Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

101

marți, 8. mai 2012, 06:40

:buaaaah:
:apl: :apl: :apl:

Super fain Larry, bravo!

Mai vrem...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

102

marți, 8. mai 2012, 07:05

Clar mai vrem....dar mai vrem si poze sau filmari cu eliberarea pestilor, nu numai cu ei intinsi prin iarba... Asta macar acum in prohibitie...
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

Răspunsuri: 75

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Bihor

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

103

marți, 8. mai 2012, 11:12

Sincer , cel mai tare pescar de pe forum.
Daca tu nu ai prins pana acuma somni nu a mai prins nimeni.
Tu la fiecare partida lovesti cate unul.
Bravo . SUPER SUPER SUPER.
Ma faci de imi pun betele in masina si nu ma opresc pana la tine sa ma duci sa prind
si io ceva ca aici la mine pe Crisul Negru numai esecuri.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

104

marți, 8. mai 2012, 19:02

Sincer!?
... si cel mai tupeist pescar de pe forum care isi risca permisul sau vre-o amenda pescuind la "stiuca" si driluind somni
... cel mai insistent de pina acuma pe forum (se pare ca ...zilnic la :pescuit: , nu?)
... pescarul norocos cu zona cea mai buna, plina de peste
... si la scule si naluci ma abtin :rizi:

Nu stiu de ce, dar presimt ceva in aer... probabil ca finalul filmarilor il tine pentru alt scop. :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

105

miercuri, 9. mai 2012, 05:52

Poate păstrez un as pe mânecă.....cine știe, mai vedem . :buaaaah:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

106

joi, 10. mai 2012, 09:59

- E f important de stiut (cel putin pt mine) cam ce greutate de plumb folosesti si la ce adancime a apei (in cazul ca folosesti plumbi de diferite greutati pt diferite adancimi).
- Cu ce marime de gume ai avut cele mai multe succese?
- Ce tipuri de cirlige jig folosesti? (marime si producator - tra sa fie strong, nu?)
- Ai observat cumva, cind ai mai multe atacuri, cind recuperezi incet, normal sau mai repede? :gandesc: Adica atat de incet incit plumbul sa mai loveasca din cind in cind fundul Dunarii, sau le tarasti pe grund?

Sa sti ca sunt f dornic sa incerc si eu, datorita faptului ca am zone pe Rin unde urca somni multi la clonc, dar nu musca. Adica, ei sunt acolo, reactioneaza la zgomotele de clonc, vin sus la momeala dar nu pun botul. Apa unde stau are adincime de 7 - 9 metrii.


Pescuiesc la o adâncime de 17 m lângă o cioată foarte mare, gramaj necesar pe jig 60-80 g cu atacuri multe pe cădere din aruncare ( 60-70 m de mal ), urmează prag la o adâncime de 14 m , atacuri în fața pragului circa 2-3 m ( 40 m de mal ) , alt prag foarte mare la o adâncime de 9 m, cioată pe stânga și o barcă scufundată pe dreapta, dacă nu nimerești culuarul sigur nădești ( 25 m de mal ), și alte praguri mici unde atacurile predominante sunt de șalău .
Cu ce mărime de gume am avut cele mai multe succese?....... 10-13 cm șhaduri și 15-18 cm gruburi, RELAX și STORM................
Ce tipuri de cirlige jig folosesc?......foarte rar cârlige, am discutat motivul, folosesc ancore Owner st 66, VMC 8527, grizzly Ec774 4x ,se poate observa și în filmare sau poze . Ști cât de greu este să filmezi și în același timp să te lupți și cu peștele având doar două mâini ? :rizi:
Cele mai multe atacuri....... când recuperezi încet, este normal plumbul sa mai lovească din când în când fundul Dunării, sau recuperare foarte înceată între ape când este activitate la suprafața.
Mai pescuiesc într-un loc, groapă mare 15 m cu prag foarte lin ( la ceaun ),cioate stânga dreapta 40 m de mal și un prag mare la 6 m de mal cu o adâncime a apei de 5 m unde de obicei vânează un bunicuț, când dai de el este un adevărat sport extrem .
Sunt multe de spus și contrar faptului ca pe acest forum sunt foarte mulți pescari extraordinari de buni la spining, nu ca mine un începător informațiile sunt minime . :necajit:
Despre pescuitul cu voblere la somn, un sfat pentru cei ca mine ar fi să pescuiască din barcă ancorat la 30 m de mal, lansând din larg spre mal și ideal ar fi dacă au posibilitatea să pescuiască noaptea și rezultatele nu se vor lăsa așteptate . :pescuit: :pescuit: :pescuit:
Dar întâi localizați-l .............. :bravo:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

107

joi, 10. mai 2012, 17:30

Oho! Deja ma maninca la burtica, am zgribulici sa ies la guma! :bravo:
Detalii de genul acesta sunt de milioane la fiecare captura, asa putem toti sa asociem cite un locsor pe apa casei si ne marim sansele la capturi. :noroc: :noroc:

Chiar cunosc pe Dunare un astfel de locsor, unde ar merita incercat, nu-i asa Bruno?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

108

joi, 10. mai 2012, 18:09

Oho! Deja ma maninca la burtica, am zgribulici sa ies la guma! :bravo:
Detalii de genul acesta sunt de milioane la fiecare captura, asa putem toti sa asociem cite un locsor pe apa casei si ne marim sansele la capturi. :noroc: :noroc:

Chiar cunosc pe Dunare un astfel de locsor, unde ar merita incercat, nu-i asa Bruno?



Hehehhehe, la Piersic cumva sau mai in sus la Kalinovatz? Din pacate eu anul asta nu am iesit niciodata desi ma maninca TARE. Tot astept sa vina rahatul ala de la ANPA :nervos:

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

109

vineri, 11. mai 2012, 06:36

Detalii de genul acesta sunt de milioane la fiecare captura, asa putem toti sa asociem cite un locsor pe apa casei si ne marim sansele la capturi.

Mă bucur că am putut să vă fiu măcar puțin de folos.... :noroc:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

110

vineri, 11. mai 2012, 06:39

Dar Larry,
cind dai de pe mal, nu te agheti in prag? Cum faci daca n-ai barca?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

111

vineri, 11. mai 2012, 07:34

Dar Larry,
cind dai de pe mal, nu te agheti in prag? Cum faci daca n-ai barca?


De agățat în prag se întâmplă și de pe mal și din barcă, cu un fir bun și o lansetă pe masură în 99% din cazuri jigul scapă ........ depinde mult și de forma jigului, eu folosesc bila și sabotul care scapă mult mai ușor din praguri. Mai periculoase sunt firele textile subțiri 0,14-0,18 mm care stric bătaia shadului și nu de puține ori le taie . De multe ori am fost nevoit să curăț locul de fire pentru a avea o partidă reușită .........nu înțeleg cu poți să rupi 40-50m de fir :necajit: . Dar ce să faci, dă fiecare cu îl duce capul . :pescuit:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

112

vineri, 11. mai 2012, 07:49

Ah, merge simplu. Pe mine m-a ajutat anul trecut un prieten sa adunam lansetele ce erau la grund. Una, care i-am dat lui sa pescuiasca, a dat cu ea fara pluta de grund si normal ca a agatato in pietre. N-am vazut, abia cind a venit cu lanseta la mine si lipsea fir cam o treime de pe tambur. L-am intrebat: "Ce-ai facut, unde mi-e firul de pe mulineta?" "Pai ce sa fac, l-am taiat!" :doarecapu:

Erau vreo 60-70 de metrii de 0,65 mm ce-au ramas in Dunare.

Cum rupem firele? Simplu, infasuram pe o creanga sau o bucata de lemn (cum ar fi manierul unui ciocan), spira langa spira (nu peste ca se taie) si dupa 7 - 8 infasurari ne proptim bine si tragem. Ori se dezgata, ori se dezdoaie carligul, ori se rupe la nod. Asa nu fu...tem nici inelele, nici firul si nici mulineta.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

113

vineri, 11. mai 2012, 08:12

Cum rupem firele? Simplu, infasuram pe o creanga sau o bucata de lemn (cum ar fi manierul unui ciocan), spira langa spira (nu peste ca se taie) si dupa 7 - 8 infasurari ne proptim bine si tragem. Ori se dezgata, ori se dezdoaie carligul, ori se rupe la nod. Asa nu fu...tem nici inelele, nici firul si nici mulineta.


Eu folosesc o pereche de mănuși de lăcătuș din piele groasă, înfășor firul pe mână întind și dau un șoc scurt .......... se rupe ușor și de la nod, puțin mai greu este cu monofilamentul datorită elongației .
Dar dacă vrei să prinzi așa ceva...



puțin respect pentru cei ce vor pescui după tine. :bravo:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

114

joi, 31. mai 2012, 20:05

Dunărea azi.......în comparație cu Prutul .

