Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »acuciureanu«

Răspunsuri: 195

Membru din: 7. august 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1

vineri, 28. august 2015, 14:57

Pescuit la clonc fara sonar

Salutare!
De mult timp urmaresc sa ma apuc de pescuitul la clonc si de putin timp am avut ocazia chiar sa fac si putina practica... Evident, m-am ''imbolnavit'' si mai tare... Acum am de petrecut cateva zile in zona Oltului si vroiam sa incerc si pe Olt. Momentan nu am nici sonar si nici barca. Cu barca am gasit o gonflabila destul de mare de imprumut de la un prieten, dar sonarul inca nu il am.
Pentru ca sufar tare de boala asta, de maine am sa incerc si fara sonar pe barajele de pe Olt. Sunt zone pe care stiu ca este somn si care stiu sigur ca nu sunt cloncanite de nimeni. Cunosc cativa pescari cu experienta de peste 20-30 de ani pe apele astea si care atunci cand i-am intrebat de cloncanit pe zonele astea au ras de mine, zicand ca pe aici nu se practica asa ceva. In toata experienta lor nu au vaut sau auzit de cineva care sa incerce pe zona respectiva(3-4 baraje). Cei mai multi dintre ei sunt pescari de peste 100 de partide pe an. Pentru mine asta inseamna ca desi este potential nimeni sau foarte putini au incercat si ar insemna ca as putea avea succes...
Pentru ca sunt si incepator, m-ar ajuta si cateva sfaturi de la cei cu mai multa experienta:
1. Dupa ce sa ma orientez in cautarea zonelor fierbinti avand in vedere ca nu am sonar?
2. La verificarea adancimei m-am gandit sa folosesc o lanseta cu un plumb alungit, al carui fir sa fie gradat. Voi ce credeti? Eventual aveti alte recomandari?
3. Ca momeli as putea procura usor coropisnite, oblete si rame rosii mari. Nu stiu unde in zona Slatina pot gasi rame negre... Dintre cei care ati pescuit pe Olt la clonc sau stationar, ce momeli au avut succes la voi?
4. Ma gandesc sa folosesc 2 bete in barca: una fara pluta pe care sa o tin in mana la o adancime mai mare(2-3 m de fundul apei daca o sa imi iasa) si una in urma barcii la pluta intre ape. Despre asta ce credeti?
5. Orice alte sfaturi ati avea care credeti ca m-ar ajuta sa cresc sansa de succes sunt bine venite!

Sunt sigur ca mai sunt si altii in situatia mea sau pot fi intr-un anumit moment asa ca ne-ar ajuta pe mai multi informatiile cu privire la pescuitul sportiv la clonc, fara sonar.

Multumesc anticipat!

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

2

vineri, 28. august 2015, 19:35

Inainte de 2002 pescuiam la clonc fara sonar, cu toate ca aveam unul. In Franta insa era interzis sonarul daca aveai si scule de pescuit in barca. Il utilizam deci numai in alte tari.
Se pescuieste cam la fel ca si cu sonarul. Lasam momeala pana pe substrat, doua ture de manivela, si gata. Din cand in cand mai iei contact cu fundul si iar doua ture de manivela.
Nu recomand mai multe lansete, una ajunge. Altfel ai agataturi, incurcaturi de fire, bataie de cap si pierdere de timp.

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

3

vineri, 28. august 2015, 20:17

Tudor, eu aproape intotdeauna pescuiesc cu 2 lansete. Una dintre ele la 2-3m de suprafata si o alta la 1-2m de substrat. Riscul sa le agat pe amandoua este minor, dar am patit-o :D Daca se pescuieste fara sonar (eu am pescuit fara sonar pana cand a luat fiinta acest forum) pastram o adancime de cca 3m de suprafata si... asta era tot. Drept este ca acum cca 20 de anisori populatia de somn cat de cat punctabil ori punctabil era cu totul alta.
Acum 3 sau 4 ani mi-am uitat cloncul acasa => "doliu national". Cunosteam zona de cloncanit ca in palma, insa nu aveam sonarul la noi. Vreau sa spun ca partida aia a fost cea mai tare din acel an.... in care... nu am "somat" la nicio iesire :rizi:

P.S. Cred ca sonarul, cel putin cl analogig, are o influenta cat de cat negativa influentand "scorul" zilei.
Vreau sa spun ca de cand eu si Dorin pescuim fiecare cu sonarul lui, numarul capturilor a scazut semnificativ. Sa fie oare doar o coincidenta?! Sincer, ma indoiesc. Intr-o barca trebuie maxum un sonar si ala cat ma performant ori cu putere cat mai mica pentru a avea rezultate. Poate aici face diferenta Loreance fata de Humminbird. Zic "poate" deoarece pana acum nu am testat niciun Lowreance si... nici nu se va intampla foarte curand.

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (28. august 2015, 20:22)


tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

4

vineri, 28. august 2015, 20:21

Eugen, poti folosi cate lansete iti face placere. Mie insa mi se pare mai eficace una singura pe care esti concentrat si nu pierzi vremea cu agataturi si noduri. Dar asta este numai opinia mea. Cine vrea poate folosi cate ii intra in barca. Pe mine nu ma deranjeaza. :noroc:

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

5

vineri, 28. august 2015, 20:24

Ca de obiocei, ai dreptate Tudor. Si eu am cochetat cu ideea de a pescui cu o singura lanseta insa "turbam" cand pescuiam langa substrat si gagiul se "catara" in 2m de suprafata. Pana i-o ridicam eu la nas... se "imprastia".

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

6

vineri, 28. august 2015, 20:55

Parerea mea e ca daca vrei sa cloncanesti fara sonar trebuie sa cunosti foarte bine apa in care pescuiesti
Am vorbit cand am fost in delta cu o cunostinta care da la clonc de foarte multi ani. si pescuieste fara sonar. Are cam 15 ani sau mai bine de experienta in spate. Da cu 2 lansete si cineva il tine la vasle exact pe buza pragului.
Vreau sa zic ca el a mers cu 2 ore inaintea noastra pe aceeasi zona si a prins cred ca in jur 10-15 somni, iar noi cu sonar, dar fara posibilitate de a manevra fara motor temic, am avut 3-4 prezentari si 2 somni prinsi. aceeasi momeala ... tipar.
Deci se poate, dar cu conditia sa stii macar adancimea apei din zona
Born to fish, forced to work...

  • Autorul acestui subiect este »acuciureanu«

Răspunsuri: 195

Membru din: 7. august 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

7

vineri, 28. august 2015, 22:00

Dupa ce se cloncane pe o portiune din cate am vazut eu, se ridiica din ce in ce mai putin somni. Eu consider ca problema la voi nu a fost sonarul si nici neaparat faptul ca nu v-a manevrat cineva exact pe unde trebuie.
Eu nu cunosc aproape deloc zona pe care vreau sa dau cu cloncul, dar in mod sigur nu va fi nimeni inaintea mea pe zona respectiva... nu stiu exact gropile...o sa incerc sa le descopar cu o montura special facuta de mine si eventual o sa cloncanesc o suprafata cat mai mare fara prea multe sondari. O sa risc firele si monturile in speranta unui dril de vis. De cand am iesit pe apa cu Zoran doar 1 ora visez noaptea cum urca somnii pe sonar :buaaaah:

Citat


mhoria

Biban

Răspunsuri: 101

Membru din: 9. iunie 2015

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

8

vineri, 28. august 2015, 23:06

Salutare!
De mult timp urmaresc sa ma apuc de pescuitul la clonc si de putin timp am avut ocazia chiar sa fac si putina practica... Evident, m-am ''imbolnavit'' si mai tare... Acum am de petrecut cateva zile in zona Oltului si vroiam sa incerc si pe Olt. Momentan nu am nici sonar si nici barca. Cu barca am gasit o gonflabila destul de mare de imprumut de la un prieten, dar sonarul inca nu il am.
Pentru ca sufar tare de boala asta, de maine am sa incerc si fara sonar pe barajele de pe Olt. Sunt zone pe care stiu ca este somn si care stiu sigur ca nu sunt cloncanite de nimeni. Cunosc cativa pescari cu experienta de peste 20-30 de ani pe apele astea si care atunci cand i-am intrebat de cloncanit pe zonele astea au ras de mine, zicand ca pe aici nu se practica asa ceva. In toata experienta lor nu au vaut sau auzit de cineva care sa incerce pe zona respectiva(3-4 baraje). Cei mai multi dintre ei sunt pescari de peste 100 de partide pe an. Pentru mine asta inseamna ca desi este potential nimeni sau foarte putini au incercat si ar insemna ca as putea avea succes...
Pentru ca sunt si incepator, m-ar ajuta si cateva sfaturi de la cei cu mai multa experienta:
1. Dupa ce sa ma orientez in cautarea zonelor fierbinti avand in vedere ca nu am sonar?
2. La verificarea adancimei m-am gandit sa folosesc o lanseta cu un plumb alungit, al carui fir sa fie gradat. Voi ce credeti? Eventual aveti alte recomandari?
3. Ca momeli as putea procura usor coropisnite, oblete si rame rosii mari. Nu stiu unde in zona Slatina pot gasi rame negre... Dintre cei care ati pescuit pe Olt la clonc sau stationar, ce momeli au avut succes la voi?
4. Ma gandesc sa folosesc 2 bete in barca: una fara pluta pe care sa o tin in mana la o adancime mai mare(2-3 m de fundul apei daca o sa imi iasa) si una in urma barcii la pluta intre ape. Despre asta ce credeti?
5. Orice alte sfaturi ati avea care credeti ca m-ar ajuta sa cresc sansa de succes sunt bine venite!

Sunt sigur ca mai sunt si altii in situatia mea sau pot fi intr-un anumit moment asa ca ne-ar ajuta pe mai multi informatiile cu privire la pescuitul sportiv la clonc, fara sonar.

Multumesc anticipat!
Salut! Cunosc "boala" ta, trece greu. O avem multi pe aici :noroc: .Trecand spre ceea ce te intereseaza iti voi face succint cateva precizari, din mica mea experienta de clonc de vara asta pe Olt.
1. Evident pescuitul la clonc nu s-a inventat odata cu sonarul :pauza: , insa fara sonar o sa dai cam orbeste si vei pierde mult timp cu cartografierea, in loc sa pescuiesti efectiv. Plus ca nu vei sti cand e la momeala, ca sa mai opresti cloncanitul. Dupa ce a gasit momeala, cloncul cam iese din rol, chiar il cam sperie. Doar il intorci cu doua-trei batai daca vezi ca da sa plece. Ramane doar vointa pestelui sa muste sau nu. Tu nu poti decat sa te rogi atunci :rizi:
2. Pe o apa curgatoare (Dunare) e mai usor sa identifici gropile fara sonar, urmarind anaforele, directia de curgere, etc. Pe barajele de pe Olt e mai greu fiind lacuri de acumulare, iar malurile taluzate nu te ajuta prea mult. Somnii ii intalnesti in special in gropi si masati la praguri. Gropile sunt preponderent pe vechea albie a Oltului, pe unde curge atunci cand acumularea este golita. In general albia de curgere este mai aproape de unu din malurile betonate, si nu spre mijlocul apei asa cum esti tentat sa crezi. (Vezi Google Earth, te poate ajuta pentru zonele vizate. Pe mine m-a orientat).
3 Vei ramane surprins, insa pescuitul la clonc pe Olt a devenit destul de popular. Saptamana trecuta, chiar in ziua in care s-a stricat vremea ne-am intalnit pe unul din barajele din sud 3 barci la clonc, si nu era nimic organizat. Oltul are potential ridicat, are somn mult pe care electricienii si plasarii nu prea il pot prinde (fundul apei foarte neregulat, gropi de pana la 19 m si asta nu doar langa turbine). Daca ai vedea un baraj al Oltului golit te-ai prinde cum sta treaba, balastiere, betoane abandonate, infrastructura, etc. Nu chia peste tot, sa nu crezi ca e o civilizatie ingropata de ape :)) Pana una alta, doar un sonar iti poate spune cam ce e jos. E placut sa vezi sonarul plin de somni dupa cateva batai de clonc atunci cand pestele este activ si la fel de frustrant sa nu vezi nicio miscare dupa cateva ore de cloncanit "in gol", atunci cand pestele nu se ridica.
4. Momeala care functioneaza la mine, in ordinea preferintelor mustaciosului: buchet de rame negre, peste viu (tipar, caras la 200 gr), scoica. La coropisnita nu a vrut deloc, indiferent in ce schema sau pozitie i-o arat.
5. La inceput luam cu mine mai multe lansete in barca. M-am prins repede ca doar 1 sau 2 imi trebuie. Nici macar cu spinningul nu combin cloncul, dara-mite cu stationar. Nu zic ca nu poate da in lanseta cu pluta, dar eu nu o sa dau asa.
6. Orice alte sfaturi: vezi daca prietenul cu barca nu are si sonar. Sau macar un prieten al prietenului.

