Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Răspunsuri: 170

Membru din: 12. iulie 2012

Locație: Clisura Dunarii

Profesia: Pescar

  • Scrie un mesaj privat

881

miercuri, 30. octombrie 2013, 21:28

de cand e caldura asta nu merge mai nimic peste tot (pe zi ma refer)
http://www.smartfishing.info

"It's nice to be important, but it's more important to be nice"

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

882

joi, 31. octombrie 2013, 04:54

Si totusi saptamana trecuta o cunostiinta mi-a trimis poze cu salai prinsi, citez:
"2x 7 kg + citiva mai micuti
2x rupturi cu urme de muci pe fir
3x "ciocane" de salau extraordinar de puternice, nu am reusit sa-i intep"

Si in weekend, pe soarele cel mai mare, a mai luat un salau de 10 kg + somn la 5 kg.

Pozele nu corespund regulamentului forumului, asa ca va pun un link spre ele: Poze salai

Toti pestii au fost prinsi exclusiv din barca, la gume de 10 si 12 cm, jiguri de 40 de grame, lanseta de 100 de grame actiune, in gropi gasite cu sonarul.

Chiar nu merge nimica, sau trebuie schimbata tactica? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

883

joi, 31. octombrie 2013, 07:55

Ciudat.
Si eu am fost weekendul trecut la Dunare (ce-i drept ca de pe mal doar), dar nu s-a prins mai nimic. Si nici cei care au iesit cu barca nu au prins mare lucru, in 2 zile de iesit aproape non-stop. Insa poate "cunostinta ta", a dat de vreun gropan pe care erau cantonati pestii.... Se si vede ca salaii au ochii cat cepele, dovada ca au fost extrasi de la adancime mare destul de rapid.
PS. Duminica, apa era limpede de iti vedeai jigul la 3 m adancime.
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

884

joi, 31. octombrie 2013, 08:19

Si totusi saptamana trecuta o cunostiinta mi-a trimis poze cu salai prinsi

Zorane, locul unde se desfasoara acest concurs (o parte din golful Ogradena) nu este dupa parerea mea cel mai bun loc de pescuit la salau insa rezultatele sunt foarte slabe chiar si asa.
Daca era vorba de 1 - 2 pescari puteam presupune ca poate n-au pescuit la ce trebuie, cum trebuie etc. dar la un numar asa mare de oameni e mai greu. In plus, au fost cateva barci si cu o zi inaintea concursului, cu rezultate asemanatoare.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

885

joi, 31. octombrie 2013, 09:56

Si eu am fost weekendul trecut la Dunare (ce-i drept ca de pe mal doar), dar nu s-a prins mai nimic. Si nici cei care au iesit cu barca nu au prins mare lucru, in 2 zile de iesit aproape non-stop. Insa poate "cunostinta ta", a dat de vreun gropan pe care erau cantonati pestii.... Se si vede ca salaii au ochii cat cepele, dovada ca au fost extrasi de la adancime mare destul de rapid.
PS. Duminica, apa era limpede de iti vedeai jigul la 3 m adancime.
pentru mine ...Dunarea...este o nebuloasa. Cum zice si Attlia,pe apa limpede si calda salaul se lasa... pacalit... greu :nu: ,cu cat are mai multe detalii,cu atat devine mai suspicios si nu va musca.
Se pare ca pe Dunare au inceput sa se grupeze pentru iernat (salai, somni, crapi) iar cu ajutorul unui sonar de multe ori poti face diferenta mai ales din barca,pe gropane,si dand de ei poti avea
partide f.bune. Asa sa intimplat acum 3 ani la Bazias cind in decurs de mai multe zile sau prins salai de talie mare si f.mare pana in 10.kg. :bucuros:
P.s... trebuie, cautati.... si..surprize o sa fie :gandesc: .
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Nelutu

Biban

Răspunsuri: 126

Membru din: 11. septembrie 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Mecanic intretinere si mentenanta

  • Scrie un mesaj privat

886

joi, 31. octombrie 2013, 19:54

Zoran, cunostinta ta se numeste cumva Silviu ... ? Nu de alta dar cunosc si eu pe cineva care merge cel putin o data pe saptamana la Dunare si, la gume, din barca, prinde destul de bine salau de la Bazias in aval . :gandesc:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

887

vineri, 1. noiembrie 2013, 05:13

Zoran, cunostinta ta se numeste cumva Silviu ... ? Nu de alta dar cunosc si eu pe cineva care merge cel putin o data pe saptamana la Dunare si, la gume, din barca, prinde destul de bine salau de la Bazias in aval . :gandesc:


Nu Nelutu, nu-l cunosc pe Silviu. Daca voiam sa dau nume, nu as fi taiat pozele... Ajunge cite ravagii se fac si asa, dat fiind ca unii pescari la gume prind mai mult salau decit cei cu plasele, iar la acestia nu exista C&R. Chiar daca-s full de bani, tot nu le ajunge si mai si vand tot ce prind :nunteleg: :doarecapu: :vomit:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

888

vineri, 1. noiembrie 2013, 06:58

Nu Nelutu, nu-l cunosc pe Silviu.
Ccred ca e vorba de Silviu Neagu :nunteleg: ...super pescar...participant la Campionatul National de Spinning,si care pescuieste doar de pacere :bucuros: .
in zona Bazias,si nu retine pestii :bravo: .
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

889

joi, 14. noiembrie 2013, 18:57

O iesire la Dunare ratata, din cauza vantului. pentru cei care nu cunosc locatia ,in departare ..stanca.....Baba Caia..la iesirea din satul Coronini fost Pescari.

Poate alta data :gandesc:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

puiut

Oblete

Răspunsuri: 19

Membru din: 30. iunie 2013

Locație: dragasani

  • Scrie un mesaj privat

890

marți, 19. noiembrie 2013, 11:38

Pe Dunare in zona Cetate(la Dinescu)maninca ceva(rapitor sau pasnic).Va multumesc anticipat!!! :noroc:

puiut

Oblete

Răspunsuri: 19

Membru din: 30. iunie 2013

Locație: dragasani

  • Scrie un mesaj privat

891

marți, 19. noiembrie 2013, 11:42

Am omis sa pun semnul intrebarii <???? :zid: Joi vreau sa ies pe acolo :pescuit: !!!

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

892

duminică, 2. februarie 2014, 12:35


.....O harta, a principalelor rauri din Europa Centrala ,pentru pescuit.......somni de 2m+ :bravo:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Răspunsuri: 147

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

893

duminică, 2. februarie 2014, 17:10


.....O harta, a principalelor rauri din Europa Centrala ,pentru pescuit.......somni de 2m+ :bravo:

Ceva locuri de pescuit mai concret daca se poate pls.
...cogito ergo sum.

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

894

duminică, 2. februarie 2014, 18:04

Ceva locuri de pescuit mai concret daca se poate pls.
.....de la intrarea Dunarii in tara, pana in cazane ,sa zicem ca ........as putea sa va indrum la un :pescuit: de somn la clonc,si nu numai :bucuros: ,pentru rest :nunteleg: .
P.s harta cu raurile ,era pentru a va face o ideie cam pe unde se afla,pozitionate,in Europa, in cazul ca cineva ar face o ....expeditie :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

895

miercuri, 12. martie 2014, 18:26

astazi am ajuns in zona Cazane, defapt am fost pana la Dubova - in plimbare, fara sa pescuiesc
pustie zona, nici urma de pescar, nici recreativ nici comercial, dar nici turisti!!!
toate pensiunile din zona erau inchise.
Dunarea era totusi frumoasa, in cote bune, crescute putin si foarte, foarte putin tulbure - eu zic ca era numai buna de pescuit salau.
am dat mana cu Decebal, am fost pana la locatia de anul trecut unde v-ati intalnit - in golful ala era o barcuta cu doi pescari cu plasele
in rest, era plin de plase si pe malul nostru si pe cel sarbesc

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

896

miercuri, 12. martie 2014, 18:31

Saptamana trecuta, pe weekend, o cunostiinta m-a anuntat de 7 salai in 25 de kg. O alta cunostiinta care a incercat o tentativa de clonc, a dat si la salau citeva ore: 1 buc de 5 kg. :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 158

Membru din: 9. martie 2014

Locație: galati

  • Scrie un mesaj privat

897

joi, 13. martie 2014, 18:07

ca veni vorba de dunare am fost acum o ora sa sap rame am gasit toate zona veriga pana la chici inundata. Sa vezi cata stiuca intra acum. Despre prut zona galati stie cineva ceva, e tulbure?

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

898

vineri, 14. martie 2014, 07:12

Sambata 26 Octombrie a avut loc la Ogradena, pe Dunare o noua editie a Cupei Wizard de pescuit la salau cu momeli artificiale.
Au participat 22 echipaje adica 44 de pescari.
S-a punctat salaul peste 40cm.
Si acu` rezultatele: pe scurt, DEZASTRUOASE.
S-au prins in total 3 (trei) salai punctabili, 2 de 42cm si unul de 41cm... .
Eu am reusit sa prind un salau cam cat palma.
.......atentie la minutuul.....15.45..... :) :ochi: si min 17.47 poate ai recunoasteti ??? pe colegii nostrii !! :nunteleg:

............anu asta vreau si eu sa particip !!!! :bucuros2:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

899

vineri, 14. martie 2014, 07:22

Informer si Florin :zambet:

.....
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

900

vineri, 14. martie 2014, 08:12

De ce nu ziceti ca vreti poze, ca va trimiteam unele mai reprezentative, nu Florine? :limba: :rizi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."