Sie sind nicht angemeldet.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Lieber Besucher, herzlich willkommen bei: Forum Pescuit la Somn. Falls dies Ihr erster Besuch auf dieser Seite ist, lesen Sie sich bitte die Hilfe durch. Dort wird Ihnen die Bedienung dieser Seite näher erläutert. Darüber hinaus sollten Sie sich registrieren, um alle Funktionen dieser Seite nutzen zu können. Benutzen Sie das Registrierungsformular, um sich zu registrieren oder informieren Sie sich ausführlich über den Registrierungsvorgang. Falls Sie sich bereits zu einem früheren Zeitpunkt registriert haben, können Sie sich hier anmelden.

81

Samstag, 14. April 2012, 07:49

sau

chiar de pestele ii scapa,
si stim bine-i somn de marca,
lui ii place doar sub apa,
iar “cascatului”, in barca!

LARRY

Profi

Beiträge: 1 334

Registrierungsdatum: 1. März 2012

Wohnort: Galați

  • Nachricht senden

82

Mittwoch, 2. Mai 2012, 20:18

Salut Larry,
În dril? Bravo, dar precis ai si o poza,.........
Am uitat, mânerul este OK și lucrează excelent cu jiguri grele......... :)



spining Dunăre, shad Relax 10 cm, jig 82 g, adâncimea apei 16 m, temperatură 15 grade, fir KG 0,32 mm...... :)
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • »Zoran« ist der Autor dieses Themas

Beiträge: 8 041

Registrierungsdatum: 9. Januar 2012

Wohnort: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Nachricht senden

83

Mittwoch, 2. Mai 2012, 20:58

:apl:

1,62 metrii? :bucuros2:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

LARRY

Profi

Beiträge: 1 334

Registrierungsdatum: 1. März 2012

Wohnort: Galați

  • Nachricht senden

84

Mittwoch, 2. Mai 2012, 21:05

1,62 metrii?


1,64 m........ un pește bun pentru o linie medie . :)
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

LARRY

Profi

Beiträge: 1 334

Registrierungsdatum: 1. März 2012

Wohnort: Galați

  • Nachricht senden

85

Donnerstag, 3. Mai 2012, 20:10

Astăzi cinci atacuri, trei pești pe mal doi bunici ratați, sau dezgățat din cârlig........spining greu .



:pescuit: :pescuit: :pescuit:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • »Zoran« ist der Autor dieses Themas

Beiträge: 8 041

Registrierungsdatum: 9. Januar 2012

Wohnort: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Nachricht senden

86

Donnerstag, 3. Mai 2012, 20:18

Bravo, te invidiez! :apl:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

LARRY

Profi

Beiträge: 1 334

Registrierungsdatum: 1. März 2012

Wohnort: Galați

  • Nachricht senden

87

Donnerstag, 3. Mai 2012, 20:28

Nu ai de ce)))))))))))))))))) :bravo:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Bruno

Fortgeschrittener

Beiträge: 223

Registrierungsdatum: 15. März 2012

Wohnort: Arad

  • Nachricht senden

88

Donnerstag, 3. Mai 2012, 20:32

Frumos! Felicitari :apl:

sundex30

Schüler

Beiträge: 75

Registrierungsdatum: 1. März 2012

Wohnort: Bihor

Beruf: Inginer

  • Nachricht senden

89

Donnerstag, 3. Mai 2012, 21:26

Felicitari. Se vede ca exista somn pe Dunare?
Cati ai prins anul asta?
Unde merg eu pe Crisul Negru slab.
Daca prinzi unul pe an ii bine.
Am incercat toate tehnicile si metodele dar foarte slab.
Somni sun dar nu pun botul
Cu ce ai pescuit la spining?

Zoran

ADMINISTRATOR

  • »Zoran« ist der Autor dieses Themas

Beiträge: 8 041

Registrierungsdatum: 9. Januar 2012

Wohnort: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Nachricht senden

90

Freitag, 4. Mai 2012, 06:26

:salut:
Larry, Larry... Hai, incearca si tu sa fi putin mai ... vorbăreț. Ai trecut dintr-o extrema in alta...
Si eu abia astept detalii: ce jiguri folosesti, ce gume, cum le conduci, unde cauti somnul acuma (adincimea apei)? Ce marime are somnul din poza, si ce-s cu ceilalti 2 somni ce i-ai avut pe mal? (poze, lungime, ... nimic?)

Cred ca toti murim de nerabdare sa ne dai detaliile astea. Se vede ca ai ceva experienta la spining la somn (si nu numai la spining), sau ai vreo crescatorie in spatele gradinii! :rizi:
Drept sa-ti spun, daca as sta mai aproape de tine, cred ca as fi primul care s-ar inscrie la curs de spining la tine. :noroc: :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

LARRY

Profi

Beiträge: 1 334

Registrierungsdatum: 1. März 2012

Wohnort: Galați

  • Nachricht senden

91

Freitag, 4. Mai 2012, 20:31

Si eu abia astept detalii: ce jiguri folosesti, ce gume, cum le conduci, unde cauti somnul acuma (adincimea apei)?

Sunt multe de spus, în general aleg stilul de condus jigul în funcție de hrana preponderentă din perioada respectivă, acum predomină carasul, crapul........cu mișcări line pe fundul apei .
Astăzi am făcut poze și la monturi......... simple și eficiente.



Scuze, plec la servici. :ciao:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Dieser Beitrag wurde bereits 1 mal editiert, zuletzt von »LARRY« (5. Mai 2012, 19:19)


Zoran

ADMINISTRATOR

  • »Zoran« ist der Autor dieses Themas

Beiträge: 8 041

Registrierungsdatum: 9. Januar 2012

Wohnort: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Nachricht senden

92

Samstag, 5. Mai 2012, 06:31

Scuze, plec la servici.


Salut Larry,
te scuzam, nici o problema. Acuma, daca ai ceva timp peste weekend, hai te rog cu completarile de rigoare. :idee:

- E f important de stiut (cel putin pt mine) cam ce greutate de plumb folosesti si la ce adancime a apei (in cazul ca folosesti plumbi de diferite greutati pt diferite adancimi).
- Cu ce marime de gume ai avut cele mai multe succese?
- Ce tipuri de cirlige jig folosesti? (marime si producator - tra sa fie strong, nu?)
- Ai observat cumva, cind ai mai multe atacuri, cind recuperezi incet, normal sau mai repede? :gandesc: Adica atat de incet incit plumbul sa mai loveasca din cind in cind fundul Dunarii, sau le tarasti pe grund?

Sa sti ca sunt f dornic sa incerc si eu, datorita faptului ca am zone pe Rin unde urca somni multi la clonc, dar nu musca. Adica, ei sunt acolo, reactioneaza la zgomotele de clonc, vin sus la momeala dar nu pun botul. Apa unde stau are adincime de 7 - 9 metrii. :saluti:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

LARRY

Profi

Beiträge: 1 334

Registrierungsdatum: 1. März 2012

Wohnort: Galați

  • Nachricht senden

93

Samstag, 5. Mai 2012, 20:24

Inspirație sau ghinion.....
Azi am dat o fugă pe baltă și domnul somn era foarte mofturos, refuza silicoanele și in lipsă de oscilante mari am folosit o cicadă de 26 grame ne tunată și la a doua lansare atac, după un dril de toată frumusețea și-a făcut apariția un somotel de 130 cm . La al doilea atac norocul a intrat la apă, cu o forță de nedescris și un dril foarte scurt am scos din apă o cicadă cu două ancore laminate, arăta de parcă o aveam de la bunicu.......aviza amatorilor.
Am continuat partida dând cu shaduri de 10 și 13 cm armate cu ancore VMC 1/0 8527 pe bilă de 60 și 80 g reușind încă o captură de 142 cm .
Ce pot să spun, m-am jucat și am pierdut.....de patru ori într-o săptămână să ratezi monstru mi se pare curat ghinion, sau el are noroc cu caru :nunteleg: .
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • »Zoran« ist der Autor dieses Themas

Beiträge: 8 041

Registrierungsdatum: 9. Januar 2012

Wohnort: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Nachricht senden

94

Samstag, 5. Mai 2012, 21:42



:gandesc: ... si iara gandesc ca... ori ai o crescatorie in capatu' gradinii, ori faci ceva vrajitorii pe apa :rizi:

Oricum, un BRAVO mare de la mine, dar astept pozele!

Cu bunicul somoteilor... aici n-ai scuze, sorry! Invatam din greselile noastre, din ale altora si de la profesori! La tine potrivesc toate, si totusi din nou rateu! :nu:
Dar acuma, cand sti pe unde umbla, il vei prinde sigur. :bucuros:

Si nu uita,
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

LARRY

Profi

Beiträge: 1 334

Registrierungsdatum: 1. März 2012

Wohnort: Galați

  • Nachricht senden

95

Sonntag, 6. Mai 2012, 07:12

Cu bunicul somoteilor... aici n-ai scuze, sorry!


Corect, dar am vrut să probez din nou o teorie ...... în acel moment era o activitate intensă la suprafață, am micșorat greutatea jigurilor am jucat shadurile între ape dar fără rezultate, rețeta era simplă dar nu se afla la mine în trusă . :necajit:
După o perioadă activitatea de la suprafața apei sa calmat și am revenit la jiguit pe substrat .
Despre bunicuți am tot discutat, sunt imenși depășesc lejer trei metri, este foarte greu să-i înțepi bine iar dacă se întâmplă este un adevărat sport extrem........săptămâna aceasta, dril de peste 90 de minute sfârșit tragic la circa 1500 m de locul de unde a fost înțepat a reușit să încurce firul după o cioată . :nervos:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • »Zoran« ist der Autor dieses Themas

Beiträge: 8 041

Registrierungsdatum: 9. Januar 2012

Wohnort: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Nachricht senden

96

Sonntag, 6. Mai 2012, 08:01

Despre bunicuți am tot discutat, sunt imenși depășesc lejer trei metri...


:gandesc: Ai incercat sa-i prinzi la stationar? Lanseta, mulineta, fir, ancora...totul super robust?


...săptămâna aceasta, dril de peste 90 de minute sfârșit tragic la circa 1500 m de locul de unde a fost înțepat...


O alta teorie a dril-urilor extreme la pescuitul cu jiguri, ceea ce se intimpla foarte des, este agatarea nevoita a somnilor de coada sau de spate. Si Mario a mai prins asa, fiind cel mai extrem dril din viata lui: 45 minute cu barca, somn de 1,8 metrii, intepat din greseala de coada. In conditii normale, adica intepat in gura, drilul s-ar fi sfarsit dupa 5 minute. Asta e doar o teorie, sa nu ma-ntelegi gresit! M-as bucura nespus sa scoti unul de 3 metrii, crede-ma, concediile de pescuit ni le-am petrece la tine :bucuros2:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

LARRY

Profi

Beiträge: 1 334

Registrierungsdatum: 1. März 2012

Wohnort: Galați

  • Nachricht senden

97

Sonntag, 6. Mai 2012, 08:28

Ai incercat sa-i prinzi la stationar? Lanseta, mulineta, fir, ancora...totul super robust?

Tu ce crezi, și nu sunt singurul care încearcă . :pescuit: :pescuit: :pescuit:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • »Zoran« ist der Autor dieses Themas

Beiträge: 8 041

Registrierungsdatum: 9. Januar 2012

Wohnort: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Nachricht senden

98

Sonntag, 6. Mai 2012, 08:38

:gandesc: Si Carsten Zeck, expertul de la UniCat, a fost in decembrie in Spania. Temp apei 10°, ceea ce normal ar fi ca somnii sa fie inca putin "amortiti". A scos un somn de 2,42 m, unde spune ca a fost cel mai tare dril din viata lui, iar ziua urmatoare a mai avut unul in lanseta, care dupa 30 de minute dril din barca, n-a reusit sa-l ridice mai mult de 5 metrii de pe fundul apei. :soc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

LARRY

Profi

Beiträge: 1 334

Registrierungsdatum: 1. März 2012

Wohnort: Galați

  • Nachricht senden

99

Sonntag, 6. Mai 2012, 09:42

:gandesc: Si Carsten Zeck, expertul de la UniCat, a fost in decembrie in Spania. Temp apei 10°, ceea ce normal ar fi ca somnii sa fie inca putin "amortiti". A scos un somn de 2,42 m, unde spune ca a fost cel mai tare dril din viata lui, iar ziua urmatoare a mai avut unul in lanseta, care dupa 30 de minute dril din barca, n-a reusit sa-l ridice mai mult de 5 metrii de pe fundul apei. :soc:

Teoretic anormal ......dar practic cam așa stă traba, se pare că apa caldă îl moleșește, anul trecut în primăvară cu greu eu și amicul meu am reușit să capturăm somni de peste doi metri și nu din lipsa drilurilor cu pești mari, iar spre toamnă amândoi am reușit capturarea unor somni trecuți bine de 100 kg . :pescuit:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

LARRY

Profi

Beiträge: 1 334

Registrierungsdatum: 1. März 2012

Wohnort: Galați

  • Nachricht senden

100

Montag, 7. Mai 2012, 22:16

O nouă zi o nouă partidă.......



:pescuit: :pescuit: :pescuit:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.