Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

joi, 15. octombrie 2015, 08:43

Pescuitul somnului cu cicada

:salut:
Deoarece nu am pescuit niciodata la cicada, si nici nu sunt vre-un expert in spinning, as vrea sa cer sfaturi cu privire la urmatoarele:
     - de care din cele 4 gauri ar trebui sa leg cicada?
      - cicada ar trebui  "trasa pe fundul apei" ( asemenea unui jig) sau " intre ape " (fara sa atinga substratul)?

 As vrea sa pescuiesc din barca, pe gropi unde apa are 18-25 m... e alegerea buna?

Rog pe cei ce au avut succes cu aceasta naluca, daca pot sa descrie si explica de ce cred ei ca au avut succese cu ea? :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Costi

Oblete

Răspunsuri: 42

Membru din: 25. aprilie 2013

Locație: Deva

  • Scrie un mesaj privat

2

joi, 15. octombrie 2015, 09:32

Cicada prinde foarte bine somn. Nu pot sa-ti dau sfaturi legate de Dunare si ape de 18-25 m, Eu pescuiesc pe Mures si unde dau de 4 metri deja e gropan :D

In functie de sezon prindeam cu ele mai sus sau mai jos. Acum spre toamna cele mai bune rezultate le-am avut aduse in apropierea fundului. si pe viteze mai mici. Probabil ca tu vrei sa folosesti ceva cicade grele (30-40 g sau chair mai mult)...

Eu am pescuit in general cu cele de la Strike Pro, care are 3 gauri de prindere si in general o prindeam de cea din mijloc.

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

3

joi, 15. octombrie 2015, 14:24

Iar cele cu care dau eu de pe mal, maxim 14 gr.... :rizi:


Principiul de prindere e identic, indiferent de gramaj:






Prindere in fata pentru pescuit pe verticala din barca, in mijloc sau spate pentru lansat.

Ale mele au prins bibani si marlite, dar le folosesc destul de rar, pe un ansamblu de spinning, chiar mai moale, chinuie rau de tot mulineta.

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

4

vineri, 16. octombrie 2015, 06:07

Cicadele se impaca foarte bine cu echipamentul de baitcasting..am prins si avat la cicada..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

5

vineri, 16. octombrie 2015, 10:49

Nu am insistat eu nu stiu cat timp cu cicadele dar pana acum cu exceptia a vreo 2-3 avatei nu am prins nici un peste cu ele. Am incercat in fel si chip sa ma joc dar se pare ca efectiv nu sunt pe mana mea si pe stilul meu de pescuit.

Cei care ati prins, cu ce cicade v-a mers mai bine?
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

6

vineri, 16. octombrie 2015, 11:13

Salau si biban, cu Ecogear...doar pe lac...
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

7

vineri, 16. octombrie 2015, 15:26

Nu am insistat eu nu stiu cat timp cu cicadele dar pana acum cu exceptia a vreo 2-3 avatei nu am prins nici un peste cu ele. Am incercat in fel si chip sa ma joc dar se pare ca efectiv nu sunt pe mana mea si pe stilul meu de pescuit.

Cei care ati prins, cu ce cicade v-a mers mai bine?
Metal Vib de 45 si 55 mm de la Hart. Adevarul e ca se lanseaza foarte bine, dar trebuie un pic de adancime ca sa lucreze si o mulineta rapida si solida. Altfel ari fundul .

Costi

Oblete

Răspunsuri: 42

Membru din: 25. aprilie 2013

Locație: Deva

  • Scrie un mesaj privat

8

vineri, 16. octombrie 2015, 16:12

Acum multi ani am pescuit cu cicade de la Berti. Erau cam singurele de le gaseam atunci pe la noi. Am luat cu ele ceva avat, niste clenuti... nimic iesit din comun. Am renuntat la ele pana anul trecut cand tot auzeam cunoscuti ca au luat somn pe cicada.... la inceput am zis ca acelasi lucru il pot face si cu lipless-uri... insa pescuit cot la cot uneori cicada era mai productiva. Avantajul ei mare e viteza de plonjare si castabilitatea plus o vibratie foarte puternica. Care oricat as fi vrut cu nici un lipless nu il faceam sa mearga la fel. Eu le folosesc doar in curent unde vreau sa coboare repede naluca. In zone cu apa moale nu le folosesc. Nu e naluca minune, insa se pare ca uneori face treaba. Cel mai mult pescuiesc cu cele de la Strike Pro de 26 g. Am in plan sa-mi fac cateva mai grele cam pe la 35 -40 g pentru primavara cand sunt apele mari.

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

9

sâmbătă, 17. octombrie 2015, 07:43

Mie mi-a intrat somn pe ceva model polonez,nu mai stiu cum ii zice ,care din muscatura a indoit cicada facabd-o curbata asa de ''buna'' era tabla pe ea.Mai am cicade de la do-it diferite gramaje pe care din cand in cand mai da cate un salau cu capsa pusa bine..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

mihaiil

Sunt nou și mă prezint!

Răspunsuri: 4

Membru din: 4. septembrie 2015

Locație: buc

  • Scrie un mesaj privat

10

duminică, 15. noiembrie 2015, 01:28

Salut! din punctul meu de vedere cicadele sunt un must have,n-am prins somni mari cu ele dar cind nimic n-a mers ,ele au produs,intotdeauna pe orice loc pescuiesc dupa ce-mi epuizez variantele ,trec pe cicada,atingi distante mari cu ele ,deobicei pescuiesc cu ele cel mai bine in josul loculuicu lansari cam de la ora 2,anul asta am luat cicade de laDAM, speciale pt somn cu greutati de 60 si 80g dar le-am primit prea tirziu cind deja nu mai mergea,am dat cu ele inclusiv pe suvoi cu apa de 7m unde nimic nu statea pe fund,si am controlat fundul f,bine,dar atat, poate la anu...

Subiecte asemănătoare