Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit
  • Autorul acestui subiect este »adrian_olt«

Răspunsuri: 17

Membru din: 1. septembrie 2015

Locație: slatina

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 16. septembrie 2015, 08:30

Echipare ideala ancora + carlig

Fiind nou pe forum si in pescuitul la clonc citesc cu mare interes subiectele dezvoltate de dumneavostra care sunt de mare ajutor pentru incepatori. Cu ajutorul subiectelor de pe forum salvez mult timp si bani.


Pentru pescuitul la clonc, doresc sa realizez o montura formata din ancora si carlig. Am inteles ca cele mai recomandate ancore sunt: Gamakatsu 16 Treble, Owner ST-66 si Owner ST-41



Nu sunt adeptul pescuitului cu echipament supra dimensionat si ultra strong, de aceea ancorele marimea 1/0 de la Gamakatsu, mi se par cam mari(deocamdata.....).
Pentru montura formata din ancora nr. 1 si carlig, dorind sa folosesc ca momeala cu buchet de rame, ce producator/tip/marime de carlig credeti ca se preteaza si imi recomandati?


Multumesc anticipat pentru raspunsurile dumneavoastra! :buaaaah:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 16. septembrie 2015, 08:48

Pentru montura formata din ancora nr. 1 si carlig, dorind sa folosesc ca momeala cu buchet de rame, ce producator/tip/marime de carlig credeti ca se preteaza si imi recomandati?

Gamakatsu LS-5373F 4/0. (cu toate ca-s 4/0 NU sunt mari, dimensiunile difera de la firma la firma si chiar de la model la model)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • Autorul acestui subiect este »adrian_olt«

Răspunsuri: 17

Membru din: 1. septembrie 2015

Locație: slatina

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 16. septembrie 2015, 09:31

si de unde pot achizitiona Gamakatsu LS-5373F?

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

4

miercuri, 16. septembrie 2015, 10:01

Eu le-am cumparat din Germania prin intermediul lui Zoran dar la o cautare pe Google le-am gasit in mai multe locuri, inclusiv in Ungaria.
Vezi si tu de unde ti-e mai rentabil cu transport, mod de plata etc.... sau poate au colegii recomandari "cumparabile" din RO. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • Autorul acestui subiect este »adrian_olt«

Răspunsuri: 17

Membru din: 1. septembrie 2015

Locație: slatina

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 16. septembrie 2015, 11:34

asa ceva ati folosit:






Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

miercuri, 16. septembrie 2015, 13:19

asa ceva ati folosit:




...


Da, aici sunt aceste Gamakatsu:

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

7

joi, 17. septembrie 2015, 06:13

Eu am folosit ancore VMC 4X numerele 0/4 si 0/6 si carligele Maruto 0/6. Am spus ca folosit deoarece anul asta abia daca am reusit sa ies de 2 ori la clonc. Niciodata nu s-a intamplat sa mi se deformeze vreuna dintre ele. Este drept ca le folosesc de anul trecut (ancorele 0/6) si ca nu am avut "acces" la niciun somn punctabil insa am avut parte de o multime de copaci scufundati care, datorita marimii barcii + curentului de pe Dunare au fost solicitate mai mult decat la somnul cel mai mare banuit ca ar exista.
Carligele Maruto folosite sunt identice ca si format cu cele Gamagatsu prezentate in pozele de mai sus, insa cu siguranta ca difera materialul. Au existat in comertul din Romania niste carlige Maruto impachetate de cei de la KOOS, mai groase putin in carne fata de ale mele, carlige care mi s-au parut excelente insa putin cam scumpe pentru buzunarul meu. Atat ancorele cat si carligele le-am cumparat de pe E-bay, din SUA.

Subiecte asemănătoare