Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

luni, 14. septembrie 2015, 06:43

Camera de bicicleta

:salut: ,
de citiva ani folosesc camera de bicicleta ptr diferite intrebuintari in pescuit: ptr prinderea lansetelor la transport, ptr prinderea clopoteilor pe varful lansetei (nu zgarie lanseta si sensibilitate mai buna), mai leg ca si stoper pe fir, sau tai patratele 1x1cm si pun stoper pe carlig sau ancora, dupa ce intep pestisorul-momeala.
Insa, uneori elasticitateacamerei de bicicleta de 2 lei lasa de dorit.

Cunoasteti camerele de bicicleta din latex sau silicon, care au o elasticitate mult mai mare decit cele de cauciuc? Merita sa dam 10 € pe una, sau tot asa se vor rupe in scurt timp ca si celelalte?

De exemplu la Decathlon: :gandesc:

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

2

luni, 14. septembrie 2015, 10:56

Foloseam si eu camera de bicicleta ca stoper la carlig dupa ce intepi momeala dar ma enerva ca se rupe usor...mai nou folosesc bucatele de tub de silicon,acelasi tub care il pun pe nodul de la carlige! :bravo:

Bran

Șalău

Răspunsuri: 193

Membru din: 25. iulie 2013

Locație: Sebeș/Alba

  • Scrie un mesaj privat

3

marți, 15. septembrie 2015, 19:07

Eu unul am dat pe o camera de bicicleta 50 de RON si este foarte groasa,a fost adusa din Germania,o folosesc doar pe carlig si ancora ca stopper si abea o rup dupa ce termin partida de pescuit..

MITA

Biban

Răspunsuri: 149

Membru din: 3. aprilie 2015

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

4

sâmbătă, 19. septembrie 2015, 17:23

daca folosesti de latex, zoran, pentru opritor pe fir la plumb/pluta grund, o sa ai surpriza ca o sati alunece in apa imediat sau dupa un timp(isi face joc) ..camera normala strange mai bine pe fir, latexul..e cam alunecos asa de felul lui
"Va pot spune cu precizie cind se termina sezonul clonc-ului : cind va ingheata mana cu care bateti apa ! "

5

sâmbătă, 19. septembrie 2015, 18:27

daca folosesti de latex, zoran, pentru opritor pe fir la plumb/pluta grund, o sa ai surpriza ca o sati alunece in apa imediat sau dupa un timp(isi face joc) ..camera normala strange mai bine pe fir, latexul..e cam alunecos asa de felul lui

Adevarat!
Eu folosesc tub/furtunas de perfuzie de maxim 1cm lungime.... ptr. opritorul la plumb sau pluta de grund pe forfac...nu aluneca,nu pisca firul,il umezesc,il strang si il mut putin,se muleaza perfect,nu se desface si nici nu se rupe/taie daca il mut pe forfac...valabil si la mono si textil mai gros de 1mm :bravo:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

duminică, 20. septembrie 2015, 09:54

latexul..e cam alunecos asa de felul lui
:rizi: stiu... :rizi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

MITA

Biban

Răspunsuri: 149

Membru din: 3. aprilie 2015

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

7

duminică, 20. septembrie 2015, 13:40

numai la prostii va e gandul, barabtii astia :drac2: :love: :drac2:
"Va pot spune cu precizie cind se termina sezonul clonc-ului : cind va ingheata mana cu care bateti apa ! "

ho29702

Oblete

Răspunsuri: 8

Membru din: 3. iunie 2016

Locație: Cluj

  • Scrie un mesaj privat

8

joi, 9. iunie 2016, 11:01

Am si eu o curiozitate:
- as vrea sa incerc montura cu pluta de grund, dar ca fir o sa incerc fluorocarbon gros (0.46mm momentan)

Acum, intrebarea mea este: pot folosi camera de bicicleta ca opritor in cazul monofilamentului? (adica nu aluneca?)
Daca raspunsul este nu...ce alte sugestii aveti?
Multa lume, putini oameni...

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

9

joi, 9. iunie 2016, 20:48

Se poate, desigur, faci nod dublu.
Ca alternativa sunt stoperele de silicon, 25 buc la 5€. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

09fish

Biban

Răspunsuri: 122

Membru din: 21. februarie 2014

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

10

vineri, 10. iunie 2016, 16:51

Ata de papiota.
Se rupe bucata de 1-1,5 m se "face"jumatatea si tot asa pana ce ata ajunge in 6.8.10...cam 15-20 cm pt a putea fi manevrata pt legare.se umezeste cu saliva (obligatoriu)pt a se strange nodurile bine . se da de 2 ori peste fir apoi se fac 3 noduri normale cat mai strans.firul mono sa fie intins.este un opritor simplu de facut si foarte rezistent facut corect.nu coboara.nu "ciupeste"firul nici in tensiunea unui plumb de 100 gr...

Răspunsuri: 5

Membru din: 21. februarie 2016

Locație: podenii noi

  • Scrie un mesaj privat

11

duminică, 12. iunie 2016, 09:45

Si Continental are material bun la camerele de bicla ! :apl: