Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

sopvalentin

Știucă

Răspunsuri: 624

Membru din: 27. februarie 2013

Locație: Galati

  • Scrie un mesaj privat

641

luni, 3. iunie 2013, 18:51

Asa ma gandeam si eu Costi, deci motivul e Sepia nu altceva. :prieteni:

Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

642

luni, 3. iunie 2013, 19:09

Felicitari baieti [Bruno pari cam necajit in poze,sau e oboseala de vina] :bravo:


Asa-i mutra mea, desi eu sunt mult mai volubil si mai zimbaret decit par in poze :zambet:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

643

luni, 3. iunie 2013, 19:53

Anem, noi 2 gandim la fel? :gandesc: ... :rizi:


:rizi: ... probabil ca amandoi ne bucuram sa vedem ceva pesti in poze, mai ales pesti care se intorc la locul lor in urma unei poze ...

Costi, ai grija la varful ala de lanseta ca iti este aproape sub cizma :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

lele

Biban

Răspunsuri: 104

Membru din: 1. aprilie 2013

Locație: Miercurea Ciuc

Profesia: Finisaje in constructii

  • Scrie un mesaj privat

644

luni, 3. iunie 2013, 20:06

Bravo ...si la mai mari. :apl:
Munca este pentru aia care nu stiu sa pescuiasca...

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

645

luni, 3. iunie 2013, 20:17

Costi, ai grija la varful ala de lanseta ca iti este aproape sub cizma
Doar din cauza ca-i Never Crack... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

646

marți, 4. iunie 2013, 07:36

Fain de voi, Bruno ţi-ai luat portavion :rizi: , îi super barca.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

647

marți, 4. iunie 2013, 12:03

Frumos Bruno si Informer.
A inceput sa scada apa si pe aici. Deci in curand vin si eu cu poze. :bucuros2:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

648

marți, 4. iunie 2013, 18:34

:ochi: si tot nu inteleg , :nunteleg: cine batea cu cloncu ? de pe (portavionul) tau remarca lui OVIDIU era greu sa ajungi la apa :zambet:
S-au a-ti pus difuzorul pe apa cu sunetul cloncului. :ochi: .
Lasind gluma la o parte bravo voua :bravo: , putea fi si mai rau :ciao:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

649

marți, 4. iunie 2013, 18:37

:ochi: si tot nu inteleg , :nunteleg: cine batea cu cloncu ? de pe (portavionul) tau remarca lui OVIDIU era greu sa ajungi la apa :zambet:
S-au a-ti pus difuzorul pe apa cu sunetul cloncului. :ochi: .
Lasind gluma la o parte bravo voua :bravo: , putea fi si mai rau :ciao:


Am dat amindoi, si nu e greu deloc si nici incomod sa ajungi la apa. Problema a fost studiata bine inainte de achizitie :zambet:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

650

marți, 4. iunie 2013, 20:12

A intrat la rama neagra dar nu din acelea mari ci modeste ca si lungime. Data viitoare il incerc pe calamar.

:salut: EUGENE a fost ultima rima ? :gandesc: Dupa 20 km facuti cu cloncul in mina cred ca si rima voia sa scape de chin,era moarta de foame.
Ce bine ca somnul a crezut ca e o prospatura,nu cal de curse. :rizi: te invidiez :bravo:
Sper ca nu te-ai suparat . :noroc: :ciao:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

651

miercuri, 5. iunie 2013, 16:21

A intrat la rama neagra dar nu din acelea mari ci modeste ca si lungime. Data viitoare il incerc pe calamar.

:salut: EUGENE a fost ultima rima ? :gandesc: Dupa 20 km facuti cu cloncul in mina cred ca si rima voia sa scape de chin,era moarta de foame.
Ce bine ca somnul a crezut ca e o prospatura,nu cal de curse. :rizi: te invidiez :bravo:
Sper ca nu te-ai suparat . :noroc: :ciao:


Ramele au fost schimbate cu nici 10 minute inainte :limba: :rizi: Noi pentru o pescuiala de o zi plecam cu cel putin 1Kg de rame negre. Nu exista sa fie nevoie de economie la momeala. Intotdeauna avem mai multa decat folosim. Pe langa rame negre mereu avem calamari medii ca si marime si scoica culeasa intr-o zi anterioara din Dunare. Pana acum nu ni s-a intamplat sa nu fim pe solutie cu momeala.

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

652

miercuri, 5. iunie 2013, 19:39

:zambet: Eugene nu ai fost atent la remarca mea( ULTIMA RIMA ) :bravo: a fost cea cistigatoare :apl:
Ma intreb ? :idee: ce se intipla daca o pneai la inceput :pescuit:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

653

miercuri, 5. iunie 2013, 19:50

:zambet: Eugene nu ai fost atent la remarca mea( ULTIMA RIMA ) :bravo: a fost cea cistigatoare :apl:
Ma intreb ? :idee: ce se intipla daca o pneai la inceput :pescuit:


Nu am inteles, dar... nu conteaza :ciao:

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

654

duminică, 9. iunie 2013, 20:30

Astazi somnul... canci. O moaca de 2,5kg prinsa de Gabi de coada si alte 2 trasaturi fine la mine (nici macar nu am fost tentat sa intep) :rizi:
Alti cloncari la fel ca si noi, mai putin pestele agatat de coada. De 4 zile nu mai vrea gagimanul.
Gabi (hgs) este un tip OK Daca si el s-a simtit bine alaturi de noi, cu siguranta ca vom reedita chiar si pentru 2-3 zile/iesire :noroc:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

655

duminică, 9. iunie 2013, 20:47

Astazi somnul... canci. O moaca de 2,5kg prinsa de Gabi de coada

Mai sunt si zile din acestea, dar cel mai ok ca v-ati simtit bine si totusi ati avut o captura! Felicitari! :bravo:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

656

duminică, 9. iunie 2013, 20:50

Eugen, important este ca v-ati simtit bine.Vad ca si la voi "moacele" dau cu coada.La voi cred ca a crescut brusc,la noi a scazut iarasi 1,5m :doarecapu: (ma refer la Orsova)...vine viitura din West...o luna pauza.....sper sa ma insel :gandesc:
:noroc:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

657

duminică, 9. iunie 2013, 20:55

La voi cred ca a crescut brusc,la noi a scazut iarasi 1,5m (ma refer la Orsova)...vine viitura din West...o luna pauza....
Zoran zice sa nu luam pauza, sa asteptam viitura si sa dam mai pe langa maluri daca se ridica apa la o cota acceptabila. :ochi:
Rationamentu` mi se pare corect, am putea testa si practic. :idee:
WE-u` viitor merg pe lac, la salau/clean/biban da` poate urmatoru`... sa vedem cotele.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

658

duminică, 9. iunie 2013, 21:44

Parerea mea este ca la clonc ar merita o pauza pana se stabilizeaza cat de cat cotele Dunarii. As vrea sa spun acelasi lucru despre stationar de la mal, dar nu pot. Vine o perioada excelenta pentru cautat somnul "la copac".

Comparativ cu sambata trecuta cand nu s-au saltat mai mult de 20 bucati / 20km, astazi s-au ridicat muuuult mai multi, cativa chiar punctabili, dar apatici la mancare. Mi-a fost lene sa pun monturi lungi de 70-100cm si sa-l incerc asa. Venea pana la momeala, "se gandea" si pleca. Drept este ca nici la momeli nu am stat foarte bine. Am pescuit cu scoici de o saptamana tinute in congelator (s-au strans si au eliberat zeama din ele fiind foarte fragile), niste rame negre amarate, pui de caracatita (nu am gasit calamar mici sau medii), coropisnite si rame ordinare de pamant. Si mai este un motiv, cred, caruia i se datoreaza rezultatul zilei de astazi. La un moment dat dadeam impulsuri in apa de aproape 1000W (3 sonare). Cand am redus numarul sonarelor la doua, adica 700W s-a vazut mai multa activitate. La urmatoarea cloncaneala vom alterna 1 cu 2 sonare sa vedem influenta.
Cloncul care l-a pus in miscare a fost Wodoo, Ebro 2 fiind inferior atat sambata trecuta cat si astazi.
Poate in we viitor, daca vremea va fi OK si ne facem curaj cu tantarii sa facel o tentativa de "la copac", dar teama de tantari ma face sa ma gandesc de 10 ori inainte de a face pasul asta.

hgs

Oblete

Răspunsuri: 33

Membru din: 3. octombrie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: ing

  • Scrie un mesaj privat

659

luni, 10. iunie 2013, 08:36

Completind ceea ce a spus Eugen adaug ca am mai avut un salau mort insa nu au fost tentative la el.
Poate interferenta intre sonare a redus numarul de pesti observati pe ecran, citeodata chiar si monturile se vedeau slab sau dispareau de pe ecran desi erau in pozitie normala, problema s-a rezolvat dupa oprirea unui sonar.
Toata ziua nu am observant nici macar o saritura de peste fie el si avat care maninca.
Pe sonar au fost pesti nenumarati insa desi se ridica si sta linga momeala nu maninca.
Cu ocazia unei iesiri anterioare un bastinas milos mi-a explicat stiintific fenomenu: sint zile cind pestele bea apa, si zile cind maninca
In rest o zi excelenta.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

660

luni, 10. iunie 2013, 11:26

La voi cred ca a crescut brusc,la noi a scazut iarasi 1,5m (ma refer la Orsova)...vine viitura din West...o luna pauza....
Zoran zice sa nu luam pauza, sa asteptam viitura si sa dam mai pe langa maluri daca se ridica apa la o cota acceptabila. :ochi:
Rationamentu` mi se pare corect, am putea testa si practic. :idee:
WE-u` viitor merg pe lac, la salau/clean/biban da` poate urmatoru`... sa vedem cotele.


eu as face tot posibilul sa fiu pe malul Dunari tocmai in momentul in care ajunge viitura, mai ales la spinning ... sunt de parere ca activitatea maxima a somnului va fi in prima zi, hai si a doua dupa care lucrurile se vor linisti cat de cat ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm