Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit
  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1

vineri, 9. octombrie 2015, 01:45

Mulinete cu baitrunner

Dupa ce am avut o experienta urata pe alte forum-uri...doar pentru ca sunt prea curios si insistent, poate si putin carcotas cand mi se ofera informatii neadevarate si/sau contradictorii, era vorba despre o mulineta, Shimano Medium Baitrunner XT-A, despre care in magazinele noastre vedem ca ar fi confectionata din aluminiu hibrid, iar in afara tarii...nimic...si pe site-ul producatorului am intrat pe unde am intrat si tot nu vazusem nimic, abia, cu destul noroc, mi-a localizat cineva informatia, si aparea ca este din XT-7, si corpul, si rotorul, adica, un compozit, un fel de plastic, si am iritat pe multi pentru ca nu aflam ce aveam nevoie...dat fiind ca imi placea mulineta si speram sa ajung la concluzia ca este metalica, cel putin corpul...pana la urma au ajuns sa jigneasca si sa le stearga postarile, ba chiar sa il si baneze pe un "coleg"...chiar daca initial cautam sa vad daca pot utiliza o mulineta din domeniul pescuitului la crap in pescuitul la feeder pe Dunare, ma gandesc, oare nu se poate folosi si la somn? Ideea este ca imi doresc doua mulinete cu baitrunner, cu greutatea pana la 700 g, integral metalice, si care, dat fiind comstructia, sa poata fi utilizate si la somn...
Singura varianta gasita pana acum ar fi Daiwa Grand Wave 5000 BR, doar ca are spre 800 g, si am inteles ca este construita din aluminiu, insa, intreb, totusi, daca a avut-o sau o are cineva, ce-mi poate spune despre ea, despre cum se comporta in sarcina, si daca este, intr-adevar integral metalica...
Multumiri anticipate si scuze pentru.
insistenta...ulterioara...daca nu ma lamuresc explicatiile viitoare... :zambet: :ochi:
De asemenea, daca aveti alte variante, nu conteaza ca sunt nou aparute sau vechi, utilizate, asta caut si asta doresc sa gasesc... :buaaaah: ...multumesc.
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

2

vineri, 9. octombrie 2015, 02:55

Mai amintesc si Shimano Baitrunner 6000D USA, care are doar rotorul metalic, pare-mi-se, din ce mi s-a spus, Shimano Super Baitrunner XTE, aici, nu stiu, cineva spunea ca ar fi avut-o, si era metalica...astept si alte variante, de asemenea, si informatii despre modelele pe care le-am amintit.
Multumesc.
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

vineri, 9. octombrie 2015, 04:48

Salut Robert,
Din cite stiu eu, cea mai rezistenta de la Shimano la pescuitul somnului ar fi 6500 B. Doar ca intra f putin fir pe ea.
Cu Penn Slammer 760 Live Liner am avut probleme, pica...
Cica Penn Spinfisher SSV ar avea un Baitrunner bun si rezistent. Doar ca pina in 700 gr s-ar incadra tot o mulineta mica, ceea ce inseamna putin fir: SSV 6500 LL.

Si ar mai fi cam toate multiplicatoarele... :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

4

vineri, 9. octombrie 2015, 08:31

chiar daca initial cautam sa vad daca pot utiliza o mulineta din domeniul pescuitului la crap in pescuitul la feeder pe Dunare, ma gandesc, oare nu se poate folosi si la somn? Ideea este ca imi doresc doua mulinete cu baitrunner, cu greutatea pana la 700 g, integral metalice, si care, dat fiind comstructia, sa poata fi utilizate si la somn...
Singura varianta gasita pana acum ar fi Daiwa Grand Wave 5000 BR, doar ca are spre 800 g, si am inteles ca este construita din aluminiu, insa, intreb, totusi, daca a avut-o sau o are cineva, ce-mi poate spune despre ea, despre cum se comporta in sarcina, si daca este, intr-adevar integral metalica...
Multumiri anticipate si scuze pentru.
insistenta...ulterioara...daca nu ma lamuresc explicatiile viitoare...
De asemenea, daca aveti alte variante, nu conteaza ca sunt nou aparute sau vechi, utilizate, asta caut si asta doresc sa gasesc... ...multumesc.
Shimano Aero Technium Magnesium 10000 XS-B :ochi:

Singura problema ar fi cu pretul.

Sincer vorbind, as prefera varianta Shimano Baitrunner D, in marime 8000, chiar daca e din XT7 si nu metalic. E o mulineta care a prins toate soiurile de pesti si si-a dovedit fiabilitatea.
La o mulineta de tip longcast, axul poate suferi amarnic in momentul drilului cu un somn.

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

5

vineri, 9. octombrie 2015, 09:47

Salut Robert,
Din cite stiu eu, cea mai rezistenta de la Shimano la pescuitul somnului ar fi 6500 B. Doar ca intra f putin fir pe ea.
Cu Penn Slammer 760 Live Liner am avut probleme, pica...
Cica Penn Spinfisher SSV ar avea un Baitrunner bun si rezistent. Doar ca pina in 700 gr s-ar incadra tot o mulineta mica, ceea ce inseamna putin fir: SSV 6500 LL.

Si ar mai fi cam toate multiplicatoarele... :noroc:

In cel mai rau caz, pot urca pana la 800 g... :zambet:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

6

vineri, 9. octombrie 2015, 23:56

Eu folosesc de vreo 4 ani 3 Shimano Big Baitrunner XT-A Long Cast la stationar la somn insa sincer nu imi vine sa le recomand nimanui sa le foloseasca la mustaciosi pentru ca nu imi dau senzatia ca ar rezista la somni mari.Eu am prins cu ele insa imi e frica sa lucrez cu frana stransa la maxim sa nu cedeze ceva :zambet: .Nu zic nimic de fluiditate si aspect, Shimano "bate la fund" Penn, Fin Nor etc insa la capitolul rezistenta cred ca ramane in urma.Eu am avut si o problema cu una din mulinete, mi-au reparat-o in garantie: S-a strambat cumva "dintele" de la piesa din poza.
Mai cauta, modelul asta Shimano Medium Baitrunner XT-A nu cred ca e indicat la somn :noroc:

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

7

sâmbătă, 10. octombrie 2015, 00:12

Eu folosesc de vreo 4 ani 3 Shimano Big Baitrunner XT-A Long Cast la stationar la somn insa sincer nu imi vine sa le recomand nimanui sa le foloseasca la mustaciosi pentru ca nu imi dau senzatia ca ar rezista la somni mari.Eu am prins cu ele insa imi e frica sa lucrez cu frana stransa la maxim sa nu cedeze ceva :zambet: .Nu zic nimic de fluiditate si aspect, Shimano "bate la fund" Penn, Fin Nor etc insa la capitolul rezistenta cred ca ramane in urma.Eu am avut si o problema cu una din mulinete, mi-au reparat-o in garantie: S-a strambat cumva "dintele" de la piesa din poza.
Mai cauta, modelul asta Shimano Medium Baitrunner XT-A nu cred ca e indicat la somn :noroc:

In principiu, destinatia principala nu era pentru somn... :zambet: ...doream sa te mai intreb cum este XT-A-ul fata de BBLC-urile clasice, pe care le am eu...!? In afara de latura estetica... :zambet: ....
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

8

sâmbătă, 10. octombrie 2015, 00:35

Eu nu am avut niciodata primul model insa alea si-au demonstrat calitatile de-a lungul multor ani.Foarta multa lume pe aici inca le mai foloseste la somn.Modelul nou XT-A sincer cred ca eu am fost singurul nebun sa le bag la somn :rizi: glumesc... si eu am vrut o mulineta pe care sa o folosesc si la crap si la somn, asta a fost ideea atunci cand le-am cumparat.Cum am scris si inainte, fluiditate super insa nu cred ca vor rezista mult daca vor fi pescuite la somn.

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

9

sâmbătă, 10. octombrie 2015, 01:12

Reconfirmi si tu ce constatam unii...din ce in ce mai multi...despre ce e nou...raportat la ce e vechi...cred ca cei care se ocupa de strategiile de vanzari de de producatori - pe langa avantajele de imagine pe care le-au creat mulinetele respective, pe langa faptul ca tot pe "barba" lor(a acelor mulinete) se vand "urmasele" lor...superioare...doar din punct de vedere al pretului...in rest...in mod sigur inferioare din multe puncte de vedere - isi blestema zilele ca predecesorii lor au avut "proasta" inspiratie(pentru producator) sa proiecteze asemenea produse...aproape fara moarte... :zambet: ...in mod cert nu se va mai intampla vreodata asa ceva...
De ce nu te-ai orientat si tu spre modelul vechi? Ai avut informatii gresite, care te-au convins sa alegi noul model? Sau...doar inspiratia de moment? Sa nu mai amintesc aspectul financiar...diferenta de pret... :ochi:
Vezi...din punctul acesta de vedere ma bucur...intr-un fel...ca nu ma grabesc in luarea unei decizii... :ochi:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

10

sâmbătă, 10. octombrie 2015, 02:42

Salut Robert,
Din cite stiu eu, cea mai rezistenta de la Shimano la pescuitul somnului ar fi 6500 B. Doar ca intra f putin fir pe ea.
Cu Penn Slammer 760 Live Liner am avut probleme, pica...
Cica Penn Spinfisher SSV ar avea un Baitrunner bun si rezistent. Doar ca pina in 700 gr s-ar incadra tot o mulineta mica, ceea ce inseamna putin fir: SSV 6500 LL.

Si ar mai fi cam toate multiplicatoarele... :noroc:


Multumesc, Zoran, despre Penn 10500 SSV ce mai poti spune? Daca tot ai pomenit seria SSV, de la ultimele discutii despre 10500 au mai aparut informatii, fie bune, fie rele? Ar fi mai buna, sau mai putin buna decat OFS 95? Care are capacitatea tamburului mai mare? Am gasit in Australia cu vreo 500 lei/buc SSV 10500, sa vad cum e cu transportul...ca OFS-ul l-as fi luat de la pescuitshop...cu 650 lei/buc...parca...care merita mai bine? Poate nimeresc si OFS-ul pe la vreo 500 lei...si ar fi o treaba... :bucuros2: ...cu diferenta...se cumpara firul si alte accesorii... :zambet: ...exact ce spuneam...96 €/buc Fin Nor OFS 95...pret redus cu 51 €...deci...430 lei/buc...sper sa nu fie invazie...sa nu mai gasesc...apropo...poate facem o comanda comuna...sper...in maxim o luna...
P.S. Fiind cam in afara subiectului, daca deranjeaza pe cineva, se poate sterge sau muta postarea aceasta... :ochi: ...deee...reflexele din alte parti... :zambet:
P.P.S. La renumele pe care il are Penn...mi-e greu sa cred ca ar scoate pe piata o mulineta cu probleme...mai ales cea mai mare...care ar trebui sa fie cea mai puternica...si sa faca fata la capturi foarte mari...inclusiv la pescuit marin... :pauza:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Acest răspuns a fost de 2 ori editat, ultima oară de »evergreen« (10. octombrie 2015, 02:53)


Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

11

sâmbătă, 10. octombrie 2015, 08:11

Despre 10500 nu am auzit decit multumiri, este una din cele mai bune mulinete la ora actuala ptr pescuitul somnului. Si la Angel-Domäne se poate achizitiona cu cca 117€ bucata. :noroc:
La Pescuitshop.ro nu au ambele? Macar sa le vezi comparativ una langa cealalta... :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

12

sâmbătă, 10. octombrie 2015, 14:30

Despre 10500 nu am auzit decit multumiri, este una din cele mai bune mulinete la ora actuala ptr pescuitul somnului. Si la Angel-Domäne se poate achizitiona cu cca 117€ bucata. :noroc:
La Pescuitshop.ro nu au ambele? Macar sa le vezi comparativ una langa cealalta... :gandesc:

Bine ca mi-ai spus...nu am observat...sau...cand ma uitasem eu...nu erau... :zambet: ...dar OFS 95? Fin Nor?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

13

sâmbătă, 17. octombrie 2015, 23:48

Despre 10500 nu am auzit decit multumiri, este una din cele mai bune mulinete la ora actuala ptr pescuitul somnului. Si la Angel-Domäne se poate achizitiona cu cca 117€ bucata. :noroc::

La Angel-Domane ma refeream...
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!