Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

941

luni, 21. aprilie 2014, 21:18

Ce sa spun ...Sunt invidios pe cei care au posibilitatea sa pescuiasca pe Dunare! Eu ...mai greu :necajit: Insa Dunarea este teribil de frumoasa ,intotdeauna imi trezeste fiori ...Peste ? Pai daca nu in Dunare , atunci unde ??!!Probabil ca trebuia demult sa ma mut pe Dunare! Viata insa nu poate fi chiar cum vrem noi . In alta ordine de idei ,am niste amici pe Dunare ,din clisura pana-n delta si as dori sa mai imi fac si altii! Unul pe care sper sa-l cunosc personal este in Drobeta.De aici de pe forum. Ovidiu ,te "urmaresc" demult si nu de aici ,normal. Imi doresc enorm sa putem face ,candva, o partida de pescuit la spinning la salau . La tine (Dunare) sau la mine (Mures sau ce o fi...). Pana atunci nu pot decat sa va citesc in continuare micile povestioare si sa va admir pozele. :noroc:

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

942

luni, 21. aprilie 2014, 23:02

Cu siguranta ca ne vom intalni candva... eu cred ca pescarii se intalnesc pe apa... dar cine stie, poate ajutam destinul :)
Si eu visez sa ma mut la mal de Dunare, desi imi dau seama ca sunt un rasfatat al sortii; am Dunarea la 1h de mine (Gr-Oltenita- Cl) si uneori dau ofuga si pentru 4-5h de pescuit...daor sa mai sting din foc :)
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Răspunsuri: 158

Membru din: 9. martie 2014

Locație: galati

  • Scrie un mesaj privat

943

luni, 19. mai 2014, 06:01

Buna baieti,avand in vedere ca mai avem teoretic doar 2 saptamani si se deschide pescuitul trebuie insa sa vedem practic cat mai avem,pe mine ma apuca disperarea cand aud cu cat creste Dunarea si mai ales cat va stationa viitura pe teritoriul tarii(4-5 saptamani)cred ca vom reusi sa pescuim in Dunare sau Siret pe la sfarsitul lui iulie.Si cand ma gandesc cat am asteptat sfarsitul prohibitiei... :salut:

944

luni, 19. mai 2014, 08:33

:salut: Am fost acum 2 zile pe Dunare apa 14 ,7 grade ieri 14 ,1 :doarecapu: de tulbure nu mai vorbesc nu se vede sonda la sonar la 2 cm sub apa :soc: prima zi un somotel a 2 pauza doar doar citeva ciupituri :noroc:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

945

luni, 19. mai 2014, 10:18

Am inteles totusi ca s-ar fi luat salau pe Dunare. Cel putin in clisura.

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

946

luni, 19. mai 2014, 10:28

salutare
pentru ca eram disperat sa ies Duminica la 5:30 eram pe malul Siretului unde tin barca echipat cu momeli, benziina, etc si cand am vazut Siretul am innebunit!
nu imi venea sa cred cum arata: mareeeeeeeeeee, rapid, plin de cioate care curgeau amenintator, etc
am inceput sa fac un traseu cam cum as putea iesi de la ponton la care socrul mai cu scaun la cap m-a adus cu picioarele pe pamant si m-am dus sa ma culc acasa!
asa ca astept zile mai bune pentru primaiesire dupa prohibitie!
:nervos:

947

luni, 19. mai 2014, 10:29

Acum 10 minute am vb cu cineva si mia spus ca acolo sa luat si somn la stationar a vazut poze :noroc:

Răspunsuri: 158

Membru din: 9. martie 2014

Locație: galati

  • Scrie un mesaj privat

948

luni, 19. mai 2014, 11:30

Cristi, cred ca o sa mai avem o groaza de asteptat ca ceea ce ai vazut tu acum la Siret e nimic pe langa ce va urma,gandeste-te ca siretul deja e mare si vijelios dar cand v-a veni viitura pe dunare o sa-l tina si va inunda tot ce e pe langa.Cum am mai zis cred ca o sa pescuim prin iulie-august. :salut:

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

949

luni, 19. mai 2014, 12:27

A fost un coleg la PF si zicea ghidul ca in cam 2 saptamani va reveni Dunarea la cote normale :gandesc:
Born to fish, forced to work...

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

950

luni, 19. mai 2014, 13:27

Cristi, cred ca o sa mai avem o groaza de asteptat ca ceea ce ai vazut tu acum la Siret e nimic pe langa ce va urma,gandeste-te ca siretul deja e mare si vijelios dar cand v-a veni viitura pe dunare o sa-l tina si va inunda tot ce e pe langa.Cum am mai zis cred ca o sa pescuim prin iulie-august. :salut:

eu ma gandesc sa imi cot barca afara pentru vreo 2 saptamani!
ca e apa mare nu ma deranjeaza asa tare
ce ma scoate din sarite este tulbureala excesiva (normala de altfel) si cioatele care curg odata cu apa
in rest......voie bunasa fie ca dam noi de peste
o alta problema e ca voiam sa ma duc in delta de pe 31 si nu mai am unde sa campez!
om vedea cum vor evoluaostilitatile!

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

951

luni, 19. mai 2014, 22:37

Numai maine nu-i poimaine :)
Oleaca de viitura nu ma sperie, am pescuit si pe cote mai mari, asa ca miercuri voi verifica niste locuri care la alte cote erau pe uscat :bucuros:
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »ovidiu.U« (19. mai 2014, 22:56)


larry

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

952

marți, 20. mai 2014, 21:03

este tulbureala excesiva (normala de altfel) si cioatele care curg odata cu apa


oare deranjează ? :gandesc:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

953

marți, 20. mai 2014, 21:30

Foarte frumos... Felicitari
spinning? stationar?
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

larry

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

954

marți, 20. mai 2014, 21:42

Foarte frumos... Felicitari
spinning? stationar?



doar spining.... :pescuit: :pescuit:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

955

marți, 20. mai 2014, 22:07

Super! :apl:
Maine ies si eu si cam pe aceeiasi strategie...
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

larry

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

956

marți, 20. mai 2014, 22:32

Super! :apl:
Maine ies si eu si cam pe aceeiasi strategie...

De ce nu, dar atenție minim 80 gr. curentul foarte mare. :pescuit:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

957

marți, 20. mai 2014, 22:37

Pe ce adancime mergea cu asa greu? Desi conteaza si grosimea firului etc. Am jiguri pana in 100g, Si anul asta imi voi comanda matrita de 140-180g... desi inca nu am gasit lanseta pentru aia :)
In 2010, cand la fel se umflase apa bine , era cota +700 intre Cernavoda si Giurgiu, mi-au dat cativa somni pe ape relativ mica, 5-6m si tineam fundul cu 20-40g...
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Răspunsuri: 121

Membru din: 15. septembrie 2012

Locație: Pensiunea Paradise Delta House.

Profesia: Administrator pensiune.

  • Scrie un mesaj privat

958

marți, 20. mai 2014, 23:01

Foarte frumos... Felicitari
spinning? stationar?



doar spining.... :pescuit: :pescuit:

Pe Larry parca nu il deranjaza nimic,asta este mentalitate de campion,asta cred ca ma motiveaza sa insist la spinning si anul asta,poate o sa gasesc si eu o zona pe aici pe undeva in care sa dau de somni mari.
Deocamdata slabut,adevarul este ca sint mult prea multe tentati la noi in Delta nu mai sti unde sa te imparti. :bucuros2:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

959

miercuri, 21. mai 2014, 06:28

Felicitari! Un sport taaare greu ptr unii: spining la somn! :bravo:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

960

miercuri, 21. mai 2014, 06:53

Si anul asta imi voi comanda matrita de 140-180g... desi inca nu am gasit lanseta pentru aia


Numai lanseta? Si mulineta!? :gandesc:

Tica 2,7 m - 6 oz - 10/30 lbs - Power MH - 280 grame greutate proprie, din 2 buc
Tica 2,4 m - 6 oz - 10/30 lbs - Power MH - 250 grame greutate proprie, din 2 buc

Ambele lansete se echilibreaza foarte bine cu mulinete de 600 grame greutate, de ex. Penn Slammer 560, Spro Zalt Arc 8000, Twin Power PG 6000/8000, Stella 6000.
Ambele lansete rezista la 6kg-forta de franare (cu ambele s-a ridicat la intalnire 6 kg si au rezistat cu brio!)

Probabil ca aceasta e combinatia de care ai nevoie... :zambet:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com