Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »ciprian savu«

Răspunsuri: 19

Membru din: 16. august 2013

Locație: satu mare

Profesia: economist

  • Scrie un mesaj privat

1

luni, 31. august 2015, 07:45

Pluta de grund

Buna

Sunt un incepator la somn stationar am 2 partide la activ pe rau si destule probleme :rizi: , va rog daca aveti timp sa-mi dai niste raspunsuri.


La pluta de grund ce garamaj folosesc , adica ce portanta trebuie sa aiba , sau unde sa stea montura cu peste viu(forfacul ce unghi trebuie sa faca cu grundul).(un exemoluPLS) adica la un cras de 300 gr curent mediu folosesc o pluta de xxx grame , si ce inseamna 20 grame la pluta de grund ?
Pestisorul momeala e mai bine agatat de spate sau de gura ?


Multumesc

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

marți, 1. septembrie 2015, 19:00

La pluta de grund ce garamaj folosesc , adica ce portanta trebuie sa aiba , sau unde sa stea montura cu peste viu(forfacul ce unghi trebuie sa faca cu grundul).(un exemoluPLS) adica la un cras de 300 gr curent mediu folosesc o pluta de xxx grame , si ce inseamna 20 grame la pluta de grund ?
Pestisorul momeala e mai bine agatat de spate sau de gura ?


Salut Ciprian, nu exista o regula scrisa! Daca pe pluta scrie 20 gr, aceea e de 20 gr :pauza: ar fi suficienta ptr un peste de 20-25 cm intr-o apa cu curent mediu.
Cu cit mai lung leaderul, cu atata mai mica pluta. Apa deschisa, fara agataturi, poti folosi la peste cit palma si leader de 3m cu pluta de 15-20 gr.
Cu cit mai mare curentul, cu atata mai mica pluta, si leaderul mai lung.
Pe Mures de ex, printre sau pe langa copaci as folosi leader de 1-1,2 m si pluta de 40 gr.

Pestisorul intotdeauna agatat prin nas. Daca pestisorul e circa cit palma, poti pune si un carlig de 10/0 prin nara, ajunge. Astfel se misca f natural si esti sigur ca nu-ti va muri. Daca moare si nu mai are putere sa inoate, se va rasuci in curent la nesfarsit! Recomand la toate monturile la pluta grund si pluta la copac si geamandura un vartej pe rulment! ...sau si un vartej pe rulment. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

payti

Oblete

Răspunsuri: 16

Membru din: 26. iunie 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Ind. alimentara

  • Scrie un mesaj privat

3

luni, 7. septembrie 2015, 10:59

Zornaitorilel se folosesc daca avem ca si momeala peste viu, sau doar la rame? Daca nu este curent aproape deloc (in apropierea malului) oare mai are rost sa punem zornaitoarel la montura cu rame???

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

duminică, 20. septembrie 2015, 10:01

Zornaitorilel se folosesc daca avem ca si momeala peste viu, sau doar la rame? Daca nu este curent aproape deloc (in apropierea malului) oare mai are rost sa punem zornaitoarel la montura cu rame???


Zornaitoarele se folosesc ptr o atractie mai buna a somnului.
Daca nu este curent, nu au nici un efect, nici pozitiv, si nici negativ.

Un peste viu in curent trebuie sa miste in permanenta, astfel produce vibratii. La fel ca si la voblere, unii pescari au incredere mai mare daca voblerele au bile ce produc si zgomote.

Pe lac se poate intampla ca pestisorul sa se linisteasca si sa se aseze pe fund. In acest caz, niste zornaitori il pot face in permanenta nervos si miscator.

Trebuie incercat, doar asa se poate afla ce functioneaza mai bine pe apa unde pescuiesti. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

0vi

Sunt nou și mă prezint!

Răspunsuri: 3

Membru din: 8. februarie 2016

Locație: Cluj

  • Scrie un mesaj privat

5

marți, 9. februarie 2016, 12:04

Intru si eu cu o intrebare.
In cazul in care pescuim cu pelete mari de 5 cm, au greutatea de 50 grame, cantarita de mine pe cantar, de cate grame ar trebui sa fie pluta de grund?
De 50 de grame sau mai mare, mai mica? Nu stiu cat de ridicata fata de substrat ar trebui sa stea momeala.
Pana acum am pescuit fara pluta si nu au intrat decat exemplare mici.
Multumesc

Răspunsuri: 119

Membru din: 30. noiembrie 2015

Locație: Cluj-Napoca

  • Scrie un mesaj privat

6

marți, 9. februarie 2016, 14:23

[wise]
[wise] un vartej pe rulment! ...sau si un vartej pe rulment. [/wise]
Să înțeleg că se folosesc uneori mai multe vârtejuri ?

Nu se complică astfel montura sau nu crește numărul de ”puncte slabe” unde pot apărea rupturi ?

Altfel, am cumpărat câteva vârteje triple ( 100 Kg) și m-am tot întrebat unde și când se folosesc.

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

7

marți, 9. februarie 2016, 16:09

Intru si eu cu o intrebare.
In cazul in care pescuim cu pelete mari de 5 cm, au greutatea de 50 grame, cantarita de mine pe cantar, de cate grame ar trebui sa fie pluta de grund?
De 50 de grame sau mai mare, mai mica? Nu stiu cat de ridicata fata de substrat ar trebui sa stea momeala.
Pana acum am pescuit fara pluta si nu au intrat decat exemplare mici.
Multumesc
Peletele alea, odata ajunse in apa, nu mai "cantaresc" 50 de grame. :ochi:
Presupun ca folosesti o montura cu fir de par, cel mai simplu e sa folosesti o combinatie de pelete normale impreuna cu flotante sau pur si simplu o bucata de pluta intercalata intre pelete. Bine imbibata cu atractant, sa fie mai eficienta.

Variante:






0vi

Sunt nou și mă prezint!

Răspunsuri: 3

Membru din: 8. februarie 2016

Locație: Cluj

  • Scrie un mesaj privat

8

marți, 9. februarie 2016, 17:19

E o idee buna. Cu pop up.

Răspunsuri: 121

Membru din: 5. februarie 2015

Locație: Saarbrücken-DE

Profesia: intreprinzator

  • Scrie un mesaj privat

9

joi, 11. februarie 2016, 01:44

@Nemo
Salut. Vad ca tu chiar folosesti frolics, merg bine la somn? Ma intereseaza tare mult, pina acum doar am nadit cu frolics. Ai avut capturi? Oare ceva crap?...

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

10

joi, 11. februarie 2016, 08:15

@Nemo
Salut. Vad ca tu chiar folosesti frolics, merg bine la somn? Ma intereseaza tare mult, pina acum doar am nadit cu frolics. Ai avut capturi? Oare ceva crap?...
Nu, dar insist. Nadesc si eu cu Frolic, am prins crap, problema e pe Cassien, unde pescuiesc de regula, ca poti folosi Frolic primavara devreme si toamna tarziu, altfel te inebuneste somnul american.
A inceput sa creasca apa pe Cassien, in cateva zile vine si al doilea bat de stationar, de pe la sfarsitul lunii incerc din nou.

Răspunsuri: 121

Membru din: 5. februarie 2015

Locație: Saarbrücken-DE

Profesia: intreprinzator

  • Scrie un mesaj privat

11

joi, 11. februarie 2016, 18:28

Fir intins!!!
Si daca tot suntem offtopic, ai nadit combinat (frolic+boilies) sau numai frolics si la nada si la cirlig? Eu pina acum nu am pus frolic la cirlig, dar la somn parca as incerca.
Si iti recomand boilies Peach Black Pepper de la Carp Only, in Franta nu e greu sa ii gasesti, sunt super pt.somn!!! Gasesti si dip-ul corespunzator pt.pop-ups.
Merci beaucoup