Sie sind nicht angemeldet.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Lieber Besucher, herzlich willkommen bei: Forum Pescuit la Somn. Falls dies Ihr erster Besuch auf dieser Seite ist, lesen Sie sich bitte die Hilfe durch. Dort wird Ihnen die Bedienung dieser Seite näher erläutert. Darüber hinaus sollten Sie sich registrieren, um alle Funktionen dieser Seite nutzen zu können. Benutzen Sie das Registrierungsformular, um sich zu registrieren oder informieren Sie sich ausführlich über den Registrierungsvorgang. Falls Sie sich bereits zu einem früheren Zeitpunkt registriert haben, können Sie sich hier anmelden.

  • »danmiclau56« ist der Autor dieses Themas

Beiträge: 1 579

Registrierungsdatum: 2. Mai 2013

Wohnort: TM

  • Nachricht senden

1

Donnerstag, 1. Oktober 2015, 21:13

Atunci cand specia umana isi pierde capul

:pauza: Dumineca dimineata !!!! undeva pe DUMARE am pescuit la somn din barca....dar datorita vantului combinat cu valuri mari a trebuit sa abandonam locatia :necajit:
.....am tras barca la mal.... am descarcat din ea mai multe lucruri printer care unul din betele de clonc :
......................o lanseta PENN NEWER KRAC FIORD SPIN DE 240M ECHIPATA CU O SHIMANO SARAGOSA SW 8000..... MONOFILAMENT DE 70MM..............................
in momentul iesiri noastre la mal (eram impreuna cu fiul)pentru a schimba locatia, el cu barca..... eu cu masina...apare o masina cu 2 indivizi proprietri barcilor
Dupa plecarea noastra ,ei gasesc pe una din cele 2 barci ...lanseta de clonc pe care o uitasem pe botul uneia din barci :drac2:
...dupa cam 2ore pescuind la clonc :soc: I-mi dau seama ca am uitat lanseta......ma reintorc la prima locatie lanseta nu mai era :drac: :zid: :soc: ....
....cu putin noroc :bucuros2: il gasesc(om in varsta) pe cel care recunoaste ca a luat lanseta si a dato celui cu care venise sa o duca SUS la cabana.
... spune ...dute sus sa o iei, ca e la fiul meu....acolo stupoare nu a ajuns nimica :gandesc: :nervos: apare tatal care suna pe cel care o aduso sus...si
....plec la 2 sate distanta sa recuperez lanseta :bucuros2: apare individual si-mi arata un bat de 30 roni :pauza: :gandesc: :soc: ZIC !!!! tu I-ti bati joc... :vomit:
...pai asta e (eu avand numere de bucuresti)ce au zis ...I-am facut :nunteleg: .....poate poate tine.
....astazi am fost la politia de frontier Moldova Noua si am depus o plangera in care apar nume.... numere de telefon a celor implicati.
...noul cod penal spune ca:

Art. 243

Însuşirea bunului găsit sau ajuns din eroare la făptuitor

(1) Fapta de a nu preda în termen de 10 zile un bun găsit autorităţilor sau celui care l-a pierdut sau de a dispune de acel bun ca de al său se pedepseşte cu închisoare de la o lună la 3 luni sau cu amendă.

(2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi însuşirea pe nedrept a unui bun mobil ce aparţine altuia, ajuns din eroare sau în mod fortuit în posesia făptuitorului, sau nepredarea acestuia în termen de 10 zile din momentul în care a cunoscut că bunul nu îi aparţine.

(3) Împăcarea înlătură răspunderea penală


Detalii: Art. 243 Noul Cod Penal Însuşirea bunului găsit sau ajuns din eroare la făptuitor Infracţiuni contra patrimoniului prin nesocotirea încrederii | Noul Cod Penal actualizat 2015 - Legea 286/2009
....Dupa 10 zile ,in caz ca nu se ajunge la recuperarea lansetei pierdute, ma voi rentoarce la PF MOLDOVA NOUA pentru a depune reclamatie.
....acu datorita reclamatiei se va cere vizionarea inregistrari si de unde se va vedea TOT (zona e monitorizata NON STOP)de data asta se intra pe penel :doarecapu:
PS.... mai sunt4 zile ......poate se desteapta....... (de aceea nu am dat nume si locatii ) :pauza:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

informer

Administrator

Beiträge: 3 440

Registrierungsdatum: 25. April 2012

Wohnort: Giroc

Beruf: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Nachricht senden

2

Donnerstag, 1. Oktober 2015, 21:25

Dane, imi pare rau pt. ce ti s-a intamplat.
Insa, ca sa fiu "avocatu` diavolului", ii cuvantu` lor (2) impotriva cuvantului vostru (2)... sincer vorbind, nu stiu ce ar iesi, "la o adica"... :nunteleg: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Tyrael

