Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »catfish_master«

Răspunsuri: 210

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: caprino veronese Italia

Profesia: constructii

  • Scrie un mesaj privat

1

luni, 30. aprilie 2012, 07:38

Ce forta au somnii mari?

Salut prieteni pescari,sunt sigur ca multi ati avut placerea da va va masura puterile cu mustaciosul misterios despre care tot vorbim noi pe aici. Pareri concluzii, ce ati simtit, cand atzi vazut ca se comporta ca un submarin in apa, va trecut prin cap, e prea mare ?
Eu am avut ocazia,o examplar de 2,40 de m, il legasem cu o funie la mal, asteptam ceva prieteni sa vina sa il vada, era obosit, a doua zi cand am vrut sa il scot pe mal iar, a dat de doua ori din cap, si in secunda 2 eu am fost in apa, cu totul, noroc ca nu mi-am legat funia de mana, ca vrusesem.
Accesoriile pe care le prezentam pe aici, mare, gros, maxim, sunt un abuz de forta?
Eu consider ca nu e deloc asa, Somnul mare in mediul lui e o putere a naturii
Get Rich or Die Tryin'

andrei

Biban

Răspunsuri: 133

Membru din: 29. martie 2012

Locație: BELGIA

  • Scrie un mesaj privat

2

luni, 30. aprilie 2012, 08:37

:salut: perfecta dreptate ai eu de exemplu la un 2.20m la riu a trebuit sa ma pun in...cur ca ma tragea in apa( eu am 100kg 1.80 inaltime)adevarat ca terenul era in vale iar lanseta mica de 1.80si tare de 50 lb (.eram la inceput si nu stiam mai nimic despre equipamentul ce trebuie folosit).P.S.au o forta mare mai ales daca sunt exemplare +2m care stiu sa se foloseasca de curent si de marimea sa! :ciao:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

luni, 30. aprilie 2012, 09:22

Salut catfish_master,
buna intrebare! Buna...
Greu de spus exact ce forta au, dar putem da exemple, asa ca Andrei. M-am exprimat si eu de curind unui amic, dar mai astept putin cu raspunsul, sa vad ce mai scriu si altii, care au avut norocul sa aibe driluri cu somni de +2 metrii :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »catfish_master«

Răspunsuri: 210

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: caprino veronese Italia

Profesia: constructii

  • Scrie un mesaj privat

4

marți, 1. mai 2012, 09:21

la fuerza de un siluro

Video
-

Video

Get Rich or Die Tryin'

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

6

joi, 3. mai 2012, 23:19

misto chestie ... am vazut ca nu prea folosea frana mulinetei ...

ps: adidasi albi ai individului de la inceputul filmuletului mi-au ramas si acum in minte :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

  • Autorul acestui subiect este »catfish_master«

Răspunsuri: 210

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: caprino veronese Italia

Profesia: constructii

  • Scrie un mesaj privat

7

vineri, 4. mai 2012, 06:57

discutabil anem! Dupa cum a apucat somnul de gura fara manusi........ Asta presupune experienta. Mi sa parut aiurea ca a lasat lanseta in apa si a tinut numai de peste, totusi de dadea ala de 2 ori din coada, 100% ajungea pe celalalt mal, cu tot cu lanseta si cu tot cu pescar :))
Ideea de topic era alta :)
Get Rich or Die Tryin'

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

8

vineri, 4. mai 2012, 08:07

Salut,
era cit pe-aci sa dau uitarii subiectului...
De ce nu se exprima nimeni asupra propriilor experiente? :gandesc:

OK, atunci va spun eu cam ce se intimpla cind merg la pescuit in Spania. Acolo imi ancorez barca la vreo 30 - 40 metrii de mal si duc monturile sub pomii de pe mal, unde le leg de crengi sau tufele din apa. Somnii ce trec aproape de mal simt pestele momeala si vin si rapesc. Toti somnii ce au avut cca 2 metrii (si mai mult) mi-au mutat barca ancorata din loc fara probleme: barca cu motor cu tot echipamentul cam 200 kg, + 150 kg 2 persoane + prinsa in 3 ancore!!! pt fixare cit mai solida pe apa, si de fiecare data somnii mai mari de 2 metrii ne-au dezgazat si ne-au tras cam 15 - 25 de metrii cu barca ancorata cu tot. Este fantastic si plin de adrenalina, mai ales noaptea! Multi pescari recurg la aceasta metoda la o a doua barca, pe care o dezgata repede si cu care merg dupa somn, asa ramane barca cu lansetele tensionate, ancorata la locul ei.

Diferenta mare la un somn de pina in 1,8 metrii. Ala nu, ala nu mai dizloca barca si se lasa destul de usor si sigur driluit. Dar la pescuitul de somn nu prea putem sa selectam marimea pestilor care vrem sa-i prindem.

Thomas sau Mario, daca pescuiesc singuri din barca pe Rin, aproape de curentul principal, stau pregatiti cu cutitul sa taie ancora (pana acuma au lasat vreo 5 ancore in Rin). Somnii mari, care intra in curentul principal, au o forta amplificata enorm si pentru lansetele de stationar. De aceea merg cu barca dupa ei, pt a putea finaliza drilul.

Aceste exemple sunt toate date din pescuitul la stationar. Dar si la spinning sau la clonc, somnii mari au aceeasi forta. Daca s-ar putea, s-ar pescui si la spinning cu fir de 0,65 mm sau cu mulinete si lansete solide. Insa din cauza greutatii de lansare si a greutatii sculelor de static, se recurge la ideea: atat de fin pe cit se poate, dar si atat de solid cit este necesar!

A mai avut cineva dintre voi astfel de intilniri, de... grad inalt?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

9

vineri, 4. mai 2012, 08:17

discutabil anem! Dupa cum a apucat somnul de gura fara manusi........ Asta presupune experienta. Mi sa parut aiurea ca a lasat lanseta in apa si a tinut numai de peste, totusi de dadea ala de 2 ori din coada, 100% ajungea pe celalalt mal, cu tot cu lanseta si cu tot cu pescar :))
Ideea de topic era alta :)


fara dar si poate individul are experiente si asta se vede ... nefolositul franei despre care am pomenit in mesajul precedent era doar o constatare care sub nici o forma nu a vrut sa minimalizeze experienta pescarului si nici puterea somnului. probabil pentru a amplifica placerea drilului el a preferat sa pescuiasca cu frana stransa la maxim ... daca ar fi avut frana mai moale cu siguranta nu era necesar sa intre in apa atat de adanca dupa peste ...

eu din pacate nu am avut parte de astfel de pesti sau cel putin nu stiu eu de ei ... am avut in lanseta cativa somni care pareau foarte grei dar pe care din pacate nu am apucat nici macar sa ii vad ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

10

vineri, 4. mai 2012, 20:10

Colosală)))))))))))))))))))))) :poza:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

11

luni, 7. mai 2012, 07:48

Eu pe Mures de 2 ori am fost "remorcat" la propriu cu o copaie de 2.5 m, de ambele ori peste 50 m, cine era cel care ma tragea nu stiu ... dar pana ma dezmeticeam si puteam sa fac ceva, deja era "tarziu" ori se dezagatase ori pleca cu ancora in gura ( inelul se desfacea)... alta data stateam pe o fasie de argila de 1 m latime si lumg vre-o 3-4m in spatele meu un mal abrupt de 7-8 m in fata mea o apa adanca de peste 5 m ... dadeam la avat si cum "nu aveam chef "sa las lanseta de somn in masina, am luat cu mine, dupa cateva "miscari suspecte in apa" am lansat in directia lor cu un jointed de 11 cm ... In cateva clipe o forta imensa incepea sa ma traga si cum argila era alunecoasa nu gaseam priza sa fixez picioarele... dupa 80-110 m de fir pestele inca tragea si nu vroia sa cedeze nimic, si nu mai aveam fir pe tambur... am scos cutitul si in urmatoarea fractiune de secunda am taiat firul ... toata aceasta a durat mai putin decat ati citi voi in aceasta postare .... daca mergea la vale eram convins ca era un bustean imens dar cum urca contra curentului, nu putea sa fie decat un "submarin"...
Ulterior peste 2 zile am recuperat "firul " cu ajutorul unei barci si cu o prajina lunga, dar pestele scapase deja....
O cunostinta de a mea zice : " Cu somnul si cu ursul nu e de jucat! " si ii dau perfecta dreptate !!!
Exemplarele mari au o forta imensa dar si cele mici daca au loc de manifestare ( apa suficient de adanca si puternica) sa "prinda priza" pot creea "dezamagiri"... de cateva ori am patit ca in apa adanca in curent puternic am obosit minute in sir cate un mustacios, crezand ca e una mai instarita si cand iesea la suprafata abia avea 80cm -1 m ...

12

luni, 7. mai 2012, 08:00

stau pregatiti cu cutitul sa taie ancora (pana acuma au lasat vreo 5 ancore in Rin).

Incercati sa legati un pet ( flacon) pe fir si astfel puteti recupera ulterior ancora !

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

13

luni, 7. mai 2012, 08:14

Salut Kzoli,
da, au, dar de multe ori pescuiesc in curentul cel mai puternic, mai ales vara, pt ca acolo apa e f oxigenata atunci. Nu ajuta la curentul alanici un pet... :(
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »catfish_master«

Răspunsuri: 210

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: caprino veronese Italia

Profesia: constructii

  • Scrie un mesaj privat

14

luni, 7. mai 2012, 12:24

noi pe aici nu avem voie cu pet in apa. 500e amenda. :)
Get Rich or Die Tryin'

15

luni, 7. mai 2012, 12:28

noi pe aici nu avem voie cu pet in apa. 500e amenda. :)



In loc de peturi folositi atunci balize, toata chestia e sa tina capatul franghiei la suprafata... in unele locuri am folosit bidoane de 5 sau chiar de 10 l... pana acum am recuperat ancorele de fiecare data....

  • Autorul acestui subiect este »catfish_master«

Răspunsuri: 210

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: caprino veronese Italia

Profesia: constructii

  • Scrie un mesaj privat

16

luni, 7. mai 2012, 12:32

in fine.... nu s-a nascut inca somnul care sa imi ia 80-100 de m de fir fara ca eu sa pot face nimic, si am adus la mal si de 94kg. deci kzoli ori pescuiesti la balena ori nu ai accesoriile adecvate
Get Rich or Die Tryin'

17

luni, 7. mai 2012, 12:59

Nici una nici alta solul era alunecos si nu aveam priza... 80-100 m fir aveam pe tambur mai bine de 40 m ... lansam cam la 60-70 m Cu echipament identic au scos "altii" si exemplare de 82 respectiv 86 kg ... Eu la spinning inca nu am trecut de 2.05 m si aproximativ 60-65 kg ... si nici nu o sa fac prea curand :( .

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

18

vineri, 8. iunie 2012, 10:16

Ceva proaspat ...de aseara! :ochi: Legat de forta somnilor,normal.Deci aseara ,pe intuneric, pe un Mures mare si tulbure mi-a intrat un somotel pe un Rapala J11 si dupa cca 10-15 minute de drill a considerat normal sa-mi dezdoaie ambele triple din dotare si mai grav :a rasucit si a TASAT o parte din vobler !!! In sensul ca a aparut o tesitura pe o laterala a voblerului ...Cred ca a avut o forta de apasare enorma! E drept ca si avea de unde deoarece , cel putin pentru Mures ,era un mic monstru! :buaaaah:
Noroc ca s-a dus ! :nervos:

Ahh...Daca ma intrebati de echipament ...Black Power de 50 g :drac2: , Daiwa de 4000 , Stren de 40 lbs ,agrafa de 36 kg si un vobler cu ancore slabe! Si nu l-am fortat nebuneste tocmai ca m-am asteptat la figura cu ancorele ...Dar tot nu a tinut ...Deci astazi o sa schimb ancorele! :ochi:
Pentru cand o sa mai merg la pesti ...

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

19

vineri, 8. iunie 2012, 11:27

Incepe sa-mi placa tot mai mult!!! :ochi:

Daca schimbi ancorele (2/0 st66 de la Owner sunt suficiente), schimba te rog si inelele. Daca nu ai inele de schimb, leaga ancorele de wobbler cu forfah de 1,2 mm de somn, de ex. de la Mantikor, BlackCat sau Unicat.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

20

vineri, 8. iunie 2012, 11:42

nasol moment Zamfi ... ramane speranta ca e totusi acolo si poti reveni sa il cauti ...

daca mai ajungi pe aici sa te uiti prin magazine dupa inele despicate de la STONFO ... au un pret mult mai OK decat Gamakatsu sau mai stiu eu ce firme exotice si iti vei toci varfurile de la patent doar ca sa le pui pe vobler :ochi: ... costa in jur de 2,5 euro plicul de 10 bucati ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm