Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Răspunsuri: 24

Membru din: 13. iulie 2013

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1 161

luni, 28. iulie 2014, 08:45

Salut,
Dupa cum spuneam, weekendul acesta l-am petrecut pe malul dunarii. Din pacate nu am avut prea mare noroc. Am ajuns in locul mult visat si am gasit un nene care avea in jur de 15 lansete intinse pe 40 de metri. Dupa ceva timp am gasit un alt loc bunicel, dar din pacate somnul nu a vrut sa manance. Am incercat la buchet de rame si platica. A fost totusi o experienta placuta, m-am obisnuit cu echipamentul cel nou, iar acum ma pregatesc de delta :buaaaah:

tox

Oblete

Răspunsuri: 31

Membru din: 23. iulie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1 162

luni, 28. iulie 2014, 10:49

Salut

Sambata pe la 10:30 am ajuns in zona Greaca, soare, caldura, vreme exceptionala si nu batea nici vantul. Nu stiam cum sa montez mai repede umbrela, cortul.... sa plec sa dau la clonc. Am dat toata ziua fara rezultate notabile.Duminica am incercat de la 5 la 10 si la fel nici unul mai mare de 3-4kg. Cei care pescuiau de la mal nu prinsesera nimic. Ce am observat fata de alte iesiri a fost ca se ridica foarte mult puiet, chiar incepusem sa ma gandesc daca sa mai dau sau nu pentru ca am intepat unul care nu avea mai mult de 1kg. Una peste alta conteaza aerul curat si atmosfera creata de prietenii cu care stai pe malul superb al dunarii.

@Zoran
Am reusit sa montez sonarul pe barca si am facut setarile din filmul trimis de tine. Este diferenta mare de tot intre X4 si X5, sint foarte incantat de noua achizitie, multumesc mult!

Fire intinse!

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 163

luni, 28. iulie 2014, 10:53

Salut

Sambata pe la 10:30 am ajuns in zona Greaca, soare, caldura, vreme exceptionala si nu batea nici vantul. Nu stiam cum sa montez mai repede umbrela, cortul.... sa plec sa dau la clonc. Am dat toata ziua fara rezultate notabile.Duminica am incercat de la 5 la 10 si la fel nici unul mai mare de 3-4kg. Cei care pescuiau de la mal nu prinsesera nimic. Ce am observat fata de alte iesiri a fost ca se ridica foarte mult puiet, chiar incepusem sa ma gandesc daca sa mai dau sau nu pentru ca am intepat unul care nu avea mai mult de 1kg. Una peste alta conteaza aerul curat si atmosfera creata de prietenii cu care stai pe malul superb al dunarii.

@Zoran
Am reusit sa montez sonarul pe barca si am facut setarile din filmul trimis de tine. Este diferenta mare de tot intre X4 si X5, sint foarte incantat de noua achizitie, multumesc mult!

Fire intinse!

:noroc:

Cit priveste puietul, lasa-l acolo. Ai localizat zona cu puiet, nici nu are rost sa te mai apropii de ea... cauta alte locuri, de obicei stau gramada aceleasi marimi de pesti.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tox

Oblete

Răspunsuri: 31

Membru din: 23. iulie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1 164

luni, 28. iulie 2014, 11:04

Acolo l-am lasat, sa creasca mare si frumos. Am mai incercat si in zone cu gropi si adancimi mai mari, chiar am insistat de cateva ori pe anumite locuri pentru ca se rdica de fiecare data si se oprea in dreptul monturii statea un pic si pleca. Probabil trebuie un pic modifcata montura, se lucreaza inca :). Sper in weekend sa ajung iar pe acele zone sa incerc lucruri noi.

Răspunsuri: 98

Membru din: 8. iulie 2014

Locație: Galati

Profesia: Economist

  • Scrie un mesaj privat

1 165

miercuri, 30. iulie 2014, 08:16

Vreau sa fac o iesire in Delta si vreau sa va intreb cum e Dunarea in amonte? De la ploile ce au fost in sud si vest..s-a deranjat apa? Vine pamant sau doar un pic ghiurghiulie? :noroc:
'' Carpe diem ! ''

