Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

21

duminică, 1. noiembrie 2015, 11:53

La stationar sau spinning nu se prea poate dinainte prevedea cum va fi intepat somnul. Chiar si cu o montura cu un carlig acesta poate intepa adanc in gat sau in branhii.
Astfel, leadrul este supus frecarii pe dintii somnului!
Cu cit mai mare somnul, cu atata mai lung drillul, cu atata mai mare este posibilitatea ca acesta sa cedeze daca este prea subtire.

Leaderul din poza arata asa dupa un drill de 10 minute cu un somn de 2,4 m in apa de 2 m. Ce s-ar fi intamplat daca somnul ar fi avut 2,6 sau 2,7 metri??? :gandesc:



sau aici, nici profesionisti nu pot anticipa cit de adanc va absorbi somnul montura, carligul...

https://youtu.be/rAPAR81fT-0?t=16m51s
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 27

Membru din: 10. iunie 2012

Locație: Deva

Profesia: pe apa

  • Scrie un mesaj privat

22

duminică, 1. noiembrie 2015, 21:02

Pescuitul somnului fara un leader adecvat ...un dril nefinalizat.Acum e normal sa apara uzuri ale monturii,in special a carligului si a leaderului,cu cat pestele si drilul e mai mare ,eu dupa fiecare somn verific primii 5m de linie,chiar daca dau la stationar sau mai ales la spinining...nu de multe ori au aparut pe primul metru de mono mici ciupeli de la substrat sau la impletit scamoseli minore.Acum de fiecare pescar depinde cum abordeaza o partida de pescuit,pt mine e o chestie de incredere,pescuiesc cu cateva produse pe care le cunosc suficient de bine si stiu cand ceva trebuie schimbat la montura,oricum ce este pe shop calitativ este cu mult peste ce se gaseste in tara...deci nu prea am avea de ce ne plange.Concluzia mea -un dril lung mareste sansele pestelui sa scape sau sa se agate,niciodata nu am subestimat pescuitul efectiv la somn...

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

23

marți, 3. noiembrie 2015, 04:31

La stationar sau spinning nu se prea poate dinainte prevedea cum va fi intepat somnul. Chiar si cu o montura cu un carlig acesta poate intepa adanc in gat sau in branhii.
[...]

corect insa,cel putin la stationar, se pot lua masuri astfel incat riscul inhalarii sa fie redus la minim sau, mai bine zis, ca sa fie minoritare cazurile in care atunci cand inghite carligul sa fie si el adanc.
nici profesionisti nu pot anticipa cit de adanc va absorbi somnul montura, carligul...


cat de adanc va absorbi somnul se poate doar presupune si se pot adapta unele monturi in consecinta insa, intr-adevar, nimeni nu poate garanta ca nu se va rani.
Cu toate astea, se pot anticipa unele tipare comportamentale care cresc sau scad sansele astfel, cel putin profesionistii, ar trebui sa stie ca atunci cand stau pe cuib sau cand se asaza pe gropi somnii sunt agresivi si au tendinta sa muste intrusul nu sa-l inghita sau ca, in perioadele de hranire intensa, somnul mananca lacom si sunt sanse mari sa inghita (si deci monturile trebuie putin adaptate).
Se mai stie si ca somnul va aspira mai adanc o momeala mai voluminoasa si ca, daca volumul e mare iar greutatea mica (cazul buchetelor de rame, lipitori, mate, caracatite, etc.) aceasta va fi aspirata mai usor si mai adanc pentru simplu fapt ca somnul va crea o aspiratie mai puternica antuci cand casca gura datorita perceptiei sale ca trebuie sa prinda ceva mare(ca si omul si animalele stiu ca trebuie sa deschida gura dupa cat e lingura de mare).
Vorbim evident de comportamentele generale nu de exceptii.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

24

marți, 3. noiembrie 2015, 06:34

Cred ca ar fi interesant sa dezbatem acest subiect într-unul aparte , si sa vedem daca intelegem cum isi ia somnul hrana... ciuguleste sau absoarbe?

Cot espre exceptii... sincer, personal nu as dori sa pierd nici excepțiile din cauza leaderului sau al altei "za" slaba, sa-i ramana prin gat si sa moara apoi. Poate fi chiar exceptia un capital alfa deosebit de rar... :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mhoria

Biban

Răspunsuri: 101

Membru din: 9. iunie 2015

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

25

miercuri, 4. noiembrie 2015, 21:34

Cred ca ar fi interesant sa dezbatem acest subiect într-unul aparte , si sa vedem daca intelegem cum isi ia somnul hrana... ciuguleste sau absoarbe?

Cot espre exceptii... sincer, personal nu as dori sa pierd nici excepțiile din cauza leaderului sau al altei "za" slaba, sa-i ramana prin gat si sa moara apoi. Poate fi chiar exceptia un capital alfa deosebit de rar... :noroc:
Cred ca din clipul de mai jos al rusului (de la 01:56 ) am putea intelege cate ceva din modul de hranire al somnului.Pescuieste la clonc si foloseste scoica legata de forfah fara carlig, cu o camera montata pe fir, doar pentru a surprinde atacurile. La stationar cred ca se hraneste asemanator, poate ceva mai agresiv cand se da cu pestisor viu. :noroc:
Аритмия - YouTube

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

26

joi, 5. noiembrie 2015, 06:50

Din tot videoul se poate intelege comportamentul somnului la clonc, nu doar la minutul amintit. Deci aici se vede clar ca nu mananca la comanda noastra, el vine curios, testeaza, spioneaza, gusta (fara sa miste varful lansetei), daca da de fir, se sperie si fuge, daca simte rezistenta o lasa, sau, in momentele ideale cind are pofta de mancare, inhaleaza.
Si asta fara carlige, leader gros si plumbi imensi. Cand mananca, mananca, cind nu... trebuie doar insistat. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com