Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

921

marți, 1. aprilie 2014, 10:35

Pfaaaai, nu stiu de ce aveam impresia ca pe la jumatatea lunii incepe prohibitia :zid:

Multumesc oricum pentru raspunsuri. mi s-au naruit sperantele.

Scoatem match-urile si feederele si mergem la lenevit la crapi pe private :nervos:

PS La multi ani Cristina!
Born to fish, forced to work...

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

922

marți, 1. aprilie 2014, 11:06

Pacat ca este nivelul scazut la Dunare... Pestele nu prea are unde sa depuna fara sa fie haituit cu usurinta de "oamenii de bine" + nu are unde sa se "salte", adaposti fiind in japse, pentru a se putea feri de rapitori. Asta inseamna ca vom avea in Dunare mai putin puiet decat in anii anteriori.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

923

marți, 1. aprilie 2014, 12:55

Asta inseamna ca vom avea in Dunare mai putin puiet decat in anii anteriori.

Puiet de ce? Singurii haituiti sunt crapii, care, ori mica ori mare, tot in maluri la ierburi vin sa depuna. Deci indiferent de nivelul apei, tot vor fi haituiti.
Eugen, nu-ti fa griji, stiuca a depus, salaul la fel, probabil si alte speciitot asal. Si pe canalele de langa Rin misuna deja puiet de babusca de 1 cm. :noroc: Daca va fi un an calduros, sper sa fie si un an bogat in somni!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

924

marți, 1. aprilie 2014, 13:10

Zoran, populatia piscicola este formata din toate speciile de pesti. Rapitorii, dintre care face parte si somnul, depind in egala masura de populatia de peste pasnic. Atunci cand este mult puit de pasnic, va fi si mult puiet de rapitor. Intotdeauna exista o corelatie intre populatia de pasnic si cea de rapitor. Daca pasnicul se inmulteste in exces, si rapitorul il urmeaza. Daca populatia de pasnic scade si cea de rapitor va pati la fel. Balanta pasnic - rapitor intotdeauna va fi constanta.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

925

marți, 1. aprilie 2014, 13:21

Da, asa este cum spui, dar eu nu la asta m-am referit, ci la faptul ca, in anii caldurosi cu seceta, pestii se pot mai bine dezvolta si reproduce decit in anii cu ape mari, tulburi si umflate. De ex anul trecut Thomas a fugarit crapii la depus (doar pt poze, bine-nteles) la 2 km distanta de Rin. Apele erau umflate si toti crapii si platicile (care depun cam tot pe atunci), au iesit pe campie la depus. Dupa 1 saptamana nu a mai ramas strop de apa in locurile unde au depus, si astfel puiet de crap de anul trecut, canci! nu a mai ajuns sa se dezvolte. Si asta s-a intamplat nu doar pe Rin, ci si pe lacurile din apropierea Rinului care au avut nivel ridicat, si dupa depunere s-au retras la normal.
Si parerea mea este ca, salaul, stiuca si somnul, NU depind de populatia de crap din Dunare. Platica, babusca, obleteii, guvidele, bibanasii... sunt pesti ce pica mult mai usor prada rapitorilor.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

larry

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

926

miercuri, 2. aprilie 2014, 14:32

În așteptarea datei de 16 Mai depănăm amintiri și visăm la ce va urma . :pescuit:

http://youtu.be/tqezXUbZ9mE
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Acest răspuns a fost de 3 ori editat, ultima oară de »larry« (2. aprilie 2014, 14:39)


Răspunsuri: 182

Membru din: 29. martie 2013

Locație: Onesti- Jud. Bacau

  • Scrie un mesaj privat

927

miercuri, 2. aprilie 2014, 19:31

Frumos clip, frumoase zile.
Ce tip de ancora folosesti si cate kg de nu te scoate din ancora in curentul ala?

larry

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

928

miercuri, 2. aprilie 2014, 19:38

Ce tip de ancora folosesti si cate kg de nu te scoate din ancora in curentul ala?

De 7 kg făcută de mine, cu doi pescari în barcă de 5 m nu ai treabă . :pescuit:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

929

joi, 3. aprilie 2014, 06:52

Frumos clipul Larry, ai prins vreme frumoasă dar totuşi destul de rece, a trebuit să stai cu hanoracul.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Răspunsuri: 158

Membru din: 9. martie 2014

Locație: galati

  • Scrie un mesaj privat

930

joi, 3. aprilie 2014, 07:45

Super clipul Larry si vezi tu barca dupa mine face diferenta intre a fi pescar si a fi pescar adevarat>Bravo!!! :ochi:

931

joi, 3. aprilie 2014, 09:11

Ce spuneti, ....nu-i frumoasa Dunarea noastra? :ochi:
»iku« a adaugat urmatoarea poza:
  • iku 2014 1654.JPG

larry

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

932

joi, 3. aprilie 2014, 14:32

Ce spuneti, ....nu-i frumoasa Dunarea noastra?

Frumoasă și cu pește mult și mare . :relax:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

933

vineri, 4. aprilie 2014, 07:10

Da, Larry...PESTE MULT SI MARE.....si invatat sa supravietuiasca !!! :rizi:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

934

vineri, 4. aprilie 2014, 07:24

Frumoasă și cu pește mult și mare .
..PESTE MULT SI MARE.....si invatat sa supravietuiasca !!!
......foarte corect!! :bucuros: dar cu multa apa peste! :) si foarte bine inconjurati de PLASE :doarecapu: .
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

935

luni, 7. aprilie 2014, 19:44

Salutare tuturor!
Mi-am făcut curaj :rizi: si m-am decis sa va povestesc din ultima partida de pescuit la somn (dovezi n-am ca nu am nicio poza relevanta in sustinerea a ceea ce voi relata mai jos).
Partida a fost week-end-ul trecut, "la închidere" cum se spune pe-aici.
Am început sâmbătă dimineața cu noaptea-n cap căutându-l in locurile știute.Mă așteptam sa găsesc o salbă de plase pe acele locuri, dar în niciun caz un zigzag-practic locul era compromis. Totuși am încercat si acolo si chiar ceva mișcare era,dar fără vreun rezultat.Mentionez ca metodele de pescuit au fost spinning și clonc.Ziua s-a terminat cu o gherla, dar m-am simțit foarte bine una peste alta.Seara la un spritz mi-am facut o alta strategie pt a doua zi, in sensul ca am renunțat la spinning si am insistat cu cloncul abordând zone "virgine".Mutare câștigătoare. .....pe o zona de 100-150m am dat de ei....si erau adevarate "panglici" pe sonar.Prima trasatura vine pe rame negre si cum echipamentu' e supra...cred ca in 20-30 sec si ma trezesc cu unu' de 1, 5-1, 6m sus si neobosit care se zbătea îngrozitor la rasul apei.I-am dat una peste cap să știe cine-i șefu' și l-am ajutat sa găsească drumul de întoarcere.Apoi din cauza lenii am schimbat montura pe pește viu (cred că și voua vi se întâmplă să gândiți-De ce să mă chinui să bag 20-30 de rame când poți agăța 1 buc pește viu? :rizi: Mă întorc pe locul câștigător si am o altă prezentare...de data asta unu mai mic de 1, 2m si exact 10.00kg pe cântarul electronic cel nou primit recent de la Zoran-multumesc Zoran
Echipament folosit:
-lanseta Dam Steelpower inliner 50lb-prea tare pt ce avem noi p'aici-mulțumesc Zoran.
-mulineta Penn 760LL-mulțumesc Zoran.
-textil de 0, 53mm, etc-multumesc Zoran.
La ora 12 am împachetat și la ora 17 eram acasă.
Cam asta a fost intr-o zi care te face sa te gandesti la ea TOATA PROHIBITIA :nervos:
PS.Cum la fiecare partidă ai de învățat ceva, eu am tras doua concluzii.
1.Baietii cu plasele nu fac altceva decat sa bareze "migrarea"pestilor si sa-i impiedice sa faca cunostinta cu nalucile noastre-mai ales la pescuitul salaului.
2.Cred ca pt inceput la noi in RO ar avea un impact mai mare promovarea/prevenirea respectării legii (aici ma refer la limitele permise de lege Kg/cm/zi) decat C&R ocazional :gandesc:
Va salut
Cata

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

936

marți, 8. aprilie 2014, 09:14

Cu placere Cata! O zi faina cu amintiri super... pacat ca nu ai si focuzat citeva din clipele culminante din ziua respectiva, si pt sufletele noastre.

Cit despre punctul 2, sunt de parere ca din fiecare cite putin ar trebui sa fie, indeosebi urmatoarele:
- respectarea legii (marime si nr capturi retinute per zi)
- respectul fata de pesti, respectarea perioadei de prohibitie pt ca acestia sa se poata inmulti si chiar daca NU e prohibitie si pestii sunt inca plini de icre...
- intelegerea si acceptarea adevaratelor valori naturale in mediul lor (pesti mari, capitali = pestii reproducatori de baza pt urmatoarele generatii + o atractie sportiva)
- respectul fata de ceilalti pescari
- C&R chiar si ocazional!

:noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

937

marți, 8. aprilie 2014, 09:19

Frumoasa inchidere de sezon Cata, dupa cum spunea si Zoran, pacat ca nu ai bagat si vreo 2 poze pe acolo sa ne mai clatim ochii.

Cat despre plasari, chiar nu stiu ce se mai poate spune … ceea ce se intampla prin zona aia mi se pare strigator la cer si cand aud ca in alte parti ale tarii este si mai rau atunci chiar raman fara cuvinte. Pacat ca niste imputiti ordinari fara scrupule distrug tot ce inseamna fond piscicol.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

938

marți, 8. aprilie 2014, 09:41

Cat despre plasari, chiar nu stiu ce se mai poate spune … ceea ce se intampla prin zona aia mi se pare strigator la cer si cand aud ca in alte parti ale tarii este si mai rau atunci chiar raman fara cuvinte. Pacat ca niste imputiti ordinari fara scrupule distrug tot ce inseamna fond piscicol.

Sa sti Anem ca sunt si zone unde km intregi nu vezi nici o plasa! Sunt zonele cu agatatori multe, care tin peste dar sunt imposibil de plasarit.
Si am prins f bine somn chiar si 20 m mai departe de plasele care erau bagate destul de in mal.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

939

duminică, 20. aprilie 2014, 16:37

Cam asta a fost intr-o zi care te face sa te gandesti la ea TOATA PROHIBITIA
ca sa va mai treaca dorul:Webcam Eşelniţa :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

940

luni, 21. aprilie 2014, 17:35

Sau pentru bucuresteni si nu numai
Webcam Olteniţa
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...