:buaaaah:
:buaaaah:

Super pentru răpitori . :bucuros2:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Răspunsuri: 51

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

115

vineri, 1. iunie 2012, 08:29

maine dimineata la 3 mi-am programat plecarea la oltenita....numai pe clonc . doua zile , sambata si duminica. o sa vin cu poze si cu filmari...sper sa am si altceva decat peisaje. :ochi:
am inteles ca apa este foarte mare si destul de tulbure....cum ii place lui.
ce momeli imi recomandati in afara de rame negre serpesti?
Dintr-un om sanatos mai faci un pescar, dar dintr-un pescar nu mai faci om sanatos!

PRO PESCUIT

Mihai_Giura

Sunt nou și mă prezint!

Răspunsuri: 2

Membru din: 3. iunie 2012

  • Scrie un mesaj privat

116

duminică, 3. iunie 2012, 17:35

Si eu abia astept detalii: ce jiguri folosesti, ce gume, cum le conduci, unde cauti somnul acuma (adincimea apei)?

Sunt multe de spus, în general aleg stilul de condus jigul în funcție de hrana preponderentă din perioada respectivă, acum predomină carasul, crapul........cu mișcări line pe fundul apei .
Astăzi am făcut poze și la monturi......... simple și eficiente.



Scuze, plec la servici. :ciao:
Buna ziua :salut:
Este prima data cand intru pe acest forum, de aceea va salut si va urez Fir Intins .... decum am citit acest topic am decis sa imi fac cont .... nu am vazut pe nimeni cu atatia somni prinsi intr-o perioada atat de scurta, nici nu vreau sa ma gandesc ce o sa scoata de acolo pana la sfarsitul sezonului .... sunteti taticul lor :zambet: .... imediat ce am vazut poza de sus am avut curiozitatea sa aflu daca mulineta din dreapta este Shimano Aero Technium sau mi se pare mie :gandesc: .... o folositi la spinning? cealalta mulineta ce model este? .... sunt curios pentru ca pescuind foarte mult la crap, sunt obisnuit sa o vad pe bete de crap si in aruncari cat mai lungi :) .......... va salut inca o data si va urez Fir Intins :saluti:

Răspunsuri: 147

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

117

duminică, 3. iunie 2012, 17:45

...cogito ergo sum.

Acest răspuns a fost de 2 ori editat, ultima oară de »junior9007« (3. iunie 2012, 17:53)


LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

118

duminică, 3. iunie 2012, 22:52

Buna ziua :salut:
Este prima data cand intru pe acest forum, de aceea va salut si va urez Fir Intins .... decum am citit acest topic am decis sa imi fac cont .... nu am vazut pe nimeni cu atatia somni prinsi intr-o perioada atat de scurta, nici nu vreau sa ma gandesc ce o sa scoata de acolo pana la sfarsitul sezonului .... sunteti taticul lor :zambet: .... imediat ce am vazut poza de sus am avut curiozitatea sa aflu daca mulineta din dreapta este Shimano Aero Technium sau mi se pare mie :gandesc: .... o folositi la spinning? cealalta mulineta ce model este? .... sunt curios pentru ca pescuind foarte mult la crap, sunt obisnuit sa o vad pe bete de crap si in aruncari cat mai lungi :) .......... va salut inca o data si va urez Fir Intins :saluti:

Shimano Aero Technium XTB 12000 și XSB 10000 sunt mulinete de surf care au bătut toate recordurile de distanță.......de ce le folosesc la spining greu ?....capacitate mare de fir,sistemul de frână instant rezistent la apă(waterproof), greutate acceptabilă 620 g și nu în ultimul rând avantajul care mi-l conferă aruncările la distanțe apreciabile......și poate lipsa unei STELLA SW sau măcar un TWIN POWER SW-A . :inchinare:
Cealaltă mulinetă este un Ryobi Artica CF de 8000, după câte observi nu mă joc și nu folosesc mulinete sub 5000 la spining greu.....am fost fript de multe ori și :box: decât :nervos: .
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

119

miercuri, 13. iunie 2012, 22:49

Nimeni nimic???????????????????????????
Fierbe apa pe Dunăre de pești..........și aicea este o liniște totală, curios .
:necajit: :necajit: :necajit: :necajit: :necajit: :necajit: :necajit:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

masivul

Oblete

Răspunsuri: 41

Membru din: 8. mai 2012

Locație: Cluj Napoca Romania

Profesia: intreprinzator

  • Scrie un mesaj privat

120

miercuri, 13. iunie 2012, 23:26

nu prea fierbe...acu incepe sa se "curete" nitel...in ultimele 4 zile la Chilia veche s au luat 5 crapi,2 salai si vreo 7 somni.Nimic peste 5 kg...
Sper sa fie spectaculos peste 10 zile...cu apa curata,si ceva mai mica... :pauza: