Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1 021

vineri, 30. mai 2014, 14:04

Bun echipament ai :bravo:...se pare ca e curent puternic de folosesti asa gramaj.
In ecuatia asta conteaza foarte mult adancimea, grosimea firului si desigur greutatea "meteoritului"
Eu sunt curios pe ce adancime a pescuit Larry; pe zonele unde merg eu, e curent destul de puternic si e o problema sa tin fundul cu jig de 100 si fir de 15-20Lbs (mai gros nici nu poate fi vorba) si asta pe 10-12m adancime
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

larry

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

1 022

vineri, 30. mai 2014, 14:11

Mult prea frumos pe Dunarea "aia a voastra"

:gandesc: e micul Ebro :rizi:
....ce gramaj avea jigul,parea imens fata de guma.
curent mareeeeeeeee :furtuna:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

larry

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

1 023

vineri, 30. mai 2014, 14:13

Eu sunt curios pe ce adancime a pescuit Larry; pe zonele unde merg eu, e curent destul de puternic si e o problema sa tin fundul cu jig de 100 si fir de 15-20Lbs (mai gros nici nu poate fi vorba) si asta pe 10-12m adancime

14-17 m :pescuit:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

1 024

vineri, 30. mai 2014, 15:00

Frumoooos! Felicitari Larry pentru mustaciosi :apl:
Foarte fain si montajul.. asteptam si partea a 2 :ochi:
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

1 025

vineri, 30. mai 2014, 15:07

Ferice de voi cei ce stati pe langa mama Dunare :buaaaah: Foarte faina partida si filmarea si privelistea si tot, felicitari pt capturi si la mai mari :pescuit: :noroc:
Born to fish, forced to work...

Ediseu

Știucă

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

1 026

vineri, 30. mai 2014, 17:32

Larry :apl: :apl: :pescuit: profesionist ca de obicei!

suli

Șalău

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

1 027

vineri, 30. mai 2014, 21:55

Citat de la »suli«



Bun echipament ai ...se pare ca e curent puternic de folosesti asa gramaj.
In ecuatia asta conteaza foarte mult adancimea, grosimea firului si desigur greutatea "meteoritului"
Eu sunt curios pe ce adancime a pescuit Larry; pe zonele unde merg eu, e curent destul de puternic si e o problema sa tin fundul cu jig de 100 si fir de 15-20Lbs (mai gros nici nu poate fi vorba) si asta pe 10-12m adancime


Probabil sunt prinsi intre ape??

larry

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

1 028

sâmbătă, 31. mai 2014, 09:51

Majoritatea i-am prins aproape de substrat 14-15 m, am realizat acest videoclip la cererea unor prieteni, pescari mai puțin inițiați în tehnica spiningului care doreau să vadă stilul de joc al shadului adaptat în funcție de zona de cantonare a somnilor de activitatea lor dacă sunt la vânătoare sau se odihnesc, în această situație diferă mult abordarea partidei, e o luptă psihologică care cedează primul . :pescuit:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Acest răspuns a fost de 7 ori editat, ultima oară de »larry« (31. mai 2014, 10:06)


larry

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

1 029

sâmbătă, 31. mai 2014, 10:23

:nervos:
:gandesc: unde greșesc ?
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1 030

sâmbătă, 31. mai 2014, 10:29

:nervos:
:gandesc: unde greșesc ?


ti-am editat eu mesajul larry. Ideea e sa bagi:

[...youtube]codul filmuletului[/youtube...] ... cu cele 3 puncte din paranteze sterse iar codul il iei din link-ul filmuletului (ultima parte a link-ului dupa semnul "/" )
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

1 031

sâmbătă, 31. mai 2014, 10:29

, e o luptă psihologică care cedează primul . :pescuit:
:nervos:
unde greșesc ? :gandesc:
.............. :rizi: :rizi: :noroc:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

larry

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

1 032

sâmbătă, 31. mai 2014, 10:50

:bucuros2: m-am prins care e treaba cu ......
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Acest răspuns a fost de 2 ori editat, ultima oară de »larry« (31. mai 2014, 10:58)


suli

Șalău

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

1 033

sâmbătă, 31. mai 2014, 13:12

Super video Larry , iti multumim ca impartasesti cu noi experienta ta,locurile ,monturile si technicile... :bravo:
Pt.noi cei cu putina experienta la somn e mare lucru :noroc:
Un salut.

Răspunsuri: 121

Membru din: 15. septembrie 2012

Locație: Pensiunea Paradise Delta House.

Profesia: Administrator pensiune.

  • Scrie un mesaj privat

1 034

sâmbătă, 31. mai 2014, 18:22

Multumesc mult Larry,tocmai vroiam sa te intreb tehnica pe care o abordezi,foarte interesant,sincer ceva departe de ceea ce faceam eu.
Tot am incercat ceva similar cu jigiing-ul la salau dar nu am avut rezultate notabile doar somotei pina in 60-70 cm,la lingura am luat ceva mai marisori.

1 035

sâmbătă, 31. mai 2014, 18:47

foarte interesanta miscarea, este mai mult o tarare a jigului/shadului deasupra substratului - asta denota ca se cunoaste foarte bine zona si substratul
si din cate vad shadul este destul de mic, 10cm - interesanta alegerea tinand cont de marimea si greutatea jigului/monturii

sopvalentin

Știucă

Răspunsuri: 624

Membru din: 27. februarie 2013

Locație: Galati

  • Scrie un mesaj privat

1 036

sâmbătă, 31. mai 2014, 19:27

Zona in care pescuieste Larry e adanca si current puternic.

suli

Șalău

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

1 037

sâmbătă, 31. mai 2014, 22:10

Cum pescuieste Larry in video, cu prima lanseta, eu pescuiesc la bass cu montaj Carolina,taresc plumbul sau il ridic putin 1-1-1/2 metru si recuperez firul,la fel si in plan vertical,ai zile cand functioneaza si altele nu,vad ca la somn functioneza....

larry

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

1 038

sâmbătă, 31. mai 2014, 23:28

Tehnica folosită am văzut-o la Jean-Claude Tanzilli la fel și monturile, am studiat-o toată iarna anului 2011, am cumpărat matrițe, ancore am testat diferite noduri pt. montaj și timp de patru ani tot încerc să aduc îmbunătățiri stilului și monturilor folosite raportat la zona în care pescuiesc . :idee:
În videoclip lanseta din primul combo WFT-ul contrar așteptărilor este o lansetă moale, parabolică care imprimă shadului o mișcare diferită fața de o lansetă extra fast indicată la pescuitul somnului și totuși de multe ori salvează partida . :gandesc:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

1 039

duminică, 1. iunie 2014, 00:22

stilul tau Lary este cat se poate de eficient pe locul acela de pescuit,apa adanca cu substrat tare, dar fara agataturi si curent puternic.
pe o apa lina cu un curent slab sau chiar pe un lac ce metoda ai adopta?!
ma refer la stilul de recuperare si montura folosita.

larry

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

1 040

duminică, 1. iunie 2014, 09:17

stilul tau Lary este cat se poate de eficient pe locul acela de pescuit,apa adanca cu substrat tare, dar fara agataturi si curent puternic.
pe o apa lina cu un curent slab sau chiar pe un lac ce metoda ai adopta?!
ma refer la stilul de recuperare si montura folosita.

Substrat tare- da -:bucuros2: , dar fara agataturi- nu -cei ce nu cunosc locul și nu au barcă din două aruncări rupe o dată :nervos: si curent puternic- da- :bucuros: .
Pe o apa lina cu un curent slab aș folosi shaduri între 10 și 20 cm lestate cu jiguri ușoare care să-mi permită totuși aruncări la distanță să pot verifica zonele cu potențial iar mișcarea ar fi una mult mai agresivă, curentul mare are și părțile lui bune la o mișcare lentă a lansetei vibrația shadului e maximă, mulți întreabă de ce 10 cm și nu mai mare, e simplu un shad de 15 cm pe curent mare zici că tractezi o cioată parcă ai avea o mitralieră în mână :rizi: , nu zic că nu folosesc shaduri mari am și de 22 cm dar nu pe curent mare . :pescuit:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.