Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

luni, 14. septembrie 2015, 07:31

Carligele ideale pentru clonc

:salut: ,
in continuare sunt in cautarea carligelor perfecte ptr pescuitul la clonc.
Voi ce carlige folositi, sau ati folosit, care vi s-au parut ok, sau super ok, si care nu le-ati mai folosi niciodata? :gandesc:

Ok in sensul de ascutite, solide - dar nu prea groase (cum ar fi Gorila de la Owner), si la cea mai usoara contra sa intepe pestele indeajuns sa nu se dezghete in drill.

De exemplu, pun aici 2 poze de carlige care m-au dezamagit, cu toate ca dadeau senzatia de solid si stabil:

Mustad Ultrapoin 1x (somnul avea undeva la 1,3 m)



Gamakatsu LS-4644 (somnul batea spre 2 m bine)

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

2

luni, 14. septembrie 2015, 08:13

Io pun un exemplu cu d-alea care NU m-au dezamagit... :).

LS-4644 sunt "date" peste tot ca si carlige de somn insa sunt prea subtiri pt. un somn mare.
Evident, conteaza si solicitarea: una-i sa scoti un somn de 2m in 10 minute si alta in 2 ore... :).

----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

3

luni, 14. septembrie 2015, 19:22

Eu folosesc doar triple insa in general pot face 2 recomandari : sa intepe foarte bine, si sa aiba varful drept nu curbat (daca se poate putin orientat cu varful in afara e si mai bine) In general cele saltwater cum ar fi permasteelul de la VMC sunt si foarte rezistente la dimensiuni mai mici si fara a fi foarte groase cum sunt cele cu multi de X. :ochi:
Personal am o slabiciune pentru outbarb-uri care mi se pare ca sunt mai greu de lepadat de catre peste :zambet:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

marți, 15. septembrie 2015, 07:31

...daca se poate putin orientat cu varful in afara e si mai bine...

da, varfurile offset le gasesc si eu geniale, dar foarte putine carlige le au. De ex carligele ce le-a prezentat Informer au astfel de varf, insa nu imi pot da seama cit sunt de rezistente la un somn +2m. Gamakatsu nu prea trece pe ambalaj puterea: 2x, 3x sau 4x.

...permasteelul de la VMC sunt si foarte rezistente...


ATENTIE! Permasteel este doar stratul protector ptr apa sarata, nu spune nimica despre cit de strong este carligul sau ancora. Exista ancore permasteel normale, 1x, 2x, 3x si chiar 6x.
In fine, nu recomand a se folosi la pescuitul somnului sub 3x, 3x si 4x sunt suficient de strong. Iar daca nu avem la-ndemana decit 2x strong, atunci unul sau 2 nr mai mari decit am folosi la cele de 3x sau 4x.

De ex de la VMC nu as lua ancore permasteel decit modelele unde scrie pe cutie 3x strong.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

5

marți, 15. septembrie 2015, 11:05




ATENTIE! Permasteel este doar stratul protector ptr apa sarata, nu spune nimica despre cit de strong este carligul sau ancora. Exista ancore permasteel normale, 1x, 2x, 3x si chiar 6x.
In fine, nu recomand a se folosi la pescuitul somnului sub 3x, 3x si 4x sunt suficient de strong. Iar daca nu avem la-ndemana decit 2x strong, atunci unul sau 2 nr mai mari decit am folosi la cele de 3x sau 4x.

De ex de la VMC nu as lua ancore permasteel decit modelele unde scrie pe cutie 3x strong.
Eu am dat ca exemplu permasteelul ca sunt mai usor de recunoscut (mai mediatizate) si da, intr-adevar denumirea o da invelisul argintiu de protectie insa, fiind ancore "salt water"
sunt din start mult mai robuste decat unele normale. Chiar si cele simple tin mult mai bine decat alte modele si/sau marci cu 2sau chiar 3 de X si fiind mult mai subtiri decat alea bogate in x penetreaza mai usor. :ochi:

ps. pentru cei intersati de putina disectie a subiectului, si care vorbesc engleza, pun un link pe care l-am pus si pe spinningclub acu' vreo 2 luni cu un articol educativ despre ancore si carlige : A Closer Look At Hooks - Fish On! Magazine - Live Your Passion

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »kingofbeasts« (15. septembrie 2015, 11:10)


Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

marți, 15. septembrie 2015, 13:40

Da, dar daca ne uitam prin catalogul VMC, la capitolul apa sarata, vom observa ca ptr apa sarata sunt si galbene, albastre, rosii, dar si permasteel, si si aici sunt normale, 1x strong, 2x, 3x si 4x strong. S-ar putea ca cele permasteel, pe care nu scrie nici un x strong, sa fie slabe... daca cumva ai din acestea, poate nu ar fi rau sa le testezi, sa vedem la cite kg-forta se dezdoaie. :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

7

vineri, 18. septembrie 2015, 16:49

Nu vreau sa deviez de la subiectul "carlige", dar vreau sa atentionez ca, o ancora sau un carlig cu destinatie "apa sarata" nu inseamna implicit o rezistenta ridicata a materialului!

Am fost astazi si am cumparat o ancora Permasteel de 1/0, cu 0,79 € bucata. Ajuns acasa am facut teste comparative de deschidere a bratelor, intre ancora cumparata si o ancora tot VMC de 1/0, pe care scrie insa 3x strong.
Am solicitat la fiecare ancora cite 2 brate, pe rand, un brat pe varf (punctul A), si alt brat pe curbura (punctul B). Atunci cind a inceput sa se deschida bratul, m-am oprit si am notat kilogramele-forta.

Permasteel 1/0, Ø1,45 mm

In A: 5,7 kg
In B: 19 kg

3x strong, Ø1,85 x 1,65 (forjate)

In A: 22 kg
In B: 31 kg (m-am oprit, nu am mai tras deoarece nu a inceput sa se dezdoaie, si nu puteam sa mai trag)

La al 3-lea brat al ancorei permasteel am mai facut un test, si anume, am tras de mai multe ori in punctul B (curbura) pina am ajuns la 10 - 12 kg-f. Cam la a 6-a tragere a inceput sa se dezdoaie. Deci chiar si o solicitare repetata, in timp, care sa nu ajunga la maximum, duce totusi la slabirea ancorei.

Si dupa cum se vede la ancora Permasteel, care la 6 kg-f se dezdoaie, o contra puternica data exact in dintii unui somn imbracat, adica +40 kg, o va dezdoi inca inainte de drill.

VMC Permasteel



VMC 3x Strong

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

MITA

Biban

Răspunsuri: 149

Membru din: 3. aprilie 2015

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

8

sâmbătă, 19. septembrie 2015, 17:11

Eu foloses Uni Cat new age S 6/0 si 8/0( tija scurta) mai gros ca si asta( e muuult mai gros decat pare in poza) nu exista carlig, n-ai cum sal indrepti, poate in menghina :)
"Va pot spune cu precizie cind se termina sezonul clonc-ului : cind va ingheata mana cu care bateti apa ! "

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

9

luni, 21. septembrie 2015, 13:44

Nu vreau sa deviez de la subiectul "carlige", dar vreau sa atentionez ca, o ancora sau un carlig cu destinatie "apa sarata" nu inseamna implicit o rezistenta ridicata a materialului!

De acord cu tine insa, daca in experimentul de mai sus vroiai sa demonstrezi asta, trebuia sa compari permasteelul cu ceva ancore normale de freshwater de aceeasi marime nu cu o saltwater 3x strong :zambet: :ochi: cand zic freshwater la VMC am in vedere urmatoarele (care sunt si cele mai comune in magazinele de pe la noi ) :




Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

10

luni, 21. septembrie 2015, 13:46

Nu am gasit in magazin, asta a fost initial idea. dar crede-ma, permateel simple nu fac fata la somni imbracati. recomand cel putin Permasteel 3x strong :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

11

luni, 21. septembrie 2015, 13:56

Am inteles, poate avem mai mult timp la iarna pentru teste comparative :ochi: :noroc: nu de alta dar sezonul de toamna pe langa pescuit (care oricum ia 90% din timp), aduce si multe activitati de ordin gospodaresc (conserve pe iarna,facut vin,fiert horinca si altele asemenea) :limba: