Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

861

vineri, 18. octombrie 2013, 08:00

Pt ce erau plutele alea asa mari?
Erau pentru rapitor: somni, stiuci, salai avatul nu cred ca se baga (in moentul in care trage pestele se intorceau cu antena in jos)
Cani dispozitiv
Cerc clasic: 1 - Slot 2 - slotul de pe disc, 3 - baza de sonda, 4 - sinker, Olive, 5 - pelete, 6 - pivotant, 7 - carabina :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

862

sâmbătă, 19. octombrie 2013, 20:06




Asta este locul unde am fost eu anul acesta la Dunare, din pacate numai 2 zile, o groapa mare si adinca, apa se invirte , Dunarea a fost foarte limpede, iar pe fund
au fost multe plante acvatice, care, au fost cred eu , motivul principa pentru care nu am avut trasaturi, am incercat cu de toate, de prins, am prins numai guvizi, in special s-au bucurat
de mult muncitele coropisnite pe care le devorau in mai putin de 5 minute , indiferent ca erau pe cirlig de somn cu virful "juma de metru° afara..locul este bun dar nu pentru cota respectiva,
sint convins ca daca as fi incercat pe intinsura aveam sanse mai bune. Perioada dupa frigul cel mare, 7-9 Oct..dar acolo o sa mai revin. Sper sa-mi regasesc amicii din Alba Julia pe care
i-am cunoscut acolo, oameni deosibiti.

@Dane, multumim de schita, am mai invatat ceva, dar nu voi folosi metoda, nu promite satisfactie

:ciao:

Feri

Șalău

Răspunsuri: 348

Membru din: 4. martie 2013

Locație: Cluj-Napoca

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

863

duminică, 20. octombrie 2013, 08:45

Adi, foarte frumos locul, pare un loc ideal pentru cautatul somnului din descrierea ta. Eu m-as multumi sa stau cateva ore acolo, sa filmez doar, fara sa prind nimic, cred ca mi-as incarca bateriile sucicient pentru cateva saptamani. De dragul de a-mi satisface curiozitatea te rog sa dezvalui doar atat: este in Romania, sau in alta parte ? Merci

Nelutu

Biban

Răspunsuri: 126

Membru din: 11. septembrie 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Mecanic intretinere si mentenanta

  • Scrie un mesaj privat

864

duminică, 20. octombrie 2013, 14:04

Din poza mi se pare a fi locul unde am fost si eu prin iulie, la Garla Mare, Mh., unde se termina insula. Numai ca aici era ocupat atunci si eu am pescuit 200m mai in aval, am prins doar platica dar destul de frumosa, chiar si de doua kg. buc. Exact aici erau niste baieti din Motru care, dupa ce au nadit cu doi saci de porumb, au prins destul de mult amur, cel mai mare de 18,6 kg., dar si crap, cel mai mare de vreo 9 kg. Putin mai in amonte, chiar in drept cu insula, este un loc adanc unde s-ar putea sa-si aiba caminul ceva somn mare, dar si aproape de insula mica, ce se vede in poze, cam la 10-15 m de ea apa are ( avea cand am fost eu) 8,5 m. :zambet:

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Nelutu« (20. octombrie 2013, 14:11)


Nelutu

Biban

Răspunsuri: 126

Membru din: 11. septembrie 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Mecanic intretinere si mentenanta

  • Scrie un mesaj privat

865

duminică, 20. octombrie 2013, 14:15

PS: In fiecare dimineata venea un localnic cu barca si-si verifica( sau incarca) sirurile ce le avea instalate pe sub coronamentul copacilor de pe insula sau chiar intre insule. N-am vazut, in cele 3 zile cat am stat eu acolo, sa prinda ceva mare, adevarul e ca nici n-am avut binoclu' sa-l vad de aproape ce face ...

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

866

duminică, 20. octombrie 2013, 17:49

PS: In fiecare dimineata venea un localnic cu barca si-si verifica( sau incarca) sirurile ce le avea instalate pe sub coronamentul copacilor de pe insula sau chiar intre insule. N-am vazut, in cele 3 zile cat am stat eu acolo, sa prinda ceva mare, adevarul e ca nici n-am avut binoclu' sa-l vad de aproape ce face ...


Eu am regretat dupa aceea ca nu m-am pus pe intinsura sa dau la feeder, in groapa dupa cum am spus era plin de iarba, pacat ca n-ai putut veni.
"Localnicul" a luminat chiar malul nostru in prima noapte, o fi cautat ceva, eu si vecinii mei , am avut insa betele strinse...
O barca a dat foarte insistent la clonc , pe curentul principal, n-am vazut insa sa prinda.
In orice caz zona e foarte faina.

Fir intins!

Nelutu

Biban

Răspunsuri: 126

Membru din: 11. septembrie 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Mecanic intretinere si mentenanta

  • Scrie un mesaj privat

867

marți, 22. octombrie 2013, 10:53

Cei care dadeau la clonc, cel putin cand am fost eu, erau bulgari si nici eu nu i-am vazut sa prinda ceva ... :nu:
Din pacate timpul meu liber s-a cam rarit, chiar si saptamana libera ce-o aveam o data la luna a disparut, lucrez aproape non-stop, cu mici pauze de weekend de maxim o zi. :nervos: Sper ca anul viitor sa se rezolve aceasta problema si sa am timp liber mai mult, poate reusim sa iesim la o partida la Dunare ... sau in alta parte.

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

868

marți, 22. octombrie 2013, 19:13

Adi, foarte frumos locul, pare un loc ideal pentru cautatul somnului din descrierea ta. Eu m-as multumi sa stau cateva ore acolo, sa filmez doar, fara sa prind nimic, cred ca mi-as incarca bateriile sucicient pentru cateva saptamani. De dragul de a-mi satisface curiozitatea te rog sa dezvalui doar atat: este in Romania, sau in alta parte ? Merci


Salut Feri,

a raspuns Nelutu in locul meu, da sa nu-ti vine a crede dar e in Ro, MH, iti recomand sa nu te duci singur , nu cred ca s-ar intimpla ceva, dar e singuratec locul si
noaptea se schelaie cinii enoti ca te trec fiorii..

Fir intins!

Feri

Șalău

Răspunsuri: 348

Membru din: 4. martie 2013

Locație: Cluj-Napoca

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

869

marți, 22. octombrie 2013, 19:43

Salut Adi, merçi pentru răspuns.
Asemenea locuri singuratice am eu pe Mureş în jud. Mureş şi Alba, locuri pitoreşti cu multă vegetaţie, ape adânci, văltori, praguri, greu de abordat, dar măcar ascund peşte. Pentru mine acest fapt e f. important să văd activitate în apă şi ştiind ce e sub luciul apei. Evit locurile uşor de atins cu masina, locuri cu substrat asemeni unui bazin. Aşa sunt eu, fiecare cu piticii lui. Am prins şi eu nopţi când era beznă de auzeai şoarecii printre crengi uscate de aveai impresia că vine turmă de...Aşa sunt locurile singuratice, sălbatice, chiar nu simţeam lipsa oamenilor chiar în acele condiţii de filme de groază.
Fir întins. :noroc:

Răspunsuri: 170

Membru din: 12. iulie 2012

Locație: Clisura Dunarii

Profesia: Pescar

  • Scrie un mesaj privat

870

marți, 22. octombrie 2013, 23:40

@Nelutu, te stiu amator de pescuit la stiuca, ai incercat in baltile din zona? sunt la liber sau pe teren privat?
http://www.smartfishing.info

"It's nice to be important, but it's more important to be nice"

Nelutu

Biban

Răspunsuri: 126

Membru din: 11. septembrie 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Mecanic intretinere si mentenanta

  • Scrie un mesaj privat

871

miercuri, 23. octombrie 2013, 12:14

Salut Johnny. La care balti din zona te referi, ca in afara de Rotunda (Izvoarele) si la care taxa-i prea prohibitiva ptr. buzunarul meu, nu stiu alta la care-i voie de pescuit? Singura balta la care am fost si se merita sa dai la stiuca este la sarbi, la Jezero Joca, alta nu mai stiu sa se merite.
Off topic. Am un prieten care merge destul de des pe Bega, la Uivar, se lauda ca nu a fost iesire in care sa nu prinda macar doua buc. ... Poate in Noi., in saptamana in care am sa fiu, sper!, liber, adica 11-18 noi., daca nu-i timp bun de mers la sarbi atunci poate o sa ajung si pe Bega, in alta parte chiar nu mai stiu unde s-ar mai prinde ceva stiuca ... :necajit:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

872

miercuri, 23. octombrie 2013, 12:33

in alta parte chiar nu mai stiu unde s-ar mai prinde ceva stiuca .
la iesirea din Biled spre Sanicolau pe stanga .......... intre Sag si Parta......... :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

873

joi, 24. octombrie 2013, 08:42

Larry felicitari!!!
Foarte ciudat, nimeni nu mai prinde somn pe Dunare, parca s-au adunat toti acolo la tine!!
:zambet: uite de ce prind Galateni peste pe Dunare :bucuros:
:buaaaah:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

874

joi, 24. octombrie 2013, 10:00

Mă întristez când văd aşa ceva. Nu sunt puteri sau energii, cum vreţi să le spuneţi, decât de la Dumnezeu sau de la :drac: , ceva neutru nu există. Astfel de lucruri nu sunt de la Dumnezeu
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

875

joi, 24. octombrie 2013, 10:40

Mă întristez când văd aşa ceva. Nu sunt puteri sau energii, cum vreţi să le spuneţi, decât de la Dumnezeu sau de la , ceva neutru nu există. Astfel de lucruri nu sunt de la Dumnezeu
:zambet: Ovidiu sa fim seriosi !! totul e magie :inchinare: :rizi: :rizi:


Oare ....Ediseu, ce zice?? de .....Dynamo ....uital pe..... Tamisa....nu stiu ce prind pescarii acolo :bucuros:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

876

joi, 24. octombrie 2013, 10:55

lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

877

luni, 28. octombrie 2013, 12:52

Sambata 26 Octombrie a avut loc la Ogradena, pe Dunare o noua editie a Cupei Wizard de pescuit la salau cu momeli artificiale.
Au participat 22 echipaje adica 44 de pescari.
S-a punctat salaul peste 40cm.
Si acu` rezultatele: pe scurt, DEZASTRUOASE.
S-au prins in total 3 (trei) salai punctabili, 2 de 42cm si unul de 41cm... :rizi: .
Eu am reusit sa prind un salau cam cat palma. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

878

luni, 28. octombrie 2013, 13:31

Eu am reusit sa prind un salau cam cat palma.
Concurs de spinning din barcă, la Ogradena


La sfârşitul acestei săptămâni, mai exact în data de 26 octombrie, va avea loc concursul de spinning din barcă, eveniment organizat la intrarea în Cazanele Mici, la Ogradena. ŞTIRI PE ACEEAŞI TEMĂ Braconierii pun în pericol speciile de sturioni din Dunăre. La această ediţie s-au înscris 22 de echipaje a câte doi pescari. Concursul are loc în două manşe: prima manşă se desfăşoară în intervalul orar 08:30-12.00, iar cea de-a doua manşă de la 13:30-17.00. Prima ediţie a concursului de spinning din barcă s-a organizat pentru prima data în Mehedinţi pe 29 octombrie 2011, iar a doua, dotată cu “Cupa Wizard”, s-a desfăşurat pe 31 martie 2012 cu participarea a 24 de echipaje a câte doi pescari, la intrare în Cazanele Dunării. „Specia vizată a fost şalaul, punctabil de la 40 cm, capturat doar cu momeală artificială. Pescuitul s-a făcut din barca, pe parcursul a doua manşe, echipajul fiind format din doi pescari pe barcă, distanţa dintre ambarcaţiuni fiind de 40 de metri, peştele prins fiind eliberat”, spune Nicolae Telteu, organizatorul concursului. Clasamentul final a fost stabilit prin însumarea punctelor acumulate de fiecare echipaj. Fiecare concurent a putut avea în barcă mai multe lansete, dar nu a putut pescui decât cu una singura. Primele două ediţii au avut ca şi competitori pescari localnici din Orşova, ”înrăiţi” la spinning precum : Eugen Bordea,Valeriu Mosut, Simion Boarna, Robert Voneafca, Eugen Fara, iar la următoarele ediţii, mai precis la ediţia a IV-a, au fost pescari din Timişoara, Arad şi Bucureşti, în total 26 de echipaje. „La toate concursurile am avut sprijinul unui delegat din cadrul Parcului Natural Porţile de Fier, cât şi sprijinul celor de la Sectorul Poliţiei de Frontieră Orşova”, mai spune organizatorul.
:zambet: lasa ......ca macar ai prins :bravo: ....mai mult de jumate din participantii nu au prins ....nimica :soc: :doarecapu:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Ediseu

Știucă

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

879

luni, 28. octombrie 2013, 14:58

Nimic nu mai merge bine in Tara asta!!

Of Doamne :gandesc:

880

luni, 28. octombrie 2013, 18:35

Sambata 26 Octombrie a avut loc la Ogradena, pe Dunare o noua editie a Cupei Wizard de pescuit la salau cu momeli artificiale.
Au participat 22 echipaje adica 44 de pescari.
S-a punctat salaul peste 40cm.
Si acu` rezultatele: pe scurt, DEZASTRUOASE.
S-au prins in total 3 (trei) salai punctabili, 2 de 42cm si unul de 41cm... :rizi: .
Eu am reusit sa prind un salau cam cat palma. :)

Sambata 26 Octombrie a avut loc la Ogradena, pe Dunare o noua editie a Cupei Wizard de pescuit la salau cu momeli artificiale.
Au participat 22 echipaje adica 44 de pescari.
S-a punctat salaul peste 40cm.
Si acu` rezultatele: pe scurt, DEZASTRUOASE.
S-au prins in total 3 (trei) salai punctabili, 2 de 42cm si unul de 41cm... :rizi: .
Eu am reusit sa prind un salau cam cat palma. :)


pt initiatorii concursului este o situatie mai mult decat jenanta
din pacate zona satului scufundat si clisura au ajuns sa fie istorie din punct de vedere al pescuitului cu undita