Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

vineri, 16. octombrie 2015, 06:22

Contra, drill 5 secunde... dezgatat! "Baga-mi-assss..." :(

:salut: ,
Au trecut vreo 3 ani de cind ati inceput sa pescuiti intens la clonc. Altii doar de anul acesta, cu capturi remarcabile, mai ales ca numar. Toti insa ati trecut prin fazele dezamagitoare de a pierde pestele dupa doar citeva secunde dupa contra.

Ce parere aveti, care ar putea fi motivele? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 496

Membru din: 27. noiembrie 2013

Locație: Timisoara

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

2

vineri, 16. octombrie 2015, 09:02

:salut: Parerea mea este ca nu a fost intepat cum trebuie...nu sa penetrat placa osoasa de la dinti sau l-ai fii prins doar putin de pielita... :nunteleg:
"Prostul întâi o croieşte, apoi o gândeşte."

Răspunsuri: 59

Membru din: 5. august 2013

Locație: pe apa

  • Scrie un mesaj privat

3

vineri, 16. octombrie 2015, 10:20

Daca-l mai lasam putin ?!?...ehee :nervos:

mhoria

Biban

Răspunsuri: 101

Membru din: 9. iunie 2015

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

4

vineri, 16. octombrie 2015, 12:21

Capturi am avut anul acesta, insa si rateuri destule. Dar cand scapa "ala mare" incerci sa te apleci mai mult asura cauzei. Am pus totul pe seama faptului ca a absorbit momeala prea incet, iar eu m-am repezit prea repede sa intep. Spun asta pentru ca la acceasi partida am prins pesti care erau intepati superficial si care muscasera incet, abia sesizabil la varful lansetei. Am avut partide cand urcau in frenezie la care am prins somni de falca, de nas, de burta si chiar de coada. Cred ca se jucau intai cu carasul din ancora :). Cam asa a fost la mine, cu experienta la clonc doar din iunie 2015.
Si o intrebare offtopic: cam pana cand merge somnul la clonc, ma refer la cand intra in "hibernare" (sper sa nu primesc raspunsul acela cu "...pana iti ingheata mana pe clonc")

Bran

Șalău

Răspunsuri: 193

Membru din: 25. iulie 2013

Locație: Sebeș/Alba

  • Scrie un mesaj privat

5

sâmbătă, 17. octombrie 2015, 11:52

De doua ori mi s-a intamplat asata,pe 2 monturi diferite.Odata pe montura la baliza cu peste viu,am avut somnul cc 3-4 sec si gata...Iar a doua oara la montura cu rame unde am adus somnul vreo 30 m iar dupa aceea a plecat ...

circovel

Oblete

Răspunsuri: 10

Membru din: 16. aprilie 2015

Locație: Onesti/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

vineri, 23. octombrie 2015, 17:33

Emotiile prea mari! Fiind la inceput de multe ori am dat contra mult prea repde....la primele partide cred ca am scapat si 10 pesti la rand :))) era foarte frustrant !!!! Acum e bine!! :pauza:

memetzel

Oblete

Răspunsuri: 13

Membru din: 25. septembrie 2015

Locație: tulcea

  • Scrie un mesaj privat

7

marți, 3. noiembrie 2015, 08:22


Si o intrebare offtopic: cam pana cand merge somnul la clonc, ma refer la cand intra in "hibernare" (sper sa nu primesc raspunsul acela cu "...pana iti ingheata mana pe clonc")
Eu sunt de parere ca un rol principal il are apa..eu de exemplu pescuiesc pe bratul Macin, pana sa inceapa apa sa creasca in nebunie ( 20-30 de cm pe zi ) , a fost ok la clonc, avea zile cand manca, avea zile cand nu manca...dar mereu se ridicau de pe fund..De cand a inceput sa creasca apa, nu se ridica mai mult de maxim juma' de metru, de mancat nici nu se pune problema...am fost cam o saptamana, zi de zi, sa vad poate poate...si rezultate zero.In hibernare nu stiu daca intra, ca somn am prins la stationar si in ianuarie, la clonc nu pescuiesc decat de anul acesta.P.S : de vro' 2 zile, scade apa 25-35, asta dupa ce a crescuv aproximativ 2 metri si ceva... am sa merg zilele astea sa vad daca pune botu, si revin cu noutati ! fire zbuciumate !