Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Dali

Biban

Răspunsuri: 64

Membru din: 8. aprilie 2014

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

1 521

marți, 2. iunie 2015, 15:13

DEZASTRU ecologic pe Dunăre, din cauza problemelor apărute la Porțile de Fier I. Cum se apară autoritățile sârbe
Se pare ca dau vina unii pe altii, dar am un feeling cum ca cei mai castigati sunt cei cu plasele care au cules mult peste :soc:
P.S. Feelingul de fapt nu este al meu este al altui paranoic de pe forum :prieteni:

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1 522

marți, 2. iunie 2015, 15:29

Si totusi atata liniste? ori stirea e exagerata... ori e adevarat si e liniste, fiindca recoltam...
Intre timp pe dunarea de jos, avem iar cote mari
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Dali

Biban

Răspunsuri: 64

Membru din: 8. aprilie 2014

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

1 523

marți, 2. iunie 2015, 15:37

Sunt cote mari din cauza faptului ca au dat drumul la apa si saptamana trecuta, se mentine un nivel constant in amonte de Portile de Fier cu toate ca debitul a crescut dupa ploi. Intrebati-l pe Zoran cum a fost ca eu l-am intrebat si era :nervos: :furtuna: :nervos:

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1 524

marți, 2. iunie 2015, 16:06

Sunt cote mari din cauza faptului ca au dat drumul la apa si saptamana trecuta, se mentine un nivel constant in amonte de Portile de Fier cu toate ca debitul a crescut dupa ploi. Intrebati-l pe Zoran cum a fost ca eu l-am intrebat si era :nervos: :furtuna: :nervos:

Recunosc ca m-am obisnuit cu cotele/toanele/capticiile acestei minunate amante, Dunarea...
C'est la vie.
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 525

luni, 8. iunie 2015, 13:05

Dunarea la Bazias - Divici - Coronini

Salutari prieteni pescari!

Dupa aproape 2 saptamani de Dunare, zona Coronini si Bazias-Divici, as vrea sa scriu pe scurt, citeva randuri doar...
Dupa 1 luna de temperaturi constante si ridicate din Romania, am ajuns la Dunare pe o scadere de temperatura pina la 11°C, iar apa care a avut in prima zi 19,8°C, a ajuns a 2-a zi de pescuit sa aibe doar 17°C.

Deasemenea, din cauza apei scazute din Dunare, debitul varia zilnic iar viteza apei se modifica in permanenta. Daca de ex marti pe 25.06. am avut 2,8 km/h (acolo unde la o Dunare normala viteza de curgere era de 0,7-1 km/h), urmatoarele zile aceasta viteza varia intre 4,5 si 6,3 km/h. :doarecapu:

Pestele tinta a fost de aceasta data salaul, si sincer, am avut sperante mari sa drilluim macar 1 exemplar de 90cm+...
Primele 5 zile am pescuit din barca lui Bruno, 4 pescari, dar cam 95% din timpul pescuit erau 3 lansete in actiune. Martin, Denny, Bruno si Zoran.

De pescuit am pescuit cu lanseta de 2,7 m si 50-100 gr actiune, mulinete de 4000 (chiar si cu un Slammer 360 am dat, vreo 380 gr cu fir cu tot!), cu fire de 0,21 pina la 0,32 mm, cu leader de otel (sa nu cumva sa ne intre vre-o stiuca capitala pe care sa o scapam...), jiguri de 10-15-20-30-40-50-60 grame, si naluci de 11-12 cm. :zambet:

Daca prima zi a fost bunicica, cu 14 salai la bord :bucuros2: , a doua zi ne-a adus doar 1 salau, pina cind nu a inceput sa creasca viteza de curgere a apei, si sa scada temperatura de afara. In acea zi de miercuri am avut soare, nori, ploaie, grindina, furtuna, vant, senin... o nebunie curata!
In fine, urmatoarele 2 zile nu ne-au adus nici macar un salau, cu toate ca am cautat destul de mult. Asa este cind nu cunosti locurile, si pierzi mult timp cautandu-le... Dar intr-un final ne-a fost inseninata ziua cu un drill de circa 20 minute care ne-a adus un somn frumusel in barca. Supra-mega-dimensionarea s-a meritat :rizi: Somnul a intrat la voblerul meu preferat ptr salau, un SiGi Lures.
Pacat ca dupa nici 1 ora, ora in care am facut o pauza de cafea si vreo 2 beri, un somn imbracat ii indreapta acoritele lui Bruno la o cicada de 6,5mm din trusa mea de avat. Chiar la primul lanseu!
Ei bine, dupa 13 zile de Dunare din care au fost 9 zile de pescuit efectiv, am reusit sa capturam in jur de 80 de pesti, dintre care 4 avatei, 4 somni, restul fiind salaii. Toti pestii capturati au fost eliberati, cu exceptia unui avatel care a inghitit cam adanc si a sangerat in exces. Salaii au fost de toate marimile intre 40 si 79 cm, cea mai buna zi de pescuit aducind la una dintre barcile noastre 21 de pesti.

Salaul capital s-ar fi putut sa-l fi avut Martin in drill, dar dupa vreo 5-6 minute a reusit sa intre in franghia de la ancora si sa se dezghete. In schimb, pe toata perioada sederii la Dunare am vazut pe ata sau in lighean salai de 90 - 92 - 94 - 95 - 97 cm, capturati de alti pescari. Deci mai sunt...

A fost un concediu foarte interesant, cu bucurii, distractie si satisfactii, care mie personal mi-a adus 2 PB-uri: cel mai mare somn la spinning si cel mai mare salau de pina acuma! :bucuros2:

DAR, deasemenea mi-a adus nu doar placeri, ci si regrete, vazand la alti pescari zeci de salai pe ata, chiar sute, indiferent de marime, sau poze cu zeci de somni sau sute de crapi in barcile pescarilor industriali, pesti cu burtile mari, pline de icre.

Aici vreau sa imi expun din nou punctul de vedere in privinta perioadei de prohibitie, mai ales ptr pescuitul industrial, pe care ANPA o sustine cu asa zisele studii facute in ultimii ani, si anume ca, perioada de prohibitie nu este buna in Romania, este chiar distrugatoare!
Sustin ca ANPA si cei ce hotarasc perioada de prohibitie sunt de vina si direct raspunzatoari ptr miile de tone de pesti ce se prind cu plasa, pesti grupati in bancuri ce se pregatesc sa depuna, pesti inca plini de icre, pesti din specia caras, crap si somn!
Ptr a nu se intelege gresit, nu invinovatesc pescarii industriali care isi fac doar treburile pe apa in aceasta perioada, ci pe ANPA & Co si perioada proasta de prohibitie care nu este pe specii.

Si aici citeva dintre pozele cu capturi...









































Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

1 526

luni, 8. iunie 2015, 13:29

Felicitari Zoran, penultima poza e de colectie. Superb salau!

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 527

luni, 8. iunie 2015, 13:36

Merci Tyrael.
Sa sti ca toti salaii au fost superbi, si cei mici, si cei mijlocii, si cei mai marisori, si imi doresc din tot sufletul sa nu fi ajuns nici unul in miile de metri de plase insirate pe maluri, in jurul locurilor de pescuit...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

1 528

luni, 8. iunie 2015, 14:07

Foarte frumos! Ma bucur ca v-ati distrat. Ai grija Zoran sa nu te prinda naibii spinningul mai mult ca si cloncul sau stationarul... :rizi: Creaza dependenta! De fapt stii :noroc:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 529

luni, 8. iunie 2015, 15:48

Foarte frumos! Ma bucur ca v-ati distrat. Ai grija Zoran sa nu te prinda naibii spinningul mai mult ca si cloncul sau stationarul... :rizi: Creaza dependenta! De fapt stii :noroc:

La fel si cloncanitul :rizi:
Mie defapt imi place spinningul, dar ma enerveaza durerile de spate in combinatie cu spinningul. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1 530

luni, 8. iunie 2015, 16:57

Frumos Zorane, poate te prinde spinning-ul asta mai mult decat a facut-o :ochi:

[…..] Ai grija Zoran sa nu te prinda naibii spinningul mai mult ca si cloncul sau stationarul... :rizi: Creaza dependenta! De fapt stii :noroc:


La fel si cloncanitul :rizi:
Mie defapt imi place spinningul, dar ma enerveaza durerile de spate in combinatie cu spinningul. :noroc:


i-am zis si eu Zamfi de mai multe ori … el tot o da cu durerile de spate (Zorane – e o gluma).

Si acum lasand gluma la o parte … Zorane, fa ceva cu spatele ala.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

1 531

luni, 8. iunie 2015, 17:02

Mie defapt imi place spinningul, dar ma enerveaza durerile de spate in combinatie cu spinningul.

Ce-ai zice asa ca un prim pas sa mai reduci din actiunea aia de 50-100g si mulineta de 4000, pana iti antrenezi muschii aia? :rizi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 532

luni, 8. iunie 2015, 17:46

Mie defapt imi place spinningul, dar ma enerveaza durerile de spate in combinatie cu spinningul.

Ce-ai zice asa ca un prim pas sa mai reduci din actiunea aia de 50-100g si mulineta de 4000, pana iti antrenezi muschii aia? :rizi:


Mah, io n-am probleme cu cele 200-300 grame +/-, ca nu mi-s muiere :rizi:
Problema mea sunt durerile de spate de la servici, de la pozitiaa de lucru! Si cind vi acasa cârn, nu pea mai ai chef sa mergi sa stai pe pietrele de la Rin sa invarti la manivela.
Ce sa zic, dupa 1 saptamana de spinning non-stop, de dimineata de la 7 pina seara la 10, nu am mai avut dureri de spate, nici de gat, si nici de incheieturi de degete de la piz...da aia de tastatura :rizi:
Deci ca sa intelegi ce se'ntampla cu mine!!!!! Mergi la servici, te doare tot! Te duci numa' la pescuit, nu te doare'n nici in p..a :bucuros2:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Bogdan86

Șalău

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

1 533

luni, 8. iunie 2015, 17:56

Felicitari! Foarte faini salaii aia :buaaaah:
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

1 534

luni, 8. iunie 2015, 19:35

Mie defapt imi place spinningul, dar ma enerveaza durerile de spate in combinatie cu spinningul.

Ce-ai zice asa ca un prim pas sa mai reduci din actiunea aia de 50-100g si mulineta de 4000, pana iti antrenezi muschii aia? :rizi:


Mah, io n-am probleme cu cele 200-300 grame +/-, ca nu mi-s muiere :rizi:
Problema mea sunt durerile de spate de la servici, de la pozitiaa de lucru! Si cind vi acasa cârn, nu pea mai ai chef sa mergi sa stai pe pietrele de la Rin sa invarti la manivela.
Ce sa zic, dupa 1 saptamana de spinning non-stop, de dimineata de la 7 pina seara la 10, nu am mai avut dureri de spate, nici de gat, si nici de incheieturi de degete de la piz...da aia de tastatura :rizi:
Deci ca sa intelegi ce se'ntampla cu mine!!!!! Mergi la servici, te doare tot! Te duci numa' la pescuit, nu te doare'n nici in p..a :bucuros2:


Pai sa stii ca 200-300 g in minus nu te scapa de durerea de spate ! Corect! Ca doar nu esti muiere :rizi: Da' ...Zoran ...creste exponential placerea spinningului! :bucuros:

Uite un exemplu personal (bine ,stiu ca nu se pune ca eu sunt UL :rizi: ) : am luat ,dupa cum ti-am spus , Sustain pentru aplicatii balta/salau. De ce? Pai e cu 25 de grame mai usoara decat Biomaster-ul ! Recunosc ca am vrut Rareniumul ala deoarece avea 205 g ,insa nu se "pupa" cred asa bine cu batul medium. Deci 25 GRAME ! :soc: Si atunci despre ce vorbim ? Pune 25-30 g la sute de minute de "joc" din incheietura si vezi ca da cu virgula . La placere Zoran,la placere ca doar nu suntem muieri! :rizi: La 200-300 g deja e ocna curata! :noroc:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 535

luni, 8. iunie 2015, 20:14

Zamfi, am avut tot felul de lansete la mine... lungi, scurte, usoare, grele, rapide, moi... 99% din timp am pescuit cu 2,7 m Mort Manie de 50-100 grame, si mulinete de 4000, si a facut si ea si eu fata cu brio.
20 minute am fost la avat cu un UL sa testez voblerele lui Gigi, si dupa ce am luat 2 avatei, am puso de-oparte. Incet -incet incep sa-mi dau seama ca cu o singura lanseta poti acoperi foarte mult, si nu e nevoie de prea multe. Dar nah, fiecare cu placerile lui, asa cum unora le place pescuitul la clonc si nu se mira de cei ce pescuiesc la salau, ci chiar incearca placeri noi, asa altii au placeri extraordinare doar cu fineturile laudate. Accept! :prieteni:



Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 536

marți, 9. iunie 2015, 06:10

Asta ne-a scos a doua zi de pe apa, furtuna care a racit totul peste noapte :furtuna:

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Beastmaster

Sunt nou și mă prezint!

Răspunsuri: 4

Membru din: 19. august 2013

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

1 537

marți, 9. iunie 2015, 13:59

Frumoase capturile, o expeditie pe cinste!
Din pacate pestii sunt tot mai putini si greu de gasit, fiindca locurile bune sunt deja cunoscute si de "industriali".
Iar treaba cu prohibitia, e un haos total in fiecare an, cu perioadele stabilite de dragii de la ANPA..

Felicitari pentru capturi si expeditia reusita! :bucuros2:

Răspunsuri: 496

Membru din: 27. noiembrie 2013

Locație: Timisoara

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

1 538

miercuri, 10. iunie 2015, 11:47

Sa inteleg ca aia sunt salaii ce iati inprumutat de la lae de la pensiunea danubio.Tragic,sa faci poze cu pesti prinsi de psscsri cu plase, care pescuiesc industrial si sa faci 300 de poze cu ei.si apoi sai inapoiezi trist stind ca vor ajunge fripti si la alti in farfurii.Nici decum nu e vb de C&R
"Prostul întâi o croieşte, apoi o gândeşte."

Răspunsuri: 496

Membru din: 27. noiembrie 2013

Locație: Timisoara

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

1 539

miercuri, 10. iunie 2015, 11:50

Pacat de pescari aia straini care au batut atata drum sa vada cum se pescuieste industrial in romania pe dunare.si sa se amageasca la o bere si un gratar
"Prostul întâi o croieşte, apoi o gândeşte."

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

1 540

miercuri, 10. iunie 2015, 11:51

Sa inteleg ca aia sunt salaii ce iati inprumutat de la lae de la pensiunea danubio.Tragic,sa faci poze cu pesti prinsi de psscsri cu plase, care pescuiesc industrial si sa faci 300 de poze cu ei.si apoi sai inapoiezi trist stind ca vor ajunge fripti si la alti in farfurii.Nici decum nu e vb de C&R

La ce postari te referi, Darius?
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."