Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

martyn

Oblete

Răspunsuri: 28

Membru din: 8. iunie 2015

Locație: Moldova Noua, Caras Severin

Profesia: Pompier / IT / Hardware and Programmer

  • Scrie un mesaj privat

1 581

sâmbătă, 29. august 2015, 00:47

tin sa iti spun Zoran ca am montata firele pe bete si am ramas impresionat de ele. Imi plac la nebunie si mai ales textura .. sunt altceva fata de ceea ce gasesti pe aici. iti multumesc mult pentru ele. Daca mai esti in zona .. dami un mesaj aici pe forum poate ne vedsem la o bere.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 582

sâmbătă, 29. august 2015, 06:36

tin sa iti spun Zoran ca am montata firele pe bete si am ramas impresionat de ele. Imi plac la nebunie si mai ales textura .. sunt altceva fata de ceea ce gasesti pe aici. iti multumesc mult pentru ele. Daca mai esti in zona .. dami un mesaj aici pe forum poate ne vedsem la o bere.


Salut Martyn, ma bucura faptul ca firele sunt pe placul tau. Merci de invitatie, dar astazi e final de concediu... alta dat cu cea mai mare placere :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 158

Membru din: 9. martie 2014

Locație: galati

  • Scrie un mesaj privat

1 583

luni, 14. septembrie 2015, 19:55

:salut: Buna seara,nu stiu daca ma incadrez in subiectul topicului dar am si eu o mare problema legata de pescuitul pe Dunare..De unde a aparut atata matasea broastei pe Dunare ca m-a innebunit? nu se mai poate pescui sub nici o forma ca se incarca lansetele de nu le mai poti scoate din apa.La Galati a aparut de vreo 2zile dar am inteles ca problema e mult mai veche in amonte. Sa fie de vina scaderea prea mare si caldura sufocanta?dar cel mai important e cand se termina ca tare am impresia ca pana da frigul nu mai vad eu pescuit pe Dunare iar Prutul si Siretul in zona noastra sunt ca si moarte.Are cineva vreo explicatie?

1 584

marți, 15. septembrie 2015, 18:09

1. e posibil din cauza cresterii ...au deschis portile si e pe crestere pe tot traseul si din cauza schimbarii de temperatura , au murit algele sau ce o fi pe apa si le-a luat prin crestere apa
2. cine mai stie ....
Poate avem colegi care pot sa ne spuna unde mai sunt de la Galati in sus, sa ne putem orienta pe cand scapam de ele.

1 585

joi, 17. septembrie 2015, 14:26

Nu a mai iesit nimeni pe Dunare sa ne spuna de verdeata ?

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1 586

joi, 17. septembrie 2015, 14:47

Duminica trecuta, era jale..lansam jigul 1minut era plin de matase
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

1 587

joi, 17. septembrie 2015, 16:01

Asa era si in zona Galati. Dar zilele acestea? in amonte , pe unde s-a mai vazut ?

martyn

Oblete

Răspunsuri: 28

Membru din: 8. iunie 2015

Locație: Moldova Noua, Caras Severin

Profesia: Pompier / IT / Hardware and Programmer

  • Scrie un mesaj privat

1 588

joi, 17. septembrie 2015, 19:07

In zona moldova noua bate vantul de o saptamana. Nu stiu nimic cum este pe apa. Pe sambata se va mai lasa si voi iesi. Am sa revin atunci cu un taspuns

Răspunsuri: 158

Membru din: 9. martie 2014

Locație: galati

  • Scrie un mesaj privat

1 589

vineri, 18. septembrie 2015, 12:41

:salut: Am iesit azi noapte la o partida de pescuit pe Dunare la somn dar din pacate nu se poate pescui. In 20 min lansetele se incarca cu matasea broastei si le aduce curentul in praguri unde se agata.Nu stiu cand se va termina cu prostia asta ca am 50 de coropisnite din alea mari si nu am unde sa le folosesc.Poate avem noroc si pana in weekendul viitor se termina.

Răspunsuri: 22

Membru din: 21. ianuarie 2014

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1 590

vineri, 18. septembrie 2015, 14:35

daca nu creste apa serios sau nu se tulbura nu se termina asa repede. Avand in vedere ca apa are peste 20 de grade alga aia (Spirogyra parca I spune) se inmulteste foarte rapid, in principal daca are lumina (deci pe apa limpede). Abia cand scade temperatura incepe sa se lase pe fund si va aparea din nou cand va avea conditiile necesare. Anii trecuti n am avut parte de asa ceva pentru ca au fost cote mai mari. Din punctul meu de vedere e bine... Dunarea protejeaza pestele de pescuitul excesiv, mai ales de plase si monofilament. Daca matasea ar fi afectat si pe cei care dau la current sau butelie era perfect :))))

cipanu

Oblete

Răspunsuri: 7

Membru din: 14. septembrie 2015

Locație: Galati

  • Scrie un mesaj privat

1 591

sâmbătă, 19. septembrie 2015, 08:21

Am fost ieri pe Dunare la Galati si inca mai este alga foarte multa iar toate barcile care de obicei dau cu plase erau trase la mal , zic ei de doua saptamani deci este si un lucru bun alga asta .Stima

1 593

marți, 22. septembrie 2015, 14:33

Omu' e timișorean și e patronul pensiunii Decebal.Miroase a reclama....s-a mai întâmplat în zona...Ce nu știe omu' este ca s-ar putea ANAF-UL sa se sesizeze cu privire la proveniența somnului din ciorba :vomit: și sa vezi 10000 ron amenda cât nu fac 10 somni, ca doar Dunarea nu da factura de intrare. :zambet:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

1 594

marți, 22. septembrie 2015, 16:56

nu știe omu' este ca s-ar putea ANAF-UL sa se sesizeze cu privire la proveniența somnului din ciorba și sa vezi 10000 ron amenda cât nu fac 10 somni, ca doar Dunarea nu da factura de intrare.

:gandesc: astea de la ANAF ........crezi ca maninca numa ..........PORCIIIIIII ???? :nunteleg:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 595

marți, 22. septembrie 2015, 18:26

nu știe omu' este ca s-ar putea ANAF-UL sa se sesizeze cu privire la proveniența somnului din ciorba și sa vezi 10000 ron amenda cât nu fac 10 somni, ca doar Dunarea nu da factura de intrare.

:gandesc: astea de la ANAF ........crezi ca maninca numa ..........PORCIIIIIII ???? :nunteleg:


Ce mananca ANAF asa mi.e de indifefent! Dar una iti spun Dane, ma bucur nespus ca te.ai intors :bravo:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

1 596

miercuri, 23. septembrie 2015, 08:30

Da, da , ce sa mai spun, se scot cei mai mari, cica cu lanseta, si arata tipul, ca fiind foarte experimentat...
Nu-i de mirare ca pestii capitali sint tot mai putini, pina dispar cu desavirsire exemplarele capitale si cu ei si gena respectiva, deci sa ne pregatim pentru pesti rari si mici..asta va fi viitorul! :nu:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1 597

miercuri, 23. septembrie 2015, 09:18

atata pot ... nu inteleg insa cum ar vrea cineva sa isi faca poze cu un peste mort si tot stramb.

ps: chiar as fi curios in ce masura a fost luat la lanseta :gandesc:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

1 598

miercuri, 23. septembrie 2015, 10:35

După cum banuiam, somnul a fost prins la pripon de localnici și vândut omului cu pensiunea
:ciao:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 599

miercuri, 23. septembrie 2015, 11:06

După cum banuiam, somnul a fost prins la pripon de localnici și vândut omului cu pensiunea
:ciao:

:rizi: dupa cum arata, o murit in pripon de vreo 2 zile :rizi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 158

Membru din: 9. martie 2014

Locație: galati

  • Scrie un mesaj privat

1 600

miercuri, 23. septembrie 2015, 18:44

:salut: Eu am alta curiozitate fata de nenea asta, la un asemenea animal prins la "lanseta"drillul e epuizant si de durata ca sa nu mai vorbim de cum la scos din apa si la tras singur in barca.De cand am vazut reportajul am stiut ca ala nu e prins la lanseta.