Profi

Beiträge: 601

Registrierungsdatum: 10. Dezember 2012

Wohnort: Rm Valcea

  • Nachricht senden

3

Donnerstag, 1. Oktober 2015, 21:38

Batul e ca si pierdut in opinia mea, sper sa il recuperezi dar sunt sanse minime. Pacat :(

  • »danmiclau56« ist der Autor dieses Themas

Beiträge: 1 579

Registrierungsdatum: 2. Mai 2013

Wohnort: TM

  • Nachricht senden

4

Donnerstag, 1. Oktober 2015, 21:49

ii cuvantu` lor (2) impotriva cuvantului vostru (2)...

:nunteleg: au recunoscut ca au luat lanseta....camera de supraveghere e al 3- pentru noi ...dupa 4 zile cand se va face plangerea official se va cere bucurestiului
filmarea...... din data de 27 09 2015 ora 9 22 a locatiei, dar se intra penal....cei de la pf sunt si asa stresati cu valul de Sirieni de la frontiera asa ca :nunteleg: :pauza:
PS ...sper sa se rezolve ....alfel....eu nu am de gand sa renunt la plingere :drac:dar va aparea tot cu nume si locatii :pauza:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

anem

Super Moderator

Beiträge: 3 275

Registrierungsdatum: 19. Februar 2012

Wohnort: carpi

  • Nachricht senden

5

Donnerstag, 1. Oktober 2015, 21:53

ce de rahat ... nasol Dane, iti tin pumnii sa o scoti la capat.

ps: am intalnit o data un om pe malul apei ... om care a gasit una dintre nalucile facute de mine si a vrut sa mi-o inapoieze stiind ca nu poate fi a altcuiva. si am intalnit si "oameni" care ori au palmat naluca atunci cand ma apropiam de ei ori se faceau ca ploua ... si stiam ca nalucile sunt ori ale mele ori ale lui Mane, pt. ca pe maluri sunt foarte selectiv atunci cand vine vorba de nalucile ANEM.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

  • »danmiclau56« ist der Autor dieses Themas

Beiträge: 1 579

Registrierungsdatum: 2. Mai 2013

Wohnort: TM

  • Nachricht senden

6

Donnerstag, 1. Oktober 2015, 22:04

am intalnit o data un om pe malul apei

Emile !!!! tu ai intilnit un OM ....eu niste...... :nervos:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Beiträge: 1 467

Registrierungsdatum: 14. Juli 2012

Wohnort: Arad

  • Nachricht senden

7

Freitag, 2. Oktober 2015, 06:39

Am patit ceva similar.Mi-am uitat la Mures geanta in care aveam aproape toate woblerele mele de salau-avat.Adunate cu greu.Cu vreun an doi inainte mai uitasem o cutie plina ochi cu rapala,yozuri,luckycraft,unu' si unu'..pe aia nu am mai gasit-o.Insa ajuns acasa ,cand am constatat ca mi-am uitat geanta la Mures m-am dus inapoi in cea mai mare viteza.Acolo tocmai''debarcau'' doi stationaristi.Geanta ioc.Il intreb pe unul dintre ei,si zice ''da, am gasit o geanta,e in masina'' :bucuros: Tot respectul pentru omul acela si colegul lui..Puteau sa ridice din umeri.In geanta erau woblere de minimum 250 de euro..

Dane iti doresc din suflet ca macar sub presiunea legii sa iti primesti lanseta,daca nu .nu pune la suflet ca nu merita sa iti faci rau.. :noroc:
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

  • »danmiclau56« ist der Autor dieses Themas

Beiträge: 1 579

Registrierungsdatum: 2. Mai 2013

Wohnort: TM

  • Nachricht senden

8

Freitag, 2. Oktober 2015, 07:10

macar sub presiunea legii

Mi-am uitat la Mures geanta

....Gigi daca o uitam pe mal fara ca nimeni sa fie in preajma era OK...dar cei doi au ramas pe loc iar mai tarziu au si recunoscut ca au luato :doarecapu:
......oare cat creier iti trebe ca sa faci asa ceva(Baziasul e monitorizat non stop) nu stiu pe ce au mizat cand au facut gestul.... :nunteleg:
PS domni de la PF Moldova Noua au foarte receptivi.....DAR daca nu se rezolva amiabil se va ajunge la cererea oficiala de vizionarea imaginilor
din ziua respectiveforma ....reclamatia de pierdere se va transforma in una de furt :drac: au mai ramas 3 zile :gandesc:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

voilovicimarian

Fortgeschrittener

  • »voilovicimarian« wurde gesperrt

Beiträge: 251

Registrierungsdatum: 14. März 2014

Wohnort: moldova noua

Beruf: profesor

  • Nachricht senden

9

Freitag, 2. Oktober 2015, 07:16

Salut, ne-am intalnit vara aceasta la pontonul lui Zoran... Te rog sa-mi spui care sunt persoanele care ti-au luat lanseta, poate-i cunosc, sau merg cu cineva care-i cunoaste si poate pot sa-ti scot lanseta de la ei. Pe cale legala nu vei obtine lanseta. Daca este vorba despre persoane din zona te pot ajuta, sau cel putin pot incerca. Ma poti suna pe numarul 0767226976.

Zoran

ADMINISTRATOR

Beiträge: 8 041

Registrierungsdatum: 9. Januar 2012

Wohnort: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Nachricht senden

10

Freitag, 2. Oktober 2015, 10:45

Salut Dane, si eu am nevoie de nume, te rog sa imi dai pe privat, poate ii cunosc, sau am pe cineva care ii cunoaste... :noroc:
Nasol...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Nitu V

Schüler

Beiträge: 65

Registrierungsdatum: 7. April 2012

Wohnort: braila

Beruf: functionar

  • Nachricht senden

11

Freitag, 2. Oktober 2015, 11:26

pai oamenii au recunoscut ca au luat lanseta ...pe cea de 30 ron ...se poate dovedi in instanta ca a fost schimbata lanseta? ... tot amiabil se poate rezolva , altfel ...pa lanseta!

12

Freitag, 2. Oktober 2015, 11:46

pai oamenii au recunoscut ca au luat lanseta ...pe cea de 30 ron ...se poate dovedi in instanta ca a fost schimbata lanseta? ... tot amiabil se poate rezolva , altfel ...pa lanseta!
Se poate dovedi.Politia de Frontiera are camere de supraveghere foarte performante care pot focaliza inclusiv ce scrie pe lanseta.
Dane, "bafta" :noroc:

  • »danmiclau56« ist der Autor dieses Themas

Beiträge: 1 579

Registrierungsdatum: 2. Mai 2013

Wohnort: TM

  • Nachricht senden

13

Freitag, 2. Oktober 2015, 11:49

se poate dovedi in instanta ca a fost schimbata

Da !!!! vizionind caseta PF dar asta inseamna reclamatie la PF pentru se putea cere imaginile stocate la Bucuresti ....doar suntem la intrarea Dunari in tara nu pe pajistea comunala.
Ps sper sa nu se ajunga pana acolo ca e deranj mare :nervos:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Nitu V

Schüler

Beiträge: 65

Registrierungsdatum: 7. April 2012

Wohnort: braila

Beruf: functionar

  • Nachricht senden

14

Freitag, 2. Oktober 2015, 20:25

atunci ar trebui explicat omului ca sunteti dispusi sa mergeti in instanta pentru recuperarea bunului iar instanta poate cere PF caseta cu imaginile respective ... orice om cu cap ar inapoia obiectul ...

informer

Administrator

Beiträge: 3 440

Registrierungsdatum: 25. April 2012

Wohnort: Giroc

Beruf: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Nachricht senden

15

Freitag, 2. Oktober 2015, 20:55

Putin off-topic, as fi curios ce fel de monitorizare se face cu camerele alea :)... nu ma indoiesc ca-s scumpe, probabil mult mai scumpe decat pe orice alta portiune a Dunarii incepand de la izvoare :rizi: dar am unele indoieli ca o camera poate filma si reproduce cu super detalii un unghi de 180 grade, de la distanta de cativa metri la 2 - 5km, SIMULTAN. Asta suna mai mult a "folclor" si mai putin a tehnica. :) Da, probabil camera poate fi ORIENTATA si FOCALIZATA asupra a ceea ce se doreste insa aia nu inseamna ca surprinde in orice moment ce articol de ziar citeste fiecare de pe raza ei. Asa ca, mai pe romaneste, daca acea camera filma barja de pe mijlocu` Dunarii cand s-a luat din barca lanseta lui Dan... am indoieli ca o sa se distinga mare lucru, daca o sa se distinga ceva.... doar o PARERE.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

16

Freitag, 2. Oktober 2015, 21:31

dar am unele indoieli ca o camera poate filma si reproduce cu super detalii un unghi de 180 grade, de la distanta de cativa metri la 2 - 5km, SIMULTAN. Asta suna mai mult a "folclor" si mai putin a tehnica
Norocul lui Dan consta in faptul ca prima data a navigat cu lanseta in barca foarte aproape de camere (cca 100 m maxim),apoi s-a produs evenimentul.I-am spus si lui, daca nici cazul asta (care este mura-n gura pt autoritati) nu se rezolva, deja ma gandesc foarte serios :rizi: sa trec in tabara "pesimistilor", dar totusi, cred ca binele va invinge.
:noroc:

informer

Administrator

Beiträge: 3 440

Registrierungsdatum: 25. April 2012

Wohnort: Giroc

Beruf: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Nachricht senden

17

Freitag, 2. Oktober 2015, 21:40

Ma Cata, daca doua muieri bunoace vin spre tine si una ii la 1m,aialalta ii la 10m, nu poti sa te uiti la amandoua deodata, nu? :rizi: ... no, asa-i si cu camera.
Daca era orientata si focalizata intr-o directie la o anumita distanta, atunci aia o sa vezi in inregistrare, nu altceva... acu` nah, poate era "pusa" pe pescarii aia de-or luat batu`, habar n-am... :nunteleg: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

voilovicimarian

Fortgeschrittener

  • »voilovicimarian« wurde gesperrt

Beiträge: 251

Registrierungsdatum: 14. März 2014

Wohnort: moldova noua

Beruf: profesor

  • Nachricht senden

18

Freitag, 2. Oktober 2015, 21:46

Putin off-topic, as fi curios ce fel de monitorizare se face cu camerele alea :)... nu ma indoiesc ca-s scumpe, probabil mult mai scumpe decat pe orice alta portiune a Dunarii incepand de la izvoare :rizi: dar am unele indoieli ca o camera poate filma si reproduce cu super detalii un unghi de 180 grade, de la distanta de cativa metri la 2 - 5km, SIMULTAN. Asta suna mai mult a "folclor" si mai putin a tehnica. :) Da, probabil camera poate fi ORIENTATA si FOCALIZATA asupra a ceea ce se doreste insa aia nu inseamna ca surprinde in orice moment ce articol de ziar citeste fiecare de pe raza ei. Asa ca, mai pe romaneste, daca acea camera filma barja de pe mijlocu` Dunarii cand s-a luat din barca lanseta lui Dan... am indoieli ca o sa se distinga mare lucru, daca o sa se distinga ceva.... doar o PARERE.

Ai perfecta dreptate in legatura cu modul de functionare a camerelor care monitorizeaza Dunarea. Partea proasta este ca inregistrarile video de pe acele camere nu sunt acceptate ca probe in instanta.

19

Freitag, 2. Oktober 2015, 21:50

Ma Cata, daca doua muieri bunoace vin spre tine si una ii la 1m,aialalta ii la 10m, nu poti sa te uiti la amandoua deodata, nu?
Numa' sa vina ele HOTARATE :craciun: ,am folosit poate gresit termenul "focalizare" :limba: , dar nici tu nici eu nu avem cunostinta ce poate face tehnica de "milioane de euro" instalata in zona pe bani de la EU(vezi scandalul EADS parca).Nu pot sa cred ca o sa spuna cineva de la PF la un moment dat ca nu se poate identifica obiectul, suspectul, etc.
:noroc:

informer

Administrator

Beiträge: 3 440

Registrierungsdatum: 25. April 2012

Wohnort: Giroc

Beruf: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Nachricht senden

20

Freitag, 2. Oktober 2015, 21:55

Cata, optica ii optica indiferent de cat s-a platit pe o camera... si sa nu-ti inchipui ca in general s-a platit pe "ultimu` racnet al tehnologiei"... s-a platit exagerat pe tehnica mediocra vanduta la supra pret din motive lesne de inteles... da` nah, n-as vrea sa denaturam scopu` topicului si sa dam in altele... :noroc: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Ähnliche Themen