Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 28. octombrie 2015, 07:19

Down Scan - ce si cum se poate vedea?

Despre sonar am înțeles că acest model se pretează doar la identificarea substratului, a structurilor și nu la identificarea peștilor ....v-as ruga o lămurire în acest sens


Am mutat aici intrebarea ta, poate sunt utilizatori ce vor posta niste poze explicatative :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 28. octombrie 2015, 08:43

Eu nu am imagini da` pot sa incerc sa scriu un raspuns. :)

Imaginile obtinute cu tehnologiile "side imaging", "down imaging", "side / down scan" etc. , nume care difera de la producator la producator, sunt imagini PROCESATE sau "CONSTRUITE" de electronica sonarului din SCANARI SUCCESIVE INGUSTE ale spatiului de sub transducer.
Ceva asemanator cu imaginile obtinute in TOMOGRAFIE (medicala sau ne-medicala).
Este clar ca daca obiectele scanate SE MISCA, ceea ce se obtine la procesare nu mai prea seamana cu obiectul in cauza. :)
(dealtfel nici daca te misti cand ti se face o poza, nu mai semeni cu tine, chiar daca nu esti "feliat"... :rizi: )
Asa ca raspunsul este undeva "la mijloc": nu ca pestii neaparat nu se vad pe acest tip de scanare insa fie nu prea o sa semene a pesti fie, functie de tipul de procesare, anumite obiecte in miscare vor fi eliminate de procesor ca fiind "zgomot" si atunci nu se vad deloc.
Un peste care sta pe loc in raport cu substratul scanat dintr-o barca ce se deplaseaza cu o viteza constanta (intre anumite limite), va fi redat corect.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 28. octombrie 2015, 19:57

Corect perfect ce spune Informer , ,,feliatul " ajuta procesorul in functie de viteza de deplasare , deci daca nu ne deplasam nu prea are ca sa ne arate , daca ne deplasam pe o plaja de viteza (de la minimum si pana la maximum cat poate sa proceseze ) atunci imaginea seamana destul de bine , cand viteza depaseste ,ori este eronat in cote ori ...... deci daca apare un peste si nu sta in pozitie fixa (sa trecem peste el sa-l feliem) nu-l vedem in cote , daca vine si sta langa montura vedem o aiureala ce nu seamana a ce e dar vedem amprenta lui feliata pana cand ajuge langa montura .Normal ar fi ca producatorul sa specifice undeva intre ce viteze imaginea are acuratetea maxima .
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

4

miercuri, 28. octombrie 2015, 20:27

Salut.Aceptand traba cu feliatu eu siam ca cu cat viteza este mai mica cu atat obiectul se vede mai gros sau mai lat pe ecran si invers cu cat viteza este mai mare obiectul se vede mai ingust pe ecran.Mai depinde si cum ai ales viteza pingurilor din setari.Daca viteza pingurilor e la maxim atnci ai acuratetea maxima dar si consumul de energie maxim.Dupa umila mea experienta cel mai corect poti sa apreciezi dimensiunea unui obiect la viteza de 4-8 km/h.Pe down scan pestii se vad foarte slab si poti sa iti dai seama ca e peste doar daca ai un sonar care poate sa vada in acelasi timp si down scan si normal.Side imaging eu stiam ca e o tehnologie mult superioara la down scan si bineanteles la un pret mult superior dar nu am avut asa ceva asa ca nu pot sa exprim o parere.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 28. octombrie 2015, 20:40

Imaginea "down / side imaging" este "realista' ca dimensiuni doar la o viteza anume, foarte clar... dar de ce un sonar cu GPS nu poate sa coreleze viteza de deplasare cu procesarea imaginii este doar pt. ca trebuie sa ne vanda noua maine un model "nou"... :rizi: .
Din cate stiu eu, in afara de ceva diferente software "ne-super-costisitoare", diferenta dintre side si down imaging consta in diagrama de radiatie/receptie a transducerului... modu` "cum bate", cum ar veni... :).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

6

joi, 29. octombrie 2015, 20:29

Salut.Aceptand traba cu feliatu eu siam ca cu cat viteza este mai mica cu atat obiectul se vede mai gros sau mai lat pe ecran si invers cu cat viteza este mai mare obiectul se vede mai ingust pe ecran.Mai depinde si cum ai ales viteza pingurilor din setari.Daca viteza pingurilor e la maxim atnci ai acuratetea maxima dar si consumul de energie maxim.Dupa umila mea experienta cel mai corect poti sa apreciezi dimensiunea unui obiect la viteza de 4-8 km/h.Pe down scan pestii se vad foarte slab si poti sa iti dai seama ca e peste doar daca ai un sonar care poate sa vada in acelasi timp si down scan si normal.Side imaging eu stiam ca e o tehnologie mult superioara la down scan si bineanteles la un pret mult superior dar nu am avut asa ceva asa ca nu pot sa exprim o parere.

Asta cu 4-8 km nu o gasesc nicicum in manual ! e specificat pe vre un site ?!
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

robby

Oblete

Răspunsuri: 19

Membru din: 24. octombrie 2015

Locație: Iasi

  • Scrie un mesaj privat

7

vineri, 30. octombrie 2015, 06:34

Eu am un sonar lowrance elite 5-dsi , pe acest model de sonar îmi apar și pești , îl pot folosi în pescuitul la clonc ?
Precizez ca nu am mai folosit niciodată un sonar...urmează sa merg zilele următoare în Delta și vreau sa-l pun la treaba...☺

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

8

vineri, 30. octombrie 2015, 06:39

Eu am un sonar lowrance elite 5-dsi , pe acest model de sonar îmi apar și pești , îl pot folosi în pescuitul la clonc ?
Precizez ca nu am mai folosit niciodată un sonar...urmează sa merg zilele următoare în Delta și vreau sa-l pun la treaba...☺


99% nu!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

9

vineri, 30. octombrie 2015, 06:44

Cred ca aici vei gasi răspunsul. Daca nu, lasa-ma sa stiu si vb la telefon
Down Imaging si Side Imaging… ce-i asta?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

10

vineri, 30. octombrie 2015, 10:29

Asta cu 4-8 km nu o gasesc nicicum in manual ! e specificat pe vre un site ?!
Salut.Am spus dupa umila mea experienta.Eu am procedat in felul urmator: Am trecut peste un gropan in care am pescuit multi ani si pe care il cunosteam la perfectiune cu diferite viteze si am apreciat ca la vitezele astea se vede cel mai bine.Cu cat viteza e mai mare pragul ti se pare mai abrupt ajungand ca pe la 45-50km/h sa crezi ca e o groapa facuta cu excavatorul cu peretii aprope drepti.Prin analogie am dedus ca toate obiectele se vad la fel dar poate gresesc, eu spun cum cred eu ca este.Acum dupa 2 ani de cand am sonarul inca mai incerc sa apreciez in functie de viteza cam unde in urma este obiectul pe care l-am vazut.Intarzierea este destul de mare asa ca la viteza cateva secunde insamna zeci de metri.Alt punct negativ la Down Scan este ca nu poti ,sau cel putin eu,aprecia pozitia obiectului fata de barcain lateral asa ca esti nevoit sa faci minim 2 treceri in diagonala ca sa apreciezi pozitia.

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

11

duminică, 1. noiembrie 2015, 15:07

Deci producatorul nu specifica parametri maximi ai sonarului , cum e cel mai aproape de adevarul de sub apa !! :pauza:
Are dreptate Informer , MAI DATI 1000 DE EUROI SA FACEM ASTA ! :limba:
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

memetzel

Oblete

Răspunsuri: 13

Membru din: 25. septembrie 2015

Locație: tulcea

  • Scrie un mesaj privat

12

marți, 3. noiembrie 2015, 08:04

poze

Despre sonar am înțeles că acest model se pretează doar la identificarea substratului, a structurilor și nu la identificarea peștilor ....v-as ruga o lămurire în acest sens


Am mutat aici intrebarea ta, poate sunt utilizatori ce vor posta niste poze explicatative :noroc:
Am revenit eu cu niste poze, poate va ajuta cu ceva... in partea de sus e sonarul normal, in parte de jos downscanu'
»memetzel« a atasat urmatoarele fisiere :

robby

Oblete

Răspunsuri: 19

Membru din: 24. octombrie 2015

Locație: Iasi

  • Scrie un mesaj privat

13

marți, 3. noiembrie 2015, 08:15

Am mutat aici intrebarea ta, poate sunt utilizatori ce vor posta niste poze explicatative :noroc:[/quote]Am revenit eu cu niste poze, poate va ajuta cu ceva... in partea de sus e sonarul normal, in parte de jos downscanu'[/quote]
Am revenit eu cu niste poze, poate va ajuta cu ceva... in partea de sus e sonarul normal, in parte de jos downscanu'




da..cred ca inteleg...si pesti ar fi acele semne individuale care nu apar si pe ecranul de jos....
Totusi la mine parca nu se vedea asa de clar substratul ...am vazut ca se poate opta ptr. anumite culori pe ecran...care ar fi cele mai indicate ? in exemplu tau ,memetzel , ce schema de culori s-a folosit ?

memetzel

Oblete

Răspunsuri: 13

Membru din: 25. septembrie 2015

Locație: tulcea

  • Scrie un mesaj privat

14

marți, 3. noiembrie 2015, 11:09

sepia

Ce sonar ai ? pe dsi stau pe sepia parca, si pe sonar white background, nu stiu exact, trebuie sa il deschid sa vad... la clonc nu folosesc deloc dsi'ul, nu are rost, folosesc doar sonarul, pe 2 frecvente, 200 respectiv 83... dsi-u il folosesc doar la crap, cand dau pe butuci. Daca te uiti atent, iti arata si pe dsi pesti, daca sunt destul de mari si sunt pozitionati bine...dupa cum se vede in poza
»memetzel« a atasat urmatoarele fisiere:
  • downscan.jpg (288,43 kB - 114 ori coborit - ultima oara: 14. octombrie 2022, 11:58)

robby

Oblete

Răspunsuri: 19

Membru din: 24. octombrie 2015

Locație: Iasi

  • Scrie un mesaj privat

15

marți, 3. noiembrie 2015, 11:19

Ei...asta si doream...asa arata pestii pe ecran la dsi...eu am un lowrance elite 5-DSI ....L-am folosit o singura data acum vreo 2 saptamani doar sa vad cum functioneaza, vedeam tot felul de semne pe el insa nu stiam sa le interpretez, m-ai luminat un pic memetzel, merci mult !

memetzel

Oblete

Răspunsuri: 13

Membru din: 25. septembrie 2015

Locație: tulcea

  • Scrie un mesaj privat

16

marți, 3. noiembrie 2015, 13:06

Ma bucur ca ti-am fost de folos ! numai bine !

robby

Oblete

Răspunsuri: 19

Membru din: 24. octombrie 2015

Locație: Iasi

  • Scrie un mesaj privat

17

marți, 3. noiembrie 2015, 13:43

Inteleg din raspusurile si celorlalti colegi , destul de tehnice :) dar la obiect , ca pe un sonar DSI nu o sa vad pestii decat in anumite conditii (viteza,etc) , voi incerca sa ma familiarizez cu asta pe care il am deocamdata, pe viitor ma voi orienta si spre un sonar normal...multumiri tuturor !

Subiecte asemănătoare