Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 201

duminică, 10. august 2014, 06:23

:salut: ,
am mutat cele 12 raspunsuri despre lansete spinning in acest subiect: Lansete spining
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 202

duminică, 10. august 2014, 06:46

Ieri a fost o zi mai grea decit ma asteptam. Nu doar mizeria s-a intetit, ci si curentul de apa a ajuns la 4,2 km/h. Somnii reactionau la clonc, dar ii pierdeam in urmatoarele clipe din conul sonarului.
In plus, mizeria ne-a si ingreunat deplasarea, nu puteam tzisni dintr-un loc in altul de frica sa nu lovesc motorul in vre-un bustean de Dunare:



Dar asta nu ne-a oprit sa ne tinem de program, adica cursul de cloncanit si citire a sonarului.
Cristi s-a prins destul de repede cum merge cu bataia, si in 30 min a si reusit sa ridice primii somni :apl:



Alex a reusit spre seara sa prinda si primul lui somn, satisfactia a fost mare (chiar si ptr mine :bravo: )



Toti somnii prinsi pina acuma au muscat extrem de precaut, foarte finut, am fost nevoit sa folosesc toate ghidusiile ce le aveam prin trusa de scule :zambet: :


Cu toate ca pestele nu era un gigant, lui Alex ii tremurau mainile de emotii:





O zi obositoare, dar faina tare :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

dalezian

Oblete

Răspunsuri: 38

Membru din: 13. iunie 2014

Locație: Constanta/Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1 203

duminică, 10. august 2014, 09:31

Zoran, felicitari pentru capturi, dar mai ales pentru cursul de cloncanit! :inchinare: Este extrem de valoros sa te invete cineva cum sa pescuiesti. Mi-au trebuit zeci de iesiri si ani de zile sa invat singur pescuitul la salau cu jiguri. :noroc:

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

1 204

duminică, 10. august 2014, 16:08

Fain de tot, vreme buna si la mai mare va doresc. :bravo:

Fir intins!

Răspunsuri: 98

Membru din: 8. iulie 2014

Locație: Galati

Profesia: Economist

  • Scrie un mesaj privat

1 205

luni, 11. august 2014, 08:12

Am revenit din concediu, mare branza nu am facut, Dunarea venea tulbure si crestea in fiecare zi cam 10-15 cm, cu busteni, crengi si tot felul de mizerii, de la papuci (cred ca imi faceam cateva perechi) si mare mi-a fost mirarea cand am vazut si un vobler. Am dat dupa somn cu rama neagra, matze de macrou, ficat de pui lasat un pic sa se imputa in ''dip-ul'' de macrou dar numai trasaturi de moace aveam sau asa banuiesc eu. Imi tocau tot ce aveam...ca si capturi unul mai rasarit la 3 kg iar moacele eliberate (500-800 gr.) .. Foarte multe..chiar m-au innebunit. Am schimbat si locul, mai in amonte, mai in aval, mai pe senal, mai spre mal ...nu a fost sa fie. Nici pe nimeni nu am vazut sa ia ceva. La crap nici nu am dat, salaul nu a vrut ...iar obletii si pe aia ma chinuiam sa-i prind. De joi ma duc iar...iar de clonc, am dat vreo 5 minute? Am inaintat la rame in 20 minute cam 500 de m din cauza curentului iar in 4-7 minute eram inapoi de unde am plecat :doarecapu: ..frumos mi-a dat sa vad cum a sarit langa mine o moaca mai rasarita spre 5-7 kile(i-am vazut coada)..cred ca l-am deranjat cu ''bataile'' :rizi: Ce sa zic..caut un motor, ca nu se mai poate. Am sa revin si cu poze..
'' Carpe diem ! ''

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 206

luni, 11. august 2014, 11:43

Felicitari si ptr moace! :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 207

luni, 11. august 2014, 11:55

Ultima zi a fost cea mai grea... momente cind veneau paduri intregi pe Dunare, apa foarte tulbure cu vizibilitate de doar 2-3 cm, si viteza de pina la 4,2 km/h.





Somnii au reactionat, dar nu am avut decit o singura muscatura soldata cu rateu.

In schimb, Cristi si Alex au reusit sa scoata sunete si sa puna somni in miscare cu toate cloncurile: Ebro 2 si 3, si Woodoo.

Si poza de final, inainte de plecare:


Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

dalezian

Oblete

Răspunsuri: 38

Membru din: 13. iunie 2014

Locație: Constanta/Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1 208

luni, 11. august 2014, 12:57

La cum arata Dunarea, te poti declara super multumit ca ai ridicat niste somni in mijlocul padurii! :zambet:
Oricum, frumoasa iesirea.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 209

vineri, 15. august 2014, 16:26

:salut: ,
Ziua de ieri a fost ultima zi de cursuri. Dunarea sa mai curatat de mizerie, apa a inceput sa se limpezeasca (circa 10 cm vizibilitate), viteza apei a scazut de la 4 km/h la circa 2 km/h si somnii au fost ceva mai activi.
Din pacate vantul de 3-4 m/s ne-a dat mult de furca.



Erich si Sergiu au fost atenti si dornici sa invete cit mai multe. Asa ca nu a trecut mult timp pina au inteles pe deplin sa citeasca sonarul 2d, sa bata cu cloncurile lui Tilo si chiar sa si ridice o multime de somni. :apl:



Pe Cristi (cristi.t) l-am rugat sa ma ajute la ziua de ieri, stiind ca eu voi fi foarte ocupat cu "carma" motorului electric, citind pe net “vant defavorabil pescuitului la clonc”. Asa ca, atunci cind am inceput sa pescuim, am lucrat cu totii inechipa. Si am lucrat f bine: eu dirijam electricul ca firele sa stea in permanenta perpendicular in apa, Cristi excita somnii cu cloncurile, iar Erich si Sergiu jucau momelile prin fata somnilor mofturosi.
Si din nou, dupa ce am scos din cutiuta cu surprize si ultime ghidusii de pe listele de smecherii ale mele si ale lui Cristi, un somnic mofturos a fost pacalit si a gustat din momeala prezentata. Drilul a fost spectaculos, iar Erich era inca in extaz si la sesiunea foto: “Fu…ui! Inca tremur tot…” :bucuros2:






Rog cunoscatorii sa aprecieze lungimea acestuia somn frumos. :zambet:

Zambetul de satisfactie al drilului a persistat si la repunerea frumosului peste in Dunarea lui:


Din pacate vantul s-a intetit si ne-a obligat ca pe la orele 19:00 sa iesim deja de pe apa:



PS: descoperind o placere deosebita la ceea ce face, fiind si un pescar cu multa experienta si mult noroc, pe Cristi il bate tot mai tare gandul sa participle si in viitor la astfel de cursuri cu pescari dornici sa invete intr-o zi din experienta ce am cumulato noi in ani de zile la pescuitul cu cloncul! Bine-nteles, cu exclusivitate C&R la toate cursurile organizate de www.pescuit-la-somn.com
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

1 210

vineri, 15. august 2014, 17:15

Bine asa. Sper ca veti avea vreme din ce in ce mai frumoasa.
Bravo pentru somn la care-i dau 1m45. :bravo:

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

1 211

vineri, 15. august 2014, 17:48

Frumos somnul, felicitări și pentru colaborare. Cred ca undeva intre 1,6 și 1,7 metri.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

1 212

vineri, 15. august 2014, 19:43

Nu spune nimeni la ce momeala au fost capturile ?

Răspunsuri: 496

Membru din: 27. noiembrie 2013

Locație: Timisoara

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

1 213

vineri, 15. august 2014, 20:56

:bravo: Foarte frumos cu toate ca vantul v-a cam dat de furca...somnul 1.65 Cm :gandesc: :prieteni: :saluti:
"Prostul întâi o croieşte, apoi o gândeşte."

Răspunsuri: 182

Membru din: 29. martie 2013

Locație: Onesti- Jud. Bacau

  • Scrie un mesaj privat

1 214

vineri, 15. august 2014, 22:50

Ce frumos, imi vine sa plec pe jos nu mai am rabdare. Felicitari pentru captura

1 215

vineri, 15. august 2014, 23:08

iti trimit poze pana vii tu.... :drac2:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 216

sâmbătă, 16. august 2014, 06:47

Toti au muscat la rama de ploaie. Am incercat si cu coropisnite, si cu scoici, si kockteil din cele 3 combinatii, dar nu au vrut decit la rama de ploaie.
Nu am incercat cu tzipar, nu cu broasca, nu cu peste viu, cu nici o alta momeala :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

larry

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

1 217

luni, 18. august 2014, 23:13

Azi, 1,67 m la spining.

:pescuit:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Răspunsuri: 496

Membru din: 27. noiembrie 2013

Locație: Timisoara

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

1 218

luni, 18. august 2014, 23:17

Azi, 1,67 m la spining.


:zambet: Felicitari Larry..:) Fir intins :prieteni:
"Prostul întâi o croieşte, apoi o gândeşte."

dalezian

Oblete

Răspunsuri: 38

Membru din: 13. iunie 2014

Locație: Constanta/Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1 219

marți, 19. august 2014, 06:33

Azi, 1,67 m la spining.

:pescuit:
:bucuros: :bucuros: :bucuros:

larry

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

1 220

vineri, 22. august 2014, 07:27

La voi cum este cu :pescuit: ?
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.