Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

21

vineri, 2. octombrie 2015, 22:11

Cata, optica ii optica indiferent de cat s-a platit pe o camera... si sa nu-ti inchipui ca in general s-a platit pe "ultimu` racnet al tehnologiei"... s-a platit exagerat pe tehnica mediocra vanduta la supra pret din motive lesne de inteles...
Ok, asa este, dar eu am folosit termenul "tehnica" :noroc: , tu te refereai numai la optica :nunteleg:
Sunt aproape convins ca Dan isi va recupera prejudiciul.Trebuie sa fi ori inconstient ori cu foamea-n gat :doarecapu: sa procedezi asa mai ales ca zona e "safe" :nunteleg:
Ce-mi place mie, este ca Dan este relaxat/optimist :bravo:
:noroc:

nu avem cunostinta ce poate face tehnica de "milioane de euro"

danmiclau56

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »danmiclau56«

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

22

sâmbătă, 3. octombrie 2015, 06:35

Ce-mi place mie, este ca Dan este relaxat/optimist

mai ales ca am aflat de la un coleg de pe forum ca:batul a fost la pescuit zilele astea pe Dunare....multumesc pentru informatie...
...PS mai au ramas si OAMENI in zona :apl: :apl: :apl: :bravo:
au mai ramas 2 zile pentru https://youtu.be/7AuP186vvwo :pauza:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

23

sâmbătă, 3. octombrie 2015, 07:12

au mai ramas 2 zile pentru



:rizi: :bucuros2:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 95

Membru din: 15. iulie 2015

Locație: piatra neamt

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

24

sâmbătă, 3. octombrie 2015, 18:40

Eu la magazinele mele am camere de 200 eur/buc cu senzori de miscare , audio , infrared , dvr 1 terra , firma de paza si interventie , etc. , povesti pentru copii si tot mai ciordesc angajatii. Vrei scula inapoi ? Barda intr-o mana si toporul in cealalta , asta e solutia. Am incercat cu frumosul , cu respectul , cu milogeala , cu faptul ca au copii acasa , ca muncim toti sa ne fie bine , ca tragem toti la aceeasi caruta , etc. , zero barat. Pana cand nu l-am indoit pe unul cu bata de baseball nu s-a schimbat nimic ! Acum tremura cand vin , productivitatea este de 2 ori mai mare , respectul inzecit iar eu am ramas la fel de amabil si prietenos !
Daca imi dai o palma , iti dau inapoi doua si o barda in frunte ca nu cumva sa raman dator ! Asta e filozofia mea dupa 15 ani de afaceri si munca cu oamenii , din pacate.
Ti-a luat scula , ia-i macar 2 dinti . Cand isi va da seama ca nu-i sta bine cu sarme in gura te va ruga sa primesti batul inapoi !
Nu sunt o persoana violenta dar nu sufar prostii , ingamfatii si mai ales hotii , nu incurajez violenta dar cand nu mai solutii .......
Daca il tocai la fata locului cand s-a intamplat , nu aveam acest subiect acum.

danmiclau56

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »danmiclau56«

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

25

sâmbătă, 3. octombrie 2015, 19:26

Daca il tocai la fata locului cand s-a intamplat

......un singur lucru Imi reprosez :ca nu am fost destul de atet la plecare,nu am verificat locul asta e......DAR !!!!!
.... daca asa cred ei ca e bine n-au decat ....de maine a mai ramas o zi.....si am sa dau toata povestea cu detail si nume va fi palpitant
Ps..... e un nume respectat in Timisoara DAR PENN NEVER CRAC FIORD SPIN DE 240 +SIMANO SARAGOSA SW 8000 LE LUAT :doaaamne:
mai am un combo identic o s-al pun pe forum.....sa vad de unde vor scoate actele la o adica :gandesc:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

26

sâmbătă, 3. octombrie 2015, 22:33

Eu la magazinele mele am camere de 200 eur/buc cu senzori de miscare , audio , infrared , dvr 1 terra , firma de paza si interventie , etc. , povesti pentru copii si tot mai ciordesc angajatii. Vrei scula inapoi ? Barda intr-o mana si toporul in cealalta , asta e solutia. Am incercat cu frumosul , cu respectul , cu milogeala , cu faptul ca au copii acasa , ca muncim toti sa ne fie bine , ca tragem toti la aceeasi caruta , etc. , zero barat. Pana cand nu l-am indoit pe unul cu bata de baseball nu s-a schimbat nimic ! Acum tremura cand vin , productivitatea este de 2 ori mai mare , respectul inzecit iar eu am ramas la fel de amabil si prietenos !
Daca imi dai o palma , iti dau inapoi doua si o barda in frunte ca nu cumva sa raman dator ! Asta e filozofia mea dupa 15 ani de afaceri si munca cu oamenii , din pacate.
Ti-a luat scula , ia-i macar 2 dinti . Cand isi va da seama ca nu-i sta bine cu sarme in gura te va ruga sa primesti batul inapoi !
Nu sunt o persoana violenta dar nu sufar prostii , ingamfatii si mai ales hotii , nu incurajez violenta dar cand nu mai solutii .......
Daca il tocai la fata locului cand s-a intamplat , nu aveam acest subiect acum.

In mod normal, autoritatile statului ar (fi) trebui(t) sa-si faca treaba...insa...la noi...sic vit pacem...para bellum...:)...ai perfecta dreptate...vorbesc si eu tot din experientele personale...daca esti om...esti prost... :ochi: ...si cu cine esti om...ei sunt "jmecheri"...iar pe tine te fac prost...cand intorci foaia...se revolta...ca s-au obisnuit sa le mearga...
P.S. Apropo de mentalitate...jos palaria pentru ciclistii din Timisoara...aveti un primar cu probleme la "procesor"...mai intai...vrea sa aresteze pe un Romeo care face declaratii viitoarei sotii...apoi...interzice bicicletele in oras...ma rog...in unele zone...daca se intampla si in alta parte...sunt curios cine iesea sa isi foloseasca dreptul de a "latra" la luna...macar...chiar daca se mai intampla si sa se tina cont de "latraturile" noastre...:)...in alte tari...se solidarizau si altii...langa ciclisti...la noi...ma mir ca au iesit si asa...bravo...pana la urma se va ajunge la un fel de Vest salbatic...dar...daca nu ti se face dreptate...ajungi sa iti faci singur...
@ Dan
P.S. Si in justitia reformata...halal...Dane...nu stiu ce baza poti sa mai pui pe cei care impart "dreptatea"...tot din experientele personale...in ultimii 12 ani au ajuns multe creaturi sa fie aduse din diverse cotloane in magistratura...pana la cel mai inalt nivel...e ca la zaruri...cum ai norocul...e bine sa speri...si sa incerci...asa procedez si eu...
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

danmiclau56

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »danmiclau56«

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

27

duminică, 4. octombrie 2015, 05:16

Dane...nu stiu ce baza poti sa mai pui pe cei care impart "dreptatea"...

...eu unul am!!!alfel am trai cum sa spus mai sus (Barda intr-o mana si toporul in cealalta , asta e Solutia)eu unul mai am rabdare
...dupa ce voi face sesizarea la pf se va da numar de inregistrare si va incepe sa sune telefoanele...sa dea interviuri au recunoscut ca l-au luat.....
....sa stai cu lanseta pitita s-au daca iesi la pescuit sa stai cu frica in siin ca te vede proprietarul siiiii :box: nu stiu daca merita :gandesc:
....ALO COSMINE .....pentru ca stiu ca citesti pe forum fa sa fie bine pina se poate si.... copipestce spunea MARIUS mai sus :
.........................................................................Nu sunt o persoana violenta dar nu sufar prostii , ingamfatii si mai ales hotii
eu o
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

28

duminică, 4. octombrie 2015, 12:21

Dane...nu stiu ce baza poti sa mai pui pe cei care impart "dreptatea"...

...eu unul am!!!alfel am trai cum sa spus mai sus (Barda intr-o mana si toporul in cealalta , asta e Solutia)eu unul mai am rabdare
...dupa ce voi face sesizarea la pf se va da numar de inregistrare si va incepe sa sune telefoanele...sa dea interviuri au recunoscut ca l-au luat.....
....sa stai cu lanseta pitita s-au daca iesi la pescuit sa stai cu frica in siin ca te vede proprietarul siiiii :box: nu stiu daca merita :gandesc:
....ALO COSMINE .....pentru ca stiu ca citesti pe forum fa sa fie bine pina se poate si.... copipestce spunea MARIUS mai sus :
.........................................................................Nu sunt o persoana violenta dar nu sufar prostii , ingamfatii si mai ales hotii
eu o

Dupa limita de toleranta pe care o am...am fost calificat intr-un anumit mod...dar...incerc sa ma schimb...
P.S. In legatura cu increderea...daca nu as spera...nu as continua...dar...regula e una...exceptiile...alta...:)...daca nu vom ajunge noi sa (ne) schimbam (cu) ceva...ne va elimina natura din peisaj...de fapt...singuri...ne-o facem...:)...
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 244

Membru din: 26. decembrie 2013

Locație: Karlsruhe / Germania

Profesia: Techniker

  • Scrie un mesaj privat

29

duminică, 4. octombrie 2015, 20:09

nasol

Servus pescari sportivi
Danmiclau, nu te cunosc dar te cred.
Niste gunoaie !
Ce am patit eu…In Norwegia 2010 am uitat la plecare in cabanä un termos de inox (30€) Am revenit dupä 2 ani si ce sä vezi. Existä o debara ( 4 cäsute + anexe) in care cei care pleacä spre casä lasä alimentele nefolosite…paste fäinoase, ulei, zahär…. Aici pe un raft mi-am regäsit termosul….Normal , nu ? ! Si dacä ai rämas cumva in panä de ceva poti sä iei ce ai nevoie färä pobleme.

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

30

duminică, 4. octombrie 2015, 21:09

Servus pescari sportivi
Danmiclau, nu te cunosc dar te cred.
Niste gunoaie !
Ce am patit eu…In Norwegia 2010 am uitat la plecare in cabanä un termos de inox (30€) Am revenit dupä 2 ani si ce sä vezi. Existä o debara ( 4 cäsute + anexe) in care cei care pleacä spre casä lasä alimentele nefolosite…paste fäinoase, ulei, zahär…. Aici pe un raft mi-am regäsit termosul….Normal , nu ? ! Si dacä ai rämas cumva in panä de ceva poti sä iei ce ai nevoie färä pobleme.

Si cand te gandesti ca acolo n-au avut un Vlad Tepes... :zambet:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

MITA

Biban

Răspunsuri: 149

Membru din: 3. aprilie 2015

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

31

duminică, 4. octombrie 2015, 22:48

Cred ca ai probleme cu capul, danmiclau, adica esti atat de tantalau ca iti uiti lanseta , pleci acasa, sau unde ai fi plecat, iti aduci aminte, te intorci dupa 2 ore sau cand teai fi intors tu, si pretinzi ca cineva TIA FURAT LANSETA, pe care tu om cu probleme cu capul o UITI, si nu oriunde, IN BARCA OMULUI PROPRIETATE PERSONALA, CEA CAUTI TU CU LANSETA SA O PUI IN BARCA OMULUI ma nesimtitule,si vi peste 2 ore sa pretinzi ca tia furat cineva ceva? sa nu mai zic ca locu pe unde ai intrat sa pescuiesti e PRIVAT (ca stiu despre cine vorbesti)e concesionat pana in APA unde sunt barcile proprietate personala IN CARE TU ITI UITI LANSETA ma nesimtitule, ce cauti tu sati pui sculele acolo? sa le uiti, si sa pretinzi ca tea furat cineva, nesimtitule care esti,mai ai si nesimtirea sa vi pe aici sa te dai ranit si sa arati cu degetul? pentru un rahat de batz? sa mai dai si nume? prietene omu de care vorbesti tu are mulinete ca nu fac toate sculele tale amarate la un loc cat una doua mulinete dintre ale lui, mai ai nesimtirea sa acuzi? cant tu esti ala dobitoc si uituc care isi lasa lucrurile pe proprietatea altuia? si cand iti aminteste face pe desteptu si? sati fie rusine ma tentativa de pescar amarat ce esti.
Daca esti deranjat de tonul meu e ca am dreptate! esti un prost dezimformat, tentativa de pescar de duminica, uituc, care calca proprietatea privata, si mai are nesimtirea sa spuna cuvantul FURT ? ai probleme psihice cred...sau iti place doar sa faci dintantar armasar sa te dai rotund pe aici pe forum...si persoana de care incerci sa vorbesti..si daca tiar fi gasit batzu ala de 2 lei pe BARCA LUI pe TERENUL LUI, probabil ti lar fi aruncat in apa, mai nesimtitule!
CA asa frumos plangi pe aici ca mai mai te crede toata lumea ce delapidat ai fost tu, prostul satului care nu cunoaste legea in primul rand!
SI va rog sa nu stergeti postul asta, (zoran, sau alt admin) , ca am dreptate, ca nui comunism aici e democratie, cam mult a plans taranoiul asta pe aici, cred ca era timpul sa auziti si varianta reala.Multumesc!
"Va pot spune cu precizie cind se termina sezonul clonc-ului : cind va ingheata mana cu care bateti apa ! "

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

32

duminică, 4. octombrie 2015, 23:40

Mita, daca cumva ai uitat regulamentul forumului, iti aduc aminte ca aici nu ne jignim! Nici tu nu ai fost jignit aici de nimeni, sau ma insel? Te rog frumos sa te comporti cu toti forumistii asa cum s-au comportat si ei cu tine aici, omeneste.

in alta ordine de idei... in toamna a fost Cristi din Deta, cu tatal sau sa cumpere o masina in Germania. Este pe forum cu numele de utilizator Cristi R. Au fost cazati la un hotel din Rastatt, la mine in oras. Dupa 48 de ore dupa ce au plecat, m-a sunat Cristi sa-mi spuna ca tatal sau crede ca si-a uitat ghiulul de aur la hotel in camera, pe noptiera. Valoare circa 800€, daca imi aduc bine aminte. Am sunat la Hotel, mi s-a spus ca se verifica si ma suna... dupa 30 min m-au sunat sa vin sa il iau.
L-a gasit femeia de servici, l-a dat proprietarilor, care mi l-au dat mie, si asa a ajuns inelul la om inapoi. Deci am fost 3 persoane implicate care puteam spune ca "Nu, nu l-am gasit...". Insa omenia ne caracterizeaza pe unii dintre noi :noroc:

Daca omul de la Dunare i-a recunoscut ca la gasit, si apoi a primit alta lanseta in schimb, inseamna ca acel cineva si-a insusit pe nedrept obiectul altei persoane. Si asta nu mai este omenie!
Ca Danmiclau isi vrea lanseta si mulineta inapoi, gasesc foarte corect! Indiferent daca plange dupa ea sau nu...
Ca omul de la Dunare nu mai vrea sa io dea inapoi, asta nu-i corect, asta arata ca omul este un avar, nu are cinste si omenie si... intr-un fel sau altul, il pot considera si mincinos si hot. Asta daca este asa cum a recunoscut prima data, ca a gasito pe barca. Si daca poate dovedi ca lanseta gasita nu este al lui Dan, atunci imi cer scuze si imi retrag cuvintele.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

33

luni, 5. octombrie 2015, 07:21

Dan nu se ocupă cu aşa ceva, să pretinzi că ţi-a luat un băţ şi de fapt să nu fi uitat nimic ... :nunteleg: ?? Sunt înregistrări la poliţia de frontieră aşa că nu văd care-i probleme, cel care a greşit va răspunde. Să uiţi ceva nu mi se pare lipsă de caracter ci doar un moment de neatenţie însă postarea de mai sus a lui MITA cred că ar fi bine să fie ştearsă.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

danmiclau56

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »danmiclau56«

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

34

luni, 5. octombrie 2015, 07:44

:gandesc:
Cred ca ai probleme cu capul, danmiclau, adica esti atat de tantalau ca iti uiti lanseta , pleci acasa, sau unde ai fi plecat, iti aduci aminte, te intorci dupa 2 ore sau cand teai fi intors tu, si pretinzi ca cineva TIA FURAT LANSETA, pe care tu om cu probleme cu capul o UITI, si nu oriunde, IN BARCA OMULUI PROPRIETATE PERSONALA, CEA CAUTI TU CU LANSETA SA O PUI IN BARCA OMULUI ma nesimtitule,si vi peste 2 ore sa pretinzi ca tia furat cineva ceva? sa nu mai zic ca locu pe unde ai intrat sa pescuiesti e PRIVAT (ca stiu despre cine vorbesti)e concesionat pana in APA unde sunt barcile proprietate personala IN CARE TU ITI UITI LANSETA ma nesimtitule, ce cauti tu sati pui sculele acolo? sa le uiti, si sa pretinzi ca tea furat cineva, nesimtitule care esti,mai ai si nesimtirea sa vi pe aici sa te dai ranit si sa arati cu degetul? pentru un rahat de batz? sa mai dai si nume? prietene omu de care vorbesti tu are mulinete ca nu fac toate sculele tale amarate la un loc cat una doua mulinete dintre ale lui, mai ai nesimtirea sa acuzi? cant tu esti ala dobitoc si uituc care isi lasa lucrurile pe proprietatea altuia? si cand iti aminteste face pe desteptu si? sati fie rusine ma tentativa de pescar amarat ce esti.
Daca esti deranjat de tonul meu e ca am dreptate! esti un prost dezimformat, tentativa de pescar de duminica, uituc, care calca proprietatea privata, si mai are nesimtirea sa spuna cuvantul FURT ? ai probleme psihice cred...sau iti place doar sa faci dintantar armasar sa te dai rotund pe aici pe forum...si persoana de care incerci sa vorbesti..si daca tiar fi gasit batzu ala de 2 lei pe BARCA LUI pe TERENUL LUI, probabil ti lar fi aruncat in apa, mai nesimtitule!
CA asa frumos plangi pe aici ca mai mai te crede toata lumea ce delapidat ai fost tu, prostul satului care nu cunoaste legea in primul rand!
SI va rog sa nu stergeti postul asta, (zoran, sau alt admin) , ca am dreptate, ca nui comunism aici e democratie,


Citat

Eu de aprox 5 ani, la Bazias sunt toata vara(in curba la antena, sub cabana de pe deal, deci inainte de cabana Apus de Soare cam 1 KM, daca vii dinspre Divici) minim 2 luni, ma gasiti acolo sub o umbrela verde si un Opel Corsa negru TM 84 MIT, m-as bucura sa ne intalnim mai multi, mai ales daca sunt si pescari din Timisoara, poate mergem impreuna, camping sau cazare se rezolva undeva la 20 lei de persoana pe noapte in cabana noua( sa nu credeti ca fac reclama, ca nu am dat detalii, si eu merg la fel ca oricare, zic doar ca mi-ar placea sa am cu cine merge, mai multi :) )
La deschidere o sa merg cu 4-5 zile inainte, sa iau locurile si sa momesc din barca cu bombe de pamantcu porumb etc
Zoran, cand mergi la Dunare anul acesta, mi-ar face placere sa ne cunoastem, si apropo mai organizezi ceva anul acesta cu pescuit la somn? As fi primul pe lista :salut: !
O sa fac un topic mai incolo, legat de deschidere, poate ne adunam mai multi, o gasca, de crapari, la somn, caras ce o fii!

Citat

"Va pot spune cu precizie cind se termina sezonul clonc-ului : cind va ingheata mana cu care bateti apa ! "

MITA!!!!......incearca sa nu ma mai jicnesti : :) (iesti pe langa subiect) S-AU poate sti tu CEVA ???? :nunteleg: :gandesc:
....apropos de numele COSMIN ....era Cosmin Ccntra cel care pescuieste de pe barja :)
da sunt un taran! care pescuieste numai dunineca! si are scule de pescuit de 2 lei! si sunt dus cu capul !.....dar nu jicnesc nu iau ce nu e al meu si urasc hotii :pauza:
P.S .....sa cobor la nivelul tau nu o sa o fac!!! si te mai rog inca o data.... oprestete nu ma mai jicni nu ma cunosti si nici nu ti-as dori :)
.....Zoran!!!! te rog nu sterge nimic :bravo:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

35

luni, 5. octombrie 2015, 07:44

Pentru cei ce nu stiu ca Însuşirea bunului găsit sau ajuns din eroare la făptuitor se pedepseste chiar si cu inchisoare:

Citat

CAPITOLUL III
Infracţiuni contra patrimoniului prin nesocotirea încrederii
Art. 243

