Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

41

luni, 5. octombrie 2015, 11:31

Nu cred ca Dan a inscenat ceva.Il cunosc si este un om dintr-o bucata.
Nu cred ca merita nici jignirile aduse de un ......................................................................................................................................Aici m-am autocenzurat din respect pentru forum.Mai departe singurul lucru care il voi face va fi sa ''recomand'' tuturor prietenilor ,cunostintelor , posibilitatea de cazare din varful dealului(cu 20 lei pe zi,deh vorba aia ''ca de banii aia'') ca apartinand unor timisoreni fara caracter care profita de cea mai mica neatentie,greseala ,ca sa sterpeleasca din lucrurile personale ale cuiva..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

42

luni, 5. octombrie 2015, 12:42

"O proprietate sau concesiune trebuie sa poata fi observata...delimitata sau marcata...imprejmuita sau semnalizata vizibil...intr-adevar...stiu sa si mie mi s-a intamplat sa uit de cel putin 2 ori echipamente de pescuit...dar....le-am gasit....greseala este a celui care uita...dar...nu se intelege situatia in care recunosti si predai altceva decat ai gasit(daca asa a fost)...ceva de genul celor 10 zile de la data gasirii unui obiect...nu mai retin exact"
Ma citez singur... :zambet: ...asta scrisesem ieri la putin timp dupa ce a aparut postarea care nu este normala...dar...am zis sa nu pun paie pe foc...dar...vazand ca se discuta...m-am simtit dator sa o trimit(mai ales ca nu puteam cita postarea lui Zoran despre acelasi lucru, proprietatea privata...pentru ca imi aparea doar postarea mea pe care nu am mai expediat-o eu...:)...)...nu inteleg cum uitarea unui obiect poate fi mai condamnabila decat insusirea obiectului de catre alta persoana...mai ales ca am patit-o si eu...sa si uit...si sa gasesc...dar sa si gasesc...si sa inapoiez...pe de alta parte...desi, cand mi s-a oferit ceva...o bere...sau un suc...am refuzat...ca nu am am facut asta asteptand o recompensa...dar...in alte cazuri...macar sa vezi ca apreciaza gestul...sa auzi cat de multumit este omul...ca are intentia...macar...insa...cateodata...abia auzi un multumesc...daca il auzi...ma rog...asta ca fapt divers...apropo de educatie...si mentalitate...astia suntem... :ochi:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 95

Membru din: 15. iulie 2015

Locație: piatra neamt

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

43

luni, 5. octombrie 2015, 14:43

Dle. MITA , chiar daca aveti sau nu dreptate vocabularul Dvs. la adresa colegului de forum nu se preteaza unui om cult si civilizat.
Din nou , afirmatia mea ca " nu sufar prostii , ingamfatii si mai ales hotii " se confirma si in cazul Dvs. , cu simpla mentiune ca trebuie sa adaug si " analfabetii , agramatii , cocalarii care au doua clase mai mult ca trenul ".
Va rog sa nu va simtiti jignit. Este doar o simpla constatare.
In cazul in care aceste postari nu va fac placere , puteti parasi acest forum.
Vorba "aia" : FARA TINE SUNTEM TOTI !!!
Respect.

MITA

Biban

Răspunsuri: 149

Membru din: 3. aprilie 2015

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

44

luni, 5. octombrie 2015, 14:45

mie mi sau furat de la Bazias, de unde pescuiesc, numai anul asta 2 lansete cu tot cu mulineta si o mulineta separat,( noapte cat dormeam si chiar in ziua mare cant am fost cu masina pana la magazin) plus de 2 ori peste noapte carasii din cosul din apa...asta e lumea..nu m-am dus la politie ca oricum nu rezolv nimc, alta data sa fiu mai atent nu mai lasa sculele peste noapte la apa daca nu stau acolo langa ele. asta se cheama furt, nu ca am uiatat eu lanseta impachetata presupun la plecare, pe barca altuia si m-am intors cand mi-am amintit...ma rog..nu mai zic, nimic scriu ce gandesc, asas eu dintro bucata, imi cer scuze daca am jignit sau am incalcat regulamentul.
"Va pot spune cu precizie cind se termina sezonul clonc-ului : cind va ingheata mana cu care bateti apa ! "

Răspunsuri: 95

Membru din: 15. iulie 2015

Locație: piatra neamt

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

45

luni, 5. octombrie 2015, 14:56

Bravo . Vezi ca se poate ?

Răspunsuri: 22

Membru din: 21. ianuarie 2014

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

46

luni, 5. octombrie 2015, 15:40

furt se cheama cand iei ceva ce apartine altuia. Nu i treaba ta ca este proprietarul uituc sau neatent. Exista ceva ce se numeste uzucapiune si se traduce prin dreptul de proprietate dobandit dupa indelunga folosinta a unui bun care nu este al tau. Dar asta numai la bunuri imobile, adica terenuri si case.
Daca eu uit un ac (de cusut) pe marginea drumului si tu il gasesti, ai doua posibilitati: sa il lasi acolo sau sa il iei si sa il predai la politie. Restul posibilitatilor te transforma in hot, ciorditor, etc.
Eu credeam ca Banatul sta mai bine la capitolul asta dar se pare ca m am inselat. Oameni de treaba si hoti sunt peste tot :doaaamne:

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

47

luni, 5. octombrie 2015, 17:01

mie mi sau furat de la Bazias, de unde pescuiesc, numai anul asta 2 lansete cu tot cu mulineta si o mulineta separat,( noapte cat dormeam si chiar in ziua mare cant am fost cu masina pana la magazin) plus de 2 ori peste noapte carasii din cosul din apa...asta e lumea..nu m-am dus la politie ca oricum nu rezolv nimc, alta data sa fiu mai atent nu mai lasa sculele peste noapte la apa daca nu stau acolo langa ele. asta se cheama furt, nu ca am uiatat eu lanseta impachetata presupun la plecare, pe barca altuia si m-am intors cand mi-am amintit...ma rog..nu mai zic, nimic scriu ce gandesc, asas eu dintro bucata, imi cer scuze daca am jignit sau am incalcat regulamentul.
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

danmiclau56

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »danmiclau56«

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

48

luni, 5. octombrie 2015, 18:54

asas eu dintro bucata,......... imi cer scuze daca am jignit

https://youtu.be/d-_86d88IzA
....alo colegu!!! unde iti ceri scuze .... ca nu gasesc ???? :pauza: :nervos:

https://youtu.be/1K0giCHr7Pg :doarecapu: :buaaaah:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

danmiclau56

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »danmiclau56«

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

49

luni, 5. octombrie 2015, 19:35

Eu credeam ca Banatul sta mai bine la capitolul asta dar se pare ca m am inselat. Oameni de treaba si hoti sunt peste tot

.........Sogune !!!nu erau banateni!!! :nu: cred ca erau SIRIENI !!! :rizi: .....sunt in migratie , pacat.....miercuri vor fi 10 zile :soc: :gandesc:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

50

luni, 5. octombrie 2015, 21:27

.........Sogune !!!nu erau banateni!!! cred ca erau SIRIENI !!!
Dane, acum gluma-gluma, dar SIRIENII-sau mai bine spus musulmanii, NU FURA!!! in marea lor majoritate-chestie de religie :apl:
Eu zic ca NU erau nici banateni nici sirieni, nici olteni,nici ardeleni, nici moldoveni,erau "PLEAVA SOCIETATII" si pt asta o sa PLATEASCA :bucuros: .
Parerea mea este ca, e aproape imposibil sa nu se rezolve acest caz. :)
:noroc:

MITA

Biban

Răspunsuri: 149

Membru din: 3. aprilie 2015

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

51

luni, 5. octombrie 2015, 21:42

Dle. MITA , chiar daca aveti sau nu dreptate vocabularul Dvs. la adresa colegului de forum nu se preteaza unui om cult si civilizat.
Din nou , afirmatia mea ca " nu sufar prostii , ingamfatii si mai ales hotii " se confirma si in cazul Dvs. , cu simpla mentiune ca trebuie sa adaug si " analfabetii , agramatii , cocalarii care au doua clase mai mult ca trenul ".
Va rog sa nu va simtiti jignit. Este doar o simpla constatare.
In cazul in care aceste postari nu va fac placere , puteti parasi acest forum.
Vorba "aia" : FARA TINE SUNTEM TOTI !!!
Respect.
da mariusbig, tu esti foarte periculos, ala cu barda si cu bata de baseball, pe undeva mai sus si angajatii, suna ca titlul unui film prost, aproape ca ne-ai impresionat pe toti, eu zic sa iti vezi de treaba ta ca boier de butic de la Piatra Neamt nu e sinomin cu om cult si civilizat cum ziceai matale..de altfel nici cu prostii si inganfatii nu suna pe aproape. Acuma daca sub domnia batei matale de baseball tremura angajatii si stau drepti... :doarecapu: ...esti beton Mariusica, asta inseamna sa fii mafiot...de Piatra -Neamt... :rizi:..ca de faceai vitejisme dinastea pe la Timisoara , probabil nu mai ieseai din casa vreo 2 luni fara sa te uiti inapoi, dar nah cum ziceam la Piatra Neamt e piatra neamt, nu banat, deci sa nu te simti jignit, este doar o constatare, vorba aia.. :box:

@danstiuca..a nu vezi scuzele zici..pai am zis-o asa formal mai mult din respect pentru Zoran si restu cititorilor, nu pt tine, daca nu ai inteles insa cum sta treaba mai citeste odata postul meu initial pe care il sustin sus si tare in continuare, fiecare cuvant :zid:
"Va pot spune cu precizie cind se termina sezonul clonc-ului : cind va ingheata mana cu care bateti apa ! "

Răspunsuri: 244

Membru din: 26. decembrie 2013

Locație: Karlsruhe / Germania

Profesia: Techniker

  • Scrie un mesaj privat

52

luni, 5. octombrie 2015, 21:52

pescar

pescar de duminicä.....asta m-o pus tare pe gînduri...väd cä numa pe mine. Io ies numa cînd am timp...duminica...de obicei nu prea prind....nu stau cu lunile la apä...am servici ! Cele bune si servus

Răspunsuri: 78

Membru din: 9. martie 2015

Locație: Cluj

  • Scrie un mesaj privat

53

luni, 5. octombrie 2015, 22:28

Ca orice polemica romaneasca prelungita prea mult si aceasta tinde sa devina o balacareala care face ca si acest forum sa semene cu altele de gen. Multi dintre noi nu suntem pe acele forumuri tocmai din acest motiv. Avand in vedere ca am aflat toti cum stau lucrurile si ca fiecare si-a format o opinie proprie, propun ca sa lasam lucrurile sa le rezolve cei care sunt abilitati sa o faca. Faptele sunt fapte, oamenii sunt asa cum sunt, cand expira termenul legal de 10 zile pagubitul, sa alerteze autoritatile si legea sa isi faca datoria. Danmiclau56 sa ne tii la current cu deznodamantul te rog iar daca noi nu intelegem sa ne purtam frumos, pe moderatorii forumului ii rog sa intervina si sa ii puna capat. Poate ca nu ar strica sa existe si un sistem de penalizare pentru cei care sar calu pe forum (ex. zile de suspendare de pe forum, zile de restrictionare acces la forum, etc.).

danmiclau56

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »danmiclau56«

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

54

luni, 5. octombrie 2015, 23:04

......MITA !!!nu ma cunosti ...dar ma jicnesti in continuare :) :gandesc:
....sa recapitulam.... 1acolo unde susti ca e teren privat, nu e nici gard ,nici afis e teren viran
...........................2 cand am tras barca la mal tatal lui Cosnin adica ion a venit cu Marius au scos o batca pe apa
...........................3 ma intrebat daca pot sa-i fac rost de vopsea de barca pentru ca Azurul nu mai face vopseaua de barca
...........................4 am lasat batul, ancora, si o cutie de rame ,pe botul barci la 5 m de fordul rosu, nu a spus nimeni nimic ca e privat
...........................5 in momentul plecari mele cu masina, fiul meu pleca cu barca, spre Divici, sa se intalneasca cu Bogdan il sti
...........................6 cand m-iam dat seama ca nu am luat batul m-am intors ,iar pe barca ramasese doar ancora
...........................7 la pescaria de jos, nea ion era cu nepotul, si a spus ca a luat batul si la dus sus la cabana la Cosmin
...........................8 Cosmin ,a spus ca la el nu a ajuns nimica , batul ar fi ramas la Marius, cel din Belobresca cel cu care ion, a fost pe apa
...........................9 cand a ajuns ion cu nepotul sus ,la cabana, la sunat pe Marius, si a spus sa-mi dea batul ,tot odata mia dat nr telefon a lui
ca sa-l pot suna sa stiu unde sta Marius ( oare de ce ?)daca nu ar fi luat nimica.
..........................10 Marius cel care care -l ajuta pe Cosmin pe acasa mia aratat un alt bat...primise intre timp un telefon ce sa faca
..........................11 luni a fost pe apa ,cu cineva si sa laudat cu achizitia (credeau ca suntem Bucuresteni)dupa nr masini
..........................12 marti a fost sunat ...de PF....sa speriat.....iar batul a ajuns iarasi la Cosmin
.......................... 13 am luat marti legatura cu Ion,un om(JOS PALARIA)tatal lui Cosmin , a spus ca a avut numai necazuri de atunci cu baiatul lui .
.......DACA LASAM BATUL PE MAL, FARA SA FIE NIMENI ACOLO, NU MA INTORCEAM,SA FIE SANATOS CEL CARE LA GASIT, :bravo:
,,,,,,,,,,,,,,,,,,eu nu am vrut sa ia asa o turnura povestea asta ....DAR .... :nunteleg:
.............P.s incearca sa nu ma mai jicnesti ,chiar daca Cosmin tie prieten ,cred ca avem niste cunostinte commune (pescari)....
....Mita !!!aptinete!!! faci mai mult rau ,eu pina nu mai jicnit ,nu am dat nume locatii ,in schimb tu ai facuto .
..................credeam ....ca se rezolva, intre OAMENI.... dar m-am inselat ....doar sunt dus cu capul ,parca asa ai spus.
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »danmiclau56« (5. octombrie 2015, 23:11)


danmiclau56

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »danmiclau56«

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

55

luni, 5. octombrie 2015, 23:08

Danmiclau56 sa ne tii la current cu deznodamantul te rog

........OK !!!!..... eu m-an saturat ,sa fiu injurat de.......mai ales ca nu na cunoaste.
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

56

marți, 6. octombrie 2015, 04:29




........OK !!!!..... eu m-an saturat ,sa fiu injurat de.......mai ales ca nu na cunoaste.




OK...

Pina acuma singurul utilizator care a jignit si nu s-a comportat asa cum ne dorim pe acest forum "proprietate" privata, este rugat sa respecte comportamentul dorit si stabilit in regulile forumului.

Dan Miclau, cu toate ca subiectul era initial doar o constatare din partea ta, doar o povestire a celor intamplate fara ca tu sa dai nume sau a ponegri pe nimeni, vom inchide acest subiect pina nu se rezolva cazul.
Dupa ce se va incheia, si sper ca cu bine, voi informa ce s-a intamplat, cum au decurs lucrurile.

Ne cerem scuze ca s-a deviat spre "balacareala" , cu toate ca si aceasta are o parte pozitiva :zambet:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Subiecte asemănătoare