Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

larry

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

1 721

vineri, 26. mai 2017, 15:48

Multumesc dar felicitarile ar trebui sa fie pentru tine. De la tine am invatat sa pescuiesc!


Puține felicitări pentru eliberare :gandesc: ........ciudată încurajare și promovare a pescuitului C&R . :doaaamne:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

1 722

vineri, 26. mai 2017, 16:05

Multumesc dar felicitarile ar trebui sa fie pentru tine. De la tine am invatat sa pescuiesc!


Puține felicitări pentru eliberare :gandesc: ........ciudată încurajare și promovare a pescuitului C&R . :doaaamne:

:bravo: :apl:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 723

sâmbătă, 27. mai 2017, 05:30

Puține felicitări pentru eliberare ........ciudată încurajare și promovare a pescuitului C&R .


Larry, pe forumul acesta au fost pina acuma sute de felicitari ptr eliberare, dar nici una din partea ta, al lui Cristi si nici al lui Gufisor. :gandesc: totusi, frumoasa critica de la cineva care nu a facut niciodata asa ceva: nici felicitare ptr eliberare, si nici eliberare...
In fine, iti spun eu de ce felicitarile ptr eliberare nu apar: ptr ca toti cei ce practica cu adevarat C&R stiu ca faci echipa cu el, si aceasta eliberare este prima, si probabil ultima ce o vom vedea.
Dar asteptam cu nerabdare si urmatoarele eliberari, m-as bucura sa ma insel amarnic cu privire la aceasta parere... cand va deveni rutina si la voi, adica C&R in locul jumarilor de somn, atunci veti avea parte de mai mult decit doar de felicitari ptr eliberare, va promit! :bravo:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • »voilovicimarian« a fost blocat

Răspunsuri: 251

Membru din: 14. martie 2014

Locație: moldova noua

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

1 724

sâmbătă, 27. mai 2017, 07:06

Salut,
in weekend am avut parte de un cadou frumos din partea Dunarii.
mai jos vedeti filmele facute si povestea completa!





Si povestea toata: Spinning la somn – 21.05.2017 – 2.32m – Pescar De Somn


Nu stiu cum sa fac sa apara direct videoclipul!
Salutari
Felicitari ptr captura. Unii pescuiesc o viata si nu dau de asemenea peste. In legatura cu eliberarea, eu consider ca e dreptul fiecaruia sa decida ce face cu pestele prins, fara sa dea explicatii ce a facut cu pestele.



:bravo: :apl:

larry

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

1 725

sâmbătă, 27. mai 2017, 07:21

Salutari[/quote] Felicitari ptr captura. Unii pescuiesc o viata si nu dau de asemenea peste. In legatura cu eliberarea, eu consider ca e dreptul fiecaruia sa decida ce face cu pestele prins, fara sa dea explicatii ce a facut cu pestele.

:bravo:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 726

sâmbătă, 27. mai 2017, 09:42

.... Felicitari ptr captura. Unii pescuiesc o viata si nu dau de asemenea peste. In legatura cu eliberarea, eu consider ca e dreptul fiecaruia sa decida ce face cu pestele prins, fara sa dea explicatii ce a facut cu pestele.



:bravo: :apl:


Mariane, sti ca nu am nimica contra pescuitului legal! Nu am nimica impotriva retinutului de peste in limita legala... dar cand vin astfel de remarci cu privire la atitudinea noastra C&R, de la cineva care ar scoate si 1000 kg de peste pe zi din Dunare fara nici un regret, de la cineva care vinde tot ce prinde, cea ce este iarasi ilegal, apoi nu te supara, mi se ridica si mie putin paru' in cap :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

1 727

sâmbătă, 27. mai 2017, 15:02

Puține felicitări pentru eliberare ........ciudată încurajare și promovare a pescuitului C&R .


Larry, pe forumul acesta au fost pina acuma sute de felicitari ptr eliberare, dar nici una din partea ta, al lui Cristi si nici al lui Gufisor. :gandesc: totusi, frumoasa critica de la cineva care nu a facut niciodata asa ceva: nici felicitare ptr eliberare, si nici eliberare...
In fine, iti spun eu de ce felicitarile ptr eliberare nu apar: ptr ca toti cei ce practica cu adevarat C&R stiu ca faci echipa cu el, si aceasta eliberare este prima, si probabil ultima ce o vom vedea.
Dar asteptam cu nerabdare si urmatoarele eliberari, m-as bucura sa ma insel amarnic cu privire la aceasta parere... cand va deveni rutina si la voi, adica C&R in locul jumarilor de somn, atunci veti avea parte de mai mult decit doar de felicitari ptr eliberare, va promit! :bravo:


Iar m-ai imperechiat Zorane !!!!
Salut Larry . Anul asta trebuie sa ne intalnim, sa ne cunoastem ...nu se mai poate.... :prieteni: :apl: :bravo:

1 728

sâmbătă, 27. mai 2017, 15:04

Felicitari ptr captura. Unii pescuiesc o viata si nu dau de asemenea peste. In legatura cu eliberarea, eu consider ca e dreptul fiecaruia sa decida ce face cu pestele prins, fara sa dea explicatii ce a facut cu pestele.



:bravo: :apl: :bravo: :apl:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

1 729

duminică, 28. mai 2017, 07:40

Asta ii place romanului sa nu dea socoteala nimanui de ceea ce face...De aia am ajuns sa pescuim ca in fantana..de prea multe libertati prost intelese..Eu va doresc sa vina'' verzii'' peste voi sa vedeti atunci cum o regretati anii astia de asa zisa libertate..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

  • »voilovicimarian« a fost blocat

Răspunsuri: 251

Membru din: 14. martie 2014

Locație: moldova noua

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

1 730

duminică, 28. mai 2017, 10:48

Asta ii place romanului sa nu dea socoteala nimanui de ceea ce face...De aia am ajuns sa pescuim ca in fantana..de prea multe libertati prost intelese..Eu va doresc sa vina'' verzii'' peste voi sa vedeti atunci cum o regretati anii astia de asa zisa libertate..
Depinde in fata cui trebuie sa dai socoteala. In fata autoritatilor e normal sa dai socoteala, in rest, nu vad ce obligatie am eu fata de un alt pescar sportiv, sa-i explic ce am facut cu pestele prins. :nunteleg:
Pe mine,daca un om ma fura o data, eu il consider hot. Daca un pescar sportiv incalca legea o data, cum ar trebui sa-l privesc, ca pe un pescar corect?
Am vazut, acum 2-3 zile, o chestie care nu credeam ca voi avea ocazia s-o vad cat traiesc. Doi pescari sportivi au cumparat de la un pescar comercial un somn de 24-25 de kg si l-au eliberat. Cand i-am intrebat de ce au facut acest lucru, raspunsul lor a fost : Somnul era plin cu incre si era pacat sa moara... Aici deja vorbim de altceva.
In rest eu nu vad nici o diferenta dintre un pescar sportiv care incalca legea de 10 sau de 100 ori.
Nu vad ce obligatie am, sa dau socoteala in fata unui pescar sportiv, care incalca legea doar de cateva ori pe an. :nunteleg: La asta m-am referit, atunci cand am spus chestia cu socoteala.
:prieteni: :noroc:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

1 731

duminică, 28. mai 2017, 12:20

Eu vorbeam in general..Eu cu pescarii comerciali nu ma prea intalnesc, dar ma intalnesc de exemplu cu ''oescari'' cu undita care n-au nici o retinere sa omoare un crap, ori stiuca doar pentru icrele pe care aceste exemplare le poarta in burta.Sau cu pescari cu scule de mii de euro care harponeaza tot ce le intra in raza jigului.Sau cu unii care indeasa saci de peste in portbagaj..Mno, eu la asta ma refeream ca unii inteleg prost anumite libertati si ar vrea sa nu trebuiasca sa dea socoteala nimanui..da' stii ce -i culmea la ei ??....macar daca o fac sa tina naibii magaria pentru ei insisi, nu sa se laude cu ea de parca cine stie ce merit ar fi avut si apoi daca li se pare lor ca undeva , cineva din culise ii apoba se pun si aplauda de parca cine stie ce victorie au obtinut..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

1 732

duminică, 28. mai 2017, 12:51

Eu vorbeam in general..Eu cu pescarii comerciali nu ma prea intalnesc, dar ma intalnesc de exemplu cu ''oescari'' cu undita care n-au nici o retinere sa omoare un crap, ori stiuca doar pentru icrele pe care aceste exemplare le poarta in burta.Sau cu pescari cu scule de mii de euro care harponeaza tot ce le intra in raza jigului.Sau cu unii care indeasa saci de peste in portbagaj..Mno, eu la asta ma refeream ca unii inteleg prost anumite libertati si ar vrea sa nu trebuiasca sa dea socoteala nimanui..da' stii ce -i culmea la ei ??....macar daca o fac sa tina naibii magaria pentru ei insisi, nu sa se laude cu ea de parca cine stie ce merit ar fi avut si apoi daca li se pare lor ca undeva , cineva din culise ii apoba se pun si aplauda de parca cine stie ce victorie au obtinut..
:apl: :bravo: :apl:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

1 733

duminică, 28. mai 2017, 15:35

:zambet: :salut: :zambet: :zambet: :salut:
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

1 734

luni, 5. iunie 2017, 21:07

M-am intors dintr-o mini vacanta petrecuta pe Dunare, in golful Bahna.
Vremea faina, liniste, aer curat... pot sa zic ca "face toti banii" din perspectiva asta.
Din punctul de vedere al pescuitului insa trebuie sa spun ca am un gust amar, din ce in ce mai amar dupa fiecare iesire la Dunare.
Vedeti mai jos ceva imagini sugestive cu ce se practica intr-un golf al Dunarii unde din cate stiu eu nu ai voie sa pui plase cu atat mai putin sa "greblezi":







In trei reprize de cloncanit, n-am reusit sa vad pe sonar nici macar un somn cat de cat, ca de "monstri" nici nu se pune problema. Iar ca dovada ca totusi nu era sonda scoasa din apa, am prins LA CLONC, cu carligele si triplele aferente, 2 somni AMERICANI de 50g bucata... si da, i-am vazut bine pe sonar :) ... probabil ca astia mai reusesc cumva sa treaca prin ochiurile plaselor care bareaza efectiv intrarea in golf. Este DE PLANS....

Ca sa nu zic ca nu-mi miroase mana a peste am dat putin la avat, undeva la varsarea unui parau in Dunare, in apa de juma` de metru ca acolo nu erau plase.
Am prins 5, cel mai mare de 1.8Kg... aici un filmulet:



Din pacate si cu parere de rau, cred ca incepand cu anul viitor am sa renunt in mare parte la Dunarea noastra si am sa merg la vecini.
Nu vrea sa spun ca la noi nu mai sunt pesti deloc, banuiesc ca asta nici nu se poate insa nici sa mergi de 10 ori ca sa prinzi un somn de cateva kg nu mi se pare normal... si daca nu-l prinzi, macar sa-l vezi... ca-i acolo si nu esti tu suficient de bun ca sa-l pacalesti.
Tragic!
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 735

marți, 6. iunie 2017, 06:43

Informer, poate ar trebui sa insisti mai mult pe zona Divici, care este plina de pesti, si sa modifici putin tactica...

Am fost la un plutarit sa, ma destind putin, si in 2 ore, cu 1 cutie de porumb momeala am prins la 1 pluta asa: 3 carasi (unul la vreo 500 gr), babusti vreo 4 (2 chiar frumoase), 1 platicuta cit palma si 1 sabioara. Bine-nteles m-am apropiat in cea mai mare liniste, si am pescuit cit am putut de silentios din barca de fibra. Pesti stateau la buza stufului, in apa de 1,2m.

La jiguit ne-au intrat salai intre pina in 0,5 gr o duzina, intre 1 - 3 kg s-au prins in total vreo 10. Nci nu prea am avut atata tinmp de pescuit!

Iar la clonc, cu toate ca nu mancau deloc, am vazut 1001 de somni, si foarte multi mari! Zona e plina de peste!
De pacalit am reusit totusi sa pacalim vreo 8 somni peste 1m: 1 - 1,1 - 1,2 - 1,2- 1,47 - 1,5 - 1,58 m si caposul ala care mi-a intrat mie in ultima seara (plus inca vreo 2-3 micuti).
Toti somnii prinsi din barca de fibra, barca care nu face atata zgomot in apa. :bucuros2:

Si un cormoran salvat din plasele comercialilor, bine-nteles tot din barca de fibra :rizi:

Ah, si toate capturile au fost prin muscatura prinse, si Nu harponate de spate sau coada :rizi:

Aici citeva poze, restul mai trebuie sa le primesc:















Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

1 736

marți, 6. iunie 2017, 07:13

Zoran, tu esti la Dunare de imediat 2 saptamani impreuna cu vreo 10 alti pescari si fac pariu ca ati stat pe apa 10 ore pe zi, din motive lesne de inteles... ca banuiesc ca n-au venit la Dunare de unde-au venit ca sa mance micii lu` Vendi, care is buni ce-i drept... :) .
Dupa cum am spus, nu zic ca nu mai sunt pesti in Dunare ci ca sunt mult mai putini decat pe alte ape pe care AM FOST.
Faptul ca ati prins pestii astia in atata timp nu-i deloc "fabulos"... la urma urmei pe Ebru, daca tin bine minte, am prins 10 somni de 2m+ in 4 zile... daca Dunarea e plina de peste atunci acolo erau mai multi pesti decat apa... :rizi: .
In zona Divici cu Cata, in cateva ore n-am vazut nici un somn pe sonar... da` poate ca noi nu stim sa pescuim sau poate sonarele noastre nu-s bune... :nunteleg: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 737

marți, 6. iunie 2017, 07:18

Informer, in ultimele 2 sapt nu am fost cumulat peste 10 ore la pescuit!

Sonarele voastre sunt f bune... :rizi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 738

marți, 6. iunie 2017, 07:22

Iar pe Ebro, in aceasta perioada, este la fel... daca acu 1 luna Tilo prindea 4-5 somni pe seara, acu prinde 1 somn la 4 iesiri. Si acolo sunt la depus.

Tra sa vi cu mine pe Dunare, sa te convingi singur cit peste mai este, mai ales in zona Divici.

PS: Dunarea nu este un puff al pescarilor :rizi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

1 739

marți, 6. iunie 2017, 07:23

Informer, in ultimele 2 sapt nu am fost cumulat peste 10 ore la pescuit!

Sonarele voastre sunt f bune...

OK, n-are rost sa ne contrazicem, oricum toata lumea cu care vorbesc este dezamagita si prinde pe an ce trece tot mai putin... inclusiv pescarii de salau cu care mergeam anual la concursuri, concursuri care nu se mai tin ca n-are rost....
Da` ma bucur ca tu prinzi din ce in ce mai bine, acu` nah, nu toti suntem asa buni....
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 740

marți, 6. iunie 2017, 07:25

Informer, in ultimele 2 sapt nu am fost cumulat peste 10 ore la pescuit!

Sonarele voastre sunt f bune...

OK, n-are rost sa ne contrazicem, oricum toata lumea cu care vorbesc este dezamagita si prinde pe an ce trece tot mai putin... inclusiv pescarii de salau cu care mergeam anual la concursuri, concursuri care nu se mai tin ca n-are rost....
Da` ma bucur ca tu prinzi din ce in ce mai bine, acu` nah, nu toti suntem asa buni....
:gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com