Maine dupa amiaza voi fi si eu pe unul din barajele din sud ale Oltului. Voi avea la mine rame negre si tipari. Nu m-am decis pe care 100%, toate tin somn (asa zice sonarul).

Fir intins ! Sper sa iti fie de ajutor cele de mai sus. Multumesc si eu tuturor celor care au impartasit din experienta lor pe acest forum. Eu aici am invatat sa dau la clonc :noroc: .

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

9

vineri, 28. august 2015, 23:46

Dupa ce se cloncane pe o portiune din cate am vazut eu, se ridiica din ce in ce mai putin somni. Eu consider ca problema la voi nu a fost sonarul si nici neaparat faptul ca nu v-a manevrat cineva exact pe unde trebuie

Era doar un exemplu. cel mai concret... dupa 2-3-4 ore poti linistit sa mai treci pe zona respectiva fara probleme. am batut o zona buna la interval de 20-30 min cu rezultate bune...
persoana de care vorbesc prindea la fel de bine in fiecare zi din cele 10 cat am stat acolo fie pe aceeasi zona sau pe zone diferite fata de noi... fie el dimineata noi seara sau la o ora unul dupa altul. pe langa asta. din cate am inteles ai sanse mai mari sa prinzi daca bati imediat dupa cineva pentru ca somnii sunt deja activi si interesati, sunt deja treziti din cuibul lor si cu pofta de vanat ... sau cuiriozitate ... ce ar avea ei ... ca nu i-a intrebat nimeni :).
am auzit cazuri in care trecea cu barca cloncanind si prindeau pescarii la stationar aflati in zona
Born to fish, forced to work...

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

10

sâmbătă, 29. august 2015, 06:55

Foarte greu sa pescuiesti singur cu 2 lansete, barca fara electric, chiar si cu sonar, cand bate vantul. Nu sti ce te asteapta...
La pescuitul la clonc fara sonar recomand 1 lanseta, montura fara ancora pe ea, carlige care se desfac daca te agheti de fundul apei. Astfel nu vei rupe monturi, dar risti sa-i pierzi pe cei mai mari. Dar daca lucrezi cu frana si cu rabdare, no problem.

Poti sa iti faci si semne pe fir cu carioca ce nu se da jos la apa, de la montura in sus la 5 m, la 7, 9, 11... culori diferite, 1-2-3 liniute ptr diferentiere :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

11

sâmbătă, 29. august 2015, 07:04

P.S. Cred ca sonarul, cel putin cl analogig, are o influenta cat de cat negativa influentand "scorul" zilei.
Vreau sa spun ca de cand eu si Dorin pescuim fiecare cu sonarul lui, numarul capturilor a scazut semnificativ. Sa fie oare doar o coincidenta?! Sincer, ma indoiesc. Intr-o barca trebuie maxum un sonar si ala cat ma performant ori cu putere cat mai mica pentru a avea rezultate. Poate aici face diferenta Loreance fata de Humminbird. Zic "poate" deoarece pana acum nu am testat niciun Lowreance si... nici nu se va intampla foarte curand.
Am avut ocazia sa pescuiesc de vreo 3 ori cu un Huminbird cu side image , asa ca pot sa zic versus Lowrance Elite 4x .De fiecare data numarul de somni ridicati si vazuti pe huminbird a fost mai mic decat cu Lowrance ,pescuind cam pe aceleasi zone.Nu stiu daca dupa 3 iesiri este relevant ,dar asa a fost..Cand am folosit Lowrance am pescuit pe vant dintr-o barca mare de 5 metri si reuseam sa vedem montura destul de bine,chiar daca uneori a trebuit sa atarn 175gr pe fir si uneori firul statea usor oblic.Chiar si in marginea conului am reusit sa pescuim multumitor.Pe Huminbird a fost un cosmar.Sonarul a fost pus simultan pe ambele frecvente si vedeam montura foarte slab spre deloc ,desi am pescuit dintr-o barca mult mai mica si nu prea batea vantul.Am avut ''n'' trasaturi fix cand bocaneam din clonc si al naibii pe ecran nu vedeam nimic.Intr-un final am facut un artificiu si am reusit sa pozitionam sonda in lateralul barcii si sa atarn firul la o palma de sonda.Atunci am mai pescuit cumva ''la vedere'', ca pina atunci am dat mai mult''in orb'',pescuit care este cumplit zic eu, daca odata ai pescuit cu sonar ca lumea..La ultima iesire, chiar ne-am pozitionat pe marginea unui curent, am lasat monturile-pe a mea deabia o citea- si am inceput sa bocanesc..fix cand am tunat una din aia ce se reflecta pina in mal mi-a dat una scurta dar zdravana in lanseta,m-am oprit uitandu-ma pe ecran mirat ca nu se vedea nimic, si cam la o secunda(eterna parca) Huminbird-ul a catadicsit sa imi ''citeasca'' ca am un somn la montura..Venise din lateral,clar, si sonarul nu mi la citit in timp util chiar daca avea activat real time-ul..Ca si lovit de streche a taiat-o de parca o vazut pe dracu'..

Cu o alta ocazie ,tot cu huminbird am reusit sa intram pe un traseu fara devieri, si au inceput sa se ridice somni.Unul dintre ei a inceput sa se tina dupa noi precum un caine legat in lant.Am bocanit discret,mai mult clac-clac-uri din incheietura..am parcurs 10-15-20 metri,el tot dupa noi.Am zis ca sa stricat huminbird-ul :rizi: ....si am incetat bocanitul.Instant somnul a intrat in picaj..n-am stiut cum sa bocanesc mai repede una ''destupata'', si ,traiasca nimereala mi-a iesit din prima ,plus ca mustaciosul a ''decolat'' din nou..cu sufletul la gura am continuat bocanitul discret si dupa inca o portiune cat sa tinut de noi a muscat intr-un final la lanseta amicului meu ,care la si prins.Avea in jur de 4-5 kile.


'Nu am eu nu stiu cata exeperienta la clonc dar din cate am vazut pot fi somni care fug cand ii bati in cap cu cloncul,sau pot fi somni care vin indecisi sa muste sau nu,dar din clonc ii poti tine..Daca as pescui fara sonar as folosi rar loviturile profunde si mult mai des alea destupate si discrete ,cu pauze ceva mai mari intre ele ca sa ii dau timp pestelui sa reactioneze..


De multe ori somnii se intorc la suprafata la distante dstul de mari de barca activati de sunetul cloncului.Fara sonar ,acesta poate fi un indiciu ca pescarul este pe directia cea buna..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

mhoria

Biban

Răspunsuri: 101

Membru din: 9. iunie 2015

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

12

sâmbătă, 29. august 2015, 07:30

'Nu am eu nu stiu cata exeperienta la clonc dar din cate am vazut pot fi somni care fug cand ii bati in cap cu cloncul,sau pot fi somni care vin indecisi sa muste sau nu,dar din clonc ii poti tine..Daca as pescui fara sonar as folosi rar loviturile profunde si mult mai des alea destupate si discrete ,cu pauze ceva mai mari intre ele ca sa ii dau timp pestelui sa reactioneze..
Confirm si eu cele mentionate de tine, atunci cand nu prea mananca am vazut ca reactioneaza mai bine la lovituri incet cu zgomot de balaceala decat la lovituri curate si puternice
De multe ori somnii se intorc la suprafata la distante dstul de mari de barca activati de sunetul cloncului.Fara sonar ,acesta poate fi un indiciu ca pescarul este pe directia cea buna..
Am avut surpriza placuta de cateva ori sa urce somnul pana langa barca la 1 m adancime si sa vad pestele. Unul a fost chiar rasarit. Asta pe Olt pe apa foarte limpede cand vantul batea f incet, deci se ridicau odata cu mine si nu in urma. Practic, cand vedeam ca a urcat la mai putin de 2m ma ridicam sa il vad. Au fost partide cand renuntam la pescuit, fara lanseta in apa si studiam doar reactia pestilor. Pot spune ca somnul este mai activ (pe Olt) de pe la ora 17 (acum vara) pana pe la 23. Am pescuit cu rezultate bune dupa lasarea serii cu starlet legat de varful lansetei. Chiar daca e noapte, luminile de la hidrocentrala te pot orienta.

O zi placuta tuturor! :noroc:

  • Autorul acestui subiect este »acuciureanu«

Răspunsuri: 195

Membru din: 7. august 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

13

sâmbătă, 29. august 2015, 11:49

Multumesc tutror pentru informatii! Acum ma pregatesc sa plec spre Olt. Cred ca barajul de la Draganesti va fi tinta. O sa revin cu rezultatele partidei ;) :pescuit:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

14

sâmbătă, 29. august 2015, 13:30

Am avut surpriza placuta de cateva ori sa urce somnul pana langa barca la 1 m adancime si sa vad pestele. Unul a fost chiar rasarit. Asta pe Olt pe apa foarte limpede cand vantul batea f incet, deci se ridicau odata cu mine si nu in urma
Sunetul se propaga in toate directiile,360 de grade.Pot sa nu fie somni peste tot,la fel cum foarte bine ar puteafi, cazul fericit..Daca vad unul doi,ca se ridica dintr-o anumita directie ,eu acolo m-as duce.Evident ca daca ar fi sonar,s-ar putea compara cu relieful substratului,plus ce intra in con.

Tare mi-ar place sa vad unul prin apa cum iese pina sub barca,dar pe unde pescuiesc eu,in general apa este tulbure..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

  • Autorul acestui subiect este »acuciureanu«

Răspunsuri: 195

Membru din: 7. august 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

15

duminică, 30. august 2015, 19:29

Si acum revin cu rezultatele. Din pacate nu am reusit sa petrec decat in jur de 2 ore pe apa la cloncanit si asta pe timpul noptii, dupa ora 12. Desi a batut usor vantul, a fost o noapte superba, cu luna plina si vreme placuta. A fost foarte multa activitate in jurul meu in timp ce cloncaneam. Am vazut 2 somni pe langa barca care inotau. si alte activitatii la suprafata apei, dar care nu pot sti sigur daca erau somni sau alte specii de pesti. Una peste alta am folosit 2 lansete si am incercat ca momeli lipitori, caras la palma si rame de balegar. Adancimea apei pe zona pe care am pescuit avea in jur de 5-6m. La lansete, din pacate am avut doar o singura prezentare la care s-a aratat o moaca de pana in 2kg, la buchet de lipitori.
In afara de asta pe langa cele 2 ore de cloncanit, am vaslit inca alte 2 ore. :soc:
Am incercat si la stationar, unde au aparut cateva prezentari la rame de balegar(moace de maxim 300gr).
Una peste alta am petrecut o noapte intr-un mediu superb si am avut si primul somn la clonc fara ajutor, fara sonar si cu mult vaslit. Nu am nici o poza cu ''monstrul'' pentru ca in prima tentativa de a ma urca in barca am facut si baie in olt. De neasteptat, telefonul nu a patit nimic, dar la a 2-a incercare am renuntat la telefon.


Multumesc tuturor pentru recomandari! :noroc:

mhoria

Biban

Răspunsuri: 101

Membru din: 9. iunie 2015

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

16

duminică, 30. august 2015, 20:56

:salut: Felicitari pentru reusita ! Pe ce baraj ai fost? Am pescuit la Draganesti ieri pe seara, aproape de baraj. La apus, foarte multi somni in straturile superioare ale apei, dupa ce s-a inserat a fost o pauza de activitate, iar apoi au inceput din nou sa sa plimbe si sa raspunda la clonc, pana pe la 22.

  • Autorul acestui subiect este »acuciureanu«

Răspunsuri: 195

Membru din: 7. august 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

17

duminică, 30. august 2015, 22:27

Tot pe baraj la Draganesti am fost si eu, doar ca eram la aproximativ 1,5km in spatele barajului, pe partea dreapta. Am fost impreuna cu alti pescari ce cautau platica la stationar, printre care si unul cu multa vechime pe Olt. Dupa ce acum cateva zile imi spunea ca nu a auzit sau vazut pe cineva sa dea la clonc in partea de Sud a Oltulu(de la Slatina spre Dunare), aseara auzeam lovituri de clonc in departare, care veneau de undeva din zona barajului. Eram chiar invidios ca nu reusisem inca sa ies pe apa... Acum imi dau seama ca erai tu :noroc:
Ce rezultate ai avut??? Chiar sunt curios... Am pescuit practic pe acelasi baraj dar in zone diferite si la ore diferite... :rizi:

mhoria

Biban

Răspunsuri: 101

Membru din: 9. iunie 2015

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

18

luni, 31. august 2015, 13:15

Tot pe baraj la Draganesti am fost si eu, doar ca eram la aproximativ 1,5km in spatele barajului, pe partea dreapta. Am fost impreuna cu alti pescari ce cautau platica la stationar, printre care si unul cu multa vechime pe Olt. Dupa ce acum cateva zile imi spunea ca nu a auzit sau vazut pe cineva sa dea la clonc in partea de Sud a Oltulu(de la Slatina spre Dunare), aseara auzeam lovituri de clonc in departare, care veneau de undeva din zona barajului. Eram chiar invidios ca nu reusisem inca sa ies pe apa... Acum imi dau seama ca erai tu :noroc:
Ce rezultate ai avut??? Chiar sunt curios... Am pescuit practic pe acelasi baraj dar in zone diferite si la ore diferite... :rizi:
Am vazut la un moment dat o barca la 500 de metri in amonte de mine, am crezut ca sunt plasarii si ma bucuram ca nu au plase pe zona mea, insa si eu la randul meu realizez ca tu erai. Intradevar, malul plin de pescari la stationar, unii cu cate 20 - 30 de lansete. Prindeau platica, nu prea mare. La un moment dat unul a ocupat zona unde parcasem noi masina si era foarte intrigat cand voiam sa ma intorc la mal cu barca :rizi: . Referitor la partida, am avut la mine tipari cam mici, rame rosii mai groase (negre nu se gasesc datorita nivelului scazut al Dunarii) si carasei la 100 - 150 grame. Am plecat la pescuit un pic cam descumpanit pentru ca nu aveam rame negre si tipari mari. Pentru ca nu prea a batut vantul cat sa deplaseze usor barca, cu motorul termic oprit, am pescuit la ~ 200 m de mal. Pestele a fost activ la sunetul cloncului, insa a mancat precaut, adica m-a lasat de doua ori fara rame pe ancora, am tras si nu s-a intepat si de doua ori fara carasel care era prins doar de spate cu un brat al ancorei (voi adauga la montura un ac dupa ancora care va fi atasat de gura sau inotatoarea din fata a carasului). Am scapat in drill un somn care ar fi avut pe la 8 - 10 kg, dupa cum opunea rezistenta, nu am reusit sa il vad. Am reusit sa aduc la barca un somn de 6,5 kg (la tipar+rame) si 2 somotei de 2 kg (la carasel). Toti pestii au fost intepati superficial de buza de sus cu un brat al ancorei.
:noroc:

  • Autorul acestui subiect este »acuciureanu«

Răspunsuri: 195

Membru din: 7. august 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

19

luni, 31. august 2015, 23:48

Eu eram cu o gonflabila de 3,3m. Aia cu barca de 5m au venit dupa mine crezand ca vreau sa le fur plasele... Cu amenintari si injuraturi mai ceva ca la mahala. M-am cam speriat sincer de ei...eu eram si mai in amonte fata de ei, iar la un moment dat m-am apropiat prea tare de plasa lor si au venit dupa mine cu barca :zid:

20

marți, 1. septembrie 2015, 01:18

A fost vreunul din voi cu un logan rosu cu nr de Bucuresti care a trecut sambata prin Rosiori de Vede in jurul orei 14 ?

Subiecte asemănătoare