Sie sind nicht angemeldet.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Lieber Besucher, herzlich willkommen bei: Forum Pescuit la Somn. Falls dies Ihr erster Besuch auf dieser Seite ist, lesen Sie sich bitte die Hilfe durch. Dort wird Ihnen die Bedienung dieser Seite näher erläutert. Darüber hinaus sollten Sie sich registrieren, um alle Funktionen dieser Seite nutzen zu können. Benutzen Sie das Registrierungsformular, um sich zu registrieren oder informieren Sie sich ausführlich über den Registrierungsvorgang. Falls Sie sich bereits zu einem früheren Zeitpunkt registriert haben, können Sie sich hier anmelden.

Luci Jampa

Schüler

Beiträge: 121

Registrierungsdatum: 5. Februar 2015

Wohnort: Saarbrücken-DE

Beruf: intreprinzator

  • Nachricht senden

1 781

Donnerstag, 5. Juli 2018, 18:41

Salut.
Am fost pe Cazane acum citeva zile la un spinning, fara rezultate notabile, asta probabil fiindca nu ma pricep eu pe Dunare, impresia mea e ca peste este. Am prins doar salai si somnici foarte mici, dar erau si mari pe acolo si activi.
O alta impresie: in zona Cazanelor parca nu am mai vazut atitea plase ca acum citziva ani. Persoane avizate mi-au zis la un spritz ca nu se mai braconeaza in zona, cica le-ar fi frica dupa ce au fost prinsi unii. Sa fie cumva mai mica presiunea pe peste in ultima vreme? Repet, unde inainte erau peturile pina la sârbi, acum e aproape liber luciul apei. Sau au alte navoade, eu am auzit si vazut ceva despre navoade fixate cumva la fund.
Ar fi de vis sa se revigoreze zona asta senzationala...

informer

Administrator

Beiträge: 3 440

Registrierungsdatum: 25. April 2012

Wohnort: Giroc

Beruf: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Nachricht senden

1 782

Donnerstag, 5. Juli 2018, 19:14

Salut.
Am fost pe Cazane acum citeva zile la un spinning, fara rezultate notabile, asta probabil fiindca nu ma pricep eu pe Dunare, impresia mea e ca peste este. Am prins doar salai si somnici foarte mici, dar erau si mari pe acolo si activi.
O alta impresie: in zona Cazanelor parca nu am mai vazut atitea plase ca acum citziva ani. Persoane avizate mi-au zis la un spritz ca nu se mai braconeaza in zona, cica le-ar fi frica dupa ce au fost prinsi unii. Sa fie cumva mai mica presiunea pe peste in ultima vreme? Repet, unde inainte erau peturile pina la sârbi, acum e aproape liber luciul apei. Sau au alte navoade, eu am auzit si vazut ceva despre navoade fixate cumva la fund.
Ar fi de vis sa se revigoreze zona asta senzationala...

Ar fi frumos sa fie asa frumos dar din pacate e mai putin frumos... :necajit: .
Plase se pun si acum in cazane doar ca din cauza circulatiei MULT mai mari a barcilor cu turisti se pun seara tarziu si se scot cand se lumineaza.
IN GENERAL plase se pun mai putine pe Dunare dar nu pt. ca s-a trezit constiinta in cineva ci pentru ca se prinde tot mai putin peste si pentru unii "nu mai merita".
La adancimea apei din cazane nu se pot pune plase pe fund in schimb se pun pripoane cu zeci/sute de carlige.
Din pacate noi aici in tara avem o multime de legi insa ar ajunge doar o parte din ele DACA AR FI APLICATE.
Insa, la cum merg lucrurile in jurul nostru, asta o sa mai dureze....
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Luci Jampa

Schüler

Beiträge: 121

Registrierungsdatum: 5. Februar 2015

Wohnort: Saarbrücken-DE

Beruf: intreprinzator

  • Nachricht senden

1 783

Donnerstag, 5. Juli 2018, 20:37

Aha, deci nu mai baga plase ca nu mai prea merita... E bine de stiut, vara viitoare mai dau o tura la Dunare, dupa cum se vede ar fi mai bine sa incerc in amonte sau in aval de Cazane. De fapt voi incerca si acolo, tare mi-au placut unele locuri. :pescuit:

informer

Administrator

Beiträge: 3 440

Registrierungsdatum: 25. April 2012

Wohnort: Giroc

Beruf: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Nachricht senden

1 784

Donnerstag, 5. Juli 2018, 21:22

Aha, deci nu mai baga plase ca nu mai prea merita... E bine de stiut, vara viitoare mai dau o tura la Dunare, dupa cum se vede ar fi mai bine sa incerc in amonte sau in aval de Cazane. De fapt voi incerca si acolo, tare mi-au placut unele locuri. :pescuit:

Luci, si mai sus si mai jos de cazane sunt destule plase.
Ca exemplu, mai jos de cazane am iesit cu barca din golful Bahna si dupa cateva ore abia am reusit sa intru inapoi din cauza plaselor care blocau efectiv intrarea in golf (vezi legile care interzic in mod explicit exact acest lucru).
Mai sus de cazane nu se mai practica asa mult plasele stationare, e vremea celor priceputi care stiu sa "perie" substratu` nu sa astepte ca fraierii sa intre pestii singuri in plasa... exceptand evident perioada imediat dupa prohibitie, cand incep pestii in RO sa depuna si cand toate golfurile is impanzite de plase.
Atentie... nu pescuitul cu plasa ar fi cea mai mare plaga DACA s-ar face intr-un mod controlat ci lipsa de educatie si "vedere in perspectiva" a oamenilor care practica lucrul asta intr-un mod barbar si a celor care le dau voie s-o faca.
Insa intr-o tara in care se calca in picioare principii fundamentale umane de ce te-ai astepta sa protejeze cineva tocmai pestii?!? :nunteleg:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

acdfr

Anfänger

Beiträge: 12

Registrierungsdatum: 24. März 2013

Wohnort: tg-jiu

  • Nachricht senden

1 785

Sonntag, 8. Juli 2018, 14:24

Va salut

O nelamurire am si eu...
Pescuiesc in zona Svinita si as vrea sa stiu cat pot sa merg cu barca in larg, astfel incat sa nu risc sa trec granita.
Pot sa depasesc geamandura?

Multumesc,

Nelutu

Schüler

Beiträge: 126

Registrierungsdatum: 11. September 2012

Wohnort: Timisoara

Beruf: Mecanic intretinere si mentenanta

  • Nachricht senden

1 786

Sonntag, 8. Juli 2018, 20:08

Din cate cunosc, geamandura reprezinta o atentionare ptr. vase ca adancimea este mica de la geamandura spre tarm si nicidecum c-ar fi o marcare a granitelor. Personal am trecut si pescuit de multe ori dupa geamanduri, in zona PF2, si nu am avut probleme vreodata ...

Beiträge: 22

Registrierungsdatum: 15. Mai 2013

Wohnort: Romania

  • Nachricht senden

1 787

Sonntag, 8. Juli 2018, 21:21

Va salut

O nelamurire am si eu...
Pescuiesc in zona Svinita si as vrea sa stiu cat pot sa merg cu barca in larg, astfel incat sa nu risc sa trec granita.
Pot sa depasesc geamandura?

Multumesc,

quality forum

informer

Administrator

Beiträge: 3 440

Registrierungsdatum: 25. April 2012

Wohnort: Giroc

Beruf: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Nachricht senden

1 788

Sonntag, 8. Juli 2018, 21:31

Va salut

O nelamurire am si eu...
Pescuiesc in zona Svinita si as vrea sa stiu cat pot sa merg cu barca in larg, astfel incat sa nu risc sa trec granita.
Pot sa depasesc geamandura?

Multumesc,

quality forum

Doru Stefanica, nu te cunosc insa se pare ca ultimele tale postari sunt doar pentru a sublinia calitatea indoielnia a postarilor altor useri, care probabil nu se ridica la nivelul asteptarilor tale.
Ne pare rau pt. situatia creata si-ti dorim mult succes in a gasi pe internet alte forumuri care sa corespunda cerintelor tale.
Multa bafta la pescuit!
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

acdfr

Anfänger

Beiträge: 12

Registrierungsdatum: 24. März 2013

Wohnort: tg-jiu

  • Nachricht senden

1 789

Sonntag, 8. Juli 2018, 21:52

Si totusi...cam cat pot sa ma aventurez dupa ce am trecut de geamandura?

Multumesc

ovidiu

Profi

Beiträge: 811

Registrierungsdatum: 24. Februar 2012

Wohnort: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Nachricht senden

1 790

Sonntag, 8. Juli 2018, 21:57

Nu cred ca stau granicerii cu laserul pe mijlocul Dunarii, cred ca la limita bunului simt. :pescuit:
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

informer

Administrator

Beiträge: 3 440

Registrierungsdatum: 25. April 2012

Wohnort: Giroc

Beruf: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Nachricht senden

1 791

Sonntag, 8. Juli 2018, 21:57

acdfr, daca te uiti pe Google Maps granita este trasata in clar pe tot parcursul Dunarii.
Problema este ca pe apa nu sunt borne, garduri si alte asemenea.
Uita-te pe maps si incearca sa nu depasesti doua treimi din distanta pe care-o deduci de acolo, ca sa nu dai nastere la discutii... :D
("mijlocul Dunarii" e o notiune relativa si oricum granita nu-i trasata asa)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

1 792

Montag, 9. Juli 2018, 07:25

Acdfr, cred ca te poti orienta pana pe la mijlocul senalului navigabil ....pe unde trece vaporul al mai mare.... :apl: :clonk :prieteni:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • »Zoran« ist der Autor dieses Themas

Beiträge: 8 041

Registrierungsdatum: 9. Januar 2012

Wohnort: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Nachricht senden

1 793

Dienstag, 10. Juli 2018, 05:56

Si totusi...cam cat pot sa ma aventurez dupa ce am trecut de geamandura?

Multumesc


Sa nu treci mijlocul Dunarii! E foarte riscant, s-au facut multe dosare penale, chir si ptr trecere in viteza, taiare de curba!
Politia de frontiera monitorizeaza Dunarea, si Bucurestiul trimite ordine la Politia locala pe cine sa ridice. Ajungi linistit pe mal, la locul de campare, si vin sa te invite la post ca ai trecut granita... Atentie mare mai ales de politia sarba!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • »Zoran« ist der Autor dieses Themas

Beiträge: 8 041

Registrierungsdatum: 9. Januar 2012

Wohnort: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Nachricht senden

1 794

Dienstag, 10. Juli 2018, 05:59

Dar sa sti ca pestii stau aproape de maluri si in gropile RO, chiar nu e nevoie sa trecem la sarbi, sau sa ne aventuram prea mult:



Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

acdfr

Anfänger

Beiträge: 12

Registrierungsdatum: 24. März 2013

Wohnort: tg-jiu

  • Nachricht senden

1 795

Dienstag, 10. Juli 2018, 21:32

Dar sa sti ca pestii stau aproape de maluri si in gropile RO, chiar nu e nevoie sa trecem la sarbi, sau sa ne aventuram prea mult:
Multumesc frumos pt. sfaturi.
Din pacate...in zona Svinita...gropile sunt cam in larg :clonk

informer

Administrator

Beiträge: 3 440

Registrierungsdatum: 25. April 2012

Wohnort: Giroc

Beruf: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Nachricht senden

1 796

Dienstag, 10. Juli 2018, 22:01

Dar sa sti ca pestii stau aproape de maluri si in gropile RO, chiar nu e nevoie sa trecem la sarbi, sau sa ne aventuram prea mult:
Multumesc frumos pt. sfaturi.
Din pacate...in zona Svinita...gropile sunt cam in larg :clonk

Te inseli putin... intotdeauna locurile cele mai bune sunt pe malu` opus... :rizi:
:noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Nelutu

Schüler

Beiträge: 126

Registrierungsdatum: 11. September 2012

Wohnort: Timisoara

Beruf: Mecanic intretinere si mentenanta

  • Nachricht senden

1 797

Freitag, 13. Juli 2018, 14:08

Ai dreptate Costi, in cazul de fata este un mare sambure de adevar, malul romanesc nu mai are peste din cauza braconajului de diferite forme, plase, curent etc, pestii au fost prinsi ori s-au refugiat, marea majoritate, in locuri mai sigure ptr. ei, in cazul nostru malul sarbesc sau chiar bulgaresc ...

Zoran

ADMINISTRATOR

  • »Zoran« ist der Autor dieses Themas

Beiträge: 8 041

Registrierungsdatum: 9. Januar 2012

Wohnort: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Nachricht senden

1 798

Mittwoch, 18. Juli 2018, 11:46

Dunarea este foarte faina... o zi merge, o zi nu, dar ceva pestisori tot am prins

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • »Zoran« ist der Autor dieses Themas

Beiträge: 8 041

Registrierungsdatum: 9. Januar 2012

Wohnort: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Nachricht senden

1 799

Mittwoch, 18. Juli 2018, 11:47

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • »Zoran« ist der Autor dieses Themas

Beiträge: 8 041

Registrierungsdatum: 9. Januar 2012

Wohnort: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Nachricht senden

1 800

Mittwoch, 18. Juli 2018, 11:49

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com