Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Răspunsuri: 63

Membru din: 1. martie 2014

Locație: Brasov

Profesia: Farmacist

  • Scrie un mesaj privat

21

marți, 3. mai 2016, 14:24

De inelul de la mijloc se agata un plumb. Partea scurta a jucariei trebuie sa fie orientata catre batul cu care pescuim. Firul o sa culiseze f frumos prin cele 2 inele ceramice

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

22

marți, 3. mai 2016, 20:35

Salut.Interesanta metoda.Oare nu am putea sa folosim o catapulta cu care sa aruncam bolobanul legat cu o sfoara de care sa legam cele 2 lansete? In felul asta am putea sa recuperam si bolovanul si ar putea practica metoda asta si noi astia care nu santem in stare sa aruncam 1/2kg mai mult de cativa metri de la mal?

Răspunsuri: 63

Membru din: 1. martie 2014

Locație: Brasov

Profesia: Farmacist

  • Scrie un mesaj privat

23

marți, 3. mai 2016, 23:45

Trebuie incercat si cu catapulta. Nu stiu daca are rost un bolovan, eu zic ca 300 g de plumb e suficient. Pt mine, cel putin, e suficient 300 g

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

24

joi, 5. mai 2016, 07:53

Dacă pui bolovan cu monofilament de rupere de minim 0,4, şansa să se înţepe singur este foarte mare. Cu plumb de 300g dacă vine spre lansetă ai şanse mari să ratezi.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

G3o

Sunt nou și mă prezint!

Răspunsuri: 3

Membru din: 3. iunie 2016

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

25

duminică, 5. iunie 2016, 10:42

Dacă pui bolovan cu monofilament de rupere de minim 0,4, şansa să se înţepe singur este foarte mare. Cu plumb de 300g dacă vine spre lansetă ai şanse mari să ratezi.
Chiar nu inteleg ceva(e adevarat ca sunt incepator sisunt la prima postare) avand in apa o greutate de 500 gr+, intradevar trebuie legata cu un 0,40 pt a nu se rupe in lansare..banuiesc ca somnul se autoimteapa din greutatea bolovanului(sau nu neaparat ca e culisant),ce contra mai pot da ,fiind somnul agatat ,pt a rupe si firul de 0,40 cand somnul e deja acolo si eu sunt poate in contact direct cu el. Folosesc fire de calitate de 0,40; 60kg, textile.

macinic

Biban

Răspunsuri: 148

Membru din: 4. februarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

26

duminică, 5. iunie 2016, 11:14

Contra o dai...daca montura este culisanta si atunci trasaturiele le vezi in varful lansetei. Contra o dai si in cazul in care greutatea este fixa, zic eu pentru ca nu stii niciodata ce este la capatul firului. Nu cred ca o piatra de 0.3-0.5 kg asigura o intepare ferma, poate in cazul pestilor mai mici in cazul pestilor mai mari, nu sunt convins ca carligul patrunde bine ....si trasaturile astea pot fi de mai multe feluri.
Tare sunt curios si eu , cam la ce greutate de piatra sau similar , am putea considera o autointepare ferma, la care am fi siguri ce pestele este bine agatat?

27

duminică, 5. iunie 2016, 11:18

nu stii niciodata ce este la capatul firului.


Intotdeauna dai contra, una sau cate sunt necesare. :prieteni: