Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »catfish_master«

Răspunsuri: 210

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: caprino veronese Italia

Profesia: constructii

  • Scrie un mesaj privat

1

sâmbătă, 28. aprilie 2012, 07:18

metoda celor 2 lansete

cine o practica si cine are rabdare sa o explice :)? mai in amanunt :doaaamne:
Get Rich or Die Tryin'

Răspunsuri: 75

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Bihor

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

2

sâmbătă, 28. aprilie 2012, 09:27

1.1. METODA CELOR DOUA LANSETE A SI B :
- se dă jos forfahul de pe lanseta A (cea cu care vom pescui), iar în locul acestuia se prinde firul principal al lansetei ajutătoare, lanseta B.
- lanseta B se aşează în stativ şi se desface recuperatorul mulinetei
- cu lanseta A lansăm plumbul la locul dorit, după care se aşează şi aceasta într-un stativ
- acum intră în joc lanseta B, cu care se recuperează încet firul lansetei A
- atenţie, nu uitaţi să deschideţi tamburul lansetei A înainte de recuperare (sau deschideţi frâna la maxim)
- odată ce firul este la mal, dezgăţăm firul lansetei B
- agăţăm forfahul cu momeală pe carabina lansetei A şi îl tragem încetişor cu lanseta A până acesta ajunge la plumb
- astfel momeala ajunge la locul dorit, întreagă şi nevătămată .
Nu folosiţi această tehnică cu forfacuri fără plute!
Ne folosind plută pe forfah, montura se va târî pe fundul apei de la mal până la plumb, agăţaturile sunt astfel de ne-evitat!
»sundex30« a adaugat urmatoarele poze:
  • a (1).jpg
  • a (2).jpg

  • Autorul acestui subiect este »catfish_master«

Răspunsuri: 210

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: caprino veronese Italia

Profesia: constructii

  • Scrie un mesaj privat

3

sâmbătă, 28. aprilie 2012, 12:26

multam fain, buan schita, ma-m desmeticit mersii
Get Rich or Die Tryin'

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

duminică, 29. aprilie 2012, 10:17

Super schitele, sundex30, merci! :bravo:

O mica completare: plumbii folositi sa fie grei! 400 - 500 grame! Cind se recupereaza carabina dupa lansare, se face incet, cu simt. Altfel se muta plumbul din loc si se trage spre mal. Iar cind se recupereaza montura care trebuie sa ajunga pina la plumb, tot asa, incet...
Si inca ceva, lanseta din stativ, cea ajutatoare, sa stea la ca. 45°.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

5

duminică, 5. mai 2013, 16:30


Uauuuuuuuuu pescarul asta lanseaza bolovani :buaaaah: .Am un oarecare dubiu cum ca ar putea lansa bolovani mai grei de 1 kg :gandesc: oricum mie imi place articolul asta cu toate ca nu inteleg limba germana: http://huntingteam-nrw.de/berichte/erschwerte-ausgangslage/

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

duminică, 5. mai 2013, 16:37


Uauuuuuuuuu pescarul asta lanseaza bolovani :buaaaah: .Am un oarecare dubiu cum ca ar putea lansa bolovani mai grei de 1 kg :gandesc: oricum mie imi place articolul asta cu toate ca nu inteleg limba germana: http://huntingteam-nrw.de/berichte/erschwerte-ausgangslage/


Beton lanseta! :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

7

duminică, 5. mai 2013, 16:46

Astept cu nerabdare sa pescuiesc cu ea :buaaaah:

diccosmin

Șalău

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

8

luni, 6. mai 2013, 18:31

A folosit cineva aceasta metoda avand plumbul atasat pe linie cu seaboom? (ma intreb daca seaboomul nu ingreuneaza aducerea firului principal la mal dupa ce a fost lansat plumbul)
Aveti vreo recomandare pentru lanseta ajutatoare sau poate fi orice lanseta din dotare?
Incepator in pescuitul somnului

Răspunsuri: 39

Membru din: 12. ianuarie 2013

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

9

luni, 6. mai 2013, 18:56

A folosit cineva aceasta metoda avand plumbul atasat pe linie cu seaboom? (ma intreb daca seaboomul nu ingreuneaza aducerea firului principal la mal dupa ce a fost lansat plumbul)
Aveti vreo recomandare pentru lanseta ajutatoare sau poate fi orice lanseta din dotare?

Merge mai bine prin carabina decat prin seaboom. Daca e si curent cat de cat maricel cu seaboom o sa ai multe rateuri. Pe langa frecare, care e mai mare, se mai si incurca firul prin seaboom cateodata...Despre batul 2 nu pot da sfaturi, eu am folosit mereu un bat de duzina cu o mulineta de duzina si a fost decent, dar nu am cu ce sa fac comparatie.

Bafta!

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

10

luni, 6. mai 2013, 21:48

A folosit cineva aceasta metoda avand plumbul atasat pe linie cu seaboom? (ma intreb daca seaboomul nu ingreuneaza aducerea firului principal la mal dupa ce a fost lansat plumbul)
Aveti vreo recomandare pentru lanseta ajutatoare sau poate fi orice lanseta din dotare?


Eu folosesc numai cu seaboom, sincer nu cred ca influenteaza asupra aducerii firului principal la mal.Ar trebui sa incerc si numai cu carabina ca sa imi dau seama de diferenta, imi propun ca in urmatoarele partide sa incerc cu cate o lanseta si fara seaboom sa vad diferentele :gandesc: Cu seaboom mi se mai incurca firul in el cateodata, sa fie seaboom-ul de vina?
Ca lanseta ajutatoare am folosit de toate felurile, acum folosesc una de spinning, nu cred sa aiba vreo importanta, cel putin eu nu am vazut diferente cand am folosit lansete ajutatoare diferite.

diccosmin

Șalău

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

11

luni, 6. mai 2013, 23:39

Poate sistemul running rig din pescuitul crapului ar avea succes aici, inelul prin care firul culiseaza fiind mai mare


Referitor la lanseta ( inca nu am incercat aceasta metoda dar intentionez s-o fac) ma gandeam ca o lanseta scurta si cu putine inele dar mari ar fi numai buna; probabil si o mulineta cu tamur mare.
Incepator in pescuitul somnului

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

12

marți, 7. mai 2013, 06:23

Referitor la lanseta ( inca nu am incercat aceasta metoda dar intentionez s-o fac) ma gandeam ca o lanseta scurta si cu putine inele dar mari ar fi numai buna; probabil si o mulineta cu tamur mare.


...sau o jumatate de lanseta! :zambet:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

13

marți, 5. august 2014, 13:32

Astept cu nerabdare sa pescuiesc cu ea :buaaaah:

Ai pescuit cu ea pana la urma? Ce lanseta este? Ai si cumparat-o, sau doar ai folosit-o?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

14

marți, 5. august 2014, 21:03

1.1. METODA CELOR DOUA LANSETE A SI B :
- se dă jos forfahul de pe lanseta A (cea cu care vom pescui), iar în locul acestuia se prinde firul principal al lansetei ajutătoare, lanseta B.
- lanseta B se aşează în stativ şi se desface recuperatorul mulinetei
- cu lanseta A lansăm plumbul la locul dorit, după care se aşează şi aceasta într-un stativ
- acum intră în joc lanseta B, cu care se recuperează încet firul lansetei A
- atenţie, nu uitaţi să deschideţi tamburul lansetei A înainte de recuperare (sau deschideţi frâna la maxim)
- odată ce firul este la mal, dezgăţăm firul lansetei B
- agăţăm forfahul cu momeală pe carabina lansetei A şi îl tragem încetişor cu lanseta A până acesta ajunge la plumb
- astfel momeala ajunge la locul dorit, întreagă şi nevătămată .
Nu folosiţi această tehnică cu forfacuri fără plute!
Ne folosind plută pe forfah, montura se va târî pe fundul apei de la mal până la plumb, agăţaturile sunt astfel de ne-evitat!
Scuze dar eu tot nu am inteles... Adica am inteles pana aici ... dar in cazul in care avem o trasatura tragem in drill cu pestele si caramida de 400-500g ? :doaaamne:
Born to fish, forced to work...

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

15

marți, 5. august 2014, 21:11

Scuze dar eu tot nu am inteles... Adica am inteles pana aici ... dar in cazul in care avem o trasatura tragem in drill cu pestele si caramida de 400-500g ?

Pai ca si "la geamandura" sau "la copac", pe care nu le aduci la tine impreuna cu pestele, exista intercalat un fir care se rupe la contra... :ochi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

16

marți, 5. august 2014, 21:20

Scuze dar eu tot nu am inteles... Adica am inteles pana aici ... dar in cazul in care avem o trasatura tragem in drill cu pestele si caramida de 400-500g ?

Pai ca si "la geamandura" sau "la copac", pe care nu le aduci la tine impreuna cu pestele, exista intercalat un fir care se rupe la contra... :ochi: .
Ok, deci se pierde plumbul la intepare sau la schimbarea pestisorului... si nu se rupe "firul de rupere" la lansare ?
Born to fish, forced to work...

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

17

marți, 5. august 2014, 21:45

Ok, deci se pierde plumbul la intepare sau la schimbarea pestisorului... si nu se rupe "firul de rupere" la lansare ?

Da, se pierde... daca folosesti bolovani nu-i mare paguba si-i si ecologic. :ochi: (daca vede Gigi precis ca o sa "blasteme", ca-n bolovani d-astia legati isi pierde el voblerele... :rizi: )
Firul se alege astfel incat sa nu se rupa la lansare (daca nu uiti sa deschizi piedica... :zambet: ) da` sa se rupa la o contra serioasa.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 24

Membru din: 13. iulie 2013

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

18

miercuri, 6. august 2014, 09:10

Astept cu nerabdare sa pescuiesc cu ea :buaaaah:

Ai pescuit cu ea pana la urma? Ce lanseta este? Ai si cumparat-o, sau doar ai folosit-o?
Salut,

Lanseta pe care o folosesc cu aceasta metoda este GS Moby Dick CLC 2.40m/500-700gr
* Lungime: 2.40m* Lungime transport: 130cm
* Material: Carbon stratificat
* Numar elemente: 2
* Greutate: 475gr.
* Greutate lansare: 500-700gr.



Am folosit bolovan de 400+ grame si nu am avut nicio problema.


Răspunsuri: 63

Membru din: 1. martie 2014

Locație: Brasov

Profesia: Farmacist

  • Scrie un mesaj privat

19

marți, 3. mai 2016, 14:17

Profesorul meu in pescuit la somn mi-a aratat o smecherie. E verificata si e net superioara seaboom sau oricarui vartej. Am incercat recuperarea firului folosind plumb cu vartej si de multe ori se imbarliga firul si aduci si plumbul inapoi la mal. Dar folosind ingineria urmatoare iti usurezi mult misiunea

Răspunsuri: 63

Membru din: 1. martie 2014

Locație: Brasov

Profesia: Farmacist

  • Scrie un mesaj privat

20

marți, 3. mai 2016, 14:19