Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

981

miercuri, 21. mai 2014, 22:18


Woauuu..Ovidiu pari sa fi ,,acul din carul cu fan,,super tare poza,impresioneaza Dunarea asa de mare,mi-ar fi groaza singur cu barca pe asa apa mare.
:) Nu-i chiar asa de rau, glisam cu 20 km/h contra curentului , ceea ce era mai mult decat ok... apa curgea cu 5-7km/h...
am mia iesit pe cote mari si sunt pneumaticist cu experienta :pescuit:
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

982

miercuri, 21. mai 2014, 22:24

Si anul asta imi voi comanda matrita de 140-180g... desi inca nu am gasit lanseta pentru aia


Numai lanseta? Si mulineta!? :gandesc:

Tica 2,7 m - 6 oz - 10/30 lbs - Power MH - 280 grame greutate proprie, din 2 buc
Tica 2,4 m - 6 oz - 10/30 lbs - Power MH - 250 grame greutate proprie, din 2 buc

Ambele lansete se echilibreaza foarte bine cu mulinete de 600 grame greutate, de ex. Penn Slammer 560, Spro Zalt Arc 8000, Twin Power PG 6000/8000, Stella 6000.
Ambele lansete rezista la 6kg-forta de franare (cu ambele s-a ridicat la intalnire 6 kg si au rezistat cu brio!)

Probabil ca aceasta e combinatia de care ai nevoie... :zambet:
Multam de sfaturi Zoran dar ma gandeam la o Xzoga... inca nu stiu ce model, mai studiez..as vrea ceva de 2.1 -2.3m Nu ranga de ton sau rinocer sau alte vietati colosale...
totusi pentur mine spinnngul cu fir de 30-40lbs este arhi suficient... Deseori pescuiesc in ape f adanci cu fire de 10-15lbs...si chiar si acolo am nevoie de jiguri grele..peste 100 :) iar ce nu am pt asemena jiguri e lanseta...
Oricul nu e graba... vreau sa am echipamentul in Octombrie... asa ca voi studia serios :D
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

suli

Șalău

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

983

miercuri, 21. mai 2014, 22:35


Woauuu..Ovidiu pari sa fi ,,acul din carul cu fan,,super tare poza,impresioneaza Dunarea asa de mare,mi-ar fi groaza singur cu barca pe asa apa mare.
:) Nu-i chiar asa de rau, glisam cu 20 km/h contra curentului , ceea ce era mai mult decat ok... apa curgea cu 5-7km/h...
am mia iesit pe cote mari si sunt pneumaticist cu experienta :pescuit:


Folosesti vesta de salvare??Aici majoritatea poarta si pe lacuri...sti tu cum e,hainele se imbiba repede cu apa si cam trag la fund...
Eu am patit-o pe o apa de 2-3metri si erau cam 5-6metri pana la mal,a explodat un compartiment si cu chiu cu vai am ajuns la mal doua persoane cu bagaje si bete,nu am avut nici veste,de atunci sunt mai preventiv...barca a ramas in un containar de acolo...nu se mai putea repara.
Un salut.

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »suli« (21. mai 2014, 22:41)


ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

984

miercuri, 21. mai 2014, 22:46

Folosesc mai ales la deplasare... desi odata am cazut in apa incercand sa ma leg de un copac... si vesta era prin barca :doaaamne: ... Asa ca am luat barca intr-o mana (apa avea peste 20'C) si am inotat vreo 50m pana la mal.
Iarna sunt infinit mai precaut...totul este bine organizat... am niste protocoale si ritualuri sfinte... orice neatentie , la -10'C in aer si 1-3'c apa , costa... Si totusi ma duc la pescuit sa ma relaxez nu sa supravietuiesc...
nu ma hazardez pe vanturi puternice etc.. mereu studiez prognozele diretia vantului fata de curent.. nu e de joaca ;)
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

985

joi, 22. mai 2014, 05:13

Multam de sfaturi Zoran dar ma gandeam la o Xzoga... inca nu stiu ce model, mai studiez..as vrea ceva de 2.1 -2.3m Nu ranga de ton sau rinocer sau alte vietati colosale...

Cu placere. Dar tot la un astfel de echipament vei ajunge, indiferent ca-i spune Tica, Penn, XZoga, sau stiu eu mai ce... Oricum o s-o invarti, oricum o s-o suci, ca sa pescuiesti cu succes in timp, cu 140-170 gr in curentul Dunarii, ai nevoie de un asemenea echipament.
Si sunt multe chichite care, puse cap-la-cap, te vor obliga intr-un final la un asemenea echipament. Dar nah, timpul e sfetnicul cel mai intelept. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

986

joi, 22. mai 2014, 06:59

Tica 2,4 m - 6 oz - 10/30 lbs - Power MH - 250 grame greutate proprie, din 2 buc
Zoran, poti sa pui un link sa vad lanseta? asta pare interesanta...
mulumesc
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

987

joi, 22. mai 2014, 10:43

Chilia este... Chilia. Nimic nu rivalizeaza cu acest brat al Dunarii exceptand zona amonte de PF. Este o zona cu somni multi si mari care... din pacate mai si trebuiesc scosi din apa. Pe Chilia prinde oricune respecta cateva reguli elementare:
1. locul potrivit
2. momela potrivita
3. montura aferenta momelii si perioadei, potrivita.
Aici, pe Chilia, pe nimeni nu ar trebui sa surprinda capturi +2m daca respecti cele 3 puncte si ai sculele potrivite.
FELICITARI "IKU" pentru captura si nu in cele din urma pentru performanta obtinuta pe teritoriul Romaniei.
Somn punctabil nu inseamna doar Ebru, Rin, Po, Sena etc ci si DUNARE :pescuit:
Cu scuzele de rigoare, felicitarile i se adreseaza si lui Lary care ne-a facut tot timpul asteptarea, mai frumoasa si intotdeauna, cu sperante mai mari. :noroc:

larry

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

988

joi, 22. mai 2014, 14:58

Încă o poveste pescărească pt. sezonul rece . :doarecapu:

dar după furtună apare.....

:pescuit: :pescuit: :pescuit: amu plec
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Răspunsuri: 121

Membru din: 15. septembrie 2012

Locație: Pensiunea Paradise Delta House.

Profesia: Administrator pensiune.

  • Scrie un mesaj privat

989

joi, 22. mai 2014, 16:31

Pe ce zona a Dunarii pescuiesti tu Laary?

crissti

Oblete

Răspunsuri: 17

Membru din: 25. septembrie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

990

joi, 22. mai 2014, 19:12

Pe ce zona a Dunarii pescuiesti tu Laary?

Ai incurcat-o larry! :pauza:

Răspunsuri: 121

Membru din: 15. septembrie 2012

Locație: Pensiunea Paradise Delta House.

Profesia: Administrator pensiune.

  • Scrie un mesaj privat

991

joi, 22. mai 2014, 20:03

Am zis zona ,nu pe ce loc pescuieste,deci nu a" incurcato",zona poate sa insemne ceva de domeniul 100 -200 Km,chiar daca as stii locul nu as reusii sa pescuiesc acolo. :zambet: :pescuit:
Era o intrebare bazata pe faptul ca eu am citit pe logarea lui Laary Galati si credeam ca pescuieste pe Dunare in acea zona dupa aia am vazut ca nu se potriveste cu granita de Bulgaria.

larry

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

992

joi, 22. mai 2014, 20:30

Pe ce zona a Dunarii pescuiesti tu Laary?

Mila 71 acum, capătul insulei din aval . :pescuit:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Răspunsuri: 121

Membru din: 15. septembrie 2012

Locație: Pensiunea Paradise Delta House.

Profesia: Administrator pensiune.

  • Scrie un mesaj privat

993

joi, 22. mai 2014, 21:59

Multumesc mult Laary.
De fapt eram curios,nu stiu cum se explica ca au mai ramas zone necurentate pe Dunare,te astept in Delta la o partida de somn. :prieteni: :pescuit:

larry

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

994

vineri, 23. mai 2014, 15:07

te astept in Delta la o partida de somn.

Ce mult aș vrea, dar cine știe !!!!!!!!!!!!
:pescuit:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

995

vineri, 23. mai 2014, 22:07

Anem, avem locuri frumoase pe Dunare.... :pescuit:

Felicitari, Iku! Dupa cum este reclama aceea, "dupa campionatul mondial din Italia, copiii..., dupa...toti copiii au cerut parintilor sa le cumpere o minge...", acum, pe langa pozele cu capturi din Italia, Spania si Germania, ar fi cazul sa ceara copii romani sa primeasca lansete pentru somn de la parinti, dupa ce vad poze cu asemena somni prinsi in Romania, pe Dunare, de Larry, Iku si toti ceilalti care au fost "vizitati" de "batrani"! Felicitari tuturor!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

996

vineri, 23. mai 2014, 22:11

toti ceilalti care au fost "vizitati" de "batrani"!

La ce te-aI gandit cand ai pus "vizitati" intre ghilimele? :zambet:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

997

vineri, 23. mai 2014, 22:28

Evergreen, onoarea este de partea mea, in ceea ce priveste faptul ca fac parte din acest CLUB SELECT, anume acesta al PESCARILOR DE SOMN! Sunt un cerc mic ce fac parte din CERCUL MARE, creat de Zoran.
Iar vis-à-vis de boala aceasta, data de microbul numit PESCUIT, crede-ma ca prefer sa fiu asa!
Iata si o imagine sugestiva din cortul meu:
»iku« a adaugat urmatoarea poza:
  • iku in cort  chilia.JPG

suli

Șalău

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

998

vineri, 23. mai 2014, 23:24

Evergreen, onoarea este de partea mea, in ceea ce priveste faptul ca fac parte din acest CLUB SELECT, anume acesta al PESCARILOR DE SOMN! Sunt un cerc mic ce fac parte din CERCUL MARE, creat de Zoran.
Iar vis-à-vis de boala aceasta, data de microbul numit PESCUIT, crede-ma ca prefer sa fiu asa!
Iata si o imagine sugestiva din cortul meu:


IKU,prima impresie a fost de un campament militar....vad ca mergi bine aprovizionat :bravo:

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

999

vineri, 23. mai 2014, 23:41

toti ceilalti care au fost "vizitati" de "batrani"!

La ce te-aI gandit cand ai pus "vizitati" intre ghilimele? :zambet:

Am tendinta de a utiliza ghilimelele cand folosesc cuvinte care, desi nu sunt sinonime, in domeniul in care se poarta discutia respectiva se pot interpreta ca sinonime! :ochi: :zambet:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1 000

vineri, 23. mai 2014, 23:47

Evergreen, onoarea este de partea mea, in ceea ce priveste faptul ca fac parte din acest CLUB SELECT, anume acesta al PESCARILOR DE SOMN! Sunt un cerc mic ce fac parte din CERCUL MARE, creat de Zoran.
Iar vis-à-vis de boala aceasta, data de microbul numit PESCUIT, crede-ma ca prefer sa fiu asa!
Iata si o imagine sugestiva din cortul meu:

Este binevenita, asta apropo de criticile pe care mi le tot adreseaza unii amici ai mei, pentru "calabalacul" voluminos pe care il port dupa mine...atunci cand mai reusesc sa ajung sa vad malul apei... :zambet: !
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!