Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

larry

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

1 341

luni, 9. februarie 2015, 08:10

Foarte fain clipul, foarte fain. Să ai un an cel puţin la fel de frumos.


Mersi la fel. :prieteni:
:pescuit: :pescuit:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Răspunsuri: 56

Membru din: 10. iulie 2013

Locație: langa Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1 342

luni, 9. februarie 2015, 11:44

sa nu fie cu suparare dar o filmare cu unul eliberat cand vedem?

mihai68

Oblete

Răspunsuri: 19

Membru din: 26. decembrie 2014

Locație: galati

Profesia: functionar public

  • Scrie un mesaj privat

1 343

luni, 9. februarie 2015, 11:54

mai vreau de astea,nu avem decat de invatat de la un maestru :prieteni:

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

1 344

luni, 9. februarie 2015, 13:58

Stefane nu scormoni in butoi :prieteni:

Răspunsuri: 496

Membru din: 27. noiembrie 2013

Locație: Timisoara

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

1 345

luni, 9. februarie 2015, 15:15

mai vreau de astea,nu avem decat de invatat de la un maestru :prieteni:


:salut: Mai mihai lasa chestia asta cu maestru(ii doar o vorba sa nu se supere Larry) ca am auzit eu de tine de la Ionel ca si tu esti maestru la clonc :) cand postezi si tu o filmare sau chiar o partida? Din pacate am inteles ca nu o sa mai veniti la concurs ca pleaca in tarile calde si-a luat deja bilet dar cand voi venii in delta trec pe la voi sa facem o iesire asa ca baietii mai intai pe apa si dupaia pe masa :)))) :cafea: :noroc: :prieteni: la scurta cum ii spuneti voi poate furam cv si de la Larry :)))))) :rizi:
"Prostul întâi o croieşte, apoi o gândeşte."

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Militaru Darius« (9. februarie 2015, 15:25)


larry

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

1 346

luni, 9. februarie 2015, 15:19

sa nu fie cu suparare dar o filmare cu unul eliberat cand vedem?

Fără supărare.....''toata ziua doua benguri din care doar unul a fost cu finalizare , crap 8kg :buaaaah: . un final de an placut '' :nunteleg:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Răspunsuri: 56

Membru din: 10. iulie 2013

Locație: langa Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1 347

luni, 9. februarie 2015, 15:53

[quote='stefan0172','index.php?page=Thread&postID=43306#post433
mai sapa, sapa ...poate gasesti ceva :bucuros2:

mihai68

Oblete

Răspunsuri: 19

Membru din: 26. decembrie 2014

Locație: galati

Profesia: functionar public

  • Scrie un mesaj privat

1 348

luni, 9. februarie 2015, 17:38

ms darius,poate nu e asa cum spune ionel,pe el l*am inbolnavit acum cativa ani,la prima iesire a lui cu mine la clonc a intepat un mustacios de 26kg si de atunci a ramas el virusat :zambet: .cand ajungi la galati vorba ta ,ne jucam putin si om vedea ce iese :prieteni: .

mihai68

Oblete

Răspunsuri: 19

Membru din: 26. decembrie 2014

Locație: galati

Profesia: functionar public

  • Scrie un mesaj privat

1 349

luni, 9. februarie 2015, 17:52

:bravo: de regula darius suntem 2 in barca si atunci cand esti in curent pe dunare,cu barca mea,cel de la lopeti numa timp de filmat nu are in timpul drilului,dar anul asta am sa incerc sigur sa fac o mica filmare ceva :bravo: .

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1 350

miercuri, 11. februarie 2015, 22:35

Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Răspunsuri: 496

Membru din: 27. noiembrie 2013

Locație: Timisoara

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

1 351

joi, 12. februarie 2015, 01:46

:doarecapu: :doarecapu: Nasol ce sa zic pentru cei care locuiesc in aval de moldova veche si mai ales de pesti :inchinare: sa fii scapat fara sa fie afectati :nu: :nu:
"Prostul întâi o croieşte, apoi o gândeşte."

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 352

joi, 12. februarie 2015, 05:36



De bine ca nu au existat victime. Cit despre poluare, n-o sa recunoasca nimeni cit au pirdut, cit s-a scurs si cit de periculos este :doarecapu:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

1 353

joi, 12. februarie 2015, 06:56

naspa rau ptr cei din aval , mai ales in Cazane.

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1 354

joi, 12. februarie 2015, 08:26

Printre efecte:
scaderea temperaturii apei
dezvoltare fitoplacton si zooplancton (asta-i benefic pentru puiet)
alea cu chimia nu le am dar nu este de bine

Din cate am inteles citind articolul, sacii sunt relativ bine protejati. Ideea este daca, cand si cum vor fi scoase toate alea din apa

Nitu V

Biban

Răspunsuri: 65

Membru din: 7. aprilie 2012

Locație: braila

Profesia: functionar

  • Scrie un mesaj privat

1 355

joi, 12. februarie 2015, 09:19

nu au vrut sa se afle adevarul ...sacii cu ingrasamant sunt fie din rafie simpla , fie din rafie captusita cu folie de nylon la interior ...gura sacilor este cusuta la masina ...apa intra lejer ...acum 3-4 ani s-a mai scufundat o barja in zona giurgiu ...cu azotat ...spuneau ca sacii nu pot fi recuperati pt ca adancimea apei este de 14-15 m , curentul puternic iar scafandrii grei nu puteau intra . pe langa temperatura si altele , chimicalele astea intra in pesti si cauzeaza intoxicatii grave . oamenii care consuma acest peste preiau cantitatea de chimicale pt ca nu se distrug prin preparare ...dupa scufundarea barjei la giurgiu dadeau un reportaj , vara , despre moartea multor crustacee in lunca inundabila a dunarii ...probabil acolo a baltit apa ..

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1 356

joi, 12. februarie 2015, 10:07

[.....]pe langa temperatura si altele , chimicalele astea intra in pesti si cauzeaza intoxicatii grave . oamenii care consuma acest peste preiau cantitatea de chimicale pt ca nu se distrug prin preparare [.....]


pai nu se poate spune altceva decat "pofta buna" ... poate in felul asta se raresc putin braconierii de pe maluri chiar daca asta inseamna si disparitia multor pesti ...

ps: degeaba oamenilor li se spune ca pestii de pe multe ape naturale nu sunt tocmai comestibili si efectele nu sunt imediate pentru ca ei continua sa ii arunce in tigaie ... la fel vor continua sa ii prajeasca si pe astia "intoxicati" cum o fac si cu toti somnii si crapi braconati prin tari straine unde e specificat clar ca pestii din anumite ape sunt atat de "poluati" incat este interzisa consumarea lor.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Nitu V

Biban

Răspunsuri: 65

Membru din: 7. aprilie 2012

Locație: braila

Profesia: functionar

  • Scrie un mesaj privat

1 357

joi, 12. februarie 2015, 10:50

Domnule anem ....sunt convins ca postul dv nu mi se adreseaza in mod special mie dar pt ca ma regasesc in parte in ceea ce scrieti....sa va explic...familia mea nu mananca decat carne de peste sau crustacee, fructe de mare....am renuntat la carnea cealalta din principii personale....nu imi pare rau si daca ar fi dupa mine as manca numai frunze si seminte....nu cei ce mananca peste sunt adevaratii dusmani ai naturii , ai pestelui....braconierii nu mananca intotdeauna peste ....braconierii adevarat habar nu au de sarmale sau piftele de platica...ei stau la caldura au societati si platesc salariul minim la niste amarati care trag cu setca pe dunare ...ei platesc ingradirea zonelor inundabile ....ei platesc scoaterea tuturor butucilor de pe dunare doar ca sa creasca distanta de plasuit....eu traiesc aici si stiu , cunosc multe cazuri........fraierii pe care ii injura toata lumea sunt needucati si morti de foame...este singura lor vina ....braconierii mai sunt si la bucuresti si braconeaza prin legile proaste pe care le scot in fiecare an ...ii doare la bascheti de peste si sportivitate. ...cu curentul electric este la fel ....citeam pe aici despre pescuitul la parasuta ....parasuta este tot atat de daunatoare pescuitului pe dunare cat este o baba care trece pe la coltul blocului , pentru tirurile de pe autostrada....multumesc lui Dumnezeu , muncesc si as avea bani sa cumpar peste de la piata sau supermarchet....nu il cumpar pentru ca este mult mai toxic decat cel din dunare ...stiu cum se cresc pestii de acvacultura ....pestii de apa dulce ....nu instig la incalcarea legii , dar va rog sa nu mai credeti ca cel care mananca peste este buba in pescuitul romanesc.....in toamna am vazut la tv cum undeva prin iasi judecatorii au hotarat judecarea in libertate a unor traficanti de arme ....pai ce sa.i faca instanta unuia care pescuieste la curent si arunca generatorul cand vede PF.....nimic pt ca asa este legea....

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1 358

joi, 12. februarie 2015, 11:03

Domnule anem ....sunt convins ca postul dv nu mi se adreseaza in mod special mie [.....]


postul (dupa cum bine ai intuit - prin regulamentul forumului este interzis "domnitul" :ochi: ) nu are nici o legatura cu persoana ta la fel cum nu are nici o legatura cu cei care iau acasa peste "de o prajeala" (expresie des folosita din cate am observat) ci este cu adresa clara pentru cei care nu au limite, pentru cei care comercializeaza pestii chiar si fara nici un fel de document (avem si dintr-aia pe forum din pacate) si pentru cei care vad pestele ca pe o sursa de venit ...

deci repet, postul nu are tangenta cu cei care opresc un peste pentru a il consuma cu familia.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Nitu V

Biban

Răspunsuri: 65

Membru din: 7. aprilie 2012

Locație: braila

Profesia: functionar

  • Scrie un mesaj privat

1 359

joi, 12. februarie 2015, 11:31

nici o clipa nu m-am indoit ca ar fi altfel...dar ca sa fiu pe subiectul dunare ...este greu de organizat un flagrant impotriva braconierilor ...in zona mea, intr-o perioada se jepcuia la greu ...am vazut somni adusi la mal desi tinta erau fitofagii...veneau in control noaptea cei de la PF sau jandarmerie dar era unul cu tel mobil care tinea de 6 ...si taiau firele ....pierdeau 2 ancore ...ii auzeam dimineata cand ajungeam pe mal cum povesteau ce au facut noaptea....am vazut somni peste 10 kile jepcuiti...am vazut cum trageau cu salupe de butucii din apa pt ca agatau setcile ....la scrumbie pleaca barcile din 15 in 15 minute cu setca ....stau la rand ...crezi ca elibereaza cineva crapii sau somnii prinsi accidental ? greu de dovedit ...pe piata se gasesc binocluri cu termodetectie deci poti vedea de la distanta daca te asteapta cineva in padure ...bine ...ii prinzi ...te cheama martor pe banii tai ...niciunui lucrator in vreo institutie abilitata sa efectueze controale nu i se deconteaza cheltuielile daca este dat in judecata sau este chemat martor in proces cu braconierii...greu sa te bati cu morile de vant ...bun ...il judeca si ii da 1 an puscarie ...dupa 7-8 luni se elibereaza si ce face ...are copii ..se angajeaza tot la smecherul cu societate ...si o ia de la capat doar ca putin mai destept pt ca la ,, facultate ,, a invatat multe ...ca un paradox ...este interzis pescuitul cu setci monofilament ...dar nu este interzis importul...altceva ...am trecut cu totii pe la giurgeni ...cat este de greu sa cauti in casele celor care tin moacele de 30 cm agatate cu sarme pentru reclama...anul trecut am vazut si multi copii care faceau semnele binecunoscute cu mana ...braconierii adevarati nu pot fi prinsi ...

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

1 360

joi, 12. februarie 2015, 19:08

modul de gindire ma scoate deja din sarite, a nu-i asa grav , Dunarea are curent tare...cit de timpit poti fii sa afirmi asa ceva ? E poluarea mai mica ?
"Si chiar daca ar exista scurgeri, debitul Dunarii este mare, de 8.000 m/s", a declarat, pentru Agerpres, Vilhelm Szabo, inginer sef la Sistemul de Gospodarire a Apelor Caras-Severin."