Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Bran

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »Bran«

Răspunsuri: 193

Membru din: 25. iulie 2013

Locație: Sebeș/Alba

  • Scrie un mesaj privat

1

joi, 3. septembrie 2015, 11:10

Somnii scapati in timpul drilului

Intr-o seara pe la ora 11:30 am avut o trasatura puternica,am intepat,am adus pestele vreo 20-30 m iar dupa aceea nu am mai avut nimic in carlig.Pestele se simtea foarte greu.Sa fie oare din cauza carligelor prea mici?Sa fie din alta cauza,nu am idee.Voi ce spuneti?

Poza cu montura folosita.




pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

2

joi, 3. septembrie 2015, 12:16

Mie mi se pare mic carligul, eu folosesc asa ceva si unii zic ca si asta e mic
Dropbox - 20150722_191411.jpg
din cate am vazut tu folosesti cam cel mai mic dintre astea insirate, ca sa iti faci o idee
Dropbox - 20150722_191340.jpg poate nu reuseste carligul sa strapunga
Born to fish, forced to work...

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »pa00lsc« (3. septembrie 2015, 12:23)


Bran

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »Bran«

Răspunsuri: 193

Membru din: 25. iulie 2013

Locație: Sebeș/Alba

  • Scrie un mesaj privat

3

joi, 3. septembrie 2015, 12:34

Da,am si carligele enumerate de tine,doar ca la montura pentru rama nu am folosit carlige mari.La montura pentru peste viu ca momeala,pun carlige mai mari.Am sa incerc sa pun un carlig mai mare,oare ancora sa o las tot asta?Folosesc ancore Mustad 3/0.

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 3. septembrie 2015, 14:57

Eu am folosit 2/0, dar mai mult am pescuit cu carlig simplu. La rame, daca folosesti rame de ploaie sau negre nu ai problem cu carligul mai mare. eu intep rama doar de la inel spre partea groasa si o las sa atarnea asa
Born to fish, forced to work...

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

5

joi, 3. septembrie 2015, 21:08

La stationar o singura data am pierdut un peste in felul asta si asta din cauza ca nu l-am intepat cum trebuie cred....m-am driluit putin dupa care pauza.Sunt sigur ca e din cauza ca nu a patruns carligul sau ancora bine, de atunci dau "teapa" cum trebuie.Probabil ai vazut ca unii pescari de somn inteapa de doua chiar si de trei ori, asta e o chestie importanta.Cred ca depinde putin si de marimea carligelor si a ancorelor.:noroc:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

6

joi, 3. septembrie 2015, 21:15

Parerea mea este ca nepenetrarea stratului osos din gura somnului este doar un motiv posibil.
Pe langa asta as aminti c-am prins MULTI somni agatati in exteriorul gurii, atat deasupra cat si dedesubt, iar unii agatati superficial sunt sigur c-ar fi scapat daca drill-ul mai dura f. putin... deasemenea am prins somni agatati in coltul gurii doar 'intr-o pielita".
Asta pe langa vreo trei pe care i-am prins de coada dupa ce s-au lovit involuntar sau voluntar de montura de clonc... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

7

joi, 3. septembrie 2015, 21:30

La spinning si eu am adus la mal multi somni agatati superficial, indiferent ca pescuiam la jig sau la vobler.Cand pescuiam la jig am avut destul de multe driluri care se terminau cu pierderea pestelui inainte de a putea sa il aduc la mal, sunt sigur ca datorita agatarii superficiale a jigului(aici nu ma refer atunci cand imi "indreptra" jigul aia e alta poveste :rizi: )
Am scris chestia aia cu inteparea de doua chiar trei ori la stationar pentru ca si eu la incept nu procedam in felul ala, insa cred ca e destul de important. :noroc:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

8

joi, 3. septembrie 2015, 21:33

Am scris chestia aia cu inteparea de doua chiar trei ori la stationar pentru ca si eu la incept nu procedam in felul ala, insa cred ca e destul de important.

De acord mane, numa` ca-i cu "dus si intors"... daca pestele ii agatat mai superficial, ceea ce se poate intampla si la stationar si-i tragi o contra d-aia serioasa, poti sa scapi instant de el... :rizi: .
Da` nah, cum ti-e norocu`. :)
:noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

9

joi, 3. septembrie 2015, 21:39

Am scris chestia aia cu inteparea de doua chiar trei ori la stationar pentru ca si eu la incept nu procedam in felul ala, insa cred ca e destul de important.

De acord mane, numa` ca-i cu "dus si intors"... daca pestele ii agatat mai superficial, ceea ce se poate intampla si la stationar si-i tragi o contra d-aia serioasa, poti sa scapi instant de el... :rizi: .
Da` nah, cum ti-e norocu`. :)
:noroc:


Mda, mai sunt si aia care nu se inteapa la contra....poate ca se "inteapa" prea tare de se rupe acolo ceva :gandesc:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

10

joi, 3. septembrie 2015, 21:45

No d-aia ii fain pescuitu`, ca-s putine lucruri despre care stii sigur ca-s rele sau bune... :rizi: .
Cumva off-topic, am vazut 5-7 somni prinsi zilnic de un pescar industrial la pripon, in zona cazanelor Dunarii, la sapun Duru... fara nici o contra... :zid: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

11

joi, 3. septembrie 2015, 21:50


Cumva off-topic, am vazut 5-7 somni prinsi zilnic de un pescar industrial la pripon, in zona cazanelor Dunarii, la sapun Duru... fara nici o contra... :zid: .


Duru care spala cu....

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

12

joi, 3. septembrie 2015, 21:53

Duru care spala cu

Rima pe care o stiam io era mai urata si "discriminatorie" la adresa minoritatilor sexuale... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

13

joi, 3. septembrie 2015, 22:02

Rima pe care o stiam io era mai urata si "discriminatorie" la adresa minoritatilor sexuale...
:craciun: :rizi: :rizi: :rizi:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

14

vineri, 4. septembrie 2015, 06:48

Bran, am prins in Spania la ancore 2/0 si somni de 2,39m. La peste viu rapeste, absoarbe, iar ramele sau scoicile le ia in gurita si la moflaie, apoi le inghite.
Trasaturile la peste viu sunt puternice si rapide, la rame - scoici mai intai ciugulela, si incet incet pleaca cu ea.

Probabil trebuie sa-i dai mai mult timp sa inghita momeala pina sa-i dai contra.

La pescuitul cu pelette carligele sunt unul singur, de 1/0 sau max. 2/0. Si se prind muuulti somni asa, iar ranirea acestora cu un singur carlig micut este minimala.
Deasemenea daca pui un carlig de 10/0 tot asa vei avea trasaturile, insa riscul la somnici sa le scotii ochii cu asemenea cirlige uriase este f mare.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Bran

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »Bran«

Răspunsuri: 193

Membru din: 25. iulie 2013

Locație: Sebeș/Alba

  • Scrie un mesaj privat

15

vineri, 4. septembrie 2015, 07:35

Am inteles,deci pot pescuii in continuare cu montura asta si sa le dau mai mult timp pana sa intep,daca pun carlige mai mari se poate sa le simta?Asta la montura pentru rame/scoici/lipitori.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

16

vineri, 4. septembrie 2015, 07:39

Somnii mici sunt de obicei halosi, au placa osoasa mai mica si mai moale.
Somnii mari sunt mai precauti, si de multe ori scuipa montura afara daca simt carlige sau ancore mari. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Bran

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »Bran«

Răspunsuri: 193

Membru din: 25. iulie 2013

Locație: Sebeș/Alba

  • Scrie un mesaj privat

17

vineri, 4. septembrie 2015, 09:16

Multumesc mult pentru sfaturi baieti,o sa incerc sa vad ce rezultate o sa am. :ciao:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

18

vineri, 4. septembrie 2015, 14:10

Ai dat la clonc sau la stationar ? Probabil la stationar tinand cont de ora trasaturii.Insa ,dupa parerea mea ,asta NU este montura de stationar ! La stationar ajunge un singur carlig ,adaptat marimii momelii si ,binenteles, conteaza mult tehnica de intepare. Mai ales la rame/scoici/coropisnita. Are dreptate Zoran ,la peste viu e altfel. Foarte probabil te-ai grabit .Cand dadeam la stationar ,cu un singur bat, din mana, contra venea cand aproape ma ridica somnul de pe scaun! :rizi: Daca duceai mana dupa el ,cu rame pe carlig (foarte des intalnita manvra...) era ratare cam 50% daca somnul era mare.Daca te tineai serios de bat :rizi: ,la rama si peste mare ,rata de scapare este sub 10%! E mult de povestit ...

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

19

vineri, 4. septembrie 2015, 14:12

La clonc m-a mai ajutat un sfat ... cand vad trasatura, sa iau batul in mana si sa il aplec catre apa pana simt urmatoarele smucituri, dupa care dau contra. Chiar a avut efect, pt ca la inceput tineam firul in mana si contram la orice tzac, si am avut f multe rateuri
Born to fish, forced to work...

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

20

vineri, 4. septembrie 2015, 14:14

Scuze...ma refeream la pescuitul stationar ,clasic sa zic,la fund .La chestii cu plute,geamanduri si alte cele nu ma bag! :bravo: