Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

coste81

Biban

Răspunsuri: 173

Membru din: 12. ianuarie 2013

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

21

duminică, 6. septembrie 2015, 10:39

Am mai pățit sa prindem somni care nu s-au înțepat in gura, ci de alta parte a corpului. in felul acest par mult mai mari pentru ca au alta forță, dar la fel de bine se poate rupe pielea de care sunt înțepați mult mai ușor si gata drilul. Cred ca poate fi una dintre ipotezele întâmplării tale.

Pentru mine personal cârligul mi se pare destul de mic, dar eu zic sa nu schimbi încă nimic doar daca ti se mai întâmplă cel puțin o data, având in vedere ca totuși ai scos somni la aceasta montura.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

22

luni, 7. septembrie 2015, 13:48

Nu ma bag la stationar pentru ca nu am nici cea mai mica idee despre ce ar fi vorba … dar la spinning somnii care scapa in dril scapa cam din motivele enuntate mai jos:
- Fir rupt :rizi:
- Indreptat carlig sau tripla
- Agatat superficial
- Carligul/tripla nu s-a infipt suficient
- Agatat din exterior (se intampla din cand in cand iarna la jig)
- Se dezgata pur si simplu in cazul in care reuseste sa faca anumite parghii (in mod special la voblerele armate cu minim 2 triple sau carlige)
- Se dezgata in cazul in care pierzi contactul cu pestele si detensionezi firul.
O mai fi si altele dar nu imi trec prin minte in momentul de fata.

Din echipamentul de somn nu imi aduc aminte sa mi se fi dezgatat vreunul dar pe echipament-ul mai light as putea spune ca se intampla chiar des … mai ales la jig.

Si de stationar vorbind … cred ca nu e OK sa il lasi sa plece prea mult cu firul pentru ca exista riscul sa ii ajunga momeala pana in stomac, caz in care pestele nu mai poate fi salvat.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm