Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 22. februarie 2012, 16:26

Timiș

:salut:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

2

luni, 25. iunie 2012, 07:24

Am fost sâmbătă la spining pe Timiş dar nimic, n-am văzut decât vre-o două atacuri în toată ziua :nunteleg: ? Poate nu conduc bine nălucile.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

3

luni, 8. aprilie 2013, 07:47

Am fost vineri şi sâmbătă la Timiş, vineri era crescut cu peste doi metri pe înălţime, până sâmbătă la ora 2 a scăzut mult:
»ovidiu« a adaugat urmatoarele poze:
  • Timiş vineri.jpg
  • Timiş vineri 1.jpg
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

4

duminică, 2. iunie 2013, 09:52

Riul TIMIS,cel mai grozav cel mai frumos :buaaaah: .Este raul pe care pescuiesc de mic si pe care avind 90% din soiurie de peste din tara am
facut partide de neuitat :zambet: .Raul era foarte bine populat pentru ca varsinduse direct in Dunare la Panciova in Serbia primavara migrau toate soiurule.
Acum pe teritoriu Serbiei sa construit pe riu o ecluza care daca apa e mica sta inchisa . :doaaamne:
Fata de ani anteriori pesti au cam disparut pacat mare pacat. :nervos:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 30. octombrie 2013, 07:14

Aseară am fost la clonc pe Timiş, a fost prima mea ieşire singur la clonc. Nu am prins nimic dar a fost foarte frumos, am folosit montura cu plută şi ştarletă, momeală a fost un cărăşel de la congelator, cred că mirosea a freon deaia n-am prins nimic :rizi: . Vizibilitatea era destul de mică şi am aprins lanterna din când în când dar nu cred că deranjează somnii, peştii mici nu fugeau unul chiar a vrut să mă răstoarne, s-o aruncat cu nasul direct în barcă.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

6

miercuri, 30. octombrie 2013, 19:24

Acu m-an intors de pe Timis. :bucuros: Am plecat sa iau putin aer,dar nu am rezistat tentatiei si am pus si un bat in masina. Pe la ora 17 si am inceput sa ma joc putin cu o guma prin apa,dadeam de
plictiseala cind........atac....la capatul firului pe un sad de 7 cm, un salau de 600 de grame, am facut o poza dar datorita intunericului a iesit ca :drac2: .Am continuat , si dupa inca citeva lnsari,un
ciocan, urmat de cateva miscari bruste.....somn!... zic1....am puso ata de 13 livre ....dupa 3 minute rasuflu usurat,lam scos in jur de 3 kg. Dupa cateva maini inca un atac....rateu...selavii :) .
Sa intunecat bine....continui sa vizez malul celalalt ,veneam cu guma din apa mica spre cea mare iar la caderea gumei imediat dupa prag urma atacu.Ma mai joc, si dupa inca cateva lanseuri
un atac sa-mi ia batul,dupa cam 2 minute reusesc sa-l aduc mai aproape de mine,cand brusc se infurie si incepe sa ia fir si........se duce, se duce...si dus a fost :doarecapu: nu l-am putut opri.
:zambet: P.s........de asta e frumos pescuitul, :rizi: :bravo:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

7

miercuri, 30. octombrie 2013, 20:25

Dane...esti de invidiat :). Eu as iesi si maine daca as fi in locul tau...
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

Răspunsuri: 170

Membru din: 12. iulie 2012

Locație: Clisura Dunarii

Profesia: Pescar

  • Scrie un mesaj privat

8

miercuri, 30. octombrie 2013, 20:31

anul trecut am pescuit o singura data dupa o pauza de cativa ani...am renuntat la ideea ca pe Timis mai exista sanse sa prinzi ceva... dar poate-i fac o vizita avand in vedere ca weekendul asta nu pot iesi la Dunare :(
http://www.smartfishing.info

"It's nice to be important, but it's more important to be nice"

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

9

miercuri, 30. octombrie 2013, 21:53

Eu as iesi si maine daca as fi in locul tau...
si cand te gandesti ca nu a avut ninic de rezerva la mine :) nici cel putin un alt jig :rizi:
am renuntat la ideea ca pe Timis mai exista sanse sa prinzi ceva.
se pare ca a mai ramas ..... cate unu :gandesc:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

10

joi, 31. octombrie 2013, 04:58

se pare ca a mai ramas ..... cate unu


Felicitari Dane!
Eu cred ca mai mult decit numai unul... :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

11

joi, 31. octombrie 2013, 10:12

Eu cred ca mai mult decit numai unul...
M-am uitat atent astazi la fir sa vad ce sa intamplat de a rupt : a luat jigul tot si a ajuns cu dintii pe fir :necajit: se vede clar cum la frecat,sper, sa fi scapat de jig :) .
Muscaturile au fost pe cadere , de aceia la luat in plin, dupa cum a luptat si se punea jos a fost.... mare. :nunteleg: :gandesc:
P.s .......a fost frumos.....la ora 20 stateai la maneca scurta erau 18 grade afara. :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

12

joi, 7. noiembrie 2013, 07:45

Am ieşit aseară la cloncănit pe Timiş, am dat la râmă de ploaie dar nu a ieşit nimic, am agăţat de două ori montura şi am tras până s-a îndreptat cârligul, deşi aveam cârpa pe genunchi şi mănuşa sub am tras cu mâna goală şi m-am ales cu două tăieturi, una la arătătorul stâng şi una la cel drept :doarecapu: . Am găsit apă de peste 10,7m :soc:, albia cu adâncime între 0,7 şi 1,5m şi .. perete direct la 5m cu coborâre puţin mai lină la peste 10,7m. Apa este încă destul de caldă pentru perioada asta. O fost fain, am povestit cu un nene care stătea pe noapte, cred că nici lui nu-i venea să crteadă când i-am spus ce adâncime are apa.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

13

joi, 7. noiembrie 2013, 07:58

Surprinzator! De multe ori nici nu ne vine sa credem ce gropane avem in rauletele noastre, si nici ce somni ascund acestea.
Mi-a povestit la telefon un tip din Timisoara, care merge mult pe Mures la pescuit, precum ca a gasit multe gropane care le pescuieste la pom cu crapi chiar si de 2 kg (cumparati la Metro). In August avea peste 30 de capturi pe Mures, 4 dintre ei peste 2 m. Acum 2 saptamani mi-a scris email ca a mai prins 2 de peste 2 m, cel mai mare de 2,4 m, circa 80 kg.

Ovidiu, incearca gropanul la clonc din Mai incolo, cind apa are peste 16° C, mai ales cind aceasta ajunge la 20°. Ai folosit sonar? :gandesc: ... sau la nimereala?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

14

joi, 7. noiembrie 2013, 08:10

Nu am sonar dar adâncimea şi configuraţia albiei am determinat-o corect cu metodă tradiţională, am încercat şi la adâncime mare, aprox. 1m deasupra albiei, şi la 2m sub oglinda apei darn-a mişcat, a fost dificil că era întuneric şi ţineam destul de greu reperele de pe mal. Nu ştiu dacă este întâmplător dar şi acum şi data trecută, după ce am început să dau cu cloncul, a început răpitorul să bată în mal.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

15

joi, 7. noiembrie 2013, 08:13

Cu un sonar puteai vedea exact daca sunt somni in zona sau nu. Daca erau - momeala in dreptul lor. Nu musca, schimbata momeala. E f greu pe pipaite.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

16

joi, 7. noiembrie 2013, 08:21

Ştiu dar încă n-am sonar, m-am gândit la unul micuţ dar cele mici nu ştiu dacă sunt suficient de performante şi să m-ajute în mod eficient, să văd albia şi montura în timp real şi să pot alterna adâncimea în funcţie de ce văd. Nu ştiu la ce adâncime minimă funcţionează în parametrii.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

17

joi, 7. noiembrie 2013, 08:40

Nu ştiu dacă este întâmplător dar şi acum şi data trecută, după ce am început să dau cu cloncul, a început răpitorul să bată în mal.
:zambet: nu e intamplator e realitate.....in momentul cand incepi sa bati cu cloncupui toti pesti in miscare...rapiitori.... pasnici.....tot ,majoritatea se sperie si fugind haotic prin apa, provoaca rapitorii am observat si eu fenomenul. :)
Cu un sonar puteai vedea exact daca sunt somni in zona sau nu.
fara sonar e foarte greu !aproape imposibil..... Timisul, cu apa adanca e pe portiuni de maxim 100 m asta an cazul cel mai fericit, si plin de agataturi,nu cred ca un pescuit ca clonc e cea mai buna solutie :bucuros:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

18

joi, 7. noiembrie 2013, 08:50

fara sonar e foarte greu !aproape imposibil..... Timisul, cu apa adanca e pe portiuni de maxim 100 m asta an cazul cel mai fericit, si plin de agataturi,nu cred ca un pescuit ca clonc e cea mai buna solutie
Da Dane, îi foarte greu şi mai ales pe întuneric, am ieşit să mă relaxez şi pentru antrenament, aş putea şi fără sonar după ce învăţ bine locul dar cu sonar se face diferenţa.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

19

joi, 7. noiembrie 2013, 08:58

, am ieşit să mă relaxez
aseara... am iesit si eu 1 ora cu gumele la ce o fii. La a doua mana o lovitura .....intep... si iese la pozat , o imitatie de salau :rizi: .....am stat 1 minut sa reusesc sa-l tin in palma... la pozat :doarecapu:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Răspunsuri: 111

Membru din: 17. ianuarie 2013

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

20

joi, 7. noiembrie 2013, 09:54

Vai ,nu stiam ca exista si imitatii de salai :rizi:
Sunt numai buni pentru plasele pescarilor de pe Clisura :box:

Subiecte asemănătoare