Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »catfish_master«

Răspunsuri: 210

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: caprino veronese Italia

Profesia: constructii

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 1. mai 2012, 20:04

montura cu ham pentru pestisor viu

are careva o schema pentru asta ? am tot auzit dar nu am idee cum se face. :gandesc:
Get Rich or Die Tryin'

  • Autorul acestui subiect este »catfish_master«

Răspunsuri: 210

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: caprino veronese Italia

Profesia: constructii

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 2. mai 2012, 07:33

16 accesari, nici un raspuns :( Am inventat eu asta? sigur nu :))
Get Rich or Die Tryin'

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 2. mai 2012, 07:44

Salut,
hai ca iti raspund eu: nu cunosc, n-am folosit niciodata. Aud prima oara de la tine treaba cu hamul.

Din cite am inteles, italienii cind folosesc peste viu la pescuitul somnului, ii trec pestelui forfahul si prin gura-urle, pt ca somnii sa nu-i poata fura din carlig.

Ma gandesc (nu-s sigur) ca tot asa trebuie sa fie si la montura ham: un fir textil mai gros prin ambele urle si legat sus pe ceafa. De la cirlig pleaca atuci un slop ca la pescuitul cu boilies si in capat o agrafa, care se va prinde de "ham". Daca dai in curent, unde pestele trebuie sa stea cu capul contra curentului, unde cirligul ar trebui prins in nara pastelui, acolo poti lasa hamul mai lung, astfel incit sa-l poti trage pina afara din gura, si prinzi acolo cirligul.

Cred ca asa se procedeaza :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

4

miercuri, 2. mai 2012, 09:33

Şi eu am în minte o metodă prin care să prind peştele de cârlig fără să-l înţep, o să cumpăr un peşte şi o să încerc metoda iar dacă merge o să pun şi poze. Se utilizează un cârlig şi o triplă sau două cârlige şi bentiţă lată de un centimetru de la mercerie.
Nu mă pot obişnui cu gândul că, peştişorul stă acolo şi se chinuie cu cîrligele alea înfipte în el, nu-i lucru bun. De mulţi ani nu mai folosesc peşte viu pentru momeală.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

5

duminică, 6. mai 2012, 23:14

salut

asta ar fii o idee de ham pentru pestisor.intre minutul 4 si minutul 7.(Pt. 2) SKY Caccia & Pesca - Gruppo Siluro Pontevecchio
- YouTube

  • Autorul acestui subiect este »catfish_master«

Răspunsuri: 210

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: caprino veronese Italia

Profesia: constructii

  • Scrie un mesaj privat

6

luni, 7. mai 2012, 07:01

mersi mersi, sambata vedem cat e de productiva :)
Get Rich or Die Tryin'

7

luni, 7. mai 2012, 07:17

asta ar fii o idee de ham pentru pestisor.intre minutul 4 si minutul 7.(Pt. 2) SKY Caccia & Pesca - Gruppo Siluro Pontevecchio- YouTube


Nu stiu cat este de viabil ideea, atata timp cat pestele este fixat doar intr-un singur loc... si elasticul cedeaza... iar pestele este alunecos... Daca va e mila sa intepati pestisorul momeala, atunci folositi plastice si naluci artificiale, sau treceti pe boilies... !!!

coste81

Biban

Răspunsuri: 173

Membru din: 12. ianuarie 2013

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

8

vineri, 18. ianuarie 2013, 19:25

Scuzati intrebarea de incepator dar de ce este recomandat ca pestele sa fie pozitionat cu gura spre pluta de grund in ape cu curent?

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

9

vineri, 18. ianuarie 2013, 19:31

Ca sa nu vada cand vine somnul din spate! .... :zambet: doar o gluma...

Pt ca altfel nu rezista in curent, se rupe sau moare. Nu-l poti tine pe loc cu coada in curent. Este ca si cand ageti din greseala un peste de spate, opune in drill f multa rezistenta.
Plus, jocul pestelui in curent cu capul in fata este f natural, decit invers.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

coste81

Biban

Răspunsuri: 173

Membru din: 12. ianuarie 2013

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

10

vineri, 18. ianuarie 2013, 20:20

Inteles. Eu il mai agatam tot de sub aripioara si atat si bineinteles ca aveam vesnica problema ca de multe ori pestisorul nu mai era acolo dupa lansare sau dupa un timp si daca era eram tot stresat ca nu mai este :doarecapu:

si oare cat de bine functioneaza in curent mai mic sau aproape inexistent?

Multumesc.

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

11

vineri, 18. ianuarie 2013, 20:35

Foloseste 2 carlige in montura!. Unul dintre ele cu forfac mai lung cu care intepi pestele momeala in spinare si un al 2-lea cu care il intepi in bot printr-o nara. In felul asta momeala (pestele) va sta in curent cu capul inainte, iar carligul (ancora) de sub aripioara dorsala are rolul de "sustinere" a momelii si de a intepa pestele pradator. Singura problema este ca daca apa curge tare, cele doua fire de la carlige se vor incurca intre ele stranguland momeala si... se ajunge de unde am plecat cu discutiile din topic. :rizi:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

12

vineri, 18. ianuarie 2013, 20:40

Singura problema este ca daca apa curge tare, cele doua fire de la carlige se vor incurca intre ele stranguland momeala si... se ajunge de unde am plecat cu discutiile din topic


Eugen, mai explici te rog inca o data? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

coste81

Biban

Răspunsuri: 173

Membru din: 12. ianuarie 2013

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

13

vineri, 18. ianuarie 2013, 21:42

Clar, o sa folosesc 2 carlige in viitor negresit si mai am la dispozitie si metoda cu bolovanul de pe mal si 2 lansete invatate pe aici :bucuros2: si uite asa trag si eu un somn linistit ca pestisorul e in carlig :rizi:

Multumesc.

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

14

sâmbătă, 19. ianuarie 2013, 15:54

Singura problema este ca daca apa curge tare, cele doua fire de la carlige se vor incurca intre ele stranguland momeala si... se ajunge de unde am plecat cu discutiile din topic


Eugen, mai explici te rog inca o data? :gandesc:


Este exact ca si muntura de clonc (carlig + ancora). Pestele se inteapa in bot (de o nara) in carligul de sus si cu ancora sub aripioara dorsala. Montura mea de clonc este compusa in ordine: plumb, carlig si se termina cu ancora.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

15

duminică, 20. ianuarie 2013, 07:17

Asta am inteles, dar de ce se incurca firele? :gandesc:

Eu la clonc intep pestisorul cu carlig in spate, iar ancora de jos in aripioara din fata. Daca pestisorul e prea micutz, atunci doar cu o ancorita in spate.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

16

duminică, 20. ianuarie 2013, 07:33

Pentru ca uneori se rasuceste de-l gasesc dracii si tot firul se face carlionti, ajungand sa "bobineze" si pestele... uneori.

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

17

duminică, 20. ianuarie 2013, 07:45

Firul se poate rasuci in curtent puternic si face carlionti. "Asortat" cu ancora, respectiv carligul, carliontii formati "bobineaza" pestele.

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

18

duminică, 20. ianuarie 2013, 07:49

Am raspuns de 2 ori ca nu-mi aparea postul. Acum vad ca nu se mai vede nici unul dintre ele. Ce se intampla?! WOOOODDDDOOOOO? :buaaaah:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

19

duminică, 20. ianuarie 2013, 08:00

:gandesc: eu le vad pe ambele... :nunteleg:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

20

duminică, 20. ianuarie 2013, 12:49

tiparul cum il "montati" pt pescuitul la clonc?