Răspunsuri: 24

Membru din: 13. iulie 2013

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1 166

miercuri, 30. iulie 2014, 08:47

In weekend era linistita si curata, la cote normale (zona Calafat), dar cred ca nu mai e asa. Merge un prieten azi in zona. Revin cu informatii :zambet:

tox

Oblete

Răspunsuri: 31

Membru din: 23. iulie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1 167

miercuri, 30. iulie 2014, 08:59

La ce crestere este acum si tendinta pe urmatoarele zile parerea mea este ca in 10-15 zile maxim ajunge si in Delta. Nu prea cred ca scapam prea curand de apa tulbure. Si eu vreau sa fac o iesire pe Oltenita si una pe bratul Macin pana la jumatea lui August si deja m-a pus pe ganduri, crestere pe Giurgiu 65-75cm este mult, aduna iar toate cioatele si copacii de pe mal si incepe slalomul urias cu barca :(

Răspunsuri: 24

Membru din: 13. iulie 2013

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1 168

miercuri, 30. iulie 2014, 09:01

Auzisem mai demult la stiri ca dureaza o saptamana sa ajunga viitura de la intrarea in tara pana la galati. Daca ar fi asa, weekendul asta ar trebui sa fie cat de cat ok in delta

Răspunsuri: 98

Membru din: 8. iulie 2014

Locație: Galati

Profesia: Economist

  • Scrie un mesaj privat

1 169

miercuri, 30. iulie 2014, 09:47

Cam in 8-10 zile de la intrarea in tara ar ajunge in Delta..aici fiind mai aproape treaba cu ploile si cu afluentii umflati.. cred ca incepand de azi ar trebui sa rabufneasca apele si sa bage in Dunare tulbureala. De aici si pana in Delta, exista un termen de maxim 6 zile..deci weekendul in delta ar fi fost bun daca nu era Siretul si Prutul apa cu cafea. Oricum ar fi, nu exista nici o sansa.
pe Olt stiu ca ar fi baraj la Izbiceni dar restul afluentilor nu mai au..ceva tot o sa se tulbure dar pana in Delta se mai diminueaza/amesteca apa limpede cu cea tulbure...se mai aseaza cat de cat sa iasa o apa ghiurghiulie si nu pamant. Problema-i de la Siret si Prut care inca nu-si revin.
Eu inca mizez ca se vor limpezi (Siretul si Prutul) pana vineri..de sambata ar fi bine in Delta iar apa curata sa tina pana marti sa zicem..E aiurea de tot..chiar te rog sa revii cu informatii.
Iar la Giurgiu creste Dunarea cu 60-65 cm? Pai de fapt da...creste...dar este o crestere de sus, din porti, creste debitul si impreuna cu viitura cat o fi avand 30 cm acolo, adunate da..rezulta un 60-70..nimci de zis ! :buaaaah:
'' Carpe diem ! ''

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »tzu_tzu_rel« (30. iulie 2014, 10:04)


Răspunsuri: 24

Membru din: 13. iulie 2013

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1 170

miercuri, 30. iulie 2014, 09:51

Eu am fost anul trecut in zona Murighiol intr-o perioada asemanatoare cu asta, dupa o lunga perioada cu ploi. Apa incepuse sa se retraga, nu era chiar cafea, dar era tulbure bine. In afara de faptul ca gasesti mai greu loc pentru campat (daca mergi cu cortul), pestele nu m-a dezamagit.

Răspunsuri: 98

Membru din: 8. iulie 2014

Locație: Galati

Profesia: Economist

  • Scrie un mesaj privat

1 171

miercuri, 30. iulie 2014, 10:09

Am prins...da` ce am prins pe apa asa tulburica la Gorgova. Pe mine asta ma intereseaza de fapt..sa nu fie mal..ci doar usor tulburica. Inca stau si analizez, sa vad incotro o iau..
'' Carpe diem ! ''

larry

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

1 172

joi, 31. iulie 2014, 07:33

Iei surpriză, pe gârlă m-am întâlnit cu doi pescari din Târgu Secuiesc.....nu tu deltă nu tu Ebru :gandesc: .
Plec să văd dacă mai au ceva colaci secuiești, și poate le fac cunoștință cu bunicuțu. :)
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1 173

joi, 31. iulie 2014, 07:50

Ieri Dunarea era placuta privirii pana pe la jumatate de metru adancime. Am vazut si cateva sarituri de ciortan. Dimineata ceata deasa. Pe Dunare curg copaci, busteni si multe crengi. A se naviga cu mare atentie.

Răspunsuri: 98

Membru din: 8. iulie 2014

Locație: Galati

Profesia: Economist

  • Scrie un mesaj privat

1 174

joi, 31. iulie 2014, 08:11

E clar..incepe sa vina viitura, vad o crestere foarte mare..daca nu este braga braga tot exista mici sanse...sau nu :doarecapu:
'' Carpe diem ! ''

Răspunsuri: 24

Membru din: 13. iulie 2013

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1 175

joi, 31. iulie 2014, 08:48

In zona Calafat nu sunt busteni, dar este foarte tulbure si in crestere. Am un prieten care incearca sa pescuiasca dar scoate linia din 20 in 20 de minute pentru ca se umple de iarba

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1 176

joi, 31. iulie 2014, 20:11

E clar..incepe sa vina viitura, vad o crestere foarte mare..daca nu este braga braga tot exista mici sanse...sau nu :doarecapu:


Chiar daca este braga, nu inseamna ca somnul nu mai mananca. Daca apa creste nu inseamna ca pestele nu mai este (dispare). Trebuie doar sa sti unde sa-l cauti. Somnul este un pese rapitor care mananca tot timpul. Conteaza mancarea (momeala) pe care i-o oferi, prezentarea si locul ales => strategia aleasa Nu-mi cere sa-ti spun ce strategie trebuie sa adopti intr-o atare situatie. De obicei intuitia si inspiratia fac diferenta. :ochi:
P.S. Ieri am facut o ieseala la Dunare la clonc. In aceiasi barca, 2 pescari. Aceleasi momeli dar prezentari diferite (monturi si cantitati momeala) => unul a prins acceptabil, iar celalat s-a multumit la scos pestii din apa primului. Asta inseamna strategie :rizi: => Din greseli se invata... sau NU... :pescuit: La pescuit lozinca: "MERGE SI ASA" nu functioneaza, dar nici o stiinta exacta nu este (pescuitul) :ciao:

Răspunsuri: 98

Membru din: 8. iulie 2014

Locație: Galati

Profesia: Economist

  • Scrie un mesaj privat

1 177

vineri, 1. august 2014, 08:33

Nu nu nu...nu ma feresc de a nu ma duce ci ca mai dau si dupa un crap, dupa un salau..apa fiind tulbure ies din ecuatie cele doua specii si cu o asemenea crestere trebuie cautat in alte locuri ( inspiratie si experienta am, numai sa puna gura) asa nu am de ales, imi scot barcuta pneumatica din dotare si ma pun pe somn, am sapat ieri rame vreo 2 ore..si ma duc pe el, sa vedem ce o fi, ce o iesi, cu ocazia asta incerc si cloncul..sau mai bine zis incerc sa scot si eu niste zgomote ...daca imi apare unu la clonc cred ca sunt mai mult decat fericit ! :rizi:
Mie imi pare rau ca nu ma mai duc in Delta..acolo este alta chestie, pestii migreaza spre ape mai curate, se trag pe canale, lacuri... :doarecapu: dar o sa fie sigur o scadere brusca, unde vor intra pe bratele pe principale..presimt.. :noroc:
'' Carpe diem ! ''

Cosmin D

Oblete

Răspunsuri: 8

Membru din: 10. iunie 2013

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1 178

marți, 5. august 2014, 07:34

Chilia 24-28.07 ; 31-03.08

Salutare,

Am fugit ultimile doua w/e in zona Chilia, mila 2, Golf Musura.
Din pacate rezultate proaste, la stationar 20-30 copii mici, iar la clonc am ridicat o gramada de somni, am insistat de obicei seara intre 17:30-20:00, dar niciunul nu a gasit momeala. Apa foarte tulbure !
Revin in zona dupa ce se mai lipezesc apele si ajunge jucaria de la Zoran, sper si cu poze....
Bete incordate sa aveti !
bete incordate sa aveti !

Răspunsuri: 24

Membru din: 13. iulie 2013

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1 179

marți, 5. august 2014, 09:14

Ce momeala ai folosit? (trebuie sa fie 5 cuvinte)

Cosmin D

Oblete

Răspunsuri: 8

Membru din: 10. iunie 2013

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1 180

marți, 5. august 2014, 09:41

Ce momeala ai folosit? (trebuie sa fie 5 cuvinte)

La stationar :
- lipitori de pamant
- coropisnite
- vierme de salca - a intrat un somotel la maxim 1 kg, dar cand am vazut ca trage am crezut ca trebuie sa tai ancora :buaaaah:

La clonc :
- plomb teaser cu buchet de rame ;
- montura plumb in-line vopsit unicat si forfah de 85 cm cu tipar mare ;

Rezultat, cel mai mare somotel de 2 kg la coropisnita... :nervos:
bete incordate sa aveti !