Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

21

duminică, 20. ianuarie 2013, 13:41

Pentru clonc, intepat de sub aripioara dorsala. Preferabil a se folosi carlig si nu tripla.

22

luni, 21. ianuarie 2013, 17:24

se merge pe un singur carlig in acest caz sau montura cu doua carlige, unul intepat in tipar si celalt liber?!

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

23

luni, 21. ianuarie 2013, 19:55

Un singur carlig, deci nu montura cu 2 carlige sau ancora + carlig.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

24

marți, 22. ianuarie 2013, 06:49

Montura cu anghila la clonc este cea mai rentabila asa:



Agrafa vine prinsa doar de pielea tare a anghilei in spatele capului, la ceafa. Aceasta montura a artat ca anghilele nu se mai zvarcolesc atata de dureri si astfel nu se incalcesc in fir. Cu asemenea montura sunt viguroase toata ziua 100%. Dupa partida de pescuit anghila este de multe ori pastrata si pt a doua zi (intepata in coada nu rezista decat cateva ore in carlig).

La fel ar trebui sa fie si montura cu tzipar, insa ansamblul carlig+agrafa sa fie proportionat la marimea pestelui.
Ar fi o varianta de prindere si pt hamul la caras/ platica/ babusca...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

25

marți, 22. ianuarie 2013, 09:47

Tiparul, agatat de sub aripioara dorsala, rezista in carlig pana l-a halit mustaciosul. Evident este faptul ca grosimea carligului nu trebuie sa fie mare. Singurele chestii care miscoreaza durata de viata a tiparului, exceptand somnul :ochi: , sunt lansarile indepartate, si repetate, cu plumb greu sau nescoaterea lui din apa la 5-6 ore macar pentru a mai lua si el o gura de aer. Dimensiunea tiparului pe care o recomand pentru pescuit este de 20-25cm (femele).

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

26

miercuri, 13. februarie 2013, 21:19

De ce femele?? Asta nu o stiam. Cum se deosebeste femela de mascul la tipar ca sincer asta nu o stiu?

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

27

marți, 5. august 2014, 12:12

Deci, cum se deosebesc femelele de masculi? Eu am luat de cateva ori de la Tulcea tipari, intre 16 si 20 cm, dar habar n-aveam care cum este! Pana la urma, de ce sunt mai bune femelele? Rezista mai mult, degaja vreun miros sau feromon mai usor de detectat de catre somn?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 147

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

28

marți, 5. august 2014, 13:34

Deci, cum se deosebesc femelele de masculi?

Ca si la rame:se trece prin gura si daca ramai cu outzele-ntre dinti..e baiat :ochi:
...cogito ergo sum.

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

29

marți, 5. august 2014, 16:16

Eu, de obicei, vorbesc din experienta personala... :rizi: ...si nu incerc chiar orice experimenteaza altcineva... :zambet: :ochi: ...
Gluma-gluma, dar cum le deosebeste somnul, de spuneti ca sunt mai bune femelele, si de ce?
P.S. Si eu am aceleasi preferinte... :zambet: ...ca si somnul... :ochi: !
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!