Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 741

marți, 6. iunie 2017, 07:35

Laurentiu din Arad a fost pe Tisa acu 1 luna, in timpul prohibitiei de la noi, si a fost f multumit...
Insa in ultimele 5 iesiri pe Tisa, nu a mai vazut coada de peste!
Sa fie de la plase? :gandesc: nu, ca acolo nu sunt plase...
Sa fie de la sonar? :gandesc: nu, este doar o perioada mai proasta pe Tisa.
Si nu poti compara zona Bahna cu Divici :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • »voilovicimarian« a fost blocat

Răspunsuri: 251

Membru din: 14. martie 2014

Locație: moldova noua

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

1 742

marți, 6. iunie 2017, 07:41

Zoran, tu esti la Dunare de imediat 2 saptamani impreuna cu vreo 10 alti pescari si fac pariu ca ati stat pe apa 10 ore pe zi, din motive lesne de inteles... ca banuiesc ca n-au venit la Dunare de unde-au venit ca sa mance micii lu` Vendi, care is buni ce-i drept... :) .
Dupa cum am spus, nu zic ca nu mai sunt pesti in Dunare ci ca sunt mult mai putini decat pe alte ape pe care AM FOST.
Faptul ca ati prins pestii astia in atata timp nu-i deloc "fabulos"... la urma urmei pe Ebru, daca tin bine minte, am prins 10 somni de 2m+ in 4 zile... daca Dunarea e plina de peste atunci acolo erau mai multi pesti decat apa... :rizi: .
In zona Divici cu Cata, in cateva ore n-am vazut nici un somn pe sonar... da` poate ca noi nu stim sa pescuim sau poate sonarele noastre nu-s bune... :nunteleg: .
Eu promit ca la urmatoarea partida de pescuit la clonc in zona Divici, vei vedea pesti pe sonar... :zambet: :noroc:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

1 743

marți, 6. iunie 2017, 07:44

Eu promit ca la urmatoarea partida de pescuit la clonc in zona Divici, vei vedea pesti pe sonar...

Pai sper... d-aia nu-s 4 zile si-s la tine... :rizi: .
:noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 744

marți, 6. iunie 2017, 07:46

Eu promit ca la urmatoarea partida de pescuit la clonc in zona Divici, vei vedea pesti pe sonar...

Pai sper... d-aia nu-s 4 zile si-s la tine... :rizi: .
:noroc:


Si Informer, pestii trebuie munciti, in orice apa! Nu poti iesi 1 ora dimineata si o ora dupa-amiaza si sa tragi astfel de concluzii... :ochi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

1 745

marți, 6. iunie 2017, 07:52

Si Informer, pestii trebuie munciti, in orice apa! Nu poti iesi 1 ora dimineata si o ora dupa-amiaza si sa tragi astfel de concluzii...


Zau? Si atunci cum explici pasaju` asta?

Informer, in ultimele 2 sapt nu am fost cumulat peste 10 ore la pescuit!


Dupa calculele mele 10 ore impartit la 14 zile inseamna mai putin decat o ora dimineata si una seara... sau tie-ti da altfel? :rizi:
:noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 746

marți, 6. iunie 2017, 08:06

Si Informer, pestii trebuie munciti, in orice apa! Nu poti iesi 1 ora dimineata si o ora dupa-amiaza si sa tragi astfel de concluzii...


Zau? Si atunci cum explici pasaju` asta?

Informer, in ultimele 2 sapt nu am fost cumulat peste 10 ore la pescuit!


Dupa calculele mele 10 ore impartit la 14 zile inseamna mai putin decat o ora dimineata si una seara... sau tie-ti da altfel? :rizi:
:noroc:


Interpretari, baiete, interpretari...

Dupa ce ti i-ai muncit, adica i-ai cautat, i-ai gasit, ai incercat cu diferite momeli, atunci poti iesi asa cum am iesit si eu cite 1 ora la 2 zile si sa si prinzi imediat :pauza:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

1 747

marți, 6. iunie 2017, 09:08

Nici Dunarea nu-i sac fara fund. Cred ca s-au scos foarte multi somni de catre persoane care sunt pe forum dar nu activeaza. Din pacate cred ca lucrurile merg intr-o directie nedorita.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1 748

marți, 6. iunie 2017, 09:21

am tot zis ca nu ma bag ... dar ... sunt de parere ca Dunarea este doar o umbra a ceea ce a fost odata. Nu exista ca un an intreg, sau 2 … sau 3 la rand sa mearga prost pestele si eventual sa il gasesti strict pe anumite zone.

In cazul in care il gasesti strict cantonat in anumite zone atunci situatia e clara … este mult mai putin si putinul ramas prefera sa stea in anumite zone din diverse motive. Daca cineva gaseste un gropan in care sunt 30 de somni asta nu inseamna sub nici o forma ca Dunarea este plina de peste.

Cunosc destul de multi oameni (multi nu sunt pescari in adevaratul sens al cuvantului) si TOTI se plang ca Dunarea este apusa de ceva timp. Si chiar plecand de la premiza ca pescarii respectivi nu sunt foarte dedicati pescuitului si mi se va spune ca de aia nu au prins … la fel pescuiau si in urma cu 10 ani si rezultate multumitoare aveau.

Braconajul, pescuitul comercial (mult peste limite) si pescarii fara limite de pe maluri sunt vinovati fix in ordinea asta pentru prapadul care are loc. Dar mai putin si se ajunge la fund … atunci poate lucrurile se vor schimba. Sunt curios in cazul respectiv braconierii si asa zisi pescari comerciali de pe maluri cum vor supravieti … pentru ca tot timpul aud expresia “alta sursa de venit nu avem”.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 749

marți, 6. iunie 2017, 09:24

Sunt curios in cazul respectiv braconierii si asa zisi pescari comerciali de pe maluri cum vor supravieti … pentru ca tot timpul aud expresia “alta sursa de venit nu avem”.


Foarte simplu mi s-a raspuns la aceasta intrebare care am puso si eu: "vom face guiding, si le vom arata clientilor unde prindeam cei mai mari sau cei mai multi pesti... candva..." :rizi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1 750

marți, 6. iunie 2017, 09:29

Da … e bine ca mai au pofta si de ironii … un raspuns care nu ma surprinde pentru ca de multe ori nesimtirea merge mana in mana cu braconajul.

Si de la restul ma abtin pentru ca daca imi dau drumul “la tastatura” iese cu flacari …

ps: un singur comentariu adaug … tot timpul m-a surprins inconstienta si prostia unora … nu stiu, cata minte poti avea sa nu constientizezi ca facand anumite chestii (in cazul de fata scotand peste fara limite din apa) nu faci altceva decat sa iti tai singur creanga de sub picioare.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 151

Membru din: 8. martie 2016

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

1 751

marți, 6. iunie 2017, 09:45

Atata timp cat exista o cerere si o piata pescuitul comercial legal si nelegal va exista pana la epuizare.

Acest lucru este valabil oriunde in lume...nu e vorba de natii sau de prostie.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

1 752

marți, 6. iunie 2017, 09:53

Atata timp cat exista o cerere si o piata pescuitul comercial legal si nelegal va exista pana la epuizare.
Acest lucru este valabil oriunde in lume...nu e vorba de natii sau de prostie.

Nu stiu daca-i chiar asa... am pescuit si in alte tari unde nu se bracona cu nesimtire iar pescuitul comercial se facea (probabil, ca n-am vazut) in limitele in care pestele se putea reface, singur sau ajutat... si pot sa-ti spun ca se manca peste si-n tarile alea, asa ca cererea si piata erau acolo.
:nunteleg:
Uita-te doar putin mai spre vest ca sa te convingi....
Cred ca nu exista tara in lume unde NU se braconeaza de catre niste ... dar important este si CÂT se braconeaza!
La noi nu se braconeaza "pe furis" sau "noaptea, cand nu te vede nimeni" sau... NU ca astea ar fi scuzabile... la noi se braconeaza cu nesimtire si tupeu, de la mic la mare, ziua in vazul tuturor, inclusiv al celor abilitati sa ia masuri.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 151

Membru din: 8. martie 2016

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

1 753

marți, 6. iunie 2017, 09:57

In Ungaria se mananca peste de acvacultura...aici toata lumea vrea "peste bun"...de Dunare...din delta.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

1 754

marți, 6. iunie 2017, 10:02

In Ungaria se mananca peste de acvacultura...aici toata lumea vrea "peste bun"...de Dunare...din delta.

Inclusiv asta denota o proasta educatie crasa daca un peste prins intr-o apa in care ajung "gunoaiele" unei "jumatati" de Europa este considerat "pestele bun"....
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 151

Membru din: 8. martie 2016

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

1 755

marți, 6. iunie 2017, 10:05

Pe partea cu poluarea nu te contrazic dar nici nu am vazut vreun studiu facut la noi care sa ateste daca pestele este poluat/contaminat sau nu.

Ca si gust e diferenta mare de tot intre un crap de acvacultura la 12 lei/kg si unul de Dunare la 21 lei/kg...preturi de hipermarket.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 756

marți, 6. iunie 2017, 10:11

Chiar de curand mi-a povestit cineva de o cunostiinta care a facut o intoxicatie alimentara de la peste de Dunare... iar la analize i-au gasit mercur cu mult peste limita tolerata de medicina :rizi:
Dar nu mai stiu despre cine era vb...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 757

marți, 6. iunie 2017, 10:14

Pe partea cu poluarea nu te contrazic dar nici nu am vazut vreun studiu facut la noi care sa ateste daca pestele este poluat/contaminat sau nu.

Ca si gust e diferenta mare de tot intre un crap de acvacultura la 12 lei/kg si unul de Dunare la 21 lei/kg...preturi de hipermarket.


Cred ca nu e nevoie de nici un studiu, ci doar sa parcurgi topicul acesta: Avem rauri curate in Romania? Cu peste sanatos? :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

1 758

marți, 6. iunie 2017, 10:21

Pestele de acvacultura, crescut in balta de campie, e clar ca o sa aiba "gust de mâl".
Si eu mananc cu placere caras de Dunare... dar nu foarte des si sigur n-o sa zic vreodata ca-i foarte sanatos... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 151

Membru din: 8. martie 2016

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

1 759

marți, 6. iunie 2017, 10:42

Una peste alta si la noi exista locuri unde se pot face partide de exceptie si chiar in delta sunt vreo 3-4 cu renume.

Sunt locuri cu administratie privata...populate si pazite.
Si acolo se pescuieste comercial dar totul este controlat...in asa fel incat balta sa aibe peste mare in special.

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

1 760

marți, 6. iunie 2017, 16:46

Acu' vreo 2 ani in zona Moldova s-a scufundat o ditai barja plina cu azotat de nu stiu care .Nu stiu sa o fi scos-o cineva afara..deci daca mancati peste din zona e ''ingrasat'' bine..))
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu: