Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit
  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1

sâmbătă, 24. octombrie 2015, 18:06

Probleme somiera

Salut, am o garnitura de mobila veche, stil, din lemn cu furnir de nuc, careia i-am schimbat furnirul cu vreo 3 ani in
urma, cu costurile aferente......si patul, a carui somiera cu arcuri a fost reconditionata, incepand cu arcurile, pana
la tapiteria schimbata. Problema este ca asa cum spune o vorba, cat traiesti, inveti...acum, spunandu-mi persoana care
locuieste acolo ca il inghionteste ceva, m-am dus sa verific si in vreo 3 locuri se simte ceva, nu am umblat, dupa ce am
ridicat-o, pentru ca are montata panza si pe dedesubt, care acopera structura, si, gandindu-ma retrospectiv, nu am vazut
exact cum si ce strat are intre arcuri si tapiterie, dar, fara a inventa eu apa calda, fara a ma considera mester sau
fara sa incerc sa dau lectii celor care se ocupa cu asta, nu mi se pare o solutie optima cum s-a procedat, probabil,
dupa cum se procedeaza in aceste situatii. Pur si simplu, dupa logica mea, fie ea si ciudata pentru altii......eu as
fi ales alt mod de a face trecerea de la arcuri la tapiterie...un strat, primul, deasupra arcurilor, dintr-un material
mai tare, rigid, mai gros, care sa reziste si sa preia orice problema temporara, pana la rezolvarea ei, cu arcurile,
apoi, un strat tampon, cu consistenta moderata, cu grosimea potrivita, sa zic, de cativa centimetri, 3-6 cm pana la cat
doreste utilizatorul, cu rol asemanator unei saltele, dupa pretentii, anatomica si abia apoi tapiteria.
Acum, ma gandeam, ori sa incerc sa desfac panza de dedesubt si sa vad daca pot schimba eu arcurile cu problema, sau sa
chem pe cineva din domeniu, ori, sa caut un fel de saltea, mai subtire, din acelea care se pun peste canapele pliabile,
cum am vazut si la un unchi al sotiei, deoarece arcurile nu par rupte, deci, nu au iesit prin tapiterie si nu se simt ca
si cand ar sta sa iasa, ca sa ma gandesc ca ar putea gauri si salteaua pe care as pune-o deasupra...de asemenea...as
putea-o prinde cu portiuni de arici de croitorie de tapiterie, cusut, ca sa nu alunece salteaua pe somiera...voi cum ati
proceda(t)...?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

2

duminică, 25. octombrie 2015, 06:31

Daca nu esti tapitzer mai bine nu incerca sa faci tu reparatia asta,pentru ca sigur nu o sa iasa bine.O sa pierzi,timp,bani si nervi,si tot nu va iesi bine.Eu am incercat sa tapitez un banal taburet si o iesit de parca l-a trecut o tornada.

Fa comparatie intre cat iti cere un meserias materiale plus manopera si cat costa una noua.Pun pariu ca mai bine iesi cumparand una noua si pe asta veche o faci cadou cuiva sarac..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

3

duminică, 25. octombrie 2015, 21:57

Daca nu esti tapitzer mai bine nu incerca sa faci tu reparatia asta,pentru ca sigur nu o sa iasa bine.O sa pierzi,timp,bani si nervi,si tot nu va iesi bine.Eu am incercat sa tapitez un banal taburet si o iesit de parca l-a trecut o tornada.Fa comparatie intre cat iti cere un meserias materiale plus manopera si cat costa una noua.Pun pariu ca mai bine iesi cumparand una noua si pe asta veche o faci cadou cuiva sarac..


Gigi, e vorba despre un set de mobila stil, facuta la comanda, cu aproape 100 de ani in urma...pe care am reconditionat-o, inclusiv prin schimbarea furnirului de nuc...deci...nu prea pot pune problema asa...ca m-a costat destul reconditionarea...si stiu ce calitate este...nu pot sa iau un pat nou de tot rahatul, din PAL sau ce alte porcarii se produc azi...ca am asa ceva in alta parte...si doar pentru ca l-am consolidat eu, personal, mai sta in picioare, si pentru ca nu am, deocamdata, de ce sa il schimb, sa cheltui alti bani...deci...am motivele mele...plus ca nu am unde sa depozitez somiera originala despre care vorbesc...in cel mai rau caz, chem un meserias, sa vedem cat de meserias va fi, oricum, fur si din asta putina meserie si data viitoare 99% rezolv singur ce va aparea...ideea era cum as putea modifica stratificarea superioara dupa cum am descris aproximativ in postarea de la inceput...:)
P.S. Aici nu era vorba de a face ceva de la cap la coada...in principiu, doar de schimbarea unor arcuri...ceea ce voiam eu...ar trebui sa vad, mai intai, la cineva care se pricepe, sa-l urmaresc si sa-l ajut...si duoa aceea...mai vorbim... :zambet: :ochi: ...am norocul sa ma cam pricep si sa-mi cam iasa pe ce pun mana... :zambet:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

4

luni, 26. octombrie 2015, 06:55

Mno,tu stii mai bine..spor la treaba.
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Subiecte asemănătoare