca insa problema in discutie e scamosarea leaderului , sunt doar doua varinate ca el sa scape nevatamat de dinti :
1. leaderul e complet in afara gurii pestelui
2. leaderul e dintr-un material foarte rezistent la abraziune


King , nu stiu cate carlige consideri tu ca fiind multe.

Unul simplu si o tripla sunt multe?Mie din start nu mi-a placut ideea , dar i-am vazut utilitatea cand pescuiesti cu rame..adica poti sa ii faci un ''kebab'' mai voluminos..zic si eu.."

mai mult de un carlig sau o tripla pentru mine "e multe" :zambet:
am incercat si eu varinate cu 2 triple sau carlig si tripla insa nu ma incanta deloc din 2 motive :
- risipa inutila de momeala
- risc de ranire nasoala a pestelui mai ales daca ii ajunge un carlig sau o tripla in zona branhiilor
de fapt, am renuntat la sistem dupa ce am intepat un somn de vreo 8 kile direct in branhii si mi-a murit in mai putin de 2 ceasuri probabil :necajit: (il pusesem in juvelnic dupa ce am vazut cum sangereaza in ideea ca daca isi revine ii dau drumul insa n-a fost sa fie astfel ca, dimineata urmatoare cand am verificat juvelnicul era deja umflat- efectului apei calde in plina vara- )
Ulterior n-am mai pescuit cu mai mult de o tripla si nici nu intentionez s-o mai fac vreodata.





tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

18

vineri, 30. octombrie 2015, 12:31

Personal leaderul putin scamosat, ca cel din poza, nu ma jeneaza. La mine un leader pentru clonc rezista ani de zile, in general mi-l agata pasagerii de vreun copac cazut pe sustrat si acolo ramane.
Nu utilizez doua carlige, prefer sa pun pesti mai mici ca si momeala, si in cazul ca dau cu rame nu vad rostul mai multor carlige.
Inafara faptului ca mai multe carlige pot cauza pestelui rani grave in timpul drillului, mai pot cauza si pescarului ranu grave cand prinde somnul de gura. Nu utilizez decat mana ca sa scot un somn din apa asa ca un al doilea carlig care se plimba aiurea poate fi perculos si pentru mine. Utilizand un singur carlig, sau ancora, pestele este intotdauna agatat langa buza, deci rana e superficiala. mai ales ca dau teapa cu mana, deci imediat ce simt trasatura.
Deci de acord cu Kingul. :bravo:

19

vineri, 30. octombrie 2015, 14:29

Am o montura norocoasă de vreo 2 ani cu textil de 1.2mm Gigafish.A prins mulți somni îmbrăcați, e puțin scamosata.M-am tot gândit sa-i schimb textilu', dar superstiția nu m-a lăsat :doarecapu: .Asa că la ea îmi DETE somnicul de 190 cm.NO PROBLEM.5 min.de dril. Cred ca mai ține vreo 2-3 ani dacă n-o protest în ceva....
:noroc:

20

vineri, 30. octombrie 2015, 21:12

protest
:rizi: proptesc se vroia.....smartu'...