Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »kingofbeasts«

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 1. mai 2012, 08:09

Somnul, daunator sau nu ?

Nu pot sa nu recunosc ca aceasta e o intrebare care ma macina si pe mine de ceva vreme. In ciuda faptului ca e un adversar care face toti banii in jocul numit pescuit sportiv, tot mai des incep sa ma gandesc si la egoismul somnului din acest punct de vedere , mai precis la faptul ca acesta are prostul obicei sa-si cam elimine concurenta si, cu timpul, tinde sa devina unicul partener . Daca eram singurul care gandeste asa, poate ca-mi faceam un control la mansarda sa vad daca mai am toate tiglele pe casa sau daca-mi liseste vreo doaga dar , dupa ce am vazut ca si altii prin alte parti sunt macinati de aceleasi indoieli ...
Unul dintre aspectele care m-au pus pe ganduri a fost si acest mesaj:


Filmul Shocked este facut pentru a schimba mentalitatile in ceea ce priveste somnul. Pe aici multi pescari il considera foarte daunator si ciopartesc somnii sau ii arunca pe mal unde putrezesc. Primul somn in Franta a fost prins in 1977. Este un peste care a aparut de putina vreme si, cum s-a raspandit repede, multa lume se intreaba daca nu va manca tot. Aceeasi problema a fost si cu salaul inaintea somnului si va fi in curand cu avatul care avanseaza repede spre vest. De aceea facem campanii de propaganda unde incercam sa explicam pescarilor locali ca acesti pesti nu sunt monstri.



Practic, nu pot sa nu constat urmatoarele: pe vremuri (cand nu era somn in baraje ) aveam partide foarte frumoase de clean si stiuca in care atacuri(trasaturi) erau si cu zecile pe partida in sezonul bun. In prezent situatia e putin invers partidele sunt si cu zecile pentru un atac (o trasatura) a reprezentantilor acestor specii. In locuri in care cu predilectie prindeam stiuca , in ultimii ani am prins mai mult somn sau aproape numai somn si aceeasi este situatia si in ceea ce priveste cleanul. Nu zic ca somnul a papat toate stiucile si toti clenii insa, exista o alta varinata mai plauzibila in cvare somnul e doar complice . De fapt ma gandesc ca, intrucat s-a braconat excesiv cu plasele la apa mica eliminandu-se astfel o mare parte din populatia de stiuca , clean si chiar salau in unele locuri, somnul a fost cel care le-a luat locul si le-a acaparat teritoriile de vanatoare (asta ca sa nu mai vorbesc de concurenta la hrana -ma gandesc aici la extinctia ghibortului care era hrana favorita a salaului-).In plus somnul e si mai putin pescuit sportiv si mai alunescos cand vine vorba de plase , reusind fie sa le evite fie sa le rupa atunci cand mai fura cate ceva din ele .
De fapt ceea ce mi-a atras prima data atentia a fost o discutie cu un plasar notoriu din zona , care-si invatase copii sa prinda somotei de cateva sute de grame si sa-i retina pe toti. Eu tocmai ajunsesem la pesuit cand i-am vazut pe copii in exercitiul functiunii si i-am rugat sa le dea drumu la mocute ca e pacat de ele iar ei cu nonsealanta mi-au raspuns "tata a zis sa-i tinem ca somnu mananca carasul si nu mai avem ce prinde". le-am zsi ca daca dau drumul la mocute , si prind eu unul mai mare, li-l dau lor pe ala la schimb. Seara m-a vizitat "tata" la tabara sa vada cine si de ce le baga prostii in cap odraslelor lui. La un pahar de vorba, mi-a spus ca de cand s-a inmultit somnul, recolta de carsa si platica (la plasa) a ajuns la un sfert din ceea ce era odata , iar stiuca mai prind doar in februarie-martie la apa mica (si si atunci foarte putina)in rest e accidentala .
Asa am ainceput sa cuget la faptul ca desi, natura tinde sa pastreze echilibrul rapitor - prada la 10-15% rapitor in orice apa, nu stabileste si procentele alocate fiecarei specii de rapitori .Din punctul asta de vedere , daca pe linga faptul ca somnul e mai bine adaptat supravietuirii in barajele noastre se mai si elimina stiuca si alte specii in mod artificial, acest peste ajunge sa domine ecosistemul din ce in ce mai mult.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

marți, 1. mai 2012, 17:07

:salut: Kingofbeasts,
Ma bucur ca-ti faci griji si ganduri pt apele noastre, cit si pt populatia de peste din ele. Sa sti ca si in Germania se da mult vina pe somn, deoarece in ultimii 10 ani pescarii se pling ca abia mai prinzi platica, crap sau salau. Insa pescarii care se pling de asta, sunt pescarii care cunosc 2 locuri "bune" de cind erau ei mici, si tooot acolo incearca. Atit Rinul cit si alte ape din Europa (de ex. Ebro), nu mai sunt ca acum 10, 20 sau 30 de ani. Au devenit mai limpezi, mai curate, vezi fara probleme 1 metru in apa. Pestii sunt si ei mai precauti. Ziua nu mai vezi pe Rin nici un peste ca sare, de aceea multi si zic ca nu mai este peste. Insa noaptea, sau cind se tulbura apa, te sperii ce vezi. Ca la Dunare, plin de albitura pe suprafata apei, si de-odata, se prinde si platica si salau! Si pot sa spun ca pe Rin inca este destul salau, crap, mreana si chiar si platica. De avat, nici nu mai spun, iar albitura cit degetu si babusca, in prostie. Iar cind am fost pe Dunare anul trecut, la fel, tone de peste am vazut. In schimb am avut ani cind n-am reusit nici floare de Dunare sa prindem, dar-mi-te caras.
Nu stiu ce sa zic, somn este pe Dunare de sute de ani, si n-a reusit sa elimine restul speciilor. Concurenta de teritorii sau locuri de odihna, asta o fac chiar cu alti somni. Dar as zice ca sunt destule locuri pt toti pestii. :gandesc:

Daca este mai daunator ca o stiuca sau ca un salau, asta nimeni n-a putut demonstra pina acuma.

Parerea mea personala este ca, somnul nu este un daunator.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 2. mai 2012, 12:26

Cand am plecat eu din Romania nu era nici un baraj pe valea Oltului. Oltul era un rau salbatic cu o lunca de padure cu brate si pajisti care erau sub apa toamna si primavara. Un rau minunat pentru reproducerea stiucii, a cleanului, mrenei etc...
Cand incepi sa faci baraje pe toata valea unui rau biotopul se va schimba parca. Asta nu inseamna ca speciile prezente inaintea existentei barajelor se vor stinge a doua zi de la terminarea acestora. Dar in cativa ani asta se va intampla. Deci speciile vechi vor fi inlocuite cu altele adaptate noului biotop si care rezista schimbarii permanente a nivelului apei, mai ales primavara in timpul boistei. Stiucile au nevoie de suporturi vegetale pentru a depune. Crengi, iarba, si astea le aveau pe vremuri cand raul iesea din albie la inceputul primaverii si inunda lunca destula vreme ca sa nasca stiucile mici inainte sa se retraga apa. Acum, pe lacurile de baraj, malurile betonate, suport pentru icre mai rar, plus faptul ca scade apa dintr-o data lasand si putinele icre depuse pe uscat. Unde-i vina somnului la tot ce explic mai sus ? :drac2:

Aici este un studiu oficial asupra efectului venirii somnului in apele franceze : http://www.carnavenir.com/silure/Rapport_Silure_v53.pdf
Daca te descurci in franceza si ai insomnie te rog citeste-l. Acest studiu a fost realizat la cererea multor asociatii care erau convinsi de faptul ca somnul provoaca daune grave si vroiau sa-l clasifice daunator. Studiul a demonstrat insa tocmai lucrul invers. :bravo:
Poate fi daunator numai in apele inchise de talie mica. Adica balti si lacuri mici unde oricum nu au cum ajunge singuri. Pe rauri se hraneste cu speciile cele mai prezente si mai usor de prins. Acum 30 de ani toate apele erau infestate de somn pitic american. Acum nu mai prinzi decat rar. Erau bancuri enorme de platici, peste pe care aici nu-l mananca nimeni chiar daca l-ai plati pentru asta. Acum s-au mai micsorat si s-au mai inmultit babustile, roasioarele, obletii etc. Scoicile tigrate care au invadat toate apele, ele chiar clasate daunatoare, sunt mancate in cantitate de somn. Acest studiu a inchis pliscul dusmanilor somnului timp de cativa ani.
Multi pescari spun ca somnul a mancat salaul (singurul peste de apa dulce ne-salmonid apreciat pe aici) pentru ca ei, pe vremuri, pe groapa cutare prindeau intotdeauna si acuma prind numai somni. Si asa este. Dar salaii nu au fost mancati ci pur si simplu s-au mutat. Eu din barca continui sa prind salau, ca inainte, doar ca-i gasesc in locuri in care nu erau pe vremuri.
Concluzia e ca unicul factor de schimbare a biotopului si disparitia sau rarirea unor specii este cel uman. Aparitia somnului nu e decat consecinta activitatii umane.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

miercuri, 2. mai 2012, 12:53

:bravo: Tudor,
perfecta dreptate!
De ex., si Rinul a fost canalizat. Dintr-un riu meandru, lin si plin de copaci si vegetatie au facut un rau drept si rapid cu multa piatra si diguri. Am uitat sa dau ca exemplu stiuca, care eu in Rin, sub baraj, inca n-am prins niciodata! Pe zona unde este piatra. Cum trec barajul in sus, pe maluri se formeaza smocuri de iarba in apa, pline de stiuci! In schimb, sub baraj, unde este doar piatra-piatra-piatra, n-am auzit pe nimeni sa prinda stiuca. In schimb, in porturi sau in bratele moarte ale Rinului, cu toate ca sunt deschise spre Rin, e plin de stiuca, fiind si plin de vegetatie. Acelasi riu, la o distanta de doar 1 km, sunt zone moarte, fara stiuca, dar nu din cauza somnului, ci a lipsei de vegetatie.

Tudor, fi un dragutz, poti te rog sa ne traduci si noua articolul? Sa intelegem si noi cele 90 de pagini!!!
:rizi: Cred ca e "une bonne blague"!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 2. mai 2012, 13:19

Nu pot traduce Zoran. Nu ma descurc destul de bine in nemteste. :rizi:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

6

miercuri, 2. mai 2012, 13:30

si din punctul meu de vedere toata povestea cu somnul daunator e un mare "fas" care sa acopere adevaratele motive pentru care pestii care erau candva nu mai exista ...

pe aici o gramada fac adevarate cruciade pentru a eradica somnul dar nu prea le iese mai ales ca deja tot mai multi pescari incep sa inteleaga ca somnul nu e chiar asa cum se zice. din cate am inteles pe aici in urma cu vreo 20-30 de ani au facut la fel si cu stiuca, motivul fiind de data asta stationaristi care pescuiau rosioare si platicute carora li s-a nazarit ca stiuca e daunatoare si ar trebuie sa dispara, iar acum o gramada plang dupa stiucile de dinainte.

daca era atat de daunator, in mod normal pe dunare de exemplu ar trebui sa mai exista doar somn, in schimb in functie de zone convietuieste bine-merci cu avatii, salaii, stiucile, bibanii si alte gramezi de pasnici pe care inca nu i-a exterminat ...

si asta nu o spun ca eu as fi vreun fan somn, pentru ca pana in urma cu nici 2 ani de zile pentru mine pestele asta nu prezenta absolut nici un interes ... :zambet:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

7

miercuri, 2. mai 2012, 13:35

Nu pot traduce Zoran. Nu ma descurc destul de bine in nemteste. :rizi:


Ui, ui! Ich...como se zice? ...aaaa, je ajute toa! :rizi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

8

miercuri, 2. mai 2012, 15:29

Pe scurt orice adevar are 2 taisuri : Somnul mai tot timpul e flamand si devoreaza tot ce apuca ! Daca "se simte bine" si are hrana din belsug scapa de sub control si "poate face adevarate ravagii" ... scobar, mreana, clean, avat , nu conteaza halea sa fie ... Deci cine considera ca e daunator are dreptate...

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

9

miercuri, 2. mai 2012, 15:48

Pe scurt orice adevar are 2 taisuri : Somnul mai tot timpul e flamand si devoreaza tot ce apuca ! Daca "se simte bine" si are hrana din belsug scapa de sub control si "poate face adevarate ravagii" ... scobar, mreana, clean, avat , nu conteaza halea sa fie ... Deci cine considera ca e daunator are dreptate...


da kzoli, ai dreptate cand spui ca mananca alti pesti dar daca privim din punctul asta de vedere orice rapitor e daunator consumand alti pesti ...

evident daunator am putea sa il punem in ghilimele pentru ca daca rapitori nu ar fi, nu vad cum ar supravietuii pasnicii, totusi printre altele rapitorii curata apele de pestii slabi, raniti sau bolnavi plus ca tin oarecum sub control intreaga populatie de pasnici care s-ar inmulti peste masura daca ar fi lasati in pace ... eu cel putin asa vad lucrurile ...

pe Po de exemplu sunt destui somni dar in acelasi timp sunt si destui avati, ceva salai plus toti pasnicii ... care stii si tu prea bine ca nu sunt putini ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

10

miercuri, 2. mai 2012, 16:32

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 13:15)


Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

11

miercuri, 2. mai 2012, 16:34

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 13:15)


tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

12

miercuri, 2. mai 2012, 18:17

Somnul mai tot timpul e flamand si devoreaza tot ce apuca !
Daca ar fi asa am prinde tot timpul. Ai crescut multi somni ? :drac2:

Răspunsuri: 143

Membru din: 16. aprilie 2012

Locație: Sibiu

  • Scrie un mesaj privat

13

joi, 3. mai 2012, 18:13

Somnul este daunator doar sanatatii pescarului :zambet:

Omul e adevaratul daunator. cum putem sa scapam de el? :drac2:

14

joi, 10. mai 2012, 19:51

Somnul mai tot timpul e flamand si devoreaza tot ce apuca !
Daca ar fi asa am prinde tot timpul. Ai crescut multi somni ? :drac2:


Eu nu am crescut nici una ,adica doar doua in acvariu pe care ulterior am eliberat in rau ... dar cunosc anumite persoane care au "crescatorii" ... Si chiar pe timp de iarna baga intre somnii care-s la iernat, albitura de 5-8 kg/ kg de somn... la primavara nici urma de albituri...

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

15

joi, 10. mai 2012, 20:02

Pe balta nu e la fel.
Cum indica si raportul ala "stiintific" somnul nu trebuie introdus in circuite inchise. Pentru rauri si fluvii e foarte ok. Daca prietenul tau cu crescatoria s-a amuzat sa bage somn a cui o apartine reponsabilitatea ?
Inchiriez si eu de 25 de ani o baltoaca, de 1ha, am pus personal toate specille de pesti care innoata acolo. Am luat-o imediat ce a fost sapata.
Somn si platica nu am pus. Nici somn pitic, fireste. E stiuca, bibi, rosioara, babusca, putin salau, crap si gata. Au fost lini dar nu le-a convenit balta. Au disparut incet incet. Crescusera niste plante acum 15 ani de nu mai puteai pescui. Niste amuri si gata. Dar nu somn. :drac2:

16

joi, 10. mai 2012, 20:25

Pe balta nu e la fel.
Cum indica si raportul ala "stiintific" somnul nu trebuie introdus in circuite inchise. Pentru rauri si fluvii e foarte ok. Daca prietenul tau cu crescatoria s-a amuzat sa bage somn a cui o apartine reponsabilitatea ?
Inchiriez si eu de 25 de ani o baltoaca, de 1ha, am pus personal toate specille de pesti care innoata acolo. Am luat-o imediat ce a fost sapata.
Somn si platica nu am pus. Nici somn pitic, fireste. E stiuca, bibi, rosioara, babusca, putin salau, crap si gata. Au fost lini dar nu le-a convenit balta. Au disparut incet incet. Crescusera niste plante acum 15 ani de nu mai puteai pescui. Niste amuri si gata. Dar nu somn. :drac2:



Nu sa amuzat, creste somn pentru repopulare si vinde altor balti, are contracte ferme... a trimis si pe Tisa vre-o trei cisterne dupa cianiada... unii au ajuns si la 100 km de locul popularii... in amonte trecand de 2-3 ecluze si 2 baraje hidrotehnice...
Eu acum vreo 7-8 ani am adus acasa vre-o 4 buc asa la 7-8 cm prinse cu minciogul si am pus intr-un acvariu de 550-600 l "sa studiez" ... dar probabil am dat prea multa hrana si peste 2 ani nu mai incapeau in acvariu( cei drept intre timp 2 nu au rezistat) insa am observat si am invatat foarte mult din comportamentul lor... De la schimbare de vreme pana la fazele lunii, stilul lor de a vana( unul iesea din ascunzis si ii speria pe pestisorii mici iar celalalt astepta "cu gura deschisa" apoi schimbau rolurile ar fi mult de zis/scris, dar nu ma pricep la asa ceva ...
iarna era mai greu ca o hraneam cu guppy si era destul de costisitor...
O cunostinta intr-un bazin de aproximativ 200x 60 m in forma de rinichi a bagat un mustacios de 68 kg prins la spinning si in 4 saptamani a ramas fara peste( au plecat in vacanta si cand au revenit lacul era golit de peste) ... si stiuca de 6 kg( care era regele baltii) era cu burta in sus cu o muscatura zdravana... de atunci nu mai aduce el somn in balta lui.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

17

joi, 10. mai 2012, 20:48

ar fi mult de zis/scris, dar nu ma pricep la asa ceva ...


Kzoli, sti cum ne ziceau noua in armata?
"Nu poti, te invatam!
Nu vrei, te obligam!"


:rizi:

Iti dai seama ca ne intereseaza pe toti asa ceva? Sa nu cumva sa ne lasi cu buzele umflate... mai dorim informatii de genul "comportament".
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

18

vineri, 11. mai 2012, 08:39

Kzoli, din ce scrii acolo nu reiese de loc ca ar fi somnul daunator.

19

vineri, 11. mai 2012, 19:25

Kzoli, din ce scrii acolo nu reiese de loc ca ar fi somnul daunator.



Depinde fiecare ce intelege prin "daunator"... orice lucru trebuie dezbatut din mai multe privinte... Eu si cativa colegi de ai mei o consideram daunator, in comparatie cu alti rapitori, raportat la greutate( sa zicem stiuca, salau, avat si somn toti de 5 kg ) somnul haleste ceea mai multa "mancare" si nu neaparat ceea mai mare, adica peste mare( la asta stiuca se pricepe de minune) cu toate acestea eliberam toate capturile in mediul acvatic, de unde am scos... fara mutari in alte balti sau alte ape ...

Nicolai

Oblete

Răspunsuri: 57

Membru din: 5. iunie 2014

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

20

luni, 16. iunie 2014, 21:10

Pe scurt orice adevar are 2 taisuri : Somnul mai tot timpul e flamand si devoreaza tot ce apuca ! Daca "se simte bine" si are hrana din belsug scapa de sub control si "poate face adevarate ravagii" ... scobar, mreana, clean, avat , nu conteaza halea sa fie ... Deci cine considera ca e daunator are dreptate...
Va rog sa ma scuzati ca "dezgrop" un topic vechi, dar nu ma pot abtine sa nu ma intreb: daca somnul e daunator, atunci omul ce este...???
Eu cred ca rapitorii(inclusiv somnul) nu trebuie sa lipseasca dintr-un ecosistem, avand fiecare rolul lor in pastrarea sanatatii si vigorii faunei din zona.
In natura proportiile dintre specii se autoregleaza, probleme apar, de regula, cand intervine omul... si asta e mai evident in baltile private(concesionate).
Omul, ca specie, se supraevalueaza(ca pricepere) uneori si-si permite sa intervina in mecanisme pe care doar crede ca le stapaneste.
Daca vom "casapi" somnul riscam sa reeditam situatii de genul celor care au fost in America(chiar si in Europa de Vest) atunci cand au fost aproape exterminati lupii, sau alte specii de rapitori.
Doamne ajuta si somni mari la lansetele voastre.