Însuşirea bunului găsit sau ajuns din eroare la făptuitor

(1) Fapta de a nu preda în termen de 10 zile un bun găsit autorităţilor sau celui care l-a pierdut sau de a dispune de acel bun ca de al său se pedepseşte cu închisoare de la o lună la 3 luni sau cu amendă.
(2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi însuşirea pe nedrept a unui bun mobil ce aparţine altuia, ajuns din eroare sau în mod fortuit în posesia făptuitorului, sau nepredarea acestuia în termen de 10 zile din momentul în care a cunoscut că bunul nu îi aparţine.
(3) Împăcarea înlătură răspunderea penală.

Detalii: Art. 243 Noul Cod Penal Însuşirea bunului găsit sau ajuns din eroare la făptuitor Infracţiuni contra patrimoniului prin nesocotirea încrederii | Noul Cod Penal actualizat 2015 - Legea 286/2009


Despre incalcarea proprietatii private nu poate fi vorba decit daca terenul este imprejmuit cu gard sau este intr-un mod sau altul semnalat ca si Proprietate privata, accesul interzis!. In cazul in care proprietarul accepta traversarea proprietatii (drum, trepte samd), nu mai poate fi vorba de "Incalcarea proprietatii private"
...sa nu mai zic ca locu pe unde ai intrat sa pescuiesti e PRIVAT (ca stiu despre cine vorbesti)e concesionat pana in APA ...
.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

36

luni, 5. octombrie 2015, 07:57

In alta ordine de idei... eu cu prietenii mei, de ani de zile ne lasam sculele de pescuit la apa, de multe ori nesupravegheate, barcile legate la mal, sonarele inauntru... plecam si cite 2-3 ore in sat sa mancam mici sau sa bem o bere rece, corturile si sculele ramanand singure la malul apei, nesupravegheate! Nu am auzit pina acuma sa isi insuseasca cineva din zona bunurile altcuiva! Sincer, voi fi mult mai precaut de acuma incolo...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

37

luni, 5. octombrie 2015, 08:10

Sincer, voi fi mult mai precaut de acuma incolo...

Asa sa faci!
Io nu-mi las sculele singure nici macar incuiate in masina in parcarea de la Billa... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

danmiclau56

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »danmiclau56«

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

38

luni, 5. octombrie 2015, 08:11

Despre incalcarea proprietatii private

locul nu e marcat nici cu gard nici cu vreun afis.... PROPRIETATE PRIVATA.....nu mi-as fi permis sa intru
apropos eu nu am spus ca cineva e hot....politia pf Moldova Noua a spus ca ori ce obiect gasit si nepredat in termenul legal adica 10 zile
.....fapta se transforma in FURT si se sanctioneaza conform noului cod penal.
....momentan nu am dat locatii nume dar se poate verifica doar zona e monitorizata 24 din24h nu mi-as fi permis sa ma rentorc la locul respectiv daca uitam
batul pe mal iar nimenea nu era de fata ....ramanand cei doi pe loc in momentul plecarii mele am crezut ca mai am o sansa sa-mi recuperez batul :gandesc:
......povestea inca nu a inceput......mai astept ....domnul ION tot respectul pentru parul alb si pentru faptul ca le-ai spus sa debatul DAR :pauza:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »danmiclau56« (5. octombrie 2015, 08:17)


Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

39

luni, 5. octombrie 2015, 08:15

Si in alta ordine de idei, daca tot va purtati frumos cu pestii prinsi, incercati sa faceti la fel cu limba romana. Adica n-o mai macelariti. :rizi:
Dureaza maxim un minut sa aruncati o pivire pe ce ati scris inainte de a posta.

Sper sa se termine cu bine treaba asta cu betele.

danmiclau56

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »danmiclau56«

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

40

luni, 5. octombrie 2015, 08:19

Despre incalcarea proprietatii private

Si in alta ordine de idei, daca tot va purtati frumos cu pestii prinsi, incercati sa faceti la fel cu limba romana. Adica n-o mai macelariti.
Dureaza maxim un minut sa aruncati o pivire pe ce ati scris inainte de a posta.

Sper sa se termine cu bine treaba asta cu betele.

....CORECT :ciao:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Subiecte asemănătoare