Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »petria marius«

Răspunsuri: 47

Membru din: 5. aprilie 2012

Locație: Iasi

Profesia: student

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 1. mai 2012, 17:51

loc de pe raul siret

ce metode de pescuit imi puteti recomanda in acest loc avand in vedere ca adamcimele sun destul de mari de 3-4-5 m. aici am luat si doi domni la spinning anul trecut.
Râul Siret
- YouTube

inregistrarea nu este prea clara imi cer scuye pt asta. astept pareri.
»petria marius« a atasat urmatoarele fisiere:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

joi, 3. mai 2012, 13:13

Salut Marius,
Siretul arata acolo ca si Timisul, sau ca Muresul in unele locuri. Si Timisul are apa de 3 - 4 - 5 metrii. Daca ai barca, atunci ancoreazate si dai din barca la pluta (intre ape, la 1,5 - 2 metrii adincime) su la grund cu pluta.

Daca nu, atunci de pe mal la grund cu pluta, de pe malul opus de unde ai stat la filmat. Ai putea sa lasi in curent si un sideplan, cu pestisor intre ape.

Am vazut ca ai un pod in apropiere. Trimite un coleg cu forfahurile si pestisorii vi (20 - 30 cm marime) pe cealalta parte, iar tu lanesezi de aici doar cu plumbii (150 - 200 grame, dar ai grija sa nu-l nimeresti pe el!). Colegul iti poate monta pe firul principal forfahul si o pluta de 200 de grame culisabila (si stoperul la 2 metrii), iar deasupra de pluta, cam la 1 - 1,5 metrii sa lege de firul textil un monofilament de 0,30 - 0,45 (direct de pe rola, nu taiat). Daca curentul e prea puternic, atunci da jos pluta, si pui un plumb de 300 - 400 de grame, care sa tina momeala la adincimea care o doresti tu. Tu de pe malul acesta recuperezi pina ajunge pluta in locul dorit. Capatul celalalt al liniei de rupere, al monofilamentului, vine legata de coleg de o piatra, un copac, sau ceva asemanator. Lanseta vine pusa in stativ si recuperezi pina sta sub tensiune. Asa poti mai multe monturi sa plasezi, de pe un mal pe altul, mai aproape sau mai departe de mal, in virtej sau in "umbra" curentului, zona iti permite. Important este sa nu treaca prea multi cu barcile.

Iar cind Siretul se umfla si iasa pe cimp, nu ezita sa mergi imediat la pescuit! Atunci plasezi monturile direct pe mal, sus, unde acuma e iarba si sunt copaci. Direct la apa de 1 metru adancime. Tot asa poti sa faci, te bagi in apa si legi monturile de copaci.

Locul e fain, trebuie insa sa insisti.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »petria marius«

Răspunsuri: 47

Membru din: 5. aprilie 2012

Locație: Iasi

Profesia: student

  • Scrie un mesaj privat

3

joi, 3. mai 2012, 14:04

Salut Marius,
Siretul arata acolo ca si Timisul, sau ca Muresul in unele locuri. Si Timisul are apa de 3 - 4 - 5 metrii. Daca ai barca, atunci ancoreazate si dai din barca la pluta (intre ape, la 1,5 - 2 metrii adincime) su la grund cu pluta.

Daca nu, atunci de pe mal la grund cu pluta, de pe malul opus de unde ai stat la filmat. Ai putea sa lasi in curent si un sideplan, cu pestisor intre ape.

Am vazut ca ai un pod in apropiere. Trimite un coleg cu forfahurile si pestisorii vi (20 - 30 cm marime) pe cealalta parte, iar tu lanesezi de aici doar cu plumbii (150 - 200 grame, dar ai grija sa nu-l nimeresti pe el!). Colegul iti poate monta pe firul principal forfahul si o pluta de 200 de grame culisabila (si stoperul la 2 metrii), iar deasupra de pluta, cam la 1 - 1,5 metrii sa lege de firul textil un monofilament de 0,30 - 0,45 (direct de pe rola, nu taiat). Daca curentul e prea puternic, atunci da jos pluta, si pui un plumb de 300 - 400 de grame, care sa tina momeala la adincimea care o doresti tu. Tu de pe malul acesta recuperezi pina ajunge pluta in locul dorit. Capatul celalalt al liniei de rupere, al monofilamentului, vine legata de coleg de o piatra, un copac, sau ceva asemanator. Lanseta vine pusa in stativ si recuperezi pina sta sub tensiune. Asa poti mai multe monturi sa plasezi, de pe un mal pe altul, mai aproape sau mai departe de mal, in virtej sau in "umbra" curentului, zona iti permite. Important este sa nu treaca prea multi cu barcile.

Iar cind Siretul se umfla si iasa pe cimp, nu ezita sa mergi imediat la pescuit! Atunci plasezi monturile direct pe mal, sus, unde acuma e iarba si sunt copaci. Direct la apa de 1 metru adancime. Tot asa poti sa faci, te bagi in apa si legi monturile de copaci.

Locul e fain, trebuie insa sa insisti.


pe acolo nu trec barci ! aici am prins doi somni anul trecut unul pe 25 mai si unul pe 15 iulie dar de pe malul celalalt.

  • Autorul acestui subiect este »petria marius«

Răspunsuri: 47

Membru din: 5. aprilie 2012

Locație: Iasi

Profesia: student

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 3. mai 2012, 14:08

dispun de barca gonflabila cu motor electric si sonar humminbird 718 cu sonda qudrabeam

  • Autorul acestui subiect este »petria marius«

Răspunsuri: 47

Membru din: 5. aprilie 2012

Locație: Iasi

Profesia: student

  • Scrie un mesaj privat

5

luni, 25. iunie 2012, 19:19

Raul Siret la Pascani
- YouTube

pareri despre acest loc avand in vedere ca in acest loc anul trecut am avut doua rupturi la spinnig. si anul asta m-am decis sa dau numai la stationar cu peste viu si cu rama toate numai intre ape. acuma nu stiu daca am procedat bine la montura cu rame negre serpesti am lasat-o si pe ea tot intre ape la 1 m adancime. Ce imi recomandati sa dau numai cu peste viu sau sa pun si rame negre o montura doua. Astept pareri. :ochi: .

  • Autorul acestui subiect este »petria marius«

Răspunsuri: 47

Membru din: 5. aprilie 2012

Locație: Iasi

Profesia: student

  • Scrie un mesaj privat

6

luni, 25. iunie 2012, 19:21

si recomandati-mi o montura pentru rame nerge. :zambet:

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

7

luni, 25. iunie 2012, 20:54

Dacă ai avut rezultate la spining e păcat să renunți, pregătește-te cum trebuie pentru spining greu și dă-i bătaie, nu ai să regreți .
Dacă vrei să prinzi somni mari renunță la râme și folosește ca momeală pește viu de peste 0,5kg .
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

8

luni, 25. iunie 2012, 21:37

Salut Marius,
daca si aici ar fi usor cu peste viu, eu doar asa as mai pescui, cu peste viu.
Fain locul ales, dar cam aproape monturile una de alta. O distanta de 25 - 30 metri cel putin as tine intre monturi, pt a acoperi o zona cit mai mare. De asemenea poti incerca si sub baraj, in "umbra" cascadelor, in varteje. Nu te sfii sa incerci chiar daca apa are 1 - 1,5 metri acolo. Mai ales la spinning.

Ah, si inca ceva, daca n-ai trasatura 2 nopti, schimba locul!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »petria marius«

Răspunsuri: 47

Membru din: 5. aprilie 2012

Locație: Iasi

Profesia: student

  • Scrie un mesaj privat

9

luni, 25. iunie 2012, 21:57

Salut Marius,
daca si aici ar fi usor cu peste viu, eu doar asa as mai pescui, cu peste viu.
Fain locul ales, dar cam aproape monturile una de alta. O distanta de 25 - 30 metri cel putin as tine intre monturi, pt a acoperi o zona cit mai mare. De asemenea poti incerca si sub baraj, in "umbra" cascadelor, in varteje. Nu te sfii sa incerci chiar daca apa are 1 - 1,5 metri acolo. Mai ales la spinning.

Ah, si inca ceva, daca n-ai trasatura 2 nopti, schimba locul!
acolo unde este cascada apa are intradevar 1-1,5 maxim si sunt foarte multe sarme de cum s-a construit stavilarii aia . si adreptate acolo s-a luat acum doua saptamani knd a fost siretul crescut s-a luat mult somn. ms mult de indrumare Zoran si fire intinse !!! :noroc: :ochi:

  • Autorul acestui subiect este »petria marius«

Răspunsuri: 47

Membru din: 5. aprilie 2012

Locație: Iasi

Profesia: student

  • Scrie un mesaj privat

10

luni, 25. iunie 2012, 22:02

Dacă ai avut rezultate la spining e păcat să renunți, pregătește-te cum trebuie pentru spining greu și dă-i bătaie, nu ai să regreți .
Dacă vrei să prinzi somni mari renunță la râme și folosește ca momeală pește viu de peste 0,5kg .
ms LARRY

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

11

luni, 25. iunie 2012, 22:04

Presupun ca e f cald la tine, si fiind si apa calda, atunci acestia stau la apa oxigenata, la panda. Nici nu trebuie sa se miste prea mult, doar sa astepte pestele prada.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »petria marius«

Răspunsuri: 47

Membru din: 5. aprilie 2012

Locație: Iasi

Profesia: student

  • Scrie un mesaj privat

12

luni, 25. iunie 2012, 22:16

Presupun ca e f cald la tine, si fiind si apa calda, atunci acestia stau la apa oxigenata, la panda. Nici nu trebuie sa se miste prea mult, doar sa astepte pestele prada.
sa stii ca a fost destul de cald azi s-a mai racorit vremea dar duminica am fost si am dat la spinning si nimik deocamdata. sper sa iasa ceva pe viitor. acolo se prinde mult avat si clean.

  • Autorul acestui subiect este »petria marius«

Răspunsuri: 47

Membru din: 5. aprilie 2012

Locație: Iasi

Profesia: student

  • Scrie un mesaj privat

13

luni, 25. iunie 2012, 22:31

curand am sa fac o filmare si la cascade sa vedeti cum e locul acolo. Cascada are cam 3 trepte si pe ultima treapta sunt o groaza dea bolovani dupa ce se termina zona asta apa se adanceste usor 1 - 1,2 - 1,5 maxim. dar zona e plina de sarma si fier beton .

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

14

marți, 26. iunie 2012, 10:17

fara dorinta de a intra in polemici dar poza aia cu pestii insirati pe jos nu are loc aici conform regulamentului ... punctul 12 ...

Citat

Forte important:
Nu se admit pozele în care se vede că peştele nu este tratat cu respect, poze cu peşti morţi sau care suferă (de exemplu cele stil „abator”). Vă rog să citiţi mai întâi Cum facem poze reușite? , după care vă rog să vă şi orientaţi. După sesiunea foto fiecărui pescar îi este admis să facă ce vrea cu peştele prins, în limitele permise de lege. (Este valabil şi pentru ataşamente.)


ca sa nu mai pomenesc de dimensiunea pestilor ...

se doreste a fi un forum (al unui site) care printre altele promoveaza ideea de C&R, fapt care sub nici o forma nu reiese din poza postata mai sus cu avatelul si clenutii morti intinsi pe jos ... :nu:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Subiecte asemănătoare