Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Nelutu

Biban

Răspunsuri: 126

Membru din: 11. septembrie 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Mecanic intretinere si mentenanta

  • Scrie un mesaj privat

1 561

duminică, 28. iunie 2015, 17:18

Unde mai exact? Cotele pe bratul mic au mai variat? Mai dau drumul la porti pe bratul mic? Multam! :noroc: :zambet:

silure

Biban

Răspunsuri: 91

Membru din: 19. februarie 2013

Locație: cazanele dunarii

  • Scrie un mesaj privat

1 562

duminică, 28. iunie 2015, 20:16

In zona unde pescuiesc eu(cazane)somnii mari s-au mutat in locurile f.adanci si nu se ridica mai mult de 5m de pe substrat cand bat cu cloncul.Vineri nimic,sambata doua capturi la prima ora cand somnii sunt f. activi la suprafata,primul dupa doar doua lovituri de clonc iar astazi o captura in primele minute de pescuit si in rest nici o trasatura.In apa mai mica de 15 m nu am vazut nici un somn mai rasarit.Ca momeala am folosit rama neagra.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

1 563

duminică, 28. iunie 2015, 20:20

In apa mai mica de 15 m nu am vazut nici un somn mai rasarit.

Idem la mine... atat ca unde am fost io, nefiind apa prea adanca, n-am vazut decat "știgliți", d-aia mari n-am vazut deloc.
In schimb astia mici, nehaliti frate :rizi: ... aproape toti ce s-or ridicat, or tras. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1 564

marți, 30. iunie 2015, 06:43

Noaptea pescuit stationar, cu rame din alea obtinute pe sub mana, rezultat o moaca de 425g si un peste sanatos scapat in niste cioate... Peste zi am dat la crap cu mamaliga stramoseasca... 2ciortani
https://www.flickr.com/gp/133310662@N08/YN53x8
https://www.flickr.com/gp/133310662@N08/67TjL5
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

larry

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

1 565

marți, 30. iunie 2015, 08:25

Mulțumesc Cristi pentru primul somn la clonc :bucuros2: . :prieteni:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 566

marți, 30. iunie 2015, 17:34

Mulțumesc Cristi pentru primul somn la clonc :bucuros2: . :prieteni:


Cu placere.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

1 567

marți, 30. iunie 2015, 18:15

Cu plăcere!
Plăcerea a fost a mea de fapt! :prieteni:

martyn

Oblete

Răspunsuri: 28

Membru din: 8. iunie 2015

Locație: Moldova Noua, Caras Severin

Profesia: Pompier / IT / Hardware and Programmer

  • Scrie un mesaj privat

1 568

marți, 30. iunie 2015, 22:44

Am foat astazi in zona coronini la cloc .. am batut de ma doare mana ore intregi .. pot sa va spun va s-au ridicat doar 2 somotei cam la un kg care au si muscat violent. In afara de crapii care sareau pe langa noi de zici ca era discoteca nimic. Gol sonarul. Pot sa zic ca am facut vreo 15 km sus jos pe toate partile. Parca a disparut somnul. Urmatoare cloncuiala o sa fie bazias - divici duminica . Am sa revin cu rezultate din acea zona. . Pana atunci fir intins.

Răspunsuri: 496

Membru din: 27. noiembrie 2013

Locație: Timisoara

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

1 569

marți, 30. iunie 2015, 23:13

Am foat astazi in zona coronini la cloc .. am batut de ma doare mana ore intregi .. pot sa va spun va s-au ridicat doar 2 somotei cam la un kg care au si muscat violent. In afara de crapii care sareau pe langa noi de zici ca era discoteca nimic. Gol sonarul. Pot sa zic ca am facut vreo 15 km sus jos pe toate partile. Parca a disparut somnul. Urmatoare cloncuiala o sa fie bazias - divici duminica . Am sa revin cu rezultate din acea zona. . Pana atunci fir intins.


Salut martyn ..unde ai batut la piloane la galateanu sau in port..? eu am reusit sambata si duminica in port sa ridic de pe 20 m la balizele verzi vreo 3 matahale vreo 5-6 m de fumd si mergeau cu montura dar nu a pus gura deloc si Guga cu Marius la piloane au scapat unu de vreo 40 kg cand sa il bage in barca...la tinut langa barca pana i-au scos tripla din gura si pe urma :rizi: sa rasucit si la scapat...poate ne vedem ca vineri merg si eu iara la divici...daca imi vezi glisserul fa-mi un semn ca sa te recunosc sa vb.. :prieteni:
"Prostul întâi o croieşte, apoi o gândeşte."

martyn

Oblete

Răspunsuri: 28

Membru din: 8. iunie 2015

Locație: Moldova Noua, Caras Severin

Profesia: Pompier / IT / Hardware and Programmer

  • Scrie un mesaj privat

1 570

miercuri, 1. iulie 2015, 06:58

Erau in spatele meu cand l-au scapat. La 20 de m de mine. Am batut pe toata zona. Inclusiv din desecare pana la cioate pe ambele parti. Care au mai fost pe balta ieri cu sonar aceeasi poveste. Poate am prins o zi cand nu erau in zona. Dar cei care l-au scapat pe ala mare au venit cu el din drept cu desecare.

martyn

Oblete

Răspunsuri: 28

Membru din: 8. iunie 2015

Locație: Moldova Noua, Caras Severin

Profesia: Pompier / IT / Hardware and Programmer

  • Scrie un mesaj privat

1 571

miercuri, 1. iulie 2015, 13:33

Am foat astazi in zona coronini la cloc .. am batut de ma doare mana ore intregi .. pot sa va spun va s-au ridicat doar 2 somotei cam la un kg care au si muscat violent. In afara de crapii care sareau pe langa noi de zici ca era discoteca nimic. Gol sonarul. Pot sa zic ca am facut vreo 15 km sus jos pe toate partile. Parca a disparut somnul. Urmatoare cloncuiala o sa fie bazias - divici duminica . Am sa revin cu rezultate din acea zona. . Pana atunci fir intins.


Salut martyn ..unde ai batut la piloane la galateanu sau in port..? eu am reusit sambata si duminica in port sa ridic de pe 20 m la balizele verzi vreo 3 matahale vreo 5-6 m de fumd si mergeau cu montura dar nu a pus gura deloc si Guga cu Marius la piloane au scapat unu de vreo 40 kg cand sa il bage in barca...la tinut langa barca pana i-au scos tripla din gura si pe urma :rizi: sa rasucit si la scapat...poate ne vedem ca vineri merg si eu iara la divici...daca imi vezi glisserul fa-mi un semn ca sa te recunosc sa vb.. :prieteni:



Ce culoare are gliserul? Sa stiu ca o sa fie mai multe

1 572

miercuri, 1. iulie 2015, 14:28

E unul cu motorul mai mare decat barca !!!! :buaaaah: :bucuros2: :prieteni:

Răspunsuri: 496

Membru din: 27. noiembrie 2013

Locație: Timisoara

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

1 573

miercuri, 1. iulie 2015, 14:44

E unul cu motorul mai mare decat barca !!!! :buaaaah: :bucuros2: :prieteni:


:noroc: :noroc: :noroc: :noroc: :noroc: :noroc:
"Prostul întâi o croieşte, apoi o gândeşte."

Răspunsuri: 496

Membru din: 27. noiembrie 2013

Locație: Timisoara

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

1 574

miercuri, 1. iulie 2015, 14:46

alb cu albastru cu yamaha sigur m-ai vazut ca bateam si eu la piloane cu astia...canta muzica la mine in barca de numa :rizi: :rizi: vezi la mine la profil poza cu barca :noroc:
"Prostul întâi o croieşte, apoi o gândeşte."

martyn

Oblete

Răspunsuri: 28

Membru din: 8. iunie 2015

Locație: Moldova Noua, Caras Severin

Profesia: Pompier / IT / Hardware and Programmer

  • Scrie un mesaj privat

1 575

miercuri, 1. iulie 2015, 20:52

Eu in jur de ora 2 o sa fiu pe la insula de sus de la divici catre bazias. Ne vedem pe acolo

martyn

Oblete

Răspunsuri: 28

Membru din: 8. iunie 2015

Locație: Moldova Noua, Caras Severin

Profesia: Pompier / IT / Hardware and Programmer

  • Scrie un mesaj privat

1 576

vineri, 3. iulie 2015, 21:02

Astazi am fost la insula de sus de la divici si am batut pana am facut bataturi toata ziua. tin sa va zic ca am ridicat peste 60 de somni de jos de toate dimensiunile. stateau in drept cu momeala 10 secunda dupa care fie urcau fie coborau. NU AM AVUT O TRASOARE<>. !!!
Am ras total dezamagit de acel loc. Duminica am sa il incerc la coronini unde am tot prins.
va salut domnilor si fir intins

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

1 577

duminică, 5. iulie 2015, 20:06

M-am intors si eu de la o partida in zona Cazanelor Dunarii.
Am intentionat sa pescuiesc la avat cu top-water-e si la clonc... avatul a fost ca si inexistent la suprafata asa ca practic am dat doar la clonc.
Sambata a fost ziua mea cu ghinion, am avut vreo 10 trasaturi pe care am reusit sa le ratez cu mare succes... tot ce-am putut face a fost sa am un drill de vreo 10 secunde cu ceva... n-o sa zic ca era un monstru, o sa ma limitez la a spune ca nu mai era "transparent" cu siguranta. :rizi:
Nu-mi prea explic ce si de ce, am incercat mai multe monturi, cu 1-2 carlige / triple, diverse distante / greutati / marimi etc. etc.... pur si simplu, vb. lu` Bruno, "cand ii sa ai ghinion, si-n p...a gasesti cuie". :zid:
Am pescuit cu rame "ornate" cu cate o coropisnita si peste mic viu... am avut trasaturi doar la rame.
Azi am zis ca totusi ar trebui sa prind macar un peste sa-mi miroasa si mie mana asa ca am iesit putin de dimineata, pana pe la 10 cand Dunarea de la Cazane devine un fel de "autostrada" pt. barci cu turisti.
Am avut vreo 4 trasaturi si am reusit sa prind 2 somni... din pacate pana-n 3Kg, asa "ochiometric".
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

mhoria

Biban

Răspunsuri: 101

Membru din: 9. iunie 2015

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

1 578

marți, 7. iulie 2015, 13:59

:salut:
Dupa primirea sonarului am iesit de cateva ori (de antrenament, sic) pe Dunare in zona Turnu Magurele - Zimnicea, pentru a ma acomoda cu sonarul si cu cloncul (Hunor de 35 mm convex - cel mai ieftidn si cam naspa).
In perioada 25 - 30.06 am fost la Cazane. Am stat la o pensiune in golful Mraconia. Pe apa l-am cunoscut si pe Marius "Silure". Am prins, din spusele lui, o perioada mai putin activa. Am pescuit in golful Mraconia in general, iar seara si dimineata pe portiunea de Dunare de la chipul lui Decebal pana spre Eselnita. Am fost surprins sa vad cum se ridica somnii la cloncanit, chiar si de la 37 m, cum pleaca si cum ii intorci daca mai dai de doua - trei ori. Credeam ca asta e cea mai grea treaba, insa greu e sa ii faci sa manance. Nu am reusit sa scot niciun somn mare, desi am avut o trasatura puternica si l-am simtit bine in lanseta (deh, lipsa de experienta). Am prins in schimb in golful Mraconia doi somni mai mici, de 1,5 Kg si 2,5 kg. Am ratat sa le fac poze, oricum primii somni prinsi la clonc, fara a mai merge anterior macar cu cineva in barca sa vad ce si cum. De un real ajutor imi sunt cele invatate aici pe forum. Am citit cam tot.
De asemenea, am incercat mai multe combinatii cu 1,2 carlige, cu triple, cu diferite distante de la plumb la ac. Au mancat doar la rame negre, desi am avut si lipitori.

:noroc:

martyn

Oblete

Răspunsuri: 28

Membru din: 8. iunie 2015

Locație: Moldova Noua, Caras Severin

Profesia: Pompier / IT / Hardware and Programmer

  • Scrie un mesaj privat

1 579

vineri, 24. iulie 2015, 01:21

Somn

A disparut somnul !!!! Cate unu pe sonar si atat !! in bat nimic

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 580

vineri, 24. iulie 2015, 05:01

A disparut somnul !!!! Cate unu pe sonar si atat !! in bat nimic

Salut Martyn, nu cred ca a disparut, ci doar are o perioada cind e dificil de gasit. :ochi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com