Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

mhoria

Biban

Răspunsuri: 101

Membru din: 9. iunie 2015

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

21

marți, 1. septembrie 2015, 11:46

Eu eram cu o gonflabila de 3,3m. Aia cu barca de 5m au venit dupa mine crezand ca vreau sa le fur plasele... Cu amenintari si injuraturi mai ceva ca la mahala. M-am cam speriat sincer de ei...eu eram si mai in amonte fata de ei, iar la un moment dat m-am apropiat prea tare de plasa lor si au venit dupa mine cu barca :zid:
Da, din pacate sunt inca multe plase pe barajele Oltului pe raza judetelor Olt si Teleorman. Am inteles ca ANPA ar urma sa interzica pescuitul cu plase pe intreg Oltul pentru 5 ani, dupa modelul celor din Valcea. Ca sfat, da in apropierea barajelor, unde apa are peste 10 metri si substratul este neregulat.
A fost vreunul din voi cu un logan rosu cu nr de Bucuresti care a trecut sambata prin Rosiori de Vede in jurul orei 14 ?
Logan rosu nu, insa eu tin barca si lansetele de pescuit langa Rosiori de Vede. Esti din Rosiori?

:noroc:

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

22

marți, 1. septembrie 2015, 12:51

Horia nu s-a interzis nimic in Valcea, a fost praf in ochi... Cat despre barajele din Sud, acolo e sat fara caini, nimeni, niciodata nu va reusi sa faca ceva acolo. Este jungla

mhoria

Biban

Răspunsuri: 101

Membru din: 9. iunie 2015

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

23

marți, 1. septembrie 2015, 14:23

Horia nu s-a interzis nimic in Valcea, a fost praf in ochi... Cat despre barajele din Sud, acolo e sat fara caini, nimeni, niciodata nu va reusi sa faca ceva acolo. Este jungla
Pacat ! Intradevar in sud jandarmii care verifica pescarii sportivi pe Olt spuneau ca nu fac fata braconajului. Se braconeaza cu acordul tacit al autoritatilor locale din satele din proximitatea barajelor. Cand am sugerat ca ar fi utila macar cate o barca cu motor pe fiecare baraj care sa patruleze cei ~15 km dintre baraje au ras copios spunand ca au schimbat pivotii la loganul de serviciu din banii lor. Cel mai mult se braconeaza pe Olt toamna tarziu si iarna, cu curent. Un plan managerial bun ar trebui sa includa si conservarea resurselor piscicole, care in timp ar putea genera dezvoltarea zonelor limitrofe Oltului, turismului, etc. Un plan managerial prost, il vedem acum cu tot cu rezultate. Bine macar ca somnul este mai greu de prins, la plase datorita anatomiei, iar la curent cica ar fi mai rezistent.
Care mai este situatia pe barajele din zona Rm.Valcea - Calimanesti - Brezoi? Ma refer la somn. Eu sunt din Baile Govora si ma gandeam ca in unul din weekend-uri sa incerc cloncul. Multumesc ! :noroc:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

24

marți, 1. septembrie 2015, 14:26

iar la curent cica ar fi mai rezistent

Eu din pacate am auzit ca-i exact pe dos: fiind un peste fara solzi, ar fi mai sensibil decat cei care au. :nunteleg:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

25

marți, 1. septembrie 2015, 16:37

Horia poti pescui, peisaje frumoase dar somni mici, mai exact moace. Din cand in cand si cate unul mai rasarit

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

26

marți, 1. septembrie 2015, 21:56

Eu sunt din Baile Govora si ma gandeam ca in unul din weekend-uri sa incerc cloncul. Multumesc !


Salut.Ma bucur ca nu sunt singurul govorean pe aici :noroc:

Scuze de offtopic.

27

joi, 3. septembrie 2015, 08:47


Logan rosu nu, insa eu tin barca si lansetele de pescuit langa Rosiori de Vede. Esti din Rosiori?

:noroc:
Da sunt din Rosiori la cine tii barca si restul?

mhoria

Biban

Răspunsuri: 101

Membru din: 9. iunie 2015

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

28

vineri, 4. septembrie 2015, 18:36

Eu sunt din Baile Govora si ma gandeam ca in unul din weekend-uri sa incerc cloncul. Multumesc !


Salut.Ma bucur ca nu sunt singurul govorean pe aici :noroc:

Scuze de offtopic.
:salut: Da Marian, Govora rules :noroc: .

Subiecte asemănătoare