Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

luni, 14. septembrie 2015, 09:20

Clesti de inox

:salut: ,
la pescuitul somnului e neaparata nevoie de cleste, patent, ptr a putea scoate din placa osoasa carligele bine infipte.
La achizitionarea clestilor, va uitati sa fie complet din inox? Ce folositi voi?
Eu de exemplu am cumparat cu vreo 7 sau 8,-€ un cleste de inox (Praktiker, Dedeman...), care totusi are componente ce ruginesc :nervos:
In schimb, am achizitionat cu 2€ de la o vanzare de produse vechi, un cleste de la firma Knipex, care functioneaza impecabil! insa pretul la asemenea clesti noi este in jur de 20 - 25 € bucata :doarecapu:

Voi ce folositi?

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

2

luni, 14. septembrie 2015, 09:28

Cleşti (de fapt sunt patent şi şpiţ) care ruginesc sunt doar nichelaţi, de altfel nici nu cred că se fabrică din inox doar pentru pescuit sau chestii medicale. Knipex sunt firmă de top şi sunt destul de scumpi dar fac toţi banii dacă-i foloseşti intens.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

3

luni, 14. septembrie 2015, 12:28

Eu folosesc atat la stationar cat si la spinning un patent din asta cu varful putin ascutit de la firma Beta:


Prefer sa aiba varful ascutit pentru ca pot scoate cu usurinta triplele de mici dimensiuni din gura avatului, patentul asta e foarte "strong" nu m-a dezamagit niciodata.Il folosesc de 3 ani, nu e din inox insa la mine nu are timp sa rugineasca pentru ca il folosesc des :rizi: :rizi: :rizi:
Din pacate are doar 16 cm lungime si au fost cazuri cand am avut nevoie de o "scula mai lunga" :rizi: atunci cand carligele erau infipte mai adanc catre gatul somnului.Din cauza asta acum vreun an mi-am luat un alt patent mai lung de la Rapala care insa a "decedat" la primul somn.Nici nu l-am fortat prea tare si a cedat acolo de la imbinare, e vorba de patentul asta:

Nu il recomand la somn, la alte specii cred ca e ok :noroc:

Răspunsuri: 106

Membru din: 14. octombrie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

4

luni, 14. septembrie 2015, 14:44

Clesti de inox

De obicei sculele nu se fac din otel inox, deoarece inoxul este moale si costa prea mult sa-i imbunatatesti calitatile mecanice astfel incat sa fie folosit la scule de forta.

Proprietatea de inoxidabilitate este data de continutul de crom din otel; practic pe suprafata metalului se formeaza un strat de oxid de crom care are proprietatea de a proteja materialul de baza.
Desigur se mai adauga si alte elemente de aliere care per imbunatatesc in principal proprietatile mecanice ale metalului, fiindca un continut mare de crom creste duritatea.
Sculele gen cleste, patent, chei fixe, etc se produc din materiale forjate care inseamna din start proprietati mecanice imbunatatite si sunt fabricate in general din otel crom-vanadium; problema este ca la finalul procesului tehnologic ar trebui sa se aplice un tratament termic de austenitizare care transforma ferita (prezenta in compozitia otelului, factor favorizant al ruginirii) in austenita; daca acest tratament termic nu este facut, scula voastra va rugini :zambet: , chiar daca are compozitia chimica de otel inoxidabil. Prezenta feritei se poate verifica cu magnetul - pe un inox bun magnetul nu prinde, dar pe un inox "prost" dpdv al compozitiei chimic sau fara tratament de austenitizare (ferita nu a fost eliminata), magnetul "trage" putin.

In general niste bani in plus pentru o unealta fabricata de un producator cat de cat cunoscut ar trebui sa va fereasca de problema ruginirii sculelor.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

5

luni, 14. septembrie 2015, 17:32

Proprietatea de inoxidabilitate este data de continutul de crom din otel; practic pe suprafata metalului se formeaza un strat de oxid de crom care are proprietatea de a proteja materialul de baza.
Desigur se mai adauga si alte elemente de aliere care per imbunatatesc in principal proprietatile mecanice ale metalului, fiindca un continut mare de crom creste duritatea.
Sculele gen cleste, patent, chei fixe, etc se produc din materiale forjate care inseamna din start proprietati mecanice imbunatatite si sunt fabricate in general din otel crom-vanadium; problema este ca la finalul procesului tehnologic ar trebui sa se aplice un tratament termic de austenitizare care transforma ferita (prezenta in compozitia otelului, factor favorizant al ruginirii) in austenita; daca acest tratament termic nu este facut, scula voastra va rugini , chiar daca are compozitia chimica de otel inoxidabil. Prezenta feritei se poate verifica cu magnetul - pe un inox bun magnetul nu prinde, dar pe un inox "prost" dpdv al compozitiei chimic sau fara tratament de austenitizare (ferita nu a fost eliminata), magnetul "trage" putin.


Multumim pt. explicatie, mi s-au lamurit si mie unele neclaritati. :bravo:
:noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

6

luni, 14. septembrie 2015, 19:09

Eu in general folosesc un forceps (uterin cred) de 26 de cm si n-am avut probleme inca. E suficient de robust si suficient de lung pentru a putea rindui carligele din gura oricarui rapitor. Gura putin curbata face mult si la un spit si la un forceps, asa ca va recomanda aceasta varianta in locul celor perfect drepte care uneori dau batai de cap si sunt mai greu de manuit in gura pestelui. :ochi:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

7

luni, 14. septembrie 2015, 19:25

La cati am pierdut ori scapat prin apa,nu merita sa imi iau din aia scumpi..Orice patent(ieftin) e bun..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

8

marți, 15. septembrie 2015, 09:00

In urma cu vreo 7-8 ani am gasit in Lidl un “set” de chestii de pescuit la un pret derizoriu. L-am cumparat doar pentru ca imi placea mie cutia respectiva. In interior erau o gramada de porcarii, de la gume ce aveau consistenta unei caramizi la clopotei si agrafe ce se rupeau doar cand le deschideai … si printre toate astea era si un cleste ce la aspect seamana cu chestia asta:



de atunci il folosesc fara probleme, fara urme de rugina sau jocuri si as putea spune ca nici prin minte nu imi trece sa cumpar vreun altul. In plus fata de cel din poza are un oarecare “sistem” intre manere care are rol de arc astfel incat tot timpul sta in pozitia deschis … chestie care ajuta foarte mult atunci cand trebuie sa scoti o tripla.

Daca ar fi sa il schimb as incerca sa gasesc unul cat mai asemanator cu cel pe care il am … sa aibe “cracii” lungi si inclinati pentru a apuca tripla cat mai bine indiferent de locatia in care s-a infipt si sa aibe sistemul ala care sa il tina tot timpul deschis :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm