Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Luca

Biban

Răspunsuri: 79

Membru din: 7. septembrie 2014

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

41

luni, 28. decembrie 2015, 21:59

Cred ca directia discutiei e gresita din titlu. Din punct de vedere ecologic, nu exista daunator/folositor. Astea sunt inventii umane pentru interese proprii. La fel cum mi se ridica parul spate si cand aud vorbindu-se de animale ca "piese". Termen inventat pentru a justifica actul uciderii sau a-l desensibiliza pe celalalt. La fel cum mi se ridica parul pe ceafa si cand vanatorul "recolteaza" (ca si cum a muncit ceva ca sa culeaga roadele, adica sa se bucure de recolta), etc. etc. pentru ca nu vreau sa devin off-topic.

Daunator pentru cine? Pentru ceilalti pesti? Nu, cata vreme nu se produc dezechilibre (majoritatea produse de interventia omului dar se pot intampla sa fie si de alta natura insa foarte rar), exista un echilibru ecologic, pentru ca asa functioneaza natura. Iar atunci cand indivizii unei specii devenita natural (in decursul multor ani) supranumerara, atunci legea spune ca va suferi la un moment dat un colaps firesc menit sa readuca echilibru.

Deci nu, somnul nu e daunator, poate e doar interesul unora sa afirme asa ceva. Dar cunosc o specie cu adevarat daunatoare muuuultor specii. Poate acolo e raspunsul!?