Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

1 641

marți, 29. martie 2016, 15:37

Am inteles ca se prinde salau si in clisura.Bine. Sigur ca nu prinde toata lumea ca de aia e pescuit .

Frodo

Biban

Răspunsuri: 70

Membru din: 24. septembrie 2015

Locație: Resita

  • Scrie un mesaj privat

1 642

duminică, 3. aprilie 2016, 11:53

Deocamdata doar zvonuri. . . . Din ce am văzut la fata locului, doar asteptari ale pescarilor ca pestele sa isi faca prezenta.... Dar se insista si .....fir întins :pescuit:
:salut: :prieteni: :pescuit: :pescuit: :pescuit:

larry

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

1 643

marți, 12. aprilie 2016, 09:29

Un început mirobolant.



:pescuit:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Frodo

Biban

Răspunsuri: 70

Membru din: 24. septembrie 2015

Locație: Resita

  • Scrie un mesaj privat

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

1 645

sâmbătă, 16. aprilie 2016, 19:04

Frumos reportaj... din ciclul priviti cum se naruie frumoasa delta ... stati comod intinsi pe canapea si priviti
ne apropiem tot mai mult de ce zicea Toma Caragiu
Ne vom trezi, domnule! Ne vom trezi ca... - YouTube
Born to fish, forced to work...

Ediseu

Știucă

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

1 646

luni, 18. aprilie 2016, 08:21

Felicitari Hary,

Se pare ca iar ai lovit 2++

Ceva detalii?? :bravo:

larry

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

1 647

luni, 18. aprilie 2016, 10:53

Felicitari Hary,

Se pare ca iar ai lovit 2++

Ceva detalii?? :bravo:

:prieteni:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Ediseu

Știucă

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

1 648

luni, 18. aprilie 2016, 11:57

Larry,

De tine era vorba ,nu de Harry!!!!

Sorry, vin cu mielul Acuma de paste!! :ochi:

:prieteni:

Răspunsuri: 496

Membru din: 27. noiembrie 2013

Locație: Timisoara

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

1 649

duminică, 22. mai 2016, 09:45

:salut: ceva vesti de la dunare....? Cum ii apa...ceva viituri..? :noroc:
"Prostul întâi o croieşte, apoi o gândeşte."

  • »voilovicimarian« a fost blocat

Răspunsuri: 251

Membru din: 14. martie 2014

Locație: moldova noua

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

1 650

duminică, 22. mai 2016, 20:13

:salut: ceva vesti de la dunare....? Cum ii apa...ceva viituri..? :noroc:

Apa este tulbure si curge destul de tare. Debitul la Bazias este de vreo 7200 si va fi in crestere pana aproape de 8000. In ultimele doua zile nivelul Dunarii a crescut cu vreo 25-30 cm. :prieteni:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 651

duminică, 22. mai 2016, 20:16

:salut: ceva vesti de la dunare....? Cum ii apa...ceva viituri..? :noroc:

Apa este tulbure si curge destul de tare. Debitul la Bazias este de vreo 7200 si va fi in crestere pana aproape de 8000. In ultimele doua zile nivelul Dunarii a crescut cu vreo 25-30 cm. :prieteni:


Nasol... :doarecapu:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

memetzel

Oblete

Răspunsuri: 13

Membru din: 25. septembrie 2015

Locație: tulcea

  • Scrie un mesaj privat

1 652

duminică, 22. mai 2016, 20:33

Pe bratul Macin, treaba-i nasoala...apa multa, tulbure, curent mare...puf de la plopi, etc :D

Răspunsuri: 496

Membru din: 27. noiembrie 2013

Locație: Timisoara

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

1 653

duminică, 22. mai 2016, 21:38

:salut: ceva vesti de la dunare....? Cum ii apa...ceva viituri..? :noroc:

Apa este tulbure si curge destul de tare. Debitul la Bazias este de vreo 7200 si va fi in crestere pana aproape de 8000. In ultimele doua zile nivelul Dunarii a crescut cu vreo 25-30 cm. :prieteni:


Multam mariane.... :noroc: m-am pus si am bagat porumbul in congelator sa nu se acreasca si ramele la beci....am anulat venirea la deschidere...peste 2 saptamani voi venii,numa bine isi va reveni si se mai si incalzeste....este exact ca si acum 2 ani la deschidere....iara au dato-n bara cu prohibitia :doaaamne:
"Prostul întâi o croieşte, apoi o gândeşte."

  • »voilovicimarian« a fost blocat

Răspunsuri: 251

Membru din: 14. martie 2014

Locație: moldova noua

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

1 654

luni, 23. mai 2016, 07:23

:salut: ceva vesti de la dunare....? Cum ii apa...ceva viituri..? :noroc:

Apa este tulbure si curge destul de tare. Debitul la Bazias este de vreo 7200 si va fi in crestere pana aproape de 8000. In ultimele doua zile nivelul Dunarii a crescut cu vreo 25-30 cm. :prieteni:


Multam mariane.... :noroc: m-am pus si am bagat porumbul in congelator sa nu se acreasca si ramele la beci....am anulat venirea la deschidere...peste 2 saptamani voi venii,numa bine isi va reveni si se mai si incalzeste....este exact ca si acum 2 ani la deschidere....iara au dato-n bara cu prohibitia :doaaamne:

In ultimii 5-6 ani o tot dau in bara cu prohibitia. Anul trecut baltile au fost secate, te puteai plimba ca prin parc in locurile unde pestii depuneau incre in anii anteriori. Acum 10 zile crapii faceau spectacol prin baltile de la Pojejena - Divici, dar totul a fost oprit dupa 2-3 zile de ploi reci. Despre somn sa nici nu mai vorbim... Din pacate, in Romania, prohibitia se pune dupa o anumita data calendaristica stabilita cu 4-5 luni inainte, un copy-paste de la an la an. Nu se tine cont de temperatura apei... :doaaamne: Parerea mea este ca prohibitia ar trebui prelungita pana pe 10-15 iunie ca altfel va fi :furtuna:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 655

sâmbătă, 28. mai 2016, 18:55

... In ultimii 5-6 ani o tot dau in bara cu prohibitia. Anul trecut baltile au fost secate, te puteai plimba ca prin parc in locurile unde pestii depuneau incre in anii anteriori. Acum 10 zile crapii faceau spectacol prin baltile de la Pojejena - Divici, dar totul a fost oprit dupa 2-3 zile de ploi reci. Despre somn sa nici nu mai vorbim... Din pacate, in Romania, prohibitia se pune dupa o anumita data calendaristica stabilita cu 4-5 luni inainte, un copy-paste de la an la an. Nu se tine cont de temperatura apei... :doaaamne: Parerea mea este ca prohibitia ar trebui prelungita pana pe 10-15 iunie ca altfel va fi :furtuna:


MDa, si anul acesta la fel, toti crapii, carasii si somnii sunt pini de icre. Inca... Am vazut si am vb cu mai multi pescari comerciali. Pacat...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mhoria

Biban

Răspunsuri: 101

Membru din: 9. iunie 2015

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

1 656

duminică, 29. mai 2016, 21:25

:salut: , am fost sambata pe Dunare pe la km ~600, mai mult pentru clonc dar am dat si la feeder. Somnii inca nu reactioneaza constant la bataile cloncului, iar de mancat nici vorba. O singura trasatura anemica la rama fara rezultat, oricum cred ca era micut. La feeder la fel de prost, multa iarba si matase pe fire, venite de pe Olt care curgea puternic. Eu am dat in aval de varsare. In schimb, multi pescari in barca si pe mal pescuiau la scrumbie, de parca nici nu ar fi prohibitie.
Pe apa plutea un somn de vreo 170 cm, mort de cam 1-2 zile. Ma duce cu gandul la electricieni care nu au cules (toata) prada. Sunt si alte cauze, poate naturale, care sa ii omoare?!

LE: stiu ca am incalcat oarecum regulamentul forumului prin publicarea unui peste mort, daca deranjeaza rog sa fie stearsa!

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »mhoria« (29. mai 2016, 21:41)


Răspunsuri: 496

Membru din: 27. noiembrie 2013

Locație: Timisoara

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

1 657

joi, 2. iunie 2016, 10:18

:salut: ceva vesti de la dunare....? Cum ii apa...ceva viituri..? :noroc:

Apa este tulbure si curge destul de tare. Debitul la Bazias este de vreo 7200 si va fi in crestere pana aproape de 8000. In ultimele doua zile nivelul Dunarii a crescut cu vreo 25-30 cm. :prieteni:



Ceau Mariane...stii ceva de apa...?sa mai limpezit..?curge tare..? :noroc:
"Prostul întâi o croieşte, apoi o gândeşte."

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1 658

joi, 2. iunie 2016, 18:24

2 iesiri, 1crap si cateva mrene... am batut si cloncul de 10 ori...nimic. am facut si 3 lansari cu jigul la salau, canci...
E frumos la Dunare
[img]https://scontent.fotp3-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/13254404_1552682905027596_6493378788508892243_n.jpg?oh=5876238fb21f9f797d3249da92609e5b&oe=57D4E4C7[/img]
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »ovidiu.U« (2. iunie 2016, 18:33)


Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

1 659

joi, 2. iunie 2016, 20:29

Io am auzit ca mere somnu' da rupe ..numai la sopon ''Cheia''..numai dupa ora 12 noaptea..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

  • »voilovicimarian« a fost blocat

Răspunsuri: 251

Membru din: 14. martie 2014

Locație: moldova noua

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

1 660

joi, 2. iunie 2016, 21:44

:salut: ceva vesti de la dunare....? Cum ii apa...ceva viituri..? :noroc:

Apa este tulbure si curge destul de tare. Debitul la Bazias este de vreo 7200 si va fi in crestere pana aproape de 8000. In ultimele doua zile nivelul Dunarii a crescut cu vreo 25-30 cm. :prieteni:



Ceau Mariane...stii ceva de apa...?sa mai limpezit..?curge tare..? :noroc:

Din 23 mai si pana pe 31 mai debitul a fost in scadere, apa s-a limpezit destul de mult, ajungand pana la valoarea de 5000. De ieri, au aparut crengi mari pe Dunare, pe senal apa a inceput sa se tulbure, deci sigur urmeaza in 2-3 zile un val de viitura. S-a prins ceva salau la spinning si caras la feder... Baietii care au pescuit la clonc, nu au avut trasaturi, cu toate ca unii au insistat destul de mult. Din pacate, nici macar carasii nu au depus increle, sa nu mai vorbim de crap si somn. Maine imi vine un grup de pescari din Timisoara, sunt curios sa vad cum vor decurge partidele de pescuit. :